Dáte šanci "novému" Lethal Weapon?
Na jaře 1987 měl premiéru kasovní trhák Lethal Weapon a svět poznal jednu z nejslavnějších nerozlučných policejních dvojic – Riggse a Murtaugha. A na jaře 2017 svět zjistil, že nerozluční nejsou.
Pro připomenutí si dovolím jen pár slov, protože předpokládám, že většina čtenářů, kteří si otevřou tento článek, je s tématem seznámena. Lethal Weapon je původně název veleúspěšné filmové tetralogie, která bodovala u diváků v kinech v závěru minulého tisíciletí. Ústřední dvojici postav policejních akčních komedií z Los Angeles představovali postarší detektiv s úspěšnou kariérou a báječnou rodinou Roger Murtaugh a tragédiemi poznamenaný válečný veterán se sebevražednými sklony Martin Riggs. Na plátně je ztvárnili Danny Glover a Mel Gibson.
Po téměř třiceti letech se studio Warner Bros rozhodlo ze zajímavé látky ještě něco vytěžit a vznikl poměrně úspěšný seriál, který vysílá stanice CBS. V rolích policejních parťáků se představili Damon Wayans (Murtaugh) a Clayne Crawford (Riggs). Koncept zůstal zachován, zápletka rovněž, také většina hlavních postav z filmů… a my jsme se dvě sezóny docela dobře bavili směsicí humoru, akce, napětí a nostalgie.
Na jaře 2017 médii prolétly první zprávy o potížích na natáčení a neshodách mezi představiteli hlavních rolí, Crawford byl obviněn z neprofesionality a nedisciplinovanosti a bylo rozhodnuto mu po konci druhé sezóny neprodloužit smlouvu. Fanoušci se vzbouřili, odkudsi se objevil názor, že za všechno může Wayans a oheň byl na střeše. Rozpoutaly se vášnivé diskuze a mnoho příznivců se vyjádřilo, že se seriálem končí také. Studio se ale nenechalo odradit od svého záměru pokračovat třetí sérií, ačkoliv před tvůrci stál nelehký úkol – nahradit milovaného ztroskotance Martina Riggse. Rozhodli se vytvořit postavu novou, možná částečně i proto, že téma Riggsova života bylo momentálně víceméně vyčerpáno (uzavřel záležitosti kolem smrti první ženy stejně tak jako kolem vlastní rodiny a minulosti, úspěšně nalezl novou rodinu a dokonce odešel z maringotky, přestal pít a stával se z něj spořádaný člověk). Nová postava byla opravdickou výzvou. Aby nepřišli o ten zbytek diváků, kteří třetí sérii nezavrhli rovnou, museli tvůrci vytvořit někoho dostatečně zajímavého, dobrodružného, vtipného, tajemného, kompatibilního s původním příběhem a hlavně uvěřitelného. Výsledkem je téměř neuvěřitelný Wesley Cole.
Wesley Cole je bývalý terénní agent CIA, který vyměnil kariéru špióna za „lukrativní“ místo u dopravní policie v L.A. a do setkání s Murtaughem je pochůzkářem, který rozdává pokuty za špatné parkování. V mládí koketoval s West Pointem, mluví šesti jazyky a procestoval téměř celý svět. Střelné zbraně a neprůstřelné vesty uznává jako krajní prostředek řešení problémů, spoléhá hlavně na svou výřečnost a osobní kouzlo. Z poslední mise si nese hlubokou jizvu na duši a „dluh, který nemůže nikdy splatit“. Do L.A. se přistěhoval kvůli své dvanáctileté dceři, s jejíž matkou lékařkou se seznámil ve válečné zóně v Libyi, když mu ošetřovala zranění. Jelikož doufá v obnovení vztahu s oběma, žije dočasně v motelu. S Riggsem nemá společného nic a sám říká Murtaughovi v závěru první epizody, že „se ho nebude pokoušet nahradit, ale vynasnaží se, aby to fungovalo“.
Roli získal charismatický Sean William Scott. Kariéru začínal úlohami polonahých, přiblble se usmívajících a rošťárny vyvádějících puberťáků a ani později se tento model příliš nezměnil. V jeho filmografii najdeme řadu převážně komediálních rolí, ve kterých zaznamenal poměrně úspěch. Nabyté zkušenosti při hraní šarmatního, trochu uličnického detektiva s pozitivním pohledem na svět zúročil velmi dobře. Postava Colea je (na rozdíl od truchlivého a sarkastického Riggse) přes všechnu vážnost plná naděje na lepší budoucnost a často si svým zvláštním humorem pomáhá přes rozličné překážky na cestě k ní. Je příjemným osvěžením vidět Murtaughova parťáka mít z něceho radost a zasmát se. Sean William Scott se svým komediálním talentem působí samostatně i vůči ostatním hlavním postavám svěže a přirozeně a pro úspěch seriálu byl určitě dobrou volbou.
Také se dá poměrně pozitivně hodnotit důstojnost, se kterou se tvůrci v první epizodě třetí série rozloučili s Riggsem. Roger se po dlouhé době nechová jako hysterka s PMS, i Riana se docela drží. Dozvíme se co se stalo a proč a co se stalo potom a celá záležitost je uzavřena. Dokonce se, i vzhledem k okolnostem, dá říct, že se s Riggsem „rozešli v dobrém“. Trochu znepokojivě působí cesta, kterou se seriál nyní ubírá. Jedná se o koncepci „případ týdne“, ale ty případy tu jaksi chybí. Ne, že by to v předchozích dvou sériích byla nějaká sláva, ale přece jen občas se zápletka objevila. Nyní je nastíněn problém, který má očividné řešení, které se podaří najít ve dvou krocích a pachatel je, s troškou akce aby se neřeklo, dopaden v polovině epizody. Zbytek času řešíme Coleovu minulost, Murtaughovu současnost, vztahy, postavy, kdo komu co udělal a nebo neudělal a udělá a nebo neudělá. Jestli to takhle půjde dál (tento text vzniká po uveřejnění čtvrtého dílu), potom se od původní Lethal Weapon dostaneme k něčemu jako „Jak jsem poznal vaši matku“ a to už přestane všechna legrace.
Nakonec se znovu dovolím a připojím svůj osobní názor: vadí mi, že tomu pořád říkají „Lethal Weapon“ a Riggse jim nikdy neodpustím. Ale agent Cole mě příjemně překvapil, podařilo se namíchat pro mě víceméně dokonalý koktejl vlastností a okolností. A jelikož jsem téměř nepoznamenaná komediálním žánrem, můžu si Scotta užívat bez předsudků a to mi taky vyhovuje. Ale jestli seriál trochu nedospěje, na nějaký dlouhodobější vztah to stačit nebude. Zatím z toho mám pocit, jako bych se čtyřicet minut dívala do akvárka – trochu to pobaví, neurazí, nic moc nepřekvapí, člověk u toho vypne a odchází odpočinutý :) A co vy? Dáte novému Lethal Weapon šanci?
(Článek vytvořila nicol.caster)