14. 7. 2021

S lupou do historie: Doctor Who

Pojďte se spolu s námi vrátit do dob minulých. Vydáváme se do seriálového nebe a oprašujeme legendy, na které se nyní díváme svěžíma očima! Jak by piloty úspěšných televizních legend obstály v dnešní době? Dali by jim vůbec diváci ještě šanci? A jak se na naše oblíbené či dokonce zamilované seriály po letech s odstupem díváme my? Lupa míří do historie se dvěma cíli. Vyvolat ve vás nostalgii a neodolatelnou touhu si svůj milovaný seriál opět pustit (protože víme, kolik máte času :'D), ale také vám potenciálně chceme rozšířit obzory a představit méně známé seriály, které jsou nyní po letech jako stvořené pro sledování maratonem!

Takže, SerialZoňáci, jak hodnotíte Doctor Who 1×01: An Unearthly Child?

plakát

Základní údaje

Název Doctor Who
Žánr Dobrodružný, Drama, SciFi
Stanice BBC
Vysílání 1963–1989
Počet sérií 26
Premiéra 23. 11. 1963
Délka pilotu 23 minut
Prům. hodnocení 79 % (od 345 uživatelů)

O čem to je?

Hlavní hrdina, tajemný Doctor Who cestuje pomocí stroje času nazvaném TARDIS napříč časem a prostorem. Na nejrůznějších místech vesmíru a historie prožívá různá dobrodružství se svými společníky.

Trailer

A jaký je náš ortel?

Status: viděno několik epizod
Hodnocení celého seriálu: –

Máme štěstí a úplně první díl Doctora Who nepatří mezi ztracené, takže se dnes můžeme v lupě vrhnout do jeho hodnocení. A nebojte se, v dohledné době se dostane i na nového Doctora Who.

Za mě hned prvním plus je ta krásná angličtina. Ani tak nejde o šedesátá léta, ale o tu krásnou britskou angličtinu, kterou zbožňuju. Celá herecká čtveřice je skvělá, ale přeci jen William Hartnell má něco navrch, ten mi zkrátka učaroval (a to tedy hned napoprvé, nejen teď, když jsem se vrátil k pilotu).

Kdo zná Doctora Who, tak mi dá za pravdu, že úvodní díl je takovým klasickým představením společníků, kteří se přidají k Doctorovi. Je tu tedy kladen hlavně důraz na ústřední čtveřici, i když samotný Doctor je tu ponechán v pozadí co nejvíc tajemný. Značnou část vyplňují i takové jakoby technické záležitosti typu pět dimenzí, čas atp. Dobrodružství jako takové začíná až s dalšími díly, kdy příběh pomalu nabírá na obrátkách. Takže upozornění pro ty, které by pilot nebavil, nevzdávejte to, jde opravdu jen o zlomek pilotu v pravém slova smyslu.

Kupodivu je tu i dost prostoru se trochu zasmát. Je tu přirovnání TARDIS k televizi, nechápající Ian, který všechno nevysvětlitelné přirovnává k iluzi, otevírání dveří ale i další věci. Řekl bych, že postavy jsou vybrány pro úvod skvěle, možná se někteří budoucí společníci člověku do paměti zaryjí více, ale tito zkrátka byli ti první. Jen teda Doctor je už tady docela zlý.

Je skvělé, že BBC dokázala s myšlenkou edukativního pořadu vytvořit něco tak úžasného, co baví generace. Za sebe mám jedno neskutečné díky pro Rona Grainera za úvodní znělku, která se vydařila geniálně a s menšími úpravami přetrvala do dnešních dní, druhé díky potom pro Normana Kaye za zvuk TARDIS, který je neméně ikonický. Mám jen jednu jedinou výtku, proč otevřené dveře TARDIS nejsou dveřmi policejní budky, ale vnější stranou interiéru? Každopádně takový detail nechme stranou, budka je perfektní, jaká je, další z řady skvělých nápadů, které přetrvaly a staly se nedílnou součástí (i přes Doniny snahy o opravu chameleoního obvodu). Zkrátka a dobře návrat k původnímu pilotu byl příjemný, i když je to taková epizoda neepizoda.

A tak mě napadá, pro některé by původní Doctor Who mohl být alespoň větším osvětlením toho, co za Doctora se to objevilo po boku toho dvanáctého ve speciálu Twice Upon a Time (mimochodem skvělé zastoupení Williama Hartnella, který už dávno není mezi námi).

  • úžasná angličtina
  • první Doctor
  • Ian a Barbara
  • ikonická znělka, TARDIS a její zvuk
  • otevřené dveře TARDIS
  • jen strohé představení
  • vysloveně nenavnadí k dalšímu sledování
70 %
Mé hodnocení
jesmot

Status: viděno prvních šest sérií
Hodnocení celého seriálu: 80 %

To už je dávno, co jsem v televizi narazil na Sarah Jane a následně zjistil o Doctorovi. Díky Doctorovi jsem vlastně začal sledovat seriály. Jako první jsem viděl Sarah, obnoveného Doctora a Torchwood (vše komplet). Jednou jsem si řekl, že správný „Whovian“ by měl vidět i ty úplně první epizody. Ze začátku, jsem sledoval jen ze zvědavosti, ale postupně mě to vtáhlo, i když jsem si prvního Doctora moc neoblíbil.

Někdy bylo hodně obtížné se přes některé příběhy dostat. Díly měli přepálenou délku a některé příběhy byly přímo bizarní (The Web Planet – doporučuji se tomuto příběhu vyhnout obloukem :D) nebo v každém příběhu byli nějací rebelové a v několika příbězích tam je něco s Měsícem, většinou tam měla nějaká společnost ze Země základnu (Základna pro kontrolu a ovládání počasí, přemostění T-Matu,..), ale to bylo asi způsobeno objevováním Měsíce v 60. letech. většina historických epizod stála za nic, kromě The Myth Makers, ten byl úžasný. První Doctor mi byl strašně nesympatický a ztracené epizody tomu taky moc nenahrávaly.

Přes to všechno v Doctorovi byly úžasné momenty a scény (The Dalek Invasion of Earth, The Tenth Planet). Na regeneraci 1. Doctora jsem se těšil, ale při druhé regeneraci mi bylo Doctora líto. Druhý Doctor v podání Patricka Troughtona byl skvělý Naneštěstí jeho Doctora nejvíce postihly rekonstrukce. Nejlepší Troughtonovy příběhy – Fury from the Deep, The Invasion a The War Games. Už jsem se tady pořádně rozepsal a to jsem měl zhodnotit jen první díl :D.

Na první epizodě se podepsal zub času, ale i tak jsem si epizodu užil. Barbara a Ian byli dobrou volbou pro výběr společníků, i když je Doctor vlastně unesl v TARDIS :D. Bylo později dojemné, když díky Dalekům měli možnost se vrátit domů.

Susan se v tomto díle ještě moc neprojevila, ale později byla opravdu otravná, ještěže odešla ve druhé sérii. Menší zajímavost: Susan Barbaře v hodině Dějepisu řekla, že v Británii budou libry v desítkové soustavě, což se později v roce 1971 stalo

.

Doctor, jak už jsem se tu zmínil, mi byl hodně nesympatický. Byl takový nevrlý a choval se povýšeně, později se jeho postava vyvinula k lepšímu, ale stále mi nepřišel nějak na chuť.

Celým dílem prochází šedesátková a tajemná atmosféra. Susan s Doctorem se tu jevily jako tajuplné postavy. Ze začátku ve škole to vypadalo, že je to realistický seriál a se sci-fi to nemá nic společné. Úvod byl zajímavý a každou chvíli jsem čekal, že se tam objeví Doctor se svou TARDIS, což se stalo až v závěru. Závěrečná scéna v TARDIS je nezapomenutelná.

Hudba je taková jednoduchá, ale chytlavá. V upravené podobě doprovází seriál doteď a později se z hudby vyňal tlukot srdcí Pánů času. Scénář je na tu doby něčím originálním a neokoukaným, i když v tomto díle vidíme jen TARDIS. Původně byl seriál zamýšlen jako výukový seriál pro děti a mládež, ale po druhém příběhu s Daleky zapříčinil „Dalekomanii“ a britský fenomén.

  • scénář a hudba
  • scéna v TARDIS
  • atmosféra
  • zajímavý úvod
  • postavy
  • přepálená délka
  • Doctorův charakter
  • průměrný pilot
  • budou i mnohem lepší díly
60 %
Mé hodnocení
Domec
Další díly seriálu
Za každej like dostane autor bonbón! 
jesmot

jesmot

Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio.
Poslední komentáře4zobraz všechny 4 příspěvky
Deaneira

Deaneira

Stará dobrá klasika a já děkuji za to, že mám příbuzné v Anglii a měla jsem možnost původního doktora...
před 3 roky
Nyx

Nyx

Já som videla pár dielov minulý rok a keď do toho idete s tým, že je to seriál zo 60. rokov, tak je te...
před 3 roky
chisko6

chisko6

Z původního DW jsem viděla pouze pilot a už se to pěkných pár let snažím napravit, jenže těch epizod je...
před 3 roky
Další články k tématu