V Číně cenzurují Přátele
Čína pokračuje v utahování šroubů. Nejprve zakázala paření videoher do noci, pak se jí znelíbilo přílišné zženšťování mužů, což vyústilo v zablokování 22 účtů K-Pop celebrit na sociální síti Weibo a teď se pouští do boje proti LGBT postavám na TV obrazovkách.
Vyšlo totiž najevo, že čínské streamovací platformy Tencetn, Youku, Bilibili a IQiyi odstranily ze seriálu Friends (Přátelé) jakékoliv zmínky o Carl Willickové, byvále manželce Rosse Gellera, která po svatbě přišla na to, že je lesbička. Toto samozřejmě nahněvalo fanoušky seriálu, kteří si svou frustraci začali vylívat na sociálních sítích. Na Weibo protestovali proti cenzuře seriálu, přičemž #FriendsCensored se stal nejčastěji trendovaným hashtagem na této stránce. Podle CNN zaznamenal v noci z pátku 11. února na sobotu více než 54 milionů zhlédnutí, ale později, v sobotu ráno, jej platforma zcenzurovala a ve výsledcích vyhledávání se objevilo, že „toto téma není zobrazeno v souladu s příslušnými zákony a předpisy“.
A co ze seriálu zmizelo? Hned v první epizodě byly odstraněny všechny rozhovory týkající se Carol. Ross tam například zmiňuje, že ho Carol opustila kvůli své kamarádce Susan Bunchové. Agentura Bloomberg ve své zprávě o cenzuře uvádí tento příklad: „V původní epizodě Ross říká svým rodičům: ‚Takže, dohoda je taková: Carol je lesbička. Žije se ženou jménem Susan. Čeká se mnou dítě. A ona a Susan budou to dítě vychovávat. Jeho rodiče se na sebe šokovaně podívají. V Číně scéna přeskočí z 'Tady je dohoda‘ na šokovaný pohled rodičů.“ A tím to teprve začíná. Díky zásahům cenzorů jsou některé epizody úplně zmatené a nepochopitelné.
Přátelé premiérovali v Číně v roce 2012 na streamovacích platformách Sohu video a iQiyi bez jakékoli cenzury a byli ke zhlédnutí až do vypršení streamovacích práv v roce 2013.