Seriálem kolem světa: 7 zastávek na východě Evropy
Vítáme vás u naší rubriky, jejímž cílem je představit vám nejzajímavější seriály světa s výjimkou anglických a amerických, protože těch už znáte dost. Doufáme, že díky této rubrice si vyplníte prázdná místa na naší mapě. Každé vydání se zaměřuje na 7 vybraných seriálů z jedné země.
Patnácté vydání našeho cestovatelského článku pokračuje v trendu z minula, protože si místo jednoho státu opět uděláme krátký přehled mezi zeměmi, které se řadí mezi ty produkčně menší. Zaměříme se na východ Evropy a podíváme se, jaké seriály je možné najít v Estonsku, na Ukrajině či v Rumunsku.
V dnešní vybrané sedmičce si představíme seriály, jejichž sledování bude přeci jen o něco komplikovanější, než je dnešní uživatel zvyklý. Málokterý z nich se totiž nachází na seznamech velkých streamovacích služeb jako Netflix či HBO. A v potaz je třeba vzít i jazyková bariéra, která z nich dělá málo poptávané položky pro českého diváka. I tak věřím, že nejsou jen do počtu a jejich sledování stojí za to. Pojďme tedy na bližší prozkoumání sedmi vybraných seriálů.
Estonsko
V našem východním výběru začneme u Pobaltských republik. Možná překvapivě nejvýraznějším zástupcem je nejmenší z nich – Estonsko. Ve výběru se našlo místo pro dva seriály z této země, a to jsme ještě vynechali minisérii Klass – Elu pärast (Třída – Život poté), která navazuje na úspěšný film Klass (Zkažená mládež) z roku 2007.
Když se podíváme na Lotyšsko, tak zjistíme, že se produkčně podílí například na seriálech Professionals nebo Heirs of the Night . Oba jsou částečně natáčeny právě v Lotyšsku. Samostatným lotyšským projektem je pak seriál Bezvests pazudušas. V podstatě stejně je na tom i Litva, i ta se na seriálech podílí hlavně tím, že se na jejím území natáčí seriály z větších států. Jako příklady lze jmenovat dvojici Dirigenten (Moscow Noir) a Hamilton (Agent Hamilton).
Reetur (Zrádce)
Vysíláno | 2019–2020 |
Žánr | Drama / Špionážní |
Dostupnost | momentálně nedostupné |
IMDb hodnocení | 7,7 (27 hodnocení) |
„Buďme upřímní. Ty do státních struktur nepatříš,“ dozvídá se jeden ze dvou hlavních hrdinů seriálu Zrádce v úvodní scéně, kdy je zbaven vysokého postu u policie. Záhy ale stoupá po kariérním žebříčku ještě výš. V nultých letech se ambiciózní typy se smyslem pro kreativní výklad zákonů přesunuly na ministerstva a seriál je ukazuje na opevněných pozicích v potemnělých kancelářích s drahým nábytkem. Elegantní špionážní thriller o byrokracii a motivacích stoupat za každou cenu je inspirovaný skutečnými incidenty mezi ruskými a estonskými tajnými službami, ke kterým docházelo v době, kdy se Estonsko stalo členem NATO. Sleduje hru na kočku a myš mezi vysoce postaveným úředníkem a běžným důstojníkem rozvědky…
Co si o seriálu myslíme?
V úvodu působí seriál spíš jako jeden dlouhý film, dost se skáče, moc se toho nevyjasňuje a zprvu to úplně nevypadá, že by tu bylo nějaké jasné směřování příběhu. Ale nakonec jde o velkou skládačku, která postupně začne ukazovat něco většího. Celé je to takové ponuré a temné, což špionážnímu příběhu sedí. Místy se to trochu přehání, kdy se všechno tutlá a dělá drsnějším, než je. Tvůrci se nebáli kohokoli zabít, takže jde opravdu o napínavou podívanou, kdy člověk čeká, jak to u které strany vlastně dopadne. Možná ne u nás, ale jinak by mohlo být velký lákadlem i to, že tvůrci vycházeli ze skutečných událostí, ono to takto zpětně všechno dostává zase jiný rozměr.
Madame K
Vysíláno | 2018-???? |
Žánr | Drama / Historický / Válečný |
Dostupnost | momentálně nedostupné |
IMDb hodnocení | 8,5 (941 hodnocení) |
Na základě úspěšné knižní trilogie s názvem Litsid vznikl podobně úspěšný estonský seriál s názvem Madame K.
Jde o historické drama, které sleduje bouřlivé předválečné a časné válečné roky v Estonsku. Emoce pracují na plné obrátky a ve vzduchu je cítit nejistota, která se váže i k obávané válce. Příběh sleduje pracovnice vyhlášeného veřejného domu v Tallinu, kam své cesty směřují vojáci různých hodností. Madame Kukk se snaží navigovat svůj podnik napříč politickou situací, která se jen stěží dá označit za jednoduchou, a zároveň motivovat své dívky k práci.
Co si o seriálu myslíme?
Madame K. patří mezi nejúspěšnější seriály z Estonska, jako důkaz určitě poslouží několik získaných televizních cen. A pokud o kvalitě může vypovídat i hodnocení na IMDb, tak to hraje jedině ve prospěch seriálu. První řada si drží hodnocení 8,1/10 a druhá jde dokonce na 8,7/10. Pokud vás baví období druhé světové války s podařenými kostýmy a výpravou, tak by to mělo zaujmout i vás. Jen je škoda, že to není lépe dostupné.
Ukrajina
Po pobaltských republikách musí následovat další postsovětské země, přičemž tou největší a nejzásadnější je bezesporu Ukrajina, která do našeho výběru přispěla třemi seriály. Ukrajinské seriály si poslední dobou dokázaly najít cestu i na české obrazovky a všechny tři zmíněné seriály měly premiéru i na českých televizích. Vzhledem k současnému dění je třeba zmínit také komedii Sluga narodu (Servant of the People), kde hraje hlavní roli současný prezident Ukrajiny, Volodymyr Zelenskyj.
Ostatní země z bývalého Sovětského svazu neprodukují tolik seriálů. Je však určitě třeba zmínit Gruzii, kde vznikly dva zajímavé projekty. Prvním z nich je Tiflisi, který se zaměřuje na gruzínskou historii devatenáctého století. Tím druhým je pak Kerchi: Dakarguli Gmirebi (Kerč: Ztracení hrdinové), který se pro změnu zabývá válečnou operací z roku 1941. A zmínku si zaslouží i seriál Lost in Moldova, který svým názvem prozrazuje, kde se bude odehrávat. Pro odškrtnutí Běloruska je třeba zamířit mezi dětské pohádky, protože Bělorusové produkují krátké pohádky známé pod názvem Sunny Bunnies.
Nyukhach (Vůně zločinu)
Vysíláno | 2013-???? |
Žánr | Krimi |
Dostupnost | momentálně nedostupné |
IMDb hodnocení | 7,2 (1 776 hodnocení) |
Říkají mu Čichač. Má nadmíru citlivý čich, díky čemuž dokáže odhalit pachatele, kde jiní tápají. Bohužel je tento dar v mnohých ohledech i prokletím.
Co si o seriálu myslíme?
Čichače neboli Vůni zločinu podle oficiálního českého překladu mám opravdu ráda, protože oddechové krimi to je prostě moje a když to má pěkný vizuál (efekty kdy čichá a vidíme „v kouři“ průběh, je za mě velice pěkně vymyšlený) a dobré sympatické herce – prodáno. Jeho schopnost, podle čichu poznat naprosto vše od věku až pomalu po barvu očí zločince, je čistá fantasy, i když v seriálu to berou vážně a žádná superschopnost to není. Takže nečekejte superhrdiny potírající zločin, ani žádné čáry a máry – nic takového. Je to spíš další z „klasických detektivek“ s twistem. Cynický hlavní hrdina, co nesnáší lidi, který je nesmírně chytrý, lehce sociopatický, s tendencemi se izolovat ve svém perfektně čistém bytě a samozřejmě nesmí chybět věrný „Watson“, který je jediná víceméně snesitelná entita a přítel v jeho životě. Tady je to detektiv Viktor (přiznám se, že o agentuře SBR na Ukrajině, kde dělá, jsem slyšela poprvé tady), který má rád nezdravé jídlo a ženy. Pro jednou ale hlavní hrdina není úplně osamělý jen s parťákem, a vztahy doplňuje velmi otravná ex-manželka a syn, i když se přiznám, že dějové linie kolem nich mě po celý seriál trošku mátly. A i když je Čichač klasický nesnesitelný „génius“ samotář, tak přece jen se tu objeví i romantická složka. Jediné bohužel je, že nějaký specifický nádech Ukrajiny tam nečekejte (nebo mě se nic moc takového nevybavuje), je to spíše takové obecné krimi s většinou case of the week zápletkou. Takže pokud tenhle žánr je vám blízký a pokud ještě k tomu jste měli rádi Dr. House a jeho neodolatelný charakter, tak Kirill Käro jede na podobné vlně, dokonce když jsem si to teď pustila kvůli tomuto názoru s dabingem, tak ho také dabuje Martin Stránský – pak vám doporučuju tomu rozhodně dát šanci.
Zábavný seriál, který nám představí tak trochu jinou verzi Sherlocka Holmese. Arogantní, přemoudřelý Čichač a jeho přítel Viktor jsou dokonalou paralelou na onu známou dvojici. Navíc, řešení vražd a dalších trestných činů za pomoci čichu je něco, co snad nikoho nikdy nenapadlo a byť se to na první pohled zdá jako hloupost, tak to funguje dokonale. Seriál je plný napětí a té správné atmosféry, která vás chytí a nepustí. Děj je typicky sherlockovský, ale vůbec to nepůsobí jako kopie. Je to dokonalý seriál pro fanoušky Sherlocka Holmese, který rozhodně nezklame a rozhodně stojí za to.
Jedná se o moderní evropský počin, který se dočkal čtyř uzavřených sérií a stal se populárním v řadě zemí, a dokonce vznikla i japonská adaptace. Ono kouzlo tkví ve schopnosti hlavního hrdiny řešit případy nejen svou inteligencí, ale hlavně s pomocí svého extrémně vyvinutého čichu, pro který mu říkají Čichač. Jako expert na pachové stopy je požádán svým přítelem z dětství Viktorem o spolupráci na jeho případech. Vůně zločinu je ukrajinský ruskojazyčný kriminální seriál. V současnosti se tato kombinace jeví přinejmenším jako zvláštní, i proto se obávám, že se pokračování už možná nedočkáme. Řemeslně dobře zvládnuté. Moc se mi líbí vizualizace vůní a hlavní hudební motiv si mě získal. Ani po herecké stránce projekt rozhodně nezaostává. Případy se odehrávají v různorodých prostředích a některé z nich potrápí poněkud déle oba vyšetřovatele a to i osobním zatažením. Dobře tvůrci pracují s onou superschopností, která je pro Čichače přínosem i prokletím. Díky tomu je trochu izolovaný a například ve vztahu k synovi působí neohrabaně. Na nervy mu ustavičně brnká bývalá choť. Jeho jméno je tak trochu záhadou. Postava Viktora je ze začátku až klišoidní sukničkář, naštěstí je později lépe prokreslen jeho charakter. Většina postav si projde jistým vývojem. Události mezi sériemi nám nejsou servírovány pod nos, je třeba si je domyslet, což mi vůbec nevadilo. Sem tam dojde i na humor. Najdou se slabší díly a některé scény s určitými postavami mohou působit zbytečně. Výtku mám k mírné nekonzistenci napříč řadami. Seriál je zajímavý, ale nemusí oslovit každého. Mě však ano, i když jsem na něj původně nechtěla koukat.
Krepostnaya (Spoutaná láska)
Vysíláno | 2019-???? |
Žánr | Drama / Romantický / Historický |
Dostupnost | momentálně nedostupné |
IMDb hodnocení | 7,4 (294 hodnocení) |
Katerinu Verbitskayu vychovala kmotra Anna Chervinskaya jako vznešenou dámu. Celý svůj život však hrdinka byla pouze majetkem Petra Chervinskyho. Katerina se zamiluje do urozeného Olexeye Kosacha, který netuší o jejím původu. Oba budou muset na cestě za láskou a svobodou překonat mnoho zkoušek a překážek.
Co si o seriálu myslíme?
O ukrajinské televizní a filmové tvorbě nevím zhola nic, takže o to větší překvapení pro mě byl tento seriál s historickým námětem. Spoutaná láska přibližuje poměry na Ukrajině v 50. letech 19. století, a ač jsem po pilotu sáhla jen jako po zvukové kulise k práci, nakonec jsem byla seriálem nadšena a nedočkavě čekala na každý další díl. Jedná se o telenovelu (seriál je natočen na motivy brazilské Escrava Isaura) a řekla bych, že mu v tomto žánru snad nic nechybí – sirotek vychován v zámožné rodině, nešťastná láska, intriky. To vše zasazené do společnosti, ve které hledá hlavní hrdinka Katerina, která ač vychována v zámožné rodině, je stále nevolnicí, své místo. Na pozadí romantické dějové linky se hodně (opravdu hodně) umírá a našla bych i pár míst, kde mi seriál přišel až moc přitažený za vlasy, ale to všechno vyvažovali neokoukaní herci a prostředí, ve kterém se děj odehrává.
Pryatki (Na schovávanou)
Vysíláno | 2019-???? |
Žánr | Krimi / Drama / Thriller |
Dostupnost | momentálně nedostupné |
IMDb hodnocení | 7,3 (239 hodnocení) |
V obyčejně vypadajícím bytě si hraje otec s dcerou na schovávanou. Jenže když ji hledá, tak ji ne a ne najít. Později je zveřejněno video, které ukazuje dívku, která drží ceduli s tajemnou sadou čísel. Jenže co znamenají? Byla prvním z dětí, které zmizí naprosto beze stopy v malém průmyslovém městě.
Mladí detektivové Varta Naumova a Maksim Shumov se chopí tohoto případu a přitom řeší i své osobní problémy. Varta je odtažitá a za každých okolností si chrání svůj osobní prostor, zatímco Maksim je velice společenský chlapík. Oba ve svých životech zažili trauma a tento případ se jich dotýká mnohem více, než si připouštějí. Pomalu, ale jistě se stávají osobně odpovědnými za nalezení dětí a jejich únosce, zatímco musí čelit své vlastní minulosti.
Co si o seriálu myslíme?
Kriminálka se zajímavou zápletkou a zajímavými postavami, kde nikdo není jen černý nebo bílý. Dva hlavní vyšetřovatelé mají problém nejen s případem, který je citlivý tím, že se týká dětí, ale také mají problém sami se sebou. Že by tímto nějak vynikala nad jinými, se říct nedá, ale rozhodně ji ozvláštňuje prostředí, ve kterém se odehrává. Stylem je to podobné severským krimi, takže kdo je má rád, bude se mu líbit i Pryatki. Nic odpočinkového, je třeba dávat pozor. Kamera i hudba jsou skvělé a navozují napětí, které mnohdy chybí v ději. Pro doplnění kousku z Evropy rozhodně zajímavá věc.
Zahrať si na schovávačku doma? Prečo nie, však čo by sa mohlo stať. Pryatki je seriál z tvorby Ukrajiny, ale kľudne by mohol spracovaním a atmosférou konkurovať tým severským. Príbeh má typické pomalé tempo, kedy sa môže zdať, že sa veľmi dlho nič nedeje, ale opak je pravdou. Už prvé časti svojím spracovaním diváka navnadia pozerať ďalej. Seriál si nastolené tempo udržiava po celý čas, aj keď sa môže občas zdať, že to celé začína trochu pokryvkávať a že mu začína dochádzať dych. No aj napriek tomu Pryatki predstavuje celkom príjemné prekvapenie. Ak si ho zvolíte na prvé stretnutie s ukrajinskou tvorbou, neoľutujete.
Detektivní zápletka začíná záhadou zamčeného pokoje (bytu), ze kterého zmizí malá holčička, když hraje s otcem hru na schovávanou. Následuje zmizení dalších dětí, únosce otevírá stream, ve kterém vysílá video s dětmi v kleci, které mají v rukou cedule se záhadnými čísly. Začíná hra s policií, která na svém konci způsobí slzy na tvářích mnoha diváků. Seriál je svou formou evropský. Je situovaný do fiktivní východní země (policie je latinkou označena jako „police“, policejní odznaky neobsahují název/znak země, jméno vyšetřovatelky se nevyskytuje v UA, nebo RU jazyku). Policie je propojena se zločineckými gangy a podílí se na distribuci drog. Dva hlavní vyšetřovatelé jsou ovlivněni traumaty z minulosti, které tvoří retrospektivní dějové linky. Vyšetřovatelka je zavržené dítě, které navíc trpí fobiemi jako oběť trestného činu a její kolega je poznamenaný rodinnou tragédií. Vše evokuje atmosféru severských seriálů – scény jsou temné, dominuje šedá škála, osvětlení je většinou lokální, četnými lokacemi jsou bezútěšné betonové stavby, suterény a ponuré nedokončené, nebo zdevastované betonové průmyslové budovy, hudební podkres je značně depresivní. Přes občasné scénáristické chyby, často nezvládnuté a lacině působící dialogy a ne vždy nejlépe vystavěnou dynamiku děje se jedná o neočekávatelný počin, který nezklame milovníky severských seriálů. Škoda, že se nedočkáme pokračování, protože okupovaná Ukrajina bude mít na starosti jiné záležitosti, než točit seriály.
Rumunsko
Poslední zemí v dnešním přehledu je Rumunsko. Není to úplně typická země východní Evropy, ale spíš jihovýchodu. Nicméně čistě svojí polohou a hranicemi s Ukrajinou nám krásně navazuje. V Rumunsku za poslední dobu vzniklo poměrně dost zajímavých projektů. Dva seriály se vešly do výběru, ale zmínit se sluší ještě minimálně dva další. Tím prvním je komedie s názvem Las Fierbinti, která běží už od roku 2012 a sleduje život v malé vesničce. Tím druhým je pak špionážní thriller s názvem Hackerville, který vznikal v produkci pro HBO.
Umbre (Stíny)
Vysíláno | 2014-???? |
Žánr | Drama |
Dostupnost | HBO |
IMDb hodnocení | 8,8 (9 830 hodnocení) |
Relu je vcelku obyčejný chlapík od rodiny – má dvě děti, manželku, jen jeho život není tak jednoznačný. V očích rodiny je to taxikář, jen nikdo netuší, že si Relu přivydělává jako výběrčí pro Capitana, místního mafiána. Ani rodina ani mafie o sobě nevědí, zatím.
Co si o seriálu myslíme?
Ten posun dál v Evropě už je tu znát, je to prostě takové východnější, ale to není špatně. Docela rychle se člověk dostane do příběhu, všechno se začíná pomalu rozpadat a to se fakt dobře sleduje. Spousta tajností, „dvojí život“, lži a rychlá nešťastná řešení. Je tu super změna z nepřemožitelného výběrčího/taxikáře k labilnímu agresorovi, který přestává být obezřetný. Je tu sice i rodinná linka, ale všechno je napojené na hlavní linku, takže žádná přehnaná slaďárna, ale spíš postupně gradující drama. Tak dvě postavy jsou tu trochu zbytečné, ale mají svoje místo a nedá se říct, že nefungují, jen jsou navíc. Na rumunské drama se dívá dobře, ve spoustě věcí je nepředvídatelným, nabízí charakterové vývoje a celkově se nebojí být drsnější.
UMBRE neboli Stíny. Jedná se o kriminální drama z Rumunska od stanice HBO. V hlavní roli se tu představuje v Rumunsku poměrně známý herec Serban Pavlu. Na IMDB má seriál obdivuhodných 8,9/10 a na CSFD 79 %, což vypovídá o jeho kvalitě. Seriál místy působí trochu komorně, ale někdy naopak dost otevřeně a akčně. Hlavní hrdina žije dvojí život. Jako otec rodiny se zaplete s mafií, pro kterou vybírá výpalné a čím dál více se propadá do problémů, které následně odnáší i jeho rodina. Moc se mi líbí intro seriálu a seriál jako takový rychle odsýpá a celkově se mi moc líbil. Viděl jsem všechny 3 řady a jako fanoušek seriálu Gomorra a Suburra byla tohle povinnost.
Bani Negri (Špinavý prachy)
Vysíláno | 2020-???? |
Žánr | Komedie / Drama |
Dostupnost | HBO |
IMDb hodnocení | 7,3 (778 hodnocení) |
Dvojice správců dopravního osvětlení žertuje o možnosti vykrást obrněný bankovní vůz, až jsou nakonec vinou různých nedorozumění donuceni skutečně loupež provést. Ale ti, ke kterým se obrátí pro pomoc, chtějí peníze pro sebe. Dvojice ústředních lůzrů je naprosto nepřipravená jak na samotný zločin, tak i na bizarní následky.
Co si o seriálu myslíme?
Mám rád žánr normální lidi se dostanou do neuvěřitelné situace. A to přesně tenhle seriál splňuje. Navíc přidává loupež, dva ňoumy a spoustu korupce okolo. Bohužel pilot je výrazně lepší než zbytek seriálu, který rychle sklouzne do šedého průměru. Nepotěší ani konec, který se sice tváří uzavřeně, ale rozhodně ne uspokojivě. Místy se taky dost nepříjemně vleče. Samotní Rumuni, když proletíte diskusní fóra, si o seriálu moc dobrého nemyslí a značně kritizují herecké obsazení s tím, že prostě nemají dobré herce. Já to tak černě nevidím, ale možná to je tím, že my dobré herce taky nemáme, a tak jsem už značně tolerantní. I přes všechny nešvary ale stojí seriál za zkouknutí. Má jen šest epizod a navíc občas musíte „seriálovému“ trpaslíkovi držet palce, protože vás může překvapit, a minimálně je fajn zase jednou vidět něco, co není úplně tradiční západní seriál.
Dvaja chlapi vojdú do baru a rozprávajú sa o tom, ako by vykradli banku. Pozor, nejde o vtip. Aj zdanlivo nevinná a vtipná príhoda dokáže spustiť lavínu udalostí, ktoré sa len tak nezastavia. Nevinný vtip sa zrazu stane skutočnosťou a hlavná dvojica bude predsa len donútená tú banku vykradnúť. Bani Negri stojí na ľahkom suchom humore a je plným absurdných situácií. Hlavnej dvojici budete držať palce, aby sa konečne dočkali pokoja a ich trápenie skončilo. Lepšie povedané, aby ich chytili. Ale cesta za tým nebude jednoduchá. Pomoci sa len tak nedočkajú; ten, kto by im mal pomôcť, im skôr kladie polená pod nohy. A každý má na to svoj dôvod. Bani Negri v sebe mieša krimi, komédiu, štipku drámy. Taký ten slušný priemer, ktorý neurazí a jeho 6 častí máte rýchlo pozretých.
Ráda sleduji východoevropské filmy a seriály, protože mě zajímá, jak to v které zemi vypadá a funguje. Proto mě na HBO zaujal seriál Špinavý prachy. Seriál mě příjemně překvapil. Ústřední dvojice údržbářů dopravní signalizace mi byla hned sympatická. Snaží se snad jako jediní široko daleko dělat svou práci a vlastně i žít poctivě a stejně jsou přinuceni naplánovat a provést loupežné přepadení. Šestidílný seriál není nijak roztahaný, zhlédla jsem ho na jeden zátah a dobře jsem se pobavila.
Podívejte se, kam se rubrika zatím vypravila
Máte už na své mapě vybarvené dnes zmíněné země? Sledujete pravidelně něco z těchto zemí, co se nevešlo do výběru? A který seriál z našeho výběru vám padnul do oka (a watchlistu)?
- Seriálem kolem světa: 7 zastávek ve Španělsku(15. 1. 2021)
- Seriálem kolem světa: 7 zastávek ve Francii(15. 2. 2021)
- Seriálem kolem světa: 7 zastávek v Belgii(15. 3. 2021)
- odkryj další díly seriálu
- Seriálem kolem světa: 7 zastávek v Dánsku(15. 4. 2021)
- Seriálem kolem světa: 7 zastávek ve Švédsku(15. 5. 2021)
- Seriálem kolem světa: 7 zastávek v Norsku(15. 6. 2021)
- Seriálem kolem světa: 7 zastávek v Německu(15. 7. 2021)
- Seriálem kolem světa: 7 zastávek v Itálii(15. 8. 2021)
- Seriálem kolem světa: 7 zastávek v České republice(15. 9. 2021)
- Seriálem kolem světa: 7 zastávek na Slovensku(15. 10. 2021)
- Seriálem kolem světa: 7 zastávek v Polsku(15. 11. 2021)
- Seriálem kolem světa: 7 zastávek v Rusku(15. 12. 2021)
- Seriálem kolem světa: 7 zastávek na severu Evropy(15. 1. 2022)
- Seriálem kolem světa: 7 zastávek na středozápadu Evropy(15. 2. 2022)
- Seriálem kolem světa: 7 zastávek na východě Evropy(právě čteš)
- Seriálem kolem světa: 7 zastávek na Balkáně(15. 4. 2022)
- Seriálem kolem světa: 7 zastávek v Turecku(15. 5. 2022)
- Seriálem kolem světa: 7 zastávek v Izraeli(16. 6. 2022)
- Seriálem kolem světa: 7 zastávek na Středním východě(15. 7. 2022)
- Seriálem kolem světa: 7 zastávek v Africe(15. 8. 2022)
- Seriálem kolem světa: 7 zastávek v Indii(15. 9. 2022)
- Seriálem kolem světa: 7 zastávek v Číně(18. 10. 2022)
- Seriálem kolem světa: 7 zastávek v Jižní Koreji(15. 11. 2022)
- Seriálem kolem světa: 7 zastávek v Japonsku(15. 12. 2022)
- Seriálem kolem světa: 7 zastávek ve zbytku Asie(15. 1. 2023)
- Seriálem kolem světa: 7 zastávek v Austrálii(14. 2. 2023)
- Seriálem kolem světa: 7 zastávek na Novém Zélandu(16. 3. 2023)
- Seriálem kolem světa: 7 zastávek v Argentině(17. 4. 2023)
- Seriálem kolem světa: 7 zastávek v Brazílii(15. 5. 2023)
- Seriálem kolem světa: 7 zastávek v Jižní Americe(16. 6. 2023)
- Seriálem kolem světa: 7 zastávek v Mexiku(15. 7. 2023)
- Seriálem kolem světa: 7 zastávek v Kanadě(15. 8. 2023)