18. 7. 2022

Seriálové otázky: Minisérie vs. limitovaná série

Seriálové otázky: Minisérie vs. limitovaná série

Kolem seriálů je tolik různých divných slov a výrazů, že by se snad hodilo na to založit slovníček. Ale i tak se občas vyrojí nějaká ta otázka (i neslovníčková), na kterou si člověk, pokud není líný, chce vygooglit odpověď. A pro ty línější vznikl tento nepravidelný seriál. Musí tedy jen doufat, že je zajímají stejné věci jako nás. Nebo se zkuste zeptat v diskuzi, třeba se v některém z dalších článků dočkáte odpovědi.

Dnes se podíváme na to, jaký je rozdíl mezi miniserií a v poslední době čím dál častější limited serií. Ty se rozmohly hlavně v poslední době s rozmachem streamovacích služeb, které značně mění zajeté pořádky.

TLDR

Minisérie = VŽDY předem stanovený počet epizod a VŽDY s koncem.

Limitovaný seriál = obvykle delší než minisérie, NE vždy s předem určeným počtem epizod a hlavně někdy s OTEVŘENÝM koncem.

No po pravdě je v tom pěkný bordel a dá se to uchopit z několika úhlů pohledu.

V roce 2010 se začaly pro potřeby udílení cen Emmy používat termíny „limited series“ či „series event“ pro seriály u kterých se počítalo s jednou jedinou sérií. Označení minisérie pak měly seriály, které v součtu nepřesáhly stopáž čtyř hodin.

Podobné definice se drží i wikipedie, která tvrdí, že jde o pořad se dvěma nebo více epizodami o celkové stopáži nejméně 150 minut, který vypráví ucelený, neopakující se příběh a nemá pokračující dějovou linii a/nebo hlavní postavy v následujících sezónách. Kratší celky mají pak 2 nebo 3 epizody a jsou pojaty jako televizní film či minisérie.

Takže už máte jasno? Cokoliv co, má víc jak 3 epizody je „limitka“, kratší pak minisérie. Definice limited series dokonce (na rozdíl od minisérie) počítá i s více řadami, pokud nebudou nějak propojeny dějem. Takže se sem dají nacpat i antologie. A taky tím pádem většina britských seriálů padá do kategorie minisérie, protože trojdílné seriály tam rostou jako u nás houby po dešti.

Ale bohužel nám v tom stanice dělají trochu bordel a nedá se ani na toto dělení příliš spoléhat. Proto se během času dalo odpozorovat následující.

Limited series je vždycky delší než tři epizody. V drtivé většině případů si nechávají tvůrci otevřená zadní vrátka a nejsou tak definitivně ukončené. Tudíž je u nich větší šance, že se objeví pokračování a z „limited“ se stane „regular“.

Oproti tomu minisérie má předem stanovený počet epizod s definovaným začátkem, středem a KONCEM. Minisérie je vyprávění příběhu s KONCEM. Většinou jsou tedy minisérie definitivně ukončené a tvůrci odvypráví vše, co chtějí. Ale i tak je občas nějaké minisérie tak strašně populární, že hlavouni studující čísla sledovanosti nám do toho hodí vidle a minisérii objednají pokračování. Ale děje se tak výrazně méně.


Máte nějaké seriálové otázky do příštích dílů? A už máte jasno v těch minisériích?

Já rád sdílím, on rád sdílí, ty rád sdílíš! 
Fruiko

Lukáš Nedvěd

Autor je zakladatelem SerialZone.cz a velkým fanouškem seriálů stanic AMC a FX. Mimo seriálů miluje komiksy, (audio)knihy, vaření, Lego, hádanky a zvrácený humor. Díky tomu všemu potřebuje, aby den měl 30 hodin.
Poslední komentáře9zobraz všech 9 příspěvků
_-0-_

_-0-_

Skutečný problém vidím v definici miniserie versus televizní film. SZ, IMDb, ČSFD, Kinopoisk a pod....
před 2 roky
TheLuky12

TheLuky12

Přesně to jsem chtěl teď taky napsat, že je u pojmů minisérie a televizní film strašný zmatek. Já...
před 2 roky
_-0-_

_-0-_

Moc děkuji za tema vyčerpávající vysvětlení :-)
před 39 týdny
Další články k tématu