30. 11. 2022

S lupou do historie: MacGyver

Pojďte se spolu s námi vrátit do dob minulých. Vydáváme se do seriálového nebe a oprašujeme legendy, na které se nyní díváme svěžíma očima! Jak by piloty úspěšných televizních legend obstály v dnešní době? Dali by jim vůbec diváci ještě šanci? A jak se na naše oblíbené či dokonce zamilované seriály po letech s odstupem díváme my? Lupa míří do historie se dvěma cíli. Vyvolat ve vás nostalgii a neodolatelnou touhu si svůj milovaný seriál opět pustit (protože víme, kolik máte času :'D), ale také vám potenciálně chceme rozšířit obzory a představit méně známé seriály, které jsou nyní po letech jako stvořené pro sledování maratonem!

Takže, SerialZoňáci, jak hodnotíte MacGyver 1×01: Pilot?

plakát

Základní údaje

Název MacGyver
Žánr Akční, Dobrodružný
Stanice ABC
Vysílání 1985–1992
Počet sérií 7
Premiéra 29. 9. 1985
Délka pilotu 45 minut
Prům. hodnocení 72 % (od 777 uživatelů)

O čem to je?

Bývalý tajný agent Angus MacGyver, nyní pracující pro společnost Phoenix Foundation, je specialistou na extrémně náročné úkoly. Spolu se svým nerozlučným přítelem Petem Thorntonem má neomylný čich na hrozící problémy či katastrofy a dokáže se zaplést do jakékoliv nebezpečné situace. Pomáhá lidem v tísni, zachraňuje jejich ohrožené životy, ochraňuje nevinné, zabraňuje globálním pohromám či ekologickým katastrofám, maří zločinné plány zloduchů. To všechno s pomocí fenomenálních znalostí zákonů fyziky a chemie, které dokáže jednoduše, efektivně a prakticky využít v reálném životě tak, že je aplikuje na běžné předměty každodenního života, aby mu pomohly „zázračně“ vyřešit nebezpečnou situaci.

Trailer

A jaký je náš ortel?

Status: viděno pár náhodných epizod
Hodnocení celého seriálu: –

Já zase dneska schytám, jenomže ono to jinak nejde. Mě ten pilot prostě moc nebavil. Tak jak mám rád, když je pilot akční, na nic se nečeká a hned je divák vržen do akce, tady mi vůbec nesedla úvodní scéna. V češtině pro to asi výraz nemáme, ale tady ten americký Cold open seriálu vůbec nesluší. Celkově mi pilot stavbou přijde hrozně uspěchaný a neznat minimálně postavu, tak z toho asi moc nemáte.

Docela rád bych věděl, jestli byl scénář schválně napsaný tak, aby divák hned věděl, kdo za výbuchem stojí, nebo to prostě v osmdesátkách mělo být jen pro pozorného diváka. Nejspíš to mělo být záměrně tak okaté, aby se v pilotu mohla řešit jenom záchrana, ale bylo to hodně zbytečné. Jako další dost působily dost zbytečně dvě scény s Reggiem. Chybělo tomu nějaké větší vysvětlení a maximálně to MacGyverovi dodávalo na lidskosti, ale jinak mi záměr úplně uniká.

V pilotu mi chybělo něco, díky čemu bych si řekl, jo, tak toto mě bavilo. Nápad deme tomu možná zajímavý, snaha o gradaci napětí nic moc, protože hned v prvním díle opravdu hlavní postavu takto nenávratně nezabijete. Možná malé plus za vysvětlení, proč vlastně k výbuchu došlo. Ale sázet všechno na kartu záchrany světa, to neměli v plánu ani tvůrci, takže to to opravdu nevytrhne.

Jinak to docela odráží chod celého seriálu, tedy až na první a poslední použití zbraně. Řešení jsou zajímavá, jen škoda jedné drobnosti, každopádně ty máme díky kjama hezky rozebrány pro větší část první řady v sekci Chybička se vloudí… Dohromady se nedá říct, že bych byl z pilotu nějak unešený, ale procentuálně se drží nad průměrem, to zase jo.

  • zajímavá řešení
  • pilot odráží chod celého seriálu
  • okatost
  • scény s Reggiem
  • chybí úvod
60 %
Mé hodnocení
jesmot

Status: mám komplet shlédnuté
Hodnocení celého seriálu: 100 %

Pěkný návrat do minulosti… Ze střechy paneláku spadne šroubek a na zem dopadne bagr. Proč? V 5. patře bydlí MacGyver. O MacGyverovi existují spousty vtipů, což tak trochu dokazuje obecné povědomí o seriálu (nebo jen o titulní postavě?), který, myslím nemá až tak početné publikum jako jiné seriály, i ze stejné doby (80. léta). Se seriálem jako takovým jsem se seznámil o dost později než s vtipy o něm, ale oblíbil jsem si ho na první dobrou. Za celých dlouhých sedm řad a skoro 150 dílů se kvalita držela dost vysoko, až na výjimky u asi dvou dílů.

Na seriálu je krásně vidět doba vzniku, což vůbec nemyslím negativně, je úžasné, čeho byli tvůrci v té době schopni s mnohem jednodušším vybavením než dnes.

Ikonická je už jen samotná znělka, vytvořená pomocí syntetizéru, opět mnohem jednodušší techniky, než jaké se ke znělkám používají dnes. Myslím, že úvodní melodie je se seriálem nerozlučně spjata, a ani po skoro čtyřiceti letech nezapadla mezi spousty dalších, méně výrazných.

K samotnému ději pilotního dílu. Krátká úvodní scénka skvěle vystihuje, v jakém duchu se asi seriál ponese. Při záchraně zajatého pilota Mac nejen poprvé deaktivuje raketu v čase 0:01, ale také poprvé a naposledy v celém seriálu vystřelí. Jedním z Macových charakteristických znaků je jeho striktní odmítání zbraní, (později je v díle 4×02 vysvětleno, proč tomu tak je). Později v první sérii byly úvodní scény vyškrtnuty, což mi přišlo dost škoda.

Hlavní příběh dílu se točí okolo záchrany vědců ze zavalené podzemní laboratoře. Při cestě za jejich záchranou vidíme spoustu nekonvenčních způsobů překonávání překážek, z nichž některé působí trochu úsměvně (zastavení kyseliny čokoládou, které se náhodou hromada válela na chodbě těsně předtím, ale na druhou stranu je to alespoň náležitě vysvětleno), ale zároveň, jako při překonání laserů na začátku, ukazují Macovo inovativní myšlení v nestandardních situacích a jeho úžasnou schopnost poradit si s dostupnými prostředky (chudák dalekohled, ale cigarety byly super řešení).

Při záchraně vědců v biolaboratoři se k Macovi přidá i Barbara Spencer. Díky ní se o MacGyverovi dozvídáme další věci, například strach z výšek (zaznělo vlastně už v úvodní scéně). A nejsme ochuzeni ani o krátký výklad o reakci kyseliny se sacharidy, díky Macovi mě chemie bavila přece jen trochu víc… Konečné vyústění příběhu v laboratoři je tak trochu předvídatelné už od šachové partie obou vědců těsně před výbuchem, ale ani tak příběh není nudný.

Samotný Mac je skvěle napsaná postava, umí logicky a strategicky přemýšlet i pod tlakem (pod kterým je skoro vždycky), jeho hlášky nemají chybu. Drobnost, která by se dala vytknout, že je téměř bez záporných vlastností, vždycky jedná a chová se správně, ale není to přece psychologické drama, tak co.

Co se týče obsazení, seriál není plný známých tváří, ale RDA si vystačí sám. Nejen, že jde o roli, která ho proslavila dávno předtím, než se stal plukovníkem O’Neillem ve Stargate SG-1, ale za mě je obdivuhodné, že se u většiny (možná u všech) kaskadérských scén nenechal zastupovat. Klobouk dolů, taky se to na něm dost podepsalo…

Uvědomuju si, že mé hodnocení zrovna MacGyvera nebude nejspíš moc objektivní, ale pro mě jde o jeden z nejoblíbenějších seriálů vůbec, takže mám nejspíš tendenci zavírat oči nad něčím, co by se mi jinde moc nepozdávalo.

  • Angus MacGyver (Richard Dean Anderson) a jeho přístup k řešení problémů
  • znělka
  • krátké úvodní příběhy (později zmizely :/)
  • klasika 80. let
  • vyústění příběhu v laboratoři
  • jsou i lepší díly
90 %
Mé hodnocení
Lord Edmund Blackadder
Další díly seriálu
Líbilo se? Tak dej palec. Nebo plusko! 
jesmot

jesmot

Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio.
Poslední komentáře4zobraz všechny 4 příspěvky
_-0-_

_-0-_

Specielně Češi, kteří se pyšní (ať již právem, nebo neprávem) schopností improvizovat, museli být...
před 101 týdny
Lord Edmund Blackadder

Lord Edmund Blackadder

Co bych rozhodně ještě doplnil k plusům, to, jak je vysvětlováno, co právě Mac dělá, a proč to funguje...
před 101 týdny
Petyer

Petyer

Napodobne, pamatam si nostalgicky tie roky, ked to u nas bezalo v TV tak ako ine serialy ako...
před 101 týdny
Další články k tématu