16. 8. 2024

Nejšílenější seriálové crossovery

Jak už konstatovali Ragelly a Fruiko v srpnovém pokecu, ani druhý prázdninový měsíc nás nevytrhne z okurkové sezóny. A čemu se v tomto období věnuje nejvíce prostoru? Šílenostem všeho druhu, které aspoň trochu zpestří nudu. Přesně to tu čeká i vás, jen v trochu ukecanější podobě.

Crossovery, pro některé nenáviděná záležitost, pro jiné milovaná seriálová událost. Ať jste příznivci nebo ne, meziseriálová propojení tu s námi zkrátka jsou a minimálně v USA si svou popularitu drží. Nicméně nejde o moderní záležitost, která by přišla až s franšízami jako NCIS, FBI/One Chicago (respektive Wolf Universe) nebo Arrowverse. Crossovery tu byly už dávno před nimi. V seriálech a především při animované tvorbě (kdy je přece jen snazší svést postavy dohromady) přišel velký rozmach od 70. let minulého století. Při komiksech tomu bylo ještě o deset let dříve. Pravděpodobně prvním filmovým crossoverem je počin Arsène Lupin contra Sherlock Holmes z roku 1910, za první známější se ale považuje až Frankenstein Meets the Wolf Man z roku 1943. Na poli literatury se dokonce první setkání postav z různých děl datují od druhé poloviny 19. století.

Skutečně tak nejde o novodobý výmysl, naopak má tato záležitost letitou historii. A během ní vzniklo i několik docela bizarních spojení. Mohli bychom se zaseknout už na The New Scooby-Doo Movies (Nová dobrodružství Scooby Doo), kdy je celý seriál jedním velkým crossoverem s nejrůznějšími postavami, ale tento kousek necháme stranou. Místo toho se podíváme na devítku nejšílenějších seriálových crossoverů a možná přihodíme i něco navíc. Nezapomeňte nám pak v diskuzi napsat, která spojení vás překvapila, o kterých epizodách jste věděli, které z nich už nikdy vidět nechcete a co vám ve výčtu chybělo.

9

ScoobyNatural (Supernatural 13×16)

O co jde

Náš výčet odstartujeme zlehka. Tento crossover začíná vlastně normálně jako klasická epizoda Supernatural. No, normálně. Sam a Dean nebojují zrovna v každém díle s plyšových dinosaurem, takže to berte s rezervou. Vše se ale rozjede, když dvojici doslova vcucne televize, kterou si bratři vzali jak odměnu. Oba Winchesterovi se záhy zjevují v animovaném světě Scooby-Doo a brzy zjišťují, že dokonce ve skutečné epizodě A Night Of Fright Is No Delight. Ta je od začátku mírně pozměněna, ale drží se příběhu a jen pracuje se střetem dvou světů. To je umocněno tím, že se Dean za každou cenu snaží získat srdce Daphne a porazit soka Freda. Postupně se ale začíná příběh ubírat jiným směrem, když se v animovaném světě začne umírat. Nejen že tak hrozí skutečné nebezpečí Samovi s Deanem (a později i Castielovi), ohrožena je celá Scoobyho banda.

Díl rozhodně patří k tomu nejlepšímu, co se dá mezi šílenými crossovery napříč seriály najít. Přenesení postav do animáku sice není nic nového, ale tady dostává seriál z přelomu 60. a 70. let novou podobu, zajímavé pojetí příběhu a celkově se na to prostě dobře dívá. Navíc všechny ty narážky na jiné věci ze SuperNatural a Scooby-Doo se náramně povedly.

Pozornější si dokonce všimnou, že při scéně, kdy všichni přebíhají chodbu tam a zpět všemi možnými dveřmi, se na chvíli objeví i Scrappy Doo. Ten ovšem debutoval až v roce 1979, kdežto epizoda A Night Of Fright Is No Delight, do níž se Sam, Dean a Castiel dostanou, je z roku 1970.

8

Somewhere Over the Rerun/The Ballad of Gilligan's Island (ALF 2×02)

Které seriály

ALF a Gilligan's Island

O co jde

Na normálnější vlně budeme ještě chvilku pokračovat a to z vícera důvodů. V tomto případě se tvůrci vydali stejnou cestou jako v případě Supernatural a přece na to šli jinak.

U seriálu ALF nejde vlastně čekat nic normálního, přesto první polovina dílu působí docela nenápadně. ALF objevil v televizi seriál Gilligan's Island, který teď pravidelně každý den sleduje a kterým je posedlý. Na zahradě vytváří lagunu ve stylu právě seriálu z šedesátých let. Když má dát zahradu zpět od původního stavu, ALF usne a v ten moment přichází konečně na řadu crossover. Podobně jako v případě ScoobyNatural se ALF probouzí v seriálu Gilligan's Island s tím rozdílem, že nejde o skutečnou epizodu. Místo toho na ostrově uplynulo 23 let, tedy doba od premiéry seriálu, Gilligan, kapitán, profesor a Mary Ann stále trčí na ostrově a Howellovi s Ginger nyní žijí na opačné straně ostrova.

ALF v tuto dobu ještě neviděl všechny epizody Gilligan's Island, takže tu nejsou zohledněny všechny události a parta je stále uvězněna na ostrově. Celkově se tu pracuje s tím, že seriál byl postavený na absurdnostech a rozhodně ztroskotání nebylo tak skvělé, jak by se na obrazovkách zdálo. Scenáristé se tu ale nepustili jen do Gilligan's Island, jelikož si posvítili i na svůj vlastní seriál, parta z ostrova sleduje v televizi pořad postavený na rodině Tannerových (bez ALFa), který má být vtipný, ale vyznívá naopak spíše trapně. To má pak dohru i v „realitě“, když se ALF vzbudí a vrací se tak zpět do svého seriálu.

Řekněme si to narovinu, tento crossover v našich končinách úplně úspěch nesklidí, Gilligan's Island je u nás prakticky neznámým seriálem. Nicméně je rozhodně zajímavé sledovat, jak si vlastně tvůrci uvědomují, že jejich tvorba je často postavena na hodně nenáročném humoru, který občas postrádá smysl. Zároveň epizoda „nenápadně“ upozorňuje na závislost na seriálech, odtržení od reality a skutečnost, že se nic nemá přehánět a co je na obrazovce zkrátka neodpovídá vždy realitě, která nemusí být až tak veselá. Nic moc víc toto seriálového propojení nepřináší.

7

Fugue and Riffs (Archer 4×01)

Které seriály

Archer a Bob's Burgers

O co jde

Pomalu se dostáváme k těm podivnějším z crossoverů, ale pořád jsou ještě z těch, které mají dokonce i vysvětlení nebo důvod. Na řadě je spojení dvou animáků, žánrově podobných, ale přece dost odlišných a zásadně se lišících i v podobě animace. Zároveň jsou tu ale pojítka mezi oběma seriály v podobě dabérů, primárně tedy H. Jona Benjamina, který propůjčil svůj hlas jak Sterlingu Archerovi, tak Bobu Belcherovi.

Teď ale k samotné epizodě. Do Bob's Burgers přichází KGB, která jde po Archerovi, jenže tu nachází jen někoho nápadně podobného Archerovi, který tvrdí, že je Bob Belcher. Po zneškodnění KGB odchází Bob zjistit, kdo je to ten Archer, a orazit si do lázní. ISIS už dva měsíce postrádá Archera, kterého teď stejně jako KGB našla v Bob's Burgers. Problém je, že tento člověk se zjevil právě před dvěma měsíci jako Bob Belcher, oženil se s Lindou, o jejíž tři děti se teď stará, a stal se provozním v Bob's Burgers. Doktor Krieger zjišťuje, že Archer trpí amnézií a má plán, jak ho pomocí Lany vrátit do normálu. Problém nastává, když těsně před soubojem Lany a Boba/Archera s Figgisem a Krieger přichází do lázní KGB. Ve zkratce, KGB je poražena, Archer si po ráně pánví po hlavě od Lany vzpomíná a dozvídáme se, že amnézie přišla v důsledku svatby Malory Archer a Rona Cadillaca.

Díky amnézii tak crossover spadá do kategorie těch vysvětlitelnějších, přesto Archer se tu stal postavou z jiného seriálu a nastoupil na její místo, jenže tato postava vlastně neexistuje. No, asi nechme na každém, aby si toto propojení přebral.

A kdyby vám tento crossover náhodou nestačil, Simon Chong v roce 2017 vytvořil opačně pojatý crossover. Animace odpovídají seriálu Bob's Burgers a postavy z Archera zavítají do tohoto bistra. Na ten už mrkněte případně sami, jen zajímavost na závěr, díky tomuto crossoveru dostal Chong nabídku práce od Lorena Boucharda a podílí se od roku 2017 na Bobových burgerech.

6

eps2.4_m4ster-s1ave.aes (Mr. Robot 2×04)

Které seriály

Mr. Robot a ALF

O co jde

ALF už tu dnes jednou byl, tentokrát už ale nejde o jeho seriál, který se dočkal crossoveru s jiným. Je tomu právě naopak, tak trochu. A ještě vlastně chvíli zůstaneme i u té škatulky obhájitelné crossovery, jako v případě předchozí položky.

Na konci předchozí epizody byl Elliot brutálně zmlácen a teď se probírá v devadesátkovém sitcomu. Mr. Robot/Edward, Magda, Darlene a Elliot jedou na rodinný výlet, jenže všechno je nějak špatně, Elliot slyší neustále studiový smích, z kufru auta se ozývají podivné zvuky a navíc má nařízeno se dívat jen před sebe. Na benzínce Elliot zjišťuje, že v kufru je Tyrell, setkává se s ALFem a jako zaměstnankyni tu potkává Angelu. Cestou Elliot trvá na tom, že je něco špatně, jenže přijíždí policie a strážníkem není nikdo jiný než zesnulý Gideon Goddard. Toho následně autem srazí ALF a ještě ho přejede. Nakonec se Elliot dostává k nemocnici, kdy mu Edward prozrazuje, že byl zmlácen a jak na tom teď je. Když se probere v nemocnici, zjišťuje, že v televizi právě běží jedna epizoda seriálu ALF.

Dost podivný crossover tak nakonec má své vysvětlení, ale přesto se řadí k těm divnějším. Nejde tak tentokrát o amnézii, ale spíš sen v kómatu nebo v bezvědomí. Z celé epizody představuje tato část přibližně třetinu, zbytek je už normální a navazuje na děj z předchozích epizod. Jako počin je to ale super propracovaná věc. Tvůrci seriálu se sešli z tvůrci sitcomů z osmdesátek a devadesátek, aby bylo vše co nejrealističtější, použili staré kamery a pásky, vytvořili reklamu na E-Corp, úvodní titulky (ve kterých se mimo jiné Michel Gill dozvídá, že Gideon Goddard je mrtvý) a taky znělku, na které se podíleli Bennett Salvay a Jesse Frederick (ti stojí například za znělkami k seriálům Full House (Plný dům) nebo Family Matters). Přesto si tato epizoda místo v žebříčku zaslouží.

5

The Seminar (The Office (US) 7×13)

Které seriály

The Office (US) a The Office (UK)

O co jde

Dostáváme se asi k nejkratšímu crossoveru, který v našem přehledu máme. Svět The Office čítá přes deset různých verzí tohoto seriálu různě po světě, ale tím úplně prvním byl britský originál The Office. No a právě ten se dočkal propojení s americkou verzí. V rámci epizody se jedná o jedinou přibližně minutovou scénu, takže jde skutečně o kratičkou záležitost, ale své místo si tu zaslouží.

Na začátku epizody čeká Michael Scott a výtah, ze kterého vystoupí David Brent, který je předobrazem Michaela z britského seriálu. Michael začne napodobovat britský přízvuk, David si myslí, že si z něj utahuje a pak oba přecházejí k tomu, že každý pracuje na svých postavách s různými přízvuky podle národnosti. Samozřejmě nemůže chybě ikonická věta „that's what she said“, ale pozor, vyřčená Davidem Brentem, který v původním seriálu používal ekvivalent „as the actress said to the bishop“. Závěrem se David zajímá, jestli by pro něj náhodou neměl Michael Scott místo. Jde tak skutečně o krátkou, ale významnou scénu, která už pak se zbytkem epizody nesouvisí. To klíčové na ní ale je právě to, kdo se s kým potkal. Tvůrci se rozhodli uskutečnit setkání prakticky dvou verzí jedné osoby.

Ale pozor, tímto to ještě úplně nekončí. Michael sice pro Davida Brenta v této epizodě místo neměl, jenže ještě v průběhu sedmé série, tedy jen o pár epizod později, se Michael stěhuje do Colorada. Takže kdyby vám tento střet světů The Office nestačil, v epizodě Search Committee je třeba najít nového manažera pobočky a právě tady se Ricky Gervais jako David Brent vrací. Konečně je pro něj v kanclu místo, takže se o něj prostřednictvím videa uchází. Pochopitelně k takové šílenosti, že by se manažer z původního seriálu stal manažerem v novém, se tvůrci neuchýlili.

4

Halloween Night at the Museum (Ultimate Spider-Man 3×21)

Které seriály

Ultimate Spider-Man a Jessie

O co jde

Jak už jsme si řekli v úvodu, animované světy jsou pro crossovery mnohem snazší, o tom žádná, jenže je tu zase úskalí toho, že nejde propojovat úplně všechno tak, aby to dávalo smysl. A přesně to je případ této epizody. Někoho totiž napadlo dát dohromady světy Marvelu a Disney seriálů a ještě k tomu přimíchat kouzla.

Celý crossover je animovaný, Jessie s dětmi Rossovými se na Halloween potkávají v muzeu se Spider-Manem, kterého dlouho nikdo nepovažuje za skutečného Spider-Mana. Peter si chce užít končící výstavu a konečně na to má čas, Jessie sem zase vyráží s dětmi kvůli úkolu do školy. Zprvu klidný večer nabírá na obrátkách ve chvíli, kdy Luke a Jessie osvobodí pomocí meče z brnění Morgan le Fay. Ta hodlá po stoletích ovládnout svět a uvrhnout ho do temnoty. Ve zkratce Spider-Man a mečem vyzbrojená Jessie postupně bojují s obří oživlou žížalou, strážným proměněným v Jacka O'Lanterna, neandrtálci, kostrou dinosaura, drakem Kiplingem a mezi tím pochopitelně Morganou.

Díl má naštěstí míň než 25 minut, takže u toho úplně neumřete, když se rozhodnete mu věnovat čas. Jenže i když si odmyslíte všechny podivnosti, šílenosti, propojení nesourodých světů, bohužel tu pořád zůstane nesmyslný scénář. A ten tu opravdu přítomný je. Kdyby byl náhodou někdo nesvůj z toho, že neví, jak příběh dopadne, Morgan le Fay svět neovládne a pavoučí hrdina spolu s novými přáteli zvítězí nad magií. Jenže ani tady ještě není konec šílenostem. Jessie si na Spider-Manovi tak trochu vynutí náhradu za zkažený večer, takže se nakonec i s dětmi dostává na S.H.I.E.L.D Tricarrier, tedy nástupce Helicarrier.

Některé věci by se zkrátka kombinovat neměly, případně aspoň s rozumem. Jen na závěr taková zajímavost, seriál Jessie se odehrává ve sdíleném světě, kam mimo jiné spadají např. seriály Austin & Ally (Austin a Ally), Good Luck Charlie (Hodně štěstí, Charlie), Liv & Maddie (Liv a Maddie), I Didn't Do It (To já ne), K.C. Undercover (Tajný život K.C.) nebo The Suite Life on Deck (Sladký život na palubě). Mimo to, že se tak minimálně tyto seriály díky Halloween Night at the Museum propojují se světem Spider-Mana (čím vzniká obří sdílený svět Disney), poslední zmíněný seriál se navíc dočkal crossoveru se seriálem Wizards of Waverly Place (Kouzelníci z Waverly), který tak do tohoto světa také vnesl kouzla.

3

X-Cops (X-Files 7×12)

Které seriály

X-Files a Cops

O co jde

Jestli pro vás všechny dosavadní epizody byli nic, věřte, že přichází jedna skutečně vybočující. V případě X-Files jde seriál, který je známý všemožnými podobami epizod, zvláště v případě těch mytologických. Cops je zase pořadem, u kterého jde slovo normální použít jen těžko. Pro ty, komu nic tento pořad neříká, nepochybuju, že už jste někdy zaslechli o našich obdobách v provedení Policie v akci nebo Policajti v akcii. Takže už jen tento pořad sám o sobě může být pro mnohé šíleností, co teprve když někoho napadne spojit ho se seriálem X-Files?

Epizoda začíná podobným varováním jako v případě epizod Cops, následuje přehled toho, co v dnešní epizodě uvidíme a samozřejmě logo pořadu Cops, jinak je ale epizoda vedená v tomto policejním stylu oficiální epizodou Akt X. Děj je zasazen do fiktivního Willow Parku v Kalifornii, kde se z původního relativně nevinného hlášení vyklube hlášení o podivném stvoření. Případ prošetřuje skeptický Keith Wetzel, kterého ale něco napadne a zdemoluje mu auto. Na místo kromě dalších posádek přijíždějí i Mulder a Scully, kdy Mulder je přesvědčený, že tu nahánějí vlkodlaka, který oblast sužuje už nějakou dobu. Postupně ale další svědectví mluví o Freddym Kruegerovi a vosím muži, hlídky jsou naopak přesvědčeny, že v všem má prsty gang. Jenže postupně se začínají kupit mrtvoly, od portrétisty, přes svědkyni až po asistentku patologa. Mulder a Scully se se štábem v patách snaží zjistit, o co tu vlastně jde a na základě předchozích obětí vytipují, že další na řadě mají být Steve a Edy, jenže skutečnou obětí se stává Wetzel, který ve středu děje stojí od samého začátku epizody. Vše už vypadá beznadějně, když nikdo není schopen se k Wetzelovi dostat, v poslední chvíli ale začne vycházet slunce a stvoření, které se podle Muldera přizpůsobuje lidskému strachu, je pryč dřív, než je stihne štáb natočit. Mulder tak opět nezískal důkaz, který chtěl.

Dějově tato epizoda seriál nikam neposunuje a je skutečně vložena jen pro pobavení. Tvůrcům se rozhodně podařilo skvěle parodovat epizody Cops a zároveň sem dostat příběh z X-Files. Ale řekněme si to narovinu, je to šílenost a rozhodně nejde o kombinaci seriálů, která by vás napadla a kterou byste čekali. A to jsme se ještě ve finále deváté série a tedy původním finále seriálu mohli dočkat crossoveru s The West Wing (Západní křídlo), ale o tom zase jindy.

2

The Resurrection in the Remains (Bones 11×05) & Dead Men Tell No Tales (Sleepy Hollow 3×05)

Které seriály

Bones a Sleepy Hollow

O co jde

Máme tu první a jediný crossover v našem seznamu, který má dvě epizody, pro každý seriál jednu. Halloween roku 2015 a stanice Fox, kterou napadlo spojit dva své dosti rozdílné seriály, Bones, založený na faktech, a Sleepy Hollow, kde je možné i cokoli nadpřirozeného. Než se pustíme do rozboru crossoveru jako takového, projděme si jeho děj.

O Halloweenu objeví Booth a Kůstka s týmem při ohledávání těla v kostele kovovou rakev, která obsahuje bezhlavé tělo. Postupně se ukazuje, že pod obětí ze současnosti, kterou je studentka medicíny, se nachází dvě stě let staré tělo britského vojáka. Do vyšetřování ale zasáhne návštěva ze Sleepy Hollow v podobě agentky FBI Abbie Mills a jejího přítele Ichaboda Cranea. Ti usilují o tělo kvůli případu ve svém městě, jenže z domnělého Abrahama Van Brunta se vyklube tělo generála Williama Howea. Postupně je odhaleno, že studentka toužila zjistit, co ji čeká po smrti v důsledku čeho byla zabita lebkou právě generála. Na tomto případě tak k Hodginsově smůle není nic až tak nadpřirozeného. Přece jen ale vyvstává jedna záhada, když Ichabod v archivu nalezen dopis starý 200, který je ale podle Angely napsán právě Ichabodem. Přesto doktorka nakonec svolí k převozu těla generála do Sleepy Hollow.

Tam, kde skončila epizoda Bones, více méně navazuje epizoda Sleepy Hollow. Tělo, včetně hlavy, míří z Jeffersonova institutu do Sleepy Hollow, když je převoz přerušen Pandorou, která se těla zmocní a generála oživí. Generál v hrobce povolá své vojáky, aby se pomstil Ichabodovi a dochází k první smrti. Abbie a Ichabod zjišťují, čemu čelí a že existuje jediná zbraň proti Drauguru, která by se měla ukrývat v původní hrobce generála. Na scénu se tak vrací Booth a Kůstka, ta pomáhá z kostí najít místo původní hrobky, jenže tímto se dvojka s dobrodružstvím nehodlá rozloučit, a tak společně s Abbie a Ichabodem vyrážejí pod Kapitol. Booth spustí past, která ho s Abbie oddělí od Kůstky s Ichabodem, těm jde u hrobu o život vlivem řeckého ohně. Ichabod tak dostává svoji odpověď, zjišťuje, co v minulosti udělala Betsy Ross a tím i to, jak porazit generála s armádou. Ichabod jako návnada dostane generála a ostatní do tunelů, kde jsou pomocí řeckého ohně poraženi.

Mimo tyto klíčové události na sebe Booth a Kůstka v prvním díle připravují žertíky, druhá epizoda pak posunuje v dalších linkách i děj seriálu Sleepy Hollow. Pojďme ale k tomu podstatnému, tomu, proč se diváci při crossoveru dělí na dva tábory. Dvojice ze seriálu Bones se sice objevila v obou seriálech, přímo do Sleepy Hollow ale nezavítala, což je možná dobře, protože by to děj ještě víc ovlivnilo. Problémy ale nastávají při tom, když si uvědomíte, co tímto spojením vniklo do světa Bones. Jednak tu máme podporování konspiračních teorií Hodginse, pak nadpřirozeno, které je ve světě Sleepy Hollow na denním pořádku, v neposlední řadě pak problém spojený s Ichabodovým rukopisem. Crossover byl naštěstí zamýšlen jen jako jedinečná událost, takže nemá žádné další dopady, přesto je často kritizováno to, že seriál založený na faktech najednou přijímá překopávání historie, díky nadpřirozenu může vysvětlovat vraždy pomocí kouzel, což se vůbec nehodí ke světu Temperance Brennan. A pak jsou tu ti, kteří jsou ochotni předchozí dvě věci zkousnout s tím, že se vlastně všechno dá logicky vysvětlit, jenže jim v žaludku leží Ichabod, který vysvětlení nemá (nebo teda má, ale víme jaké). Tak jako tak jde rozhodně o nečekané spojení a netradiční crossover.

1

Shell Shocked (Power Rangers in Space 1×04)

O co jde

Devadesátky byly zajímavé, ale ne vše, co přinesly, bylo dobré. V roce 1997 přišel seriál Ninja Turtles: The Next Mutation, který nabízel nový pohled na příběh Želv Ninja. Pár měsíců na to přišlo čtvrté seriálové pokračování Power Rangers v podobě seriálu Power Rangers in Space. V případě obou seriálů šlo o značné propadáky. Želvy se představily v pětičlenné sestavě, když se poprvé objevila i želvice Venus, Rangery zase tentokrát brázdí vesmír, aby zastavili novou hrozbu. A jako by nestačila existence těchto dvou šíleností, někdo si řekl, že by bylo perfektní udělat navíc crossover mezi nimi.

Teď ale k příběhu. Astronema na konci epizody Save Our Ship povolává z newyorských stok Želvy Ninja, které následně ovládne a pošle za Strážci vesmíru. V domnění, že jim želvy chtějí pomoci, dovolí jim strážci nečekaně převzít loď a pustit na ni Astronemu. Strážci jsou nuceni se dát na útěk a celá situace se začíná zdát patovou, když Astronema spustí autodestrukci lodi s želvami.

Řekněme si to na rovinu. Tato epizoda je čtvrt století stará a je to na ní znát. Efekty jsou na dnešní poměry zkrátka překonané, souboje jsou v klasickém duchu Power Rangers a jako celek tento crossover působí spíš uspěchaně a promarněně. Díl má naštěstí jen 20 minut, ale i tak je sledování spíš za trest. A ještě perlička na závěr. Vzhledem k tomu, že Power Rangers vznikali v Kalifornii a Japonsku, kdežto Ninja Turtles v kanadském Vancouveru, želváky nemluvili v Shell Shocked jejich oficiální seriáloví dabéři. Kdyby vám náhodou nestačil tento crossover, vězte, že existuje ještě mega crossover mezi seriály ze světa Power Rangers – Legendary Battle (2×20 – Power Rangers Megaforce), v případě želv to pak je film Turtles Forever z roku 2009.

0

Cartoon All-Stars to the Rescue (1990)

O co jde

Na závěr ještě v devadesátkách zůstaneme, přichází totiž jedna šílenost hned z kraje devadesátek. Tento počin je vlastně půlhodinovým televizním filmem, takže je to zase trochu jiný typ crossoveru, každopádně tento film propojuje hromadu animovaných seriálů. V tomto článku tak jde o první lehčí bonus.

Při tomto počinu se spojili všechny čtyři stanice Velké čtyřky, které dnes společně s pozdější The WB/The CW známe jako stanice Velké pětky. Takže čtyřka ABC, CBS, FOX a NBC dala dohromady síly s kabelovkama a společnostmi jako Walt Disney nebo Warner Brothers, aby všichni společně připravili půlhodinový speciál založený na sobotních ranních animácích, respektive postavách z nich. Produkce měla jediný cíl, vytvořit krátký film pro boj proti drogám a alkoholu. Než se Cartoon All-Stars to the Rescue budeme věnovat víc, řekněme si hned, že ne všechno by se mělo dostat do vysílání. Toto je přesně jedna z těch věcí.

Po krádeži prasátka přicházejí z komiksu do skutečného světa Šmoulové, ke kterým se přidává z rámečku ALF a přivádí k životu lampičku Garfielda. K této partičce se přidávají Alvin, Simon a Theodor, ti přicházejí na pomoc z obalu gramofonové desky, zatímco Šmoulové se snaží probudit Corey. Místo ní se ale probouzí medvídek Pú, kterého napadne na pomoc povolat budíkového Baby Kermita. Když je Corey konečně vzhůru, začíná v pokoji úřadovat duch Slimer, který holčičku upozorní na to, že prasátko je pryč. Následují trochu víc v pohodě scény, kdy se Michael snaží svou mladší sestru Corey přesvědčit, že jí prasátko neukradl a podobně. Nakonec se před sjetým Michaelem zjevuje Bugs Bunny jako strážník, který ho bere do minulosti, aby se společně podívali na to, jak se Michael dostal k drogám. Zpět v současnosti mu kamarádka ukradne peněženku, Michael ji tak nahání a při tom končí ve stoce, když želvák Michelangelo otevře na silnici kanál. Ze stoky posílá Michelangelo Michaela na cestu lidskou myslí, kde se setkává s Baby Kermitem a Baby Piggy, cestou se objevuje i Baby Gonzo. Po kolapsu v reálném světě k Michaelovi přicházejí Dulík, Bubík a Kulík a nastává čas hudebního čísla Wonderful Ways to Say No, ve kterém se ke všem již představeným postavám přidává ještě Tygr. V pozdější scéně, když je Michael vtažen ALFem na podivné místo a vidí svou budoucnost, setkává se ještě s kačerem Daffym, který Michaelovi ukazuje, jak špatně by mohl skončit.

V souhrnu jde skutečně jen o vypíchnutí těch scén, kdy se představují další kreslené postavy, jinak je tu pochopitelně konzistentnější dějová linka. Nicméně jako celek to působí dost děsivě a z dnešního pohledu asi úplně nechcete, aby se děti o drogách dozvídali tímto zvráceným způsobem. A to tu ještě proti původním plánům chybí Mickey Mouse, kačer Donal a a postavy ze Scooby-Doo, Where Are You! (Scooby-Doo na stopě), ti původně měli být do příběhu začleněni, ale nakonec se tak bez bližšího vysvětlení nestalo.

*

Pošta pro koho?

Které seriály

Pošta pro tebe a Pošta pre teba

O co jde

Na závěr tohoto článku si nemůžu odpustit jeden skutečný bonus. Tato položka je trochu jiná a není crossoverem v pravém slova smyslu. Nicméně když jsem ji objevil, působila na mě tak ujetě, že jsem ji musel zařadit.

Že si ze sebe Pošta pro tebe dokáže udělat legraci, to za ty roky víme, důkazem je Silvestr 2007 a Hliník nebo zakomponování Pošty do seriálu Most!. Řeč bude ale o něčem jiném a ne nutně vtipném. Během dlouholeté historie pořadů Pošta pro tebe (CZ) a Pošta pre teba (SK) vzniklo československé vydání. V prosinci 2008 tak spolupracovali jak Ester Janečková s Katarínou Brychtovou tak pošťáci Ondra a Janko. Díl se natáčel 7. prosince a deset dnů na to jej vysílala jak Česká televize, tak Slovenská televize (tehdy STV). Díl obsahoval dva příběhy. Osobně do teď nevím, co si o tom vlastně myslím. Důkazem, že něco takového skutečně vzniklo, nechť je vám velice krátká ukázka.

Kdo dočetl až sem, musí zaručeně likovat! 
jesmot

jesmot

Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio.
Poslední komentáře3zobraz všechny 3 příspěvky
fabec1222

fabec1222

Co Přátelé a Jsem do tebe blázen :)? Řekl bych, že o tomhle spousta lidí ani neví, stejně tak, že...
před 20 týdny
Římanka

Římanka

Dodnes mi přijde hrozná škoda, že nevznikl crossover Buffy a Supernatural..pred 10 lety jsem jela jeden...
před 20 týdny
Lill

Lill

Jej, vďaka za pripomenutie Supernatural, už pozerám tú epizódu. A myslím, že budem pokračovať všetkými ich...
před 19 týdny
Další články k tématu