4. 10. 2024

Novinka pod lupou: Kaos (Netflix)

Vítejte u naší rubriky, pomocí které se vás snažíme nalákat na další seriály, a tím pádem přeplňovat vaše již tak dost přecpané watchlisty až k prasknutí!

plakát

Základní údaje

Název Kaos
Žánr fantasy, komedie
Stanice Netflix
Premiéra 29. 8. 2024
Vysílání celá série k dispozici (8 epizod)
Na CZ streamech Netflix (k dispozici i dabing)
Délka pilotu 50 minut

O čem to je?

Všemocný, leč ne úplně sebejistý bůh Zeus se začal obávat, že jeho vláda skončí, když na svém čele našel první vrásku, která může (ale nemusí) znamenat konec světa. Zeus začal svou paranoiu a pomstychtivost obracet ke svým poddaným.

Mezitím šest smrtelníků objeví dávné proroctví, které se váže ke konci Diovy vládu a možné apokalypse a velké konspiraci zastírající řecké bohy.

Trailer

A jaký je náš ortel?

Řeckou mytologii mám ráda a o tomto seriálu jsem před jeho uvedením věděla všehovšudy tolik, že v jedné z hlavních rolí vystupuje Zeus a děj se točí kolem proroctví, toť vše. Překvapilo mě zasazení do alternativního moderního světa, kde lidé na rozdíl od naší společnosti stále hromadně uctívají řecké bohy. I když se samozřejmě najdou tací, kteří se proti zavedenému režimu bouří.
Právě svět, který seriál vytváří, je jeho největším plusem. Je zajímavé objevovat detaily, jimiž se prostředí příběhu liší od toho, co důvěrně známe. Milovníky mytologie potěší i osobitá ztvárnění známých jmen. Kromě Dia samotného, kterého si vystřihl vpravdě božský Jeff Goldblum (sice nepatřím k jeho fanouškům, ale v této roli mi nevadí), tu najdeme například Dionýsa, Heru, Cassandru, Orfea a další. Přičemž Hera potěšila, byť jsem si herečku v první chvíli spletla s Helen Mirren a Billie Piper jako Cassandra také nezklamala. Zato Orfeus a Dionýsus mě v této verzi příliš neupoutali, a vypadá to, k mé smůle, že hrají výraznou roli i ve zbylých sedmi epizodách.
Pilotní díl plyne díky střídání více dějových linií svižně a dokáže překvapit (vysvětlení Cassandřina proroctví). Jako představení hlavních postav a nastínění světa funguje, ale doufám, že v příštích dílech se více ponoříme do příběhu, prozatím seriál jen klouže po povrchu.
Ačkoliv se seriál prezentuje mimo jiných jako komedie, nejde o dílo, u něhož by se člověk válel smíchy po zemi. Humor je nahodilý, subtilní, sarkastický a seriál dokáže i zvážnět. Uvidíme, jestli se i v dalších epizodách podaří zachovat rovnováhu mezi vtipem a dramatem.
Na další díly se podívám, ale to nic nemění na skutečnosti, že pilot má do dokonalosti daleko. Svůj hlavní účel, nalákat na pokračování a vysvětlit, o co v příběhu asi půjde, nicméně plní.

  • Osobitý svět, v němž se příběh odehrává
  • Nová pojetí bohů a dalších postav z řecké mytologie
  • Kombinace humoru a dramatu
  • Svižné tempo navzdory délce skoro 50 minut
  • Představitel Dionýsa mě vážně štval
  • Příběh zatím nezabrouzdal pod povrch
60 %
Mé hodnocení
Mad.Awe

Nevěřil jsem svým očím, že takovou laskominku vydal Netflix. Haleluja. Po zhlédnutí první epizody jsem hned zvládnul dalších pět a jen co dokončím psaní názoru, tak se vrhám na zbytek. Řecká mytologie s Jeffem Goldblumem využívá jako základní premisu příběh o Prométheovi, kterému orel každý den vyklovává játra, což je trest za to, že zachránil lidstvo před zkázou. Ten má tak dost času osnovat plán, jak sesadit Dia z trůnu. Další nosnou linku tvoří Orfeus a jeho láska k Eurydice, která ho donutí vstoupit do říše mrtvých. Tou třetí je příběh Minotaura. A to celé je vsazeno do kontextu dnešní doby se všemi klady a zápory, no spíše těmi zápory. A božská komedie, zahalena v černém hávu, se rozjíždí. Zeus má totiž obavu z proroctví o ukončení jeho vlády a tak se do jeho života vkrádají pochybnosti a ty vyvolávají úvahy třeba o tom, že je nutné lidi aspoň z poloviny vyhladit. Jenže své plány má i Hera, Diova manželka (scéna, kdy se převtělí do Dia a rozdá si to v posteli s jeho milenkou je fakt boží) a Prométheus, který své nejen lidské spojence posouvá vstříc svému plánu. Děj dokáže být nejen humorný, ale i krutý, jak to nakonec u bohů bývá a podle nich pak vypadá svět. Nechybí ani ironie, která odhaluje božské nedokonalosti, takže se vlastně nemůžeme divit, že lidé jsou také takoví. Jiskřivé dialogy a poťouchlost některých postav, zabalená do občasných jinotajů, dokáže vyvolat nejen úsměv na tváři, ale i vrásku na čele, Zeus by mohl vyprávět (Diova vráska na čele, tak to jsem se už smíchy neudržel). Malichernost, řevnivost a pikle jsou atributy, které Vás v tomto příběhu pobaví, i když nechybí ani „temný“ převozník přes řeku mrtvých do říše Hádova (to už puknete smíchy). Tam se dostanou pozemští hrdinové příběhu, aby prozřeli, jen Zeus ne a ne pochopit, že mrtvých je už hodně a ani Hádova říše není nafukovací. To se hodně povedlo, jedinou menší výtku bych viděl v množství odkazů a jejich pojetí, kdy se občas stane, že Vám nějaká pointa uteče.

  • Ironií protkaný božský příběh
  • Herci v čele s J. Goldblumem
  • Černý humor
  • Těch odkazů je dost a občas je problém jejich význam včas odhalit
80 %
Mé hodnocení
richardK

K seriálu jsem byla poměrně skeptická, i když jsem na druhou stranu byla i zvědavá, co z toho bude. Ale musím říct, že pilot se mi nakonec líbil moc. Líbí se mi to moderní, povrchní zpracování, ale i postavy.

Přesně takové seriály mám ráda. Vezmou postavy nebo příběh, které jsou známé, ale přistoupí k nim úplně jiným a nekonvenčním způsobem. Podobně je to i u American Gods (které jsem pořád neviděla), tady je to odlehčenější, ale taky dobře zábavné. Takže i tady platí, že se těším na celou sérii.

Ještě mi teda nedá, abych nezmínila tu hlavní dvojici. Nestává se totiž často, že by vztah byl v seriálech takto vyobrazený. Většinou, když je nějaký nefunkční vztah, tak je to proto, že se jeden (většinou muž) chová agresivně a násilnicky, případně je třeba záletník. Ale tady hrdinka má depky ze vztahu, ve kterém je s mužem, který ji bezmezně miluje a chová se k ní jako ke královně. Neříkám, že se tak nemůže holka cítit, jen mě to hodně překvapilo, protože tohle ze seriálů nebo filmů vůbec neznám.

  • nekonvenční přístup ke známému tématu a postavám
  • celý díl se něco děje
  • zvrat v závěru
  • postavy mi sedí
  • zpěvák – manžel je hrozně cool a sympaťák
80 %
Mé hodnocení
ragelly

O tohohle jsem čekal mnohem větší průšvih. Tohle dopadlo ještě dobře. Člověk by řekl, že nápad převést antické bohy do současnosti musí dopadnout snad vždycky skvěle, ale tenhle seriál dokázal, že opak je pravdou. Možná to kazí fakt, že řečtí bohové jsou ztvárnění tak jak si je představují Američané. Navíc se na to museli navěsit dnešní horká témata (uprchlictví atd.) i když se to do podobného seriálu prostě nehodí.

  • nápad
  • Jeff Goldblum
  • provedení
30 %
Mé hodnocení
Fruiko
Další díly seriálu
Líbilo se? Tak dej palec. Nebo plusko! 
ragelly

Eva Zálešáková

Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.
Poslední komentáře1zobraz příspěvek
Mad.Awe

Mad.Awe

Ano, když se na to dívám zpětně a po pokusu zhlédnout druhou epizodu (kterou jsem nedokoukala), tak bych...
před 10 týdny
Další články k tématu