Nejdražší dánský seriálový projekt se bude točit v Česku
V přepočtu 218 milionů korun hodlají utratit dánští filmaři za realizaci historické eposu o válce v Prusku. Projekt, nesoucí příznačný název 1864, má sestávat z jednoho stopadesátiminutového filmu a osmidílného seriálu a má mít premiéru na podzim 2014 v Dánské televizi.
Z celkové částky v přepočtu téměř 590 milionů korun (což projekt pasuje na nejnákladnější dílo audiovizuální dílo v dánské historii) připadá právě 218 milionů na českou část produkce. A filmaři už v těchto dnech chystají kulisy v našich lokacích – bude se natáčet v bývalém areálu vojenského prostoru Boží Dar. Příběh samotný se ale odehrává převážně v Dánsku, potom i v Německu a dalších zemích.
Film i seriál se točí na motivy bestsellerů dánského spisovatele Toma Buk-Swientyho Slagtebænk Dybbøl a Dommedag Als popisujících krvavou dánsko-německou válku, která vyvrcholila v dubnu 1864 bitvou u Dybbøl Mill, následkem které přišlo Dánsko asi o třetinu svého území, což o dva roky později potvrdil Pražský mír. Tato část území dodnes patří Šlesvicko-Holštýnsku, což je nejsevernější spolková země Německa. Bitva se ale stala symbolem nezdolnosti Dánů proti útlaku nepřítele a pro samotné Dány byla natolik zásadní, že se až do roku 1999 aktivně neúčastnili žádné války.
Režisérského křesla se ujal Ole Bornedal, u nás známý hlavně svými filmy Hlídač mrtvých a Tak trochu jiná love story.
O projektu řekl:
„1864 není válečný film. Je to příběh země, oblasti a lidí, kterých život byl po generace ovlivněn absurdními politickými zájmy a rozhodnutími, groteskními komplikacemi a lidskými oběťmi, které pronikly do duše této země a celé severní Evropy.“
Projekt produkuje dánská společnost Miso Film společně s českou společností Sirena Film. Ta nespolupracuje s Dánskem poprvé – už loni se blýskla filmem Královská aféra, který získal Zlatý glóbus za nejlepší cizojazyčný film a ve stejné kategorii byl nominován na Oscara.
Na projektu se podílí mnoho společností – počínaje dánskou veřejnoprávní televizí DR, TV2 Norsko, TV4 Švédsko, ZDF, Arte a konče Českou televizí. Projekt také získal mnoho příspěvků od různých fondů na podporu televize.
Zdroje: tyden.cz, nymbursky.denik.cz, Czech Film Commision