Sdílení mozkových informací
Lidský mozek je schopen generovat elektrické pole.
V seriálu Fringe používají hlavní hrdinové různé tajemné přístroje a záhadné metody k vyšetření a vysvětlení ještě záhadnějších událostí. Záměrem několika postupně vycházejících článku je seznámit vás s těmito fakty pohybujícími se na hranici sci-fi. Ale kdo ví, jak daleko zašla věda a technologie. Co když to, co nám tvůrci v seriálu předkládají, je reálné…
V prvním dílu s názvem "Pilot; byl agent John Scott vystaven při výbuchu účinkům devastující neznámé syntetické sloučeniny vyrobené v laboratorních podmínkách a je jediný kdo viděl tvář podezřelého. Lékaři ho však uvedli do umělého spánku a snížili mu tělesnou teplotu, aby zpomalili rozvoj infekce. Jeho tělo je doslova průhledné. Infekce se projevuje rozpadem tělních tkání. Pokud by lékaři nezpomalili proces rozvoje infekce, tělo, orgány i buňky agenta Scotta by se rozložily a zbyla by pouze kostra…
V roce 1972 v době Vietnamské války chemická divize ministerstva obrany nechala mladého Dr. Bishopa pracovat na omamné sloučenině k případnému použití proti Vietcongu. Cokoliv co zasáhlo agenta Scotta mohlo pocházet z tohoto výzkumu. Dr. Bishop potřebuje přesný soupis toho co bylo v laboratoři předtím než došlo k destruktivnímu výbuchu a následnému nakažení agenta Scotta. Mohl by poté vyrobit protilátku. Jak lze identifikovat pachatele, když je agent Scott v umělém spánku?
O elektrické činnosti mozku se ví již od 18. století. Objev, že napojení nervové tkáně na elektrodu vyvolá elektrický výboj, vyvolal doslova bouři pokusů. V roce 1976 bylo prokázáno, že lidský mozek generuje značné elektrické pole. Je možné zesynchronizovat pole dvou rozdílných myslí a umožnit sdílet informace ve stavu bezvědomí. Dr. Bishop tuto techniku použil zatím jen jednou na získání informací z mrtvoly. Ta však nesmí být mrtvá déle než 6 hodin.
Je to fikce? Nebo vědecky realizovatelná skutečnost?
Dr. Bishop použije ke sdílení informací Synaptický transferový systém – Stav sdílení snů. Elektromagnetická sonda je umístěna na konci lebky agentky Olivie Dunhamové, zatímco ona je nahá ve vodní nádrži a pod vlivem LSD. LSD pomáhá rozšířit podvědomí. Jakmile se mozkové rytmy Olivie sjednotí s mozkovými rytmy Johna, snímač zesynchronizuje elektrické signály obou dvou a její mozek by měl být schopen komunikace s druhým. Experiment je úspěšný. Pachatel je identifikován a brzy dopaden. Toxinem byl hořčík založený na etylenglykolu, který spolu s organofosfátem spustil reakci. Dr. Bishop vyrobí protilátku a agenta Scotta zachrání.
Vědecké výzkumy v oblasti sdílení mozkových informací probíhají již několik let, převážně však na bázi teoretické. Velkým experimentátorem je nadnárodní společnost Massive Dynamic. O výsledcích jejich pokusů však oficiální místa mlčí…