26. 10. 2016

Hlasy South Parku

Hlasy South Parku

14. září 2016 se začala ve Spojených státech amerických vysílat 20. řada seriálu South Park (Městečko South Park). Už to samo o sobě je obdivuhodné, ale česká „pobočka“ domovské stanice seriálu, Comedy Central, si pro diváky přichystala něco ještě obdivuhodnějšího – epizody nové řady mohou fanoušci vidět s českým dabingem ani ne týden po světové premiéře. Proto, že tvůrci dokončují epizody jen pár dní před vysíláním a dabingové studio je na tom tím pádem úplně stejně, neprobíhá přechod anglického South Parku na české Městečko South Park úplně standardním způsobem. A jak tedy přechod vypadá?

Přesně to jsme zajeli zjistit do studia S Pro Alfa, kde se South Park už od sedmnácté řady dabuje. Nejen, že jsme se podívali, jak probíhá samotné dabování, navíc jsme se také setkali s režisérkou českého znění Kateřinou Březinovou, mistrem zvuku Pavlem Balcarem a samozřejmě i s několika dabéry – konkrétně Radovanem Vaculíkem (hlas seriálových Stana a Randyho Marshových), Pavlem Šromem (hlas Kylea Broflovskiho a Geralda Broflovskiho), Radkou Stupkovou (hlas Sharon a Shelly Marshových), Petrem Gelnarem (hlas Jimmyho Valmera a Craiga Tuckera) a Ludvíkem Králem (hlas Clydea Donovana).

Staré známé… hlasy

Zatímco paní Březinová tentokrát zaskakuje dlouholetého režiséra českého znění South Parku, Martina Kota, který si kvůli netradičnímu stylu dabování nedokázal na 20. řadu najít čas, někteří z dabérů se Městečku South Park věnují už od první série, téměř 20 let, a tak jsme se nevyhnuli vzpomínání. O tom, že South Park dokáže, pokud ho ještě neznáte, hodně překvapit, se přesvědčil i Radovan Vaculík: „Pamatuju si, že když jsem úplně poprvé nastoupil, říkal jsem si ‚Co to je tohleto? Tam mluvěj šíleně sprostě, to přece není možný.‘ Vůbec jsem to nechápal, pak jsme se do toho ale zamilovali.“ Na začátky v Městečku South Park zavzpomínala i Radka Stupková: „Když to začalo, tak jsme ze začátku říkali: ‚Ježiš, to je hrozný, proboha, hlavně nás nedávejte do titulků.‘ To bylo prvních pět, šest dílů. Pak byl najednou hrozný boom a my na to: ‚Že my jsme v těch titulkách!‘“ O něco později se k dabérskému týmu přidal Petr Gelnar: „Od prvních dílů v South Parku nejsem. S tímhle seriálem nemám problém, mám ho rád. Když jsem byl mladší, tak jsem to taky sledoval, bavilo mě to. A tak mě hrozně potěšilo, že v tomhle kultovním seriálu budu taky. O tom, že bych odmítnul, jsem neuvažoval ani chvilku.“

Samozřejmě došlo i na porovnání toho, jak se seriál daboval ze začátku a jak je tomu dnes. „Dřív to bylo příjemnější, všichni jsme se sešli a dělali to pohromadě. Dneska se pozdravíme na schodech, vidíme, jak jsme zestárli a jde se dál. Bylo to příjemnější, dneska je všechno hektické… Bavili jsme se, byla to zábava.“, svěřil se Radovan Vaculík. Doplnila ho Radka Stupková: „Jenže jsme se taky víckrát odbourali a museli jsme přerušit natáčení.“

O tom, že South Park se občas nedá sledovat s vážnou tváří, se ale krom dabérů přesvědčila i Kateřina Březinová: „Fakt mě baví. Musím přiznat, že jsem o něm měla povědomí už dřív, ale nikdy jsem nebyla skalní fanda, ale teď se tu hrozně bavíme.“ Souhlasil s ní i Pavel Balcar: „Já jsem South Park nemusel. Nebo jsem ho neznal a ani ho nechtěl poznat, ale asi jak jsem ho začal točit, tak jsem si ho oblíbil. Ty poslední tři řady byly výborný.“

Zábava před mikrofonem i v zákulisí

O zábavu se na natáčení Městečka South Park ovšem nestará jen samotný seriál, zajímavým činí dabování South Parku i samotní dabéři. Na účet dabéra Stana a Randyho, Radoslava Vaculíka, který musel přerušit natáčení a jít přeparkovat svůj vůz, protože parkoval na zákazu před něčím výjezdem, zavtipkovala i samotná režisérka: „On Váca chodí pozdě skoro pokaždé, tentokrát sice přišel čas, ale nejspíš díky tomu, že nemusel hledat místo na parkování.“ Na naši starost, aby pan Vaculík nepřišel kvůli našemu rozhovoru někam pozdě, se smíchem odpověděla Radka Stupková: „Oni jsou všude zvyklí, že Váca chodí pozdě. Nekažte mu image.“

O něco výjimečnější než vtipné historky z natáčení je jeho technický průběh. V minulých sezónách se dabovala celá řada najednou, dabéři jejím namlouváním trávili i sedm až devět hodin denně, díky čemuž se projevilo, jak je dabování animovaných seriálů těžké. O tom, které postavy a proč jsou pro dabéry South Parku nejtěžší, se rozpovídal Radoslav Vaculík. „Pro mě je nejtěžší Stan. Já si zvolil takovou šarži, která se chytla, je to náročné. Musí se do toho dát hodně síly. S přiblížením se původnímu hlasu měl asi největší problém Pavel Šrom, ten dělá Kylea, který je už takový starší pán a navíc mluví takovou fistulí. On občas běduje, co si to zvolil. Ale se sprostými slovy problémy nemáme, k tomu seriálu to prostě patří.“ K výrazům využitým v seriálu se vyjádřil i Petr Gelnar: „Mě hrozně baví, že se tady můžu odvázat a sprostá slova si nemusím hlídat. Tady se naopak na to, aby tam byla, tlačí. Rád tam improvizuju a vymýšlím si různé sprosťárničky, které tam dávám jako leitmotivy, někde do těch sborů třeba dávám různé hlášky, některé si tam s oblibou dám klidně v každém díle, kde se schovají. Prostě mě to baví.“ Následně připojil i porovnání postav, které dabuje: „Jimmy je tak trošku mentálně jednodušší postava. Má rovnátka a berličky, pokaždé se mu, chudákovi, něco stane. Tam se vždycky vyřádím, protože on navíc i tak trochu šišlá. Craig je maličký, tak musím mluvit vysokým hlasem. Vedle toho dělám i spoustu sborových hlasů a různé epizodní postavy, co se v každém díle objevují.“

Šestidenní proces

O tom, jak dabing probíhá v současné, lehce „zrychlené“ sérii, se rozpovídala Kateřina Březinová: „O překlad se stále stará pan Zdeněk Hofmann. Od toho hotový překlad obvykle dostávám ve čtvrtek večer. Z toho dělám obsazení, počítám repliky a ještě se dělají nějaké úpravy. Občas pak přijde ještě nějaká úprava překladu. Na samotné dabování tu jsme od devíti do dvou, na každého herce máme pro jistotu půl hodiny, protože předem vlastně nevíme, jestli tam bude pro herce zrovna patnáct nebo pětatřicet replik. Teď, u třetího dílu 20. série, se ještě bude výjimečně dotáčet v pondělí, protože pan Tůma je zrovna pryč. Zvukař to pak smíchá a odevzdá televizi. U toho pak už nejsem. Mně to přijde dobré, že to běží takhle ani ne za týden, v Americe ve středu, u nás pak v úterý. To je fajn. Ale je pravda, že běžně by se to asi dělat nedalo. U toho South Parku je to teď takové výjimečné.“ A Městečko South Park rozhodně není výjimečné jen rychlostí, s jakou se objevuje na českých obrazovkách, ale jak poznamenal Radovan Vaculík, minimálně z těch seriálů, na kterých pracoval, je to ten nejsprostší. A v odrážení současného dění se nebojí vůbec ničeho.

Seriál Městečko South Park můžete sledovat na stanici Prima Comedy Central. Nenechte si ujít premiérovou šestou epizodu 20. série, která se vysílá již v úterý 1. 11. 2016 ve 22:30!


Sledujete South Park? Jak se vám líbí český dabing a co říkáte na krok televize vysílat epizody v češtině tak brzy po světové premiéře?

Líbilo se? Tak zmáčkni nějakej ten čudlík! 
Drunk_Queen

Drunk_Queen

Jako malá přešla od Krtečka a Jen počkej, zajíci! rovnou ke kriminálkám a Červenému trpaslíkovi. Zanechalo to jisté následky.
Poslední komentáře14zobraz všech 14 příspěvků
Nyx

Nyx

Len škoda, že ten článok je tri roky starý :D
před 4 roky
_-0-_

_-0-_

To je fakt škoda. Sakra, proclicknul jsem se tam z "Kde to také žije" a stáří článku jsem...
před 4 roky
Drunk_Queen

Drunk_Queen

Byla jsem tam tehdy s kamarádkou, plus tam byli ještě další dva lidé z jiných stránek (přesně...
před 4 roky
Další články k tématu