Prof. PhDr. Dr. Tomáš Halík vystudoval filozofii, sociologii a teologii, je profesorem Filozofické fakulty UK v Praze, prezidentem České křesťanské akademie a rektorem univerzitního kostela Nejsvětějšího Salvátora v Praze.
Vyrůstal bez náboženské výchovy. Vztah k bohu a náboženství se u něj vyvíjel postupně až do roku 1969, kdy do jeho hledání životní orientace dramaticky zasáhla smrt Jana Palacha. Konvertoval v období normalizace a rozhodnutí stát se knězem přijal v době, kdy už to oficiálním způsobem vlastně nebylo možné. Teologii studoval soukromě a jeho svěcení na kněze se v roce 1978 uskutečnilo tajně a to v Erfurtu v bývalé NDR.
Tomáš Halík se zapojil do struktur takzvané "podzemní církve" a stal se jakýmsi spojovacím článkem mezi ní a oficiální Katolickou církví - celá 80. léta patřil k nejbližším spolupracovníkům kardinála Tomáška. Zároveň působil v kulturním a náboženském disentu - v bytových seminářích a samizdatu. Protože z politických důvodů nemohl přednášet na vysoké škole, pracoval zprvu jako psycholog v průmyslu a později jako terapeut v léčebně drogově závislých u Apolináře v Praze.
Halíkovou 13. komnatou, (tedy překážkou, kterou musel v životě překonat), je jeho cesta k víře a ke kněžství.