ODSOUZENÍHODNÝ A OPOVRŽENÍHODNÝ SERIÁL
Na seriál je nutné pohlířet z dvou aspektů - jaký byl filmařsky a jaký byl účel, pro který byl natočený. Z hlediska zpracování by nestál za větší zmínku - podprůměrný seriál ae vším všudy, s několika lepšími a horšími díly - nic zvláštního. Nebýt účelu, k jakému byl natočen, tak by již dávno tiše zmizel v propadlišti kinematografických dějin. Dal bych mu tak 40%. Ale - je tady jedno obrovské ALE. Seriál byl vrcholným produktem bolševického sociálního inřenýrství a propagandy, dotažené k dokonalosti. Soudruh Jiří Sequens st. se stal důstojným následovníkem jeho genosse Paula Josepha Goebelse. Pokřivené desinterpretace dějin, prohození rolí good a bad guys, rádobykorektní vysvětlení minulosti prostřednictvím oblíbených herců, kteří se nechutně prostituovali s režimem, detailní popisy reálií, dodávající všemu punc důvěryhodnosti. Komunistické lidské a fízlovské svině představované v rouše beránčím, s buransko-lidovými projevy tak blízkými českému divákovi.
Ukázkovým dílem je "Studna", která předstírá, že je na tehdejší dobu drastickým krimidílem, je ve skutečnosti latentně (a zejména podprahově) o odsouzení části populace, nejásající z okupace v roce 1968. Nechutné.
Hodnocení není jen ryze technický proces, zahrnující "kriteria měření jakosti", ale cosi daleko komplexnějšího - od nepopsatelného dojmu, který v člověku zůstal, přes zasazení do reálií doby vzniku až po vyhodnocení účelu. Nasnadě je srovnání se známým německým filmem Žid ßüss. Po stránce "uměleckého dojmu" a "kvality zpracování" seriál prohrává, po stránce jeho hodnocení z hlediska, jakým splnil účel, dostává 100%. Účel samotný ale dává oněm 100% záporné znaménko. Škoda, že stupnice hodnocení neumožňuje jít pod nulu.
Seriál je odsouzeníhodný a zavrženíhodný, je to oslava zločinců, kteří 40 let týrali a zabíjeli lidi, zdevastovali kdysi vyspělou zemi ekonomicky i morálně... Stejně tak jsou odsouzeníhodní všichni, kteří se na jeho výrobě podíleli.
Prostý hrdina Honzík, šedá eminence major Žitný a Jirka český Bond Hradec
Tak jsem vrhnul na maraton tohoto dílka, rozhodnut vyrazit do boje proti místním škarohlídům, kteří kvůli několika málo politickým drobnostem-zrůdnostem šmahem odsuzují a pomlouvají tento jinak skvělý a skvěle obsazený seriál. Vždyť jsem ho tehdy sledoval coby malé robě, ideovým sajrajtům se doma všichni smáli a pro nás desetileté chlapce byl Honza prostě hrdina.
Bohužel se nic z toho nekonalo a musím dám ostatním hodnotitelům za pravdu, i tak jsem rád, že jsem to odsledoval a odboural si jeden kult desetiletého kluka.
Většina věcí už tu je napsána, tak nebudu opisovat a duplikovat a ve zkratce rozdělím epizody do několika málo kategorií:
Čisté kriminálky (plus mínus): oproti původnímu dojmu jsou tyto díly v menšině a to i sem je občas zavlečena demagogická agitace. Typickým příkladem je jinak kultovní Studna, která si neodpustí pindy o úklidu toho svinčíku z roku 68 a ten povzdech toho esenbáka, jakže by to s ním chudákem dopadlo "kdyby nepřijeli". No to bolelo moc. Pak je tu naprosté minimum normálních dílů jako Kvadratura ženy, Tatranské pastorále, které lze víceméně označit za normální kriminálku, ikdyž s vlastním řešením se Honza zrovna nenadřel. Ostatní kriminalistické díly jsou už strašné slaboty na téma hospodářská kriminalita malých českých lidiček, kteří nechápou vyšší dobro.
Špiónské díly: několik dílů, většinou s Jirkou Hradcem, se točí kolem špiónů a mezinárodní politiky. Tyto díly jsou bez jakékoli výjimky špatné, strašné a neskutečně trapné. Sice třeba pobavil způsob, jakým se lidovým vrstvám prezentoval zahraniční hampíz, ale jedna vlaštovka jako nedělá a zrovna tohle totálně utloukli tím šíleným, nudným a dlouhým německým songem, který pro jistotu sjeli několikrát.
Zbytek: koncentrovaná politická agitace, překrucování dějin, snaha vysvětlovat prostým vrstvám, jak něco bylo doopravdy a jaký mají mít na něco názor. Třeba další "kultovní" díl Mimikry, který prostému lidu ukazuje, jak je to s tím bigbítem a undergroundem, tomu už se ani smát nedalo. Naopak se smát dalo Kaisrovi s Andrlovou, jak na Mimikry těžce paří. Nebo díl "Klauni", po kterém si prostý člověk udělal o umělcích jistě svůj vlastní nepěkný obrázek. Mimochodem další díl, který zabili (no vlastně mrtvolu zabít nejde) šílenou hudební vložkou. Pak několik nezbytných dílů, které občana jasně vymezily v jeho vztahu k církvím a vysvětlily, proč jim sebrali všechen majetek.
K "pochvale" pak už jen pár věcí. Jednak se autorům občas něco nepovedlo, třeba díl Hon na lišku, kde je asi neúmyslně předvedeno, jak málo si komouši dělali ze zákonů a řídili se primárně tím rudým srdíčkem. Alepoň průměrně myslící občan pochopil, že jim to vydrželo. Taky se v tomto dílu dostane do hry major Žitný, což je jakási šedá eminence celého seriálu, která je vždy o nějaký ten level napřed. I v tomto díu je napřed, v tom čase ještě v Praze nebylo úplně jasno, ale on už zjevně pár týdnů jasno měl. Celý seriál pak lidem ukazuje, že s estébákama si není radno zahrávat, protože oni vědí všechno a když je průšvih, tak prostě jdou "tam, kde je jich více třeba" než se zase nedotčeni vynoří.
Dala by se tak maximálně pochválit plejáda herců, kteří seriálem prošli, až na výjimky opravdu každý, kdo v té době za něco stál (i opravdová esa typu pan Tříska, jehož "ne" ho podle reklamy dělalo tím, čím byl, nepomlouvám, jen poukazuji, že herci neměli moc na výběr, jestli se tohoto paskvilu účastnit nebo nikoli, osobně účast na seriálu nevyčítám nikomu). Naopak mi vadily ty dvoj a vícerole, to už asi herci došli.
Takže maraton mám za sebou s úplně jiným výsledkem, než jsem čekal, ale vlastně jsem rád, že jsem to v době dospělosti viděl, alespoň si nenesu žádné dětstvím zkreslené vzpomínky.
Hodnocení: 3 z 5 (***)
Nezaujatý divák, který nebude Majora Zemana brát jako těžké propagandistické dílo, v něm asi spatří průměrnou detektivku. Co ale na seriál řeknou lidé, jenž je minulý režim nějakým způsobem poznamenal?! Já patřím k polistopadové generaci, proto mi Zeman až takovým trnem v oku není. Ale kontroverznější seriál u nás těžko najdeme. Ještě teď si vzpomínám, jaká vlna kritiky se v devadesátých letech snesla na Českou televizi, když se ho rozhodla celý odvysílat.
Honza
I kdybych se zcela oprostil od politické roviny seriálu, což v žádném případě nelze, tak kvalita tohoto seriálu připomíná houpačku. Jednou ano, jednou ne. Pokud se díl věnuje čistě kriminálním případům, tak bývá sice ne výjimečný, ale kvalitní. Ovšem v okamžiku, kdy do toho připletou politiku, tak to jde s kvalitou rapidně dolů. Vrcholem je pak dvoudíl s Jirkou Hradcem coby hrdinným československým socialistickým Bondem. To není ani parodie, natož odpověď.
Major Zeman
Viděl jsem všechny díly a jejich kvalita značně kolísá. Vrcholem je bezkonkurenčně Studna, u které mě dodnes mrazí v zádech a jde také o jediný díl, který mi stál za to, sehnat si jej a vypálit na DVD. Kromě Studny se ještě povedly epizody s démonickým Brzobohatým. Naopak mezi ty špatné spadá většina zbývajících, ty točící se okolo Zemanova uvědomělého milostného vzplanutí nevyjímaje. Propaganda zde škodí víc než kdekoli jinde a mám za to, že kdyby seriál vznikl o 5 až 7 let později, mohlo by jít o další slušnou detektivku, dění v pohraničí po druhé světové válce je totiž téma s obrovským potenciálem.
Těžko hodnotitelné
Názor na tento seriál se mi píše velice obtížně, protože ho mám svým způsobem ráda. Seriál je samozřejmě těžká komunistická propaganda a pro člověka vzdělaného v moderních československých dějinách a nezatíženého osobními vzpomínkami na tu dobu musí být výklad některých historických událostí téměř úsměvný. Když se nad tím ovšem hlouběji zamyslím, jedná se samozřejmě o dílo ostudné, záměrně překrucující historii. Ovšem myslím si, že většina mladých diváků tento aspekt seriálu už nechápe, naopak pro něho může být z tohoto důvodu přitažlivý.(Vždyť třeba kniha, která má na obale Hitlera se taky mnohem líp prodává, než když je tam Churchill). Když tedy odstraníme politický nános, zůstanou nám staré detektivky, z nichž některé jsou lepší, jiné horší a některé díly jsou potom doslova legendární. Proč? To by asi bylo na hlubší rozbor. Celkově lze napsat, že tu hraje celá elita čs. herců-opravdu jen málokdo chybí a hlavně je tu skvělá hudba. Dohromady to tvoří seriál, který bude mít vždycky své diváky, ať už díky dobrému řemeslu, s nímž byl natočen, nebo i pro svou gloriolu dávného zla. Fascinace zlem je totiž u člověka věčná. Přiznám se, že mě taky pořád fascinuje český James Bond major Hradec, vtipné je, jak si soudruzi představovali veřejný dům, nebo undergroundové songy, o feťácích už vůbec nemluvím.:-)Ti, co tuto dobu zažili a byli režimem pronásledováni, vidí samozřejmě seriál jinak, já ho naštěstí můžu vnímat z odstupu let a jiných zkušeností. A díky tomu se u něho můžu někdy i pobavit.
Honza Zeman
Seriál vznikal jako "příspěvek"Čs.televize k 30. výročí osvobození Československa Sovětskou armádou. V úzké spolupráci s Tiskovým odborem sekretariátu ministerstva vnitra, respektive s IX. správou FMV (STB).Pod dramaturgickým dohledem ing. Jiřího Procházky a majora Leoše Jirsáka jej v letech 1974 až 1979 ve Filmovém studiu Barrandov natočil režisér Jiří Sequens.První díl šel do vysílání v pátek 18. dubna 1975.Tato práce nebyla samoúčelná . Sověti měli svůj dobrodružně/válečný seriál s dvojitým agentem Otto von Stierlitzem z roku 1973 Семнадцать мгновений весны/Sedmnáct zastavení jara. Poláci zase svého neohroženého Kapitána Klose v Stawka wieksza niz zycie(1968) u nás vysíláneho pod názvem S nasazením života.A tak i u nás nutně muselo dojít k vytvoření eposu o hrdinném příslušnikovi bezpečnostních složek(SNB).Seriál je nutně poplatný své době ale zároveň je velmi dobře řemeslně zvládnutý a to včetně hereckého obsazení jakož i podmanivou hudbou situovanou především do velmi úderné znělky.Ze svého pohledu bych jej rozdělil na na dvě základní roviny. 1. čistě politická, překrucovací až brutálně zromantizovaná verze tehdejších členů KSČ , kdy bohužel platilo já jsem Komunista a kdo je víc. Tady se dají zařadit díly jako Vrah se skrýva v poli/Klauni nebo Štvanice.2. díly s kriminální rovinou kde patří určitě Kvadratura ženy/Studna nebo Tatranské pastorále.Každý příběh je vlastně jiný a v podstatě situovaný do jiného roku , přesto návaznost není jen přes hlavní postavu mjr. Zemana , jinak skvělého Vladimíra Brabce.Záměr provést diváka léty 1945-1980 nebyl jistě náhodný jakož i rovina více osvětlit a přiblížit rodinu a postavy hlavního hrdiny byl cílený psychologický efekt.Čas pokročil a situace v naší zemi se v mnohém změnila, seriál však zůstane jako dobová připomínka jak to v Československu let minulých bylo/nebylo.Tolik snad k seriálu jako celku , podrobnější rozbor jednotlivých dílů je prací zase na jindy.
Těžká propaganda
Těžce propagandistické dílo, nicméně občas člověka překvapí zajímavá detektivní zápletka. Velká škoda, že se na něm tolik podepisuje politické pozadí.
soudruh Zeman
Mám na celého soudruha majora už alergii a leze mi krkem. Nesnáším ho a vadí mi, co představuje. Popularitu tohohle seriálu i dnes nechápu a stydím se za ní, jako by to byla moje chyba.
Osobně mi neskutečně vadí ta propaganda na každém kroku, nad kterou není správné zavírat oči. Západní špion tady, hodný soudruh támhle... Koho to dneska zajímá? Mně je to k smíchu, ale i k pláči... stejně jako celý tenhle seriál.
Nejvíc mě ale děsí návrat seriálu. Chápu, že v době vzniku nic lepšího nebylo, ale oblíbenost dnes ukazuje jen neschopnost Čechů postoupit od dávno (snad nenávratně) ztracené doby. V tomhle případu nejsem schopen hodnotit samotný seriál bez toho, abych přemýšlel o tom, co pro mě představuje. Ano, je pravda, že jsem v době soudruha Zemana nežil, ale jsem za to rád a při dnešní komunistické reklamě (změňme Evropu), by se měl ZEman připomínat z jiných důvodů, než tomu je.
Dejte nám svobodu
Nechápu co na tomhle seriálu lidi tak zbožňují ,začíná se odehrávat po válce někde v pohraničí a asi v třetím díle se chopí vlády mrzká lůza která zde bude diktovat podmínky dalších čtyřicet let . A to že v týhle píčovině někdo hrál je spíš za trest než čest . Musíme si uvědomit že major Zeman je ten špatnej a ne ty ostatní vždyť on střílí na vlastní a pak z něj dělají mučedníka .
Řešení vražd
Taťka tenhle seriál zbožňuje a řekl, že prostě musím vidět alespoň nějaké díly. Musím teda uznat, že i když je to český seriál je vážně dost dobrý a některé díly jsou přímo hrůzostrašné. I když nejsou moc těžké na vyřešení. Nejlepší díl je ale nejspíš "Studna", to mi stačilo vidět ji jen jednou. Ačkoliv...
STB
Oslava zločinů komunismu do které bylo naverbováno mnoho a mnoho vynikajících herců,díky kterým se na některé díly docela dobře kouká.Hodnotil bych to nulou,ale díly Bestie,Kvadratura ženy a Studna jsou fakt docela dobrý.
Ale no tak...
:) S vědomím, že těžce podráždím řadu konformistů prohlašuji, že Major Zeman je naprosto stejně propagandistický, jako dnes formální adorování Václava Havla, s tím, že v Zemanovi se možná zas až tolik nelže. Totiž, nikterak Zemana nemiluji, ale když jsem náhodou už v nové éře zhlédl pár dílů, bylo vyjádření poměrů „tady a tam“ podivuhodně solidně férové a jestliže mají některé skupiny odlišné názory třeba na Rudolfa Slánského, s Václavem Klausem se to má dnes právě tak. Ano, nikdo dnes Klause nezastřelil, protože žijeme v míru, Slánský měl tu smůlu, že bylo po válce a nosilo se cosi jiného než airsoftky.
Tolik k politice a nyní krátce k dílu. Pokud bychom v novodobé čtvrtstoletí dlouhé historii dokázali natočit cosi akčnějšího, realističtějšího a poutavějšího, než byl Major Zeman, bezpochyby bych musel být v hodnocení kritičtější. Ale toho jsem kupodivu uchráněn. Nedokáži si to příliš vysvětlit...
Ten den byl otec nějaký neklidný...
Na tohle se dívám už jenom z recese, ale v dobách, kdy nic jiného v televizi nebylo, to byl hit. Většina dílů za moc nestála, ale těch pár povedených se zarylo do paměti. Občas zavzpomínám. Když se rozlézají červi pod božím bičem... V rukou mám sekyru... Divně se kývám...
Milovaný a nenáviděný...
Tenhle propagandistický seriál je opět ve skupině těch, které milujete, nebo nenávidíte. Jelikož ale již po několikáté běžel na tv obrazovkách věřím, že své diváky stále má. Na mě příliš nezapůsobil, přesto nezapomenu na dva díly - Mimikry a Studna.
Major Zeman
Velmi dobře natočená kriminálka... Když přehlédnu propagandu v pár dílech a soustředim se pouze na kriminální řešení případů, tak velmi vysoké hodnocení!
beru to jako dobrou detektivku
Major Zeman je pořád brán jako těžce propagandistické dílo. Já na něho vždycky koukala jako na detektivní příběhy a nějaké ty občasné politické výlevy jsem prostě přecházela. Myslím, že by to tak měl brát každý a nezatracovat dobrý seriál jen kvůli době kdy byl natočený.
starší česká kriminálka
Co bych napsal o tomto seriálu,některé díly byli slabší jinaci mě zase nudily,první řada jse začala rozjíždět až od 4 dílů,pak už jse na to dalo dívat.druhá řada byla nejlepší tam mě bavilo kromě asi jednoho dílo všechny.třetí řada byla nejslabší,nespravila mě chut zhodnotit seriál takto ani díl studna,v třetí serii jse mě libili jen 3 díly
...
Kdybych neznal politicke pozadi serialu, kdyby vznikl v jine dobe a jednotlive epizody byly cistou fikci a podobnost se zucastnenymi osobami by byla ciste nahodna, byl by se mi serial hodne libil. Skoda
Moje babička se na tenhle seriál hodně líbí a já se na to taky někdy dívám a nelituju. Major Zeman to opravdu umí:)
...
Doma na to všichni čučeli a já se jen tak přidal. Pak jsem viděl díl Studna a ten se mi hodně líbil. Jinak tak plus mínus.
Můj pohled
Můj názor (možná z nostalgie) je takový, že propaganda tam sice je, ale mimo jiné je tam ukázka doby. Člověk nesmí být hnidopich a hledat chyby (je jich tam dost, stožáry elektrického vedení na začátku počínaje ...), ale brát to takové, jaké to je. Všichni znají studnu, ale co takové mimikry??? Je to opravdu na člověku. Já dávám 80%. M.
30 případů majora Zemana
Ač seriál poplatné době od revoluce 5 krát reprízován je z hlediska kriminální zajímavý.4 díly sou tam sporná a proto byl odsouzen jinak výborný obsazení a horor mynulé doby Studna je výborný
Major Zeman ano i ne!
Za sebe dávám 60%. Některé díly byly dobré, jiné průměrné a některé mi příliš nesedly.
Nejvíce jsem si oblíbila 7. díl třetí série, Rukojmí v Bella Vista, kdy je jeden kriminalista zastřelen.