Bolo by vhodné začať s tým, že knižnú predlohu som nečítala, hoci som vedela o jej existencii. Keby som aj nevedela, už po niekoľkých minútach seriálu by mi celkom určite začalo byť jasné, že seriál z knihy pramení. To som si hovorila počas sledovania všetkých epizód – že ako kniha to musí byť celkom dobrý literárny počin, ale dramatizované to nie je úplne "uveriteľne" (hlavne tie prebiehajúce dialógy). Papier znesie veľa, plátno až tak moc nie.
Všetko dôležité sa odohrávalo veľmi rýchlo a vzťah k postavám a logika ich konaní skôr chýbali. Plus ten fakt so všadeprítomnou angličtinou... stále som rozmýšľala, ako medzi sebou reálne komunikujú, a nedávalo mi to zmysel. Bolo to také holé, využitie skutočných jazykov by pridalo veľmi veľa. Herecké výkony a zasadenie práve do konca WW2 mi prišli zaujímavé, mánia ohľadom nejakého čarovného šutríka až tak nie. Radšej by som si pozrela viac vychytávok múzea. :)
Polootvorený koniec mi neprekážal, na hĺbku ukázaného príbehu bol podľa mňa dostatočný. Za mňa si to zaslúži takých zdravých 75 %, ale zaokrúhlim s prižmúrením oka.
Už je to nějakou dobu, ale tuhle knihu, která byla velmi oceňována, jsem si mohl vychutnat v plném rozsahu. A zanechala ve mně určitě pocity, které tahle minisérie nedokázala zopakovat.
Je to příběh slepé francouzky a německého syrotka a od začátku víte, že se jejich cesty protnou a navzájem si ovlivní životy. Nicméně tady začíná první problém, který se zpracováním mám. Kniha má totiž hlavní postavy skvěle vypracované a snadno si k nim budujete vztah a to tady v podstatě neexistuje. Pár flashbacků sice dá možnosti nahlédnout do toho, jak se jejich cesta formovala, ale to mi vážně nestačí. Obzvlášť Wernerova část je slabá.
Pak je tady problém zpracování jazyků. Prostě nedovedu pochopit proč v dnešní době není tohle zpracované autenticky (francouzština a němčina) a místo toho se používá jeden jazyk, kterým mluví úplně všechny postavy (angličtina) a ještě si u toho špitají, že poslouchat francoužštinu na rádiu je nelegální (i když divák slyší jen angličtinu). A navíc tomu nedokážu odpustit ani závěrečné vyznění. Kniha jde totiž dál a konec rozhodně není tak prosluněný jako osvobození Saint-Malo. A právě ten knižní závěr vyvolává velmi silné emoce a divák o ně přijde.
Takže ano, je to jistě zajímavá minisérie, která stojí za podívání. Přeci jen je vidět, že do toho Netflix nacpal hodně peněz a zlákal jména jako Ruffalo nebo Laurie, jenže pokud jste měli již co dočinění s knihou, tak vás to zklame. Stejně jako mě.
All the Light We Cannot See - poetický pohled na lidskost v temnotách války
Adaptace Pulitzerovou cenou oceněného románu Anthonyho Doerra All the Light We Cannot See je emotivním zážitkem, který osloví jak milovníky literární předlohy, tak nováčky. Příběh slepé dívky Marie - Laure a německého vojáka Wernera v době druhé světové války je dojemnou sondou do lidskosti, odvahy a síly přežít i v těch nejtemnějších časech.
Silné stránky seriálu:
Minisérie exceluje ve své vizuální a emocionální stránce. Každý záběr je pečlivě komponován a vizuální styl vytváří dokonalou kombinaci melancholie a naděje. Výjimečnou práci odvádí i herecké obsazení . Aria Mia Loberti v roli Marie - Laure přináší neuvěřitelnou autenticitu, a to i přesto, že jde o její první hereckou zkušenost. Louis Hofmann jako Werner pak zobrazuje morální dilemata mladého vojáka s jemností a hloubkou, která rezonuje dlouho po skončení série.
Dalším velkým plusem je hudební doprovod, který podtrhuje emoce bez toho, aby se stal příliš dominantním. Příběh je vyprávěn s citem a úctou k původnímu materiálu, přičemž režie dokáže zachovat balanc mezi dramatem a lyrickou krásou.
Kritika:
Navzdory svým silným stránkám se minisérie nevyhne drobným nedostatkům. Tempo je místy nevyvážené - některé scény se zdají být zbytečně natažené, zatímco jiným by slušelo více prostoru. Složitost příběhu může být pro diváky, kteří neznají knižní předlohu, občas matoucí, zvláště při přeskakování mezi různými časovými liniemi.
Kromě toho někteří diváci mohou považovat emocionální zpracování za příliš vypočítané a některé momenty za příliš stylizované, což může oslabit přirozený dopad příběhu.
Závěrem:
All the Light We Cannot See je krásná a dojemná minisérie, která si zaslouží vysoké hodnocení díky své vizuální estetice, silným hereckým výkonům a věrnosti tématům knihy. I přes drobné nedostatky zůstává příběhem, který vás přiměje přemýšlet o odvaze, naději a propojení lidských osudů v těch nejtemnějších dobách. Pokud hledáte dílo, které vás emocionálně zasáhne a donutí zastavit se nad krásou i tragédií lidské existence, tato minisérie rozhodně stojí za zhlédnutí.
Hodnocení: 90%