Projekt, který jsem letos očekával pravděpodobně nejvíc a bedlivě jsem sledoval všechny novinky už od fáze oznámení, že se seriál uskuteční.
Měl jsem tu čest s knihou a když jsem poprvé slyšel, že by se na tom měl podílel Bryan Fuller, tak jsem byl nadšený. Protože on je pravděpodobně jediný tvůrce, který tuhle zvláštní záležitost měl možnost zajímavě zpracovat. A to se hned od první scény pilotní epizody potvrzuje. Fullerův rukopis je vidět v celém pilotu (a i ve zbytku série) a hned na začátek nám naservíruje scénu, kde se nešetří krví, aby to o chvíli později přerazil poměrně kontroverzní sexuální scénou.
Co se týče hlavního příběhu, tak podle mě se jedná o povedené zpracování. Možná i proto, že si na to Gaiman dohlíží. Oproti knížce je například přidaná cesta Laury, což ale vůbec nevadí, naopak to přidává nový rozměr. Každopádně obsazení hlavních postav je podle mě podařené a baví mě herce sledovat.
Celou sérií prostupuje taková zvláštní atmosféra a už se nemůžu dočkat, až uvidím víc. Někomu může vadit pomalé tempo, ale mě tady překvapivě vyhovuje a užívám si každou zvláštnost a detail, který je pro diváka připraven.
Musím přiznat, že druhá řada mě bavila výrazně míň a nemyslím si, že to bylo pouze tím, že projekt opustil Bryan Fuller. Ale jestli první řada plynula pomalu, tak druhá se v podstatě vůbec nehýbe. Knížka je totiž uzavřená a pokud to chtějí natáhnout ještě o další sérii, tak to musí nějak naředit. Bylo by docela fajn, kdyby následná třetí řada příběh uzavřela.
Vím, že jsem si přál, aby se třetí řadou seriál uzavřen. Jenže problém je, že se tím rozhodně neuzavřel příběh a to je škoda. Vzhledem k tomu, že jsem četl knihu, tak vím, jak to bude pokračovat (i končit), ale je mrzuté, že se k tomu nedokázal dobrat i samotný seriál. Příběh z Lakeside byl zajímavější než druhá řada, ale na další řadu to bohužel nestačilo a Shadow Moon svou cestu nedokončí a seriál skončí velkým cliffhangerem.
Knížky a komiksy Neila Gaimana mám celkem rád, ale o to větší výhrady mám k jeho audiovizuálním projektům, které hlavně po vizuální stránce těží z devadesátých let. Osobně proti tomuhle stylu nic nemám, ale přál bych si, abyse konečně Gaiman posunul dál. Proto sem byl před puštěním "Amerických bohů" hodně ostražitý, ale nakonec se ukázalo, že se Gaiman obklopil slušnými tvůrci, kteří dokázali jeho knížku posunout dobrým směrem jak v rozvinutí příběhu, tak i právě ve vizuální stránce, která je nádherná a skvělě vykresluje podmanivé a různorodé světy jednotlivých Bohů.
A o tom to vlastně celé je. Na jedné straně stojí staří Bohové, kteří se nechtějí vzdát své moci a na druhé Bohové moderní, kteří sice získávají moc nad světem, ale nedokáží s ní ještě pracovat a svým způsobem jsou naprosto samoúčelní.
Velkým plusem je pak herecké obsazení v čele s Ianem McShanem a pro mě osobně snad nejlépe zpracovaným leprikonem Pablem Schreiberem...
Právě jsem dokoukala pátý díl a mohu zkonstatovat, že pokud máte za sebou díl první a myslíte si, že časem vám budou záležitosti probíhající na obrazovce jasnější, tak nebudou :)
American Gods je snad nejdivnější seriál, který jsem kdy viděla. To, že na obrazovce běhají nějací noví a staří bohové člověk "pochopí" jen díky popisku seriálu, bez přečtení na co se jdete dívat nemáte šanci.
Problém je v tom, že u nových bohů netušíte, co mají představovat a o těch starých jste z většiny nikdy neslyšeli, takže se člověk nemá vůbec čeho chytit. A do toho tam ze zcela nepochopitelného důvodu běhá mrtvý sešitý člověk poháněný šťastnou mincí. (Kolem kterého sice létají hejna much, ale nikdo si nestěžuje na jeho zápach, což mě nesmírně vytáčí :)
Ono to zkrátka vůbec nedává smysl. A tak jediné, čím se můžete bavit jsou jednotlivé postavy a jejich vybočenost a potom samotné absurdity, které se tam dějí. Na celek zapomeňte, možná že na konci opravdu dojde k nějakému zvratu, díky kterému pochopíme, na co se to celou dobu díváme, ale já už tomu přestávám věřit.
V seriálu jsou navíc hojně používány zpomalené záběry a protahované scény a to skoro vždy v okamžiku, kdy je vám to nejméně milé. A všechno to podkresluje hodně divná a nepříjemná hudba.
Vzhledem k výše napsanému si nedovedu vysvětlit, proč na to pořád koukám a hlavně proč mě to pořád víc a víc baví. Ale je to tak. Na Mr. Wednesday se skoro až těším...
S velkým očekáváním jsem zhlédl první díl,byl jsem zklamán a mám i podobný pocit z hereckých výkonů,jako Maslord -(ale nečudo, mám podozrenie, že ani hercom nie je úplne jasné čo sa deje)-.Protrpěl jsem další dva díly,a konečně od pátého se dle mého názoru seriál začíná zlepšovat.Trochu pozdě a jsem stále dost skeptický,ale Give Gods a Chance.
Seriál American Gods bol pred začatím pomerne silne propagovaný a očakávania od pilotného dielu boli zbytočne prehnané. Po zhliadnutí prvej časti vlastne nedokážem ani zhrnúť, čo sa práve odohralo. Pociťujem len závažné počudovanie a odpor vyplývajúci z absolútnej absencie deja a príbehu - a vôbec niečoho, čo by nás pozývalo seriál sledovať ďalej. Osobne sa mi nepáči ani spracovanie a za herecké výkony by som tiež neočakával ocenenia (ale nečudo, mám podozrenie, že ani hercom nie je úplne jasné čo sa deje). Vylučujem, že by som strácal čas pokračovaním sledovania tohoto pekne pomenovaného ale totálne nekoncepčného prepadáka.
Něco málo do sebe to asi mělo, jinak nevím, proč bych koukal na necelé 3 díly. Ale v zásadě jde pouze o panoptikum podivných více či méně nadpřirozených postav, které se potácí od ničeho k ničemu bez smyslu a cíle.
Má-li série pouze 8 dílů, člověk by tak nějak čekal, že nejpozději během druhého dílu to dostane nějaký smysl, ale bohužel.