Další prvotřídní britská záležitost, kterou jsem si nehorázně užíval. Výběr songů je v Blackpoolu naprosto geniální a choreografie neodolatelná. Jak je u britských sérií dobrým zvykem, í Blackpool má fantastický scénář a fantasticky napsané postavy - a navrch také nesmírně povedené finále, kde se nejedna postava od základů změní. Obsazení je naprosto geniální a je vidět, jak si to všichni užívali - a stejně tak jsem si to užíval i já. David Morrissey je absolutně užasný, dokonce i lepší než David Tennant, který je samozřejmě také tradičně naprosto perfektní. Velevážený pan Tennant mě také velmi příjemně překvapil svým parádním zpěvem, ale když zrovna nezpíval, tam jsem mu nerozuměl absolutně vůbec nic. Fakt. Ani slovo. Ten skotskej přízvuk má v tomhle seriálu fakt brutální (jenže i mě, jako chlapovi, to přijde fakt nesmírně sexy). Blackpool funguje na výbornou (jen v té detektivní linii trochu škobrtá, hm, ale o tom to nakonec zas tolik není) a je škoda, že ho zná tak málo lidí. Já ho rozhodně neviděl naposledy. Ta hudební čísla doporučuju i samostatně, jsou fakt naprosto perfektní, obzvlášť duely mezi Carlislem a Tennantem v podobě Should I Stay Or Should I Go a These Boots Are Make For Walking. A krom toho všeho to má i naprosto luxusní hlášky. A hromadu sladkostí a kravin, kterými se Tennant celou dobu ládoval. Je fajn zjistit, že ta jeho chůze "na Tennanta" s rukama v kapsách, vznikla ještě před Doctorem. 100%.
Ne všechna seriálová anglická městečka jsou neodolatelná. Někam byste se přestěhovali ihned, jiná by alespoň stála za opatrné prozkoumání. Ne tak Blackpool. Ten totiž na první pohled působí jako zaplivaný zapadákov, kde nikdo nedokáže být úplně šťastný a dříve nebo později na povrch vyplavou jeho mindráky. A na druhý pohled? Jako zaplivaný zapadákov, kde kromě mindráků plavou na povrch i nejrůznější tajemství. Třeba neočekávaná vražda grázlíka od vedle. V tu chvíli tak nezačíná jen vyšetřování v podání sympatického kriminalisty se zálibou v nejrůznějších nezdravých laskominách, ale i velké rodinné drama, na jehož konci se osudy všech zúčastněných nenávratně promění. A jak je v ostrovních seriálech zvykem, žasl jsem nad jednotlivými hereckými výkony představitelů ústřední rodinky, jejich přátel i známých. Jak ale v ostrovních seriálech zvykem moc často nebývá, spousta vyhrocených situací je řešena perfektně padnoucí muzikálovou vsuvkou. A v kombinaci s nečekanými změnami nálad funguje takový tvůrčí směr dokonale. Ve středu všeho dění totiž proti sobě stojí dva králové Davidové. A jak Tennant jako Peter Carlisle, tak Morrissey jako Ripley Holden strhávají každým hlubokým i drsným pohledem nebo nečekanou grimasou veškerou pozornost zaslouženě na sebe. A i když tempo posledních dvou epizod zvolní možná až příliš, stejně Blackpoolu jackpot v podobě nejvyššího hodnocení neuteče. Právě ta lepkavá atmosféra místa, kde vlastně nikdo nechce být, zalezla pod kůži až příliš hluboko a nezdá se, že by se jí v dohledné době chtělo ven.
Pokud vás od sledování tohoto skvělého seriálu odrazuje nálepka "muzikál", tak vězte, že tak horké to zas nebude. Hudební čísla sestávají v podstatě z popových songů, do jejichž originálu začnou postavy zpívat, ale tak nějak v pozadí, aniž by přehlušily původní interprety. Pro samotný děj nejsou zas tak podstatná, ale byla by škoda je přeskočit, protože jsou zatraceně zábavná. Co se týká detektivní zápletky, ta je vlastně vedlejší a postupně ustupuje do pozadí, to však vůbec nevadí, protože rozhodně nehrozí, že by jste se nad osudy rodinky Ripleyho Holdena byt' jen na minutku nudili. Naopak je to napínavé, vtipné a originální. Velikou ozdobou seriálu jsou pak herecké výkony, především hlavní silné trojky - Sarah Parish je jako žena v domácnosti, co se zamiluje do jiného muže velmi přesvědčivá a na adresu mých velkých oblíbenců Davida Morriseyho a Davida Tennanta snad jen tolik, že dokázali svým morálně ne zcela jednoznačným postavám, dodat tolik charismatu, že byli oba naprosto neodolatelní a jejich vzájemné střety patřily k tomu nejlepšímu.
Kombinace rodinného dramatu, detektivky a muzikálu zní trochu vyšinutě, ale tady to výborně funguje. Kupodivu nejlepší mi připadají "muzikálová" čísla, kdy několik lidí na různých místech si předává jednu písničku. A opět výborně vybraní herci.
Upřímně jsem měl od začátku hodně problém s žánrem. Kombinace dramatu s muzikálem a do toho herci, které mám spojené spíše s komediálním žánrem, to byl docela problém. Ten problém mi trval prakticky celý pilot a docela vážně jsem uvažoval, jestli nenechat zbytek seriálu na Yndy, ale země původu a počet zbylých dílů mě přesvědčil, abych zkusil pokračovat. A dobře jsem udělal. Prostě jakmile jsem ten divný žánrový zmatlanec vzal na milost, tak jsem si ho začal až skoro zvráceně užívat.
O co tedy jde, v casinu se najde mrtvola a pak už se to celé motá kolem rodiny majitele casina (skvělý David Morrissey), po kterém jde jak slepice po flusu ještě skvělejší policista David Tennant. Žánrově je to pořád takový divný mix, který ale funguje. Víc než krimoška o vyšetřování je to ale drama vztahů na všech možných úrovních. A když to přejde do muzikálu, tak se často divák prostě úsměvu neubrání. Když vášnivá erotická scéna přešla do zpěvu pecky od Slade nebo když začal David Tennant taneční choreografii s policisty na chodbě, no to byl mazec. A tančící účetní v podání Steva Pembertona (který mě obvykle zabíjí v čistě drsno britsko humorných rolích), no to se prostě nedá popsat, to se musí vidět a stojí to za to.
Jako obvykle budu končit na variaci hlášky, že kdo rád britskou tvorbu, tak by tento seriál neměl vynechat, ikdyž pro každého asi nebude.