První série ještě dobrý, ale ta druhá?
Bohužel mám tu smůlu, že znám a mám velice ráda knižní předlohu (resp. sérii knih o sourozencích Bridgertonových). U první série mi chvíli trvalo, než jsem se vyrovnala s faktem, že v rámci zachování rasové vyváženosti tvůrci obsadili i do role britského vévody (či samotné královny) černocha, ale budiž (koneckonců se to tam snažili i nějak objasnit). A taky mi vadilo, že se nepodařilo zachytit podstatu hlavních knižních charakteristik - jakože Daphne nebyla další tuctová vdavekchtivá nanynka nebo že matka Bridgertonová by se až téměř bezohledně hnala za svým cílem dceru provdat. To, že do příběhu přidali nové postavy, a nakonec i celé to ne úplně zdařilé, byť vizuálně líbivé pojetí, jsem však byla ochotná zkousnout.
Druhá série mi však přišla už jako naprosté fiasko :-( Absolutně nepochopili vztahy a fungování postav v rodině sester Sheffieldových, Edwina se tak ve výsledku chovala jako patetická hysterka, Kate pro změnu dávala na odiv svůj trpitelský komplex, no hrůza děs, a to ani nemluvím o tom, že de facto naprosto pokazili i hlavní zápletku se včelím píchnutím :-( Už někdy od poloviny jsem měla problém to vůbec dokoukat, protože ty díly byly jednoduše o ničem, které tam postavy neustále přetřásaly jako prázdnou slámu.
Na další sérii už se ani nebudu zkoušet dívat :-(
Skvělá relaxace
Protože se mi zdá, že převažují v názorech negativa, tak přidám jako protiváhu pozitivní ohlas. Knihu jsem kdysy četla jednu, ale nebavilo mě to, tak jsem nepokračovala, takže mě nesvazuje porovnání knih a seriálu. Vlastně to není moc můj žánr, ale začala jsem koukat právě po humbuku s barevným hereckým obsazením a chytlo mě to. Je to relax, je to pohádka. To multikulturní obsazení mě tam strašně baví a užívám si to. Že je to historicky nepřesné, no a, však to není historický dokument ani životopisný seriál.
Romantická uhlazená pohádka pro ženy s romatickými erotickými scénami, ano proč ne. Scénář dobře napsaný, je to dobře zahrané, je to takový popík mezi seriály, ale tentokrát mě to hodně baví. S každou sérií víc a víc.
radši si přečtěte knížku
Jak jsem se na tenhle seriál těšila, dokonce jsem si ho zapsala do diáře, tak odcházím se smíšenými pocity. Přečetla jsem totiž celou knižní sérii, nemůžu říct, že by z ní seriál nevycházel, ale nefunguje tam ten vtip, ta láska k rodině a to, že každý sourozenec je jiný, ale navzájem se úžasně doplňují. Hudba byla krásná, v tom souhlasím s ostatními. Mezi ústřední dvojicí funguje chemie. Ještě se mi líbila Maminka Bridgertonová, Anthony a nejmladší sestra od H.
Ostatní postavy mi upřímně lezly na nervy- obzvlášť Eloise byla na zabití, prostě drzý spratek, který si myslí, že svět se strašně nespravedlivý. Penelope byla ufňukaná chudinka, nikoli vtipná dívka se zajímavým vnitřním světem, Benedikt a Colin naprosto nezajímaví a lehce zaměnitelní.
Hlavní hrdina Simon je neuvěřitelně sexy, některé scény jsou tak žhavé, že budete mít chuť zajít se zchladit, ale přitom vkusně udělané.
Největší problém mám s tím, že polovina postav jsou černoši nebo mulati. nechápejte mě špatně, rozhodně nejsem rasistka a nemám problém dívat se na seriál ze současnosti, kde budou zastoupena všechna etnika. Ale jak je možné, že například vévoda v 19. století, který byl tak pyšný na dlouhou historii rodu a jméno, mohl být černoch. Sestřenice Penelope, která je zrzavá, je najednou černoška. Nezlobte se na mě (nebo mě klidně ukamenujte), ale takhle přece šlechta v 19. století v Anglii vypadat nemohla. Stačí se podívat na dobové obrazy. O to víc to bije do očí, že jinak celý seriál působí naprosto autenticky. Kdyby to byla pravda, tak jsou v Panství Downton černí naprosto všichni. Tenhle super hyper moderní přístup celý seriál zabil.
Tak spíš Deník Princezny 3
Celý seriálový svět se začal točit kolem Bridgertonu a rozhodla jsem se posoudit, zda je pozornost oprávněná. Osobně věřím, že seriál táhne hlavně působivý vizuál, moderní pojetí a marketing cílený na fanoušky Gossip Girl. Nečetla jsem knihu, neumím posoudit jak věrná je adaptace své předloze.
Osobně jsem fanoušek anglického romantismu a období celé viktoriánské a napoleonské éry mě zajímá po historické, módní, i literární stránce. Narážím tedy na velké zklamání, protože se určitě nejedná o historické drama. V kontextu doby, do které je děj zasazen, se postavy chovají iracionálně, nevhodně a nelogicky. Etnika nespadající do společenských tříd té doby nevyjímaje (a to rovnost příležitostí v obsazování rolí podporuji, ale u něčeho s nálepkou historického díla působí obsazení zdřevěněle a uměle). Na kostýmech lze ocenit maximálně jejich cenu a barevnost - jinak jsou irelevantní a vizuálně bijící do očí. Pokud se povznesu nad punc historické věrnosti a vezmu v potaz doufejme záměrnou kreativní volnost tvůrců, ani tak nenabývá výkon na kvalitě. Většinou jsou počiny Netflixu řemeslně kvalitní, tady působí celé zpracování jako císařovy šaty spíchnuté horkou jehlou. Nicméně pro průměrného diváka, kterému stačí jednoduchá zápletka, plitký scénář, a nechce si dávat reprízu nespočtu seriálů z prostředí amerických středních, asi dobré. Plusové body snad jen za drahou výpravu, jinak nekonzistentní a povrchní. Je smutné, že v důsledku této umělecké nevyhraněnosti se ze seriálu vytratil potenciál, který před začátkem natáčení mohl mít.
Kniha je kniha
Ani knihy nejsou vysoká literatura, ale je to zábavná dobová romantika s kapkou erotiky. Seriál na mě působí jako parodie. Hrají tam sice hezcí lidé, ale chovají se, tak nablble až to bolí. To že polovina jsou černoši je taky síla. Já mám ráda seriály, které jsou historicky přesné. Ano pro ostatní mohou být nudné, ale já prostě fandím dobovým kostýmním seriálům a filmům, které jsou autentické. Tohle opravdu zabili.
Krásné a sladké
Srovnání s knihou:
Musím se přiznat, že knihy jsem četla už dávno a moc jsem si je nepamatovala a ani nevím, jestli jsem četla všech 8, každopádně si pamatuji, že se mi to četlo dobře, protože autorka je čtivá a rozhodně doporučuji si to přečíst před sledováním seriálu, protože není nic horšího než se prvně podívat na seriál/film a až pak číst knihu. Každopádně, co se srovnání týče, je vidět, že pár věcí není jak v knize, což vždy naštve, ale zas chápu, že to nikdy nejde udělat přesně podle knihy, tak něco mě zamrzelo.
Dojem ze seriálu:
Ze seriálu jsem celkově nadšená, hlavně z hudby a krásných kostýmů, které krásně dolaďují atmosféru. Třeba píseň Bad Guy od Billie Eillish v podání smyčcového kvartetu mě naprosto zaskočila, překvapila (když jsem po několikátém opakování scény konečně přišla na to, z kama znám danou skladbu) a nadchla.
Herci jsou úžasní a je to jako by povstali z knihy a krásně zobrazovali charakter postav. Jen mě mrzí (jak třeba zmiňovala Klejk7aj) ta přítomnost černochů, která je tak historicky nepřesná, že by v 19. století to takhle vypadalo, jako bylo by krásné, kdyby ano, ale bohužel lidstvo tak ideálně nežije a žijeme ve světě, kde bohužel rasismus existuje, ale nemyslím si, že zasazováním černochů tam, kde nedávají smysl, je úplně věc, která by prospěla tomu, že rasismus by vymizel, protože místo abyste sledovali příběh, pokaždé si říkáte, hmm tak takhle Anglie v 19. stol. určitě nevypadala. Něco podobného mě štvalo v Zaklínači. V některých filmech a seriálech chybí černoši a ostatní rasy a dávali by tam smysl a někde smysl nedávají a narušuje to dějovou linku.
Přesto musím uznat, že chemie hlavního páru byla skvělá, i když barva pleti nedávala smysl, tak oběma hlavním postavám to tak slušelo a měli takové charisma, že jsem dokonce zapomněla na historickou nepřesnost.
Ale když pominu tyhle chyby a to, že je základ na moji oblíbené historické romanci, která ale často má občas nelogické chování a zvláštní zápletky (což nemůžu vyčítat seriálu, ale knize), tak celkově je to oddechový, hodně romantický, zajímavý seriál a doporučuje všem, kdo mají rádi romantiku.
Shonda
Knihu som nečítala, preto som čakala, či bude niekde reč o Afroameričanoch, lebo mne tam teda absolútne nesedeli, tak som čakala či je chyba vo mne, alebo je to len tým, že v tom má prsty Shonda. Nerada by som bola za rasistku, lebo od tej mám teda poradne ďaleko ale b) je správne. Z belochov robí monštrá v Greys Anatomy, teraz prepisuje históriu Európy. Dejovo to na mňa po pilote pôsobí ako niečo medzi Pýcha a predsudok a Malé ženy. Romantika, pekné kostýmy, dobrá hudba. Žáner mne nie je celkom blízky, takže to hodnotenie tomu aj zodpovedá. Ale mám splnený ďalší bod v Seriálovej výzve.
Guilty pleasure (spoločenskej) sezóny
Literárnych historických romancí som kedysi prečítala vcelku dosť, vrátiac sa k nim práve v 2020, kedy som počas prvej koronovej vlny hltala jednu za druhou. Jasné, nešlo o žiadnu vysokú literatúru, ktorú budem komukoľvek odporúčať, ale išlo o skvelý únik a nenáročný relax. Neraz som premýšľala, ako vďačný formát to je a ako je zvláštne, že v modernej kinematografii nie je žiadny čistokrvný zástupca tohto ženského žánru. A voilà, Netflix tou dobou už pracoval na niečom, čo sa nedá popísať inak než dokonale presné zhmotnenie červenej knižnice. So všetkými proprietami, ktoré žáner tvoria, so všetkými rozkošnými maličkosťami, ktoré k nemu patria. Nie, seriál Bridgerton nie je žiadna Brontë ani Austen, tak ako nimi nie je ani knižná predloha. Toto je červená knižnica: naívna, romantická, sexy, rozkošná, humorná, bez presahu, určená len na to zabaviť. Milujem dobové prostredie, etiketu, módu - ako v knihách, tak na obrazovke - a vôbec neriešim, ak nie sú dokonale autentické. Na to tu sú iné žánre. Kvitujem použitie moderných piesní v dobovom prevedení a kvalitu produkcie, vďaka ktorej seriál nepôsobí lacine. Uznávam, medzi mužmi si seriál nájde asi toľko divákov, koľko si nájdu knihy Quinn, Kleypas, Balogh atď. pánskych čitateľov. Seriál teda hodnotím s ohľadom na žáner - a treba povedať, že v ňom je toto dielko maximálne vydarené.
XOXO Your Lady Whistledown
Naprosto neznalá knižní předlohy jsem se do tohoto historického počinu pustila jen proto, že to hodně lidí přirovnávalo ke Gossip Girl v historických kostýmech.
I když vím, že hodně lidí co zná knižní předlohu, tak není spokojeno.
Já to brala jako takovou oddechovku. Ze začátku jsem tam jistou podobu s GG viděla, jen mi to nepřišlo stejně chytlavé a dějově silné.
Přiznám se, že jsem se neubránila a snažila jsem se také odhalit naši tajemnou Lady Whistledown. A dokonce se mi to i podařilo. Sice jsem poslední díly změnila názor a tipovala někoho jiného. Nakonec ale poslední záběry posledního dílu mi potvrdily můj původní první tip.
Trošku mě mrzí, že identita byla odhalena divákům tak brzo. Když si vezmete, že u GG jsme na to čekaly skoro celý seriál. Nebo u PLL jsme také pár řad hledaly naši tajemnou "A".
Původně jsem chtěla dát nižší hodnocení, ale nakonec mi finále trošku změnilo názor a zvyšuji trochu své hodnocení.
Jsem zvědavá, jestli se dočkáme pokračování a jak to bude dále pokračovat.
Ehm
Tento fiktívny príbeh ladený historicky som začala pozerať len tak z nudy a mám veľmi zmiešané pocity. Samozrejme, kostýmy a scenária úchvatná, ani herecké výkony nie sú zlé. Neviem však pochopiť, na čo sa dívam.
Seriál hneď na začiatku načrtol problémy spoločnosti, čo sa týka postavenia žien a mužov a spoločenskej pózy. Ale myšlienku nerozvíjal viac, než cez obyčajné klišé. Vzdychanie a ponosovanie sa prevažne jednej hrdinky. Miesto toho sa niekde v polovici zvhrol na 50 shades of grey. Tieto scény síce pôsobili dostatočne realisticky a vkusne, ale aj tak som sa pri niektorých scénach a dialógoch nemohla prestať smiať.
Oveľa viac mi však prekáža, že mnohé postavy boli jednoducho príšerne zameniteľné. Medzi súrodencami som ledva dokázala rozoznať o ktorého brata či sestru sa jedná, keďže povahy a výzor boli častokrát takmer identické.
Čo sa týka obsadenia, je celkom zaujímavé vidieť historické dielo, kde vystupujú černosi ako bežní šľachtici akoby to tak proste bolo. Nevidím s tým absolútny problém, lebo veď sa jedná o fiktívny príbeh a keby v inom príbehu miesto blondíny obsadili brunetu, tiež ma to nepostaví zo stoličky. Vadila mi akurát jedna narážka už neviem ktorej postavy, ako stenu medzi rasami zrútila svadba kráľa s černoškou a to ma docela nahnevalo. Tak buď predstierajte, že ide o fiktívny svet kde sa rasa proste nerieši ALEBO riešte rasizmus. Nie oboje preboha, najmä keď to potom nabúra hlavnú líniu o šľachticovi, ktorí si dáva záležať na svojej dlhej rodinnej línii.
Gossip Lady Whistledown
Asi nemá cenu říkat, že nesnáším romantiku, drama a historický žánr, zkrátka klasickou červenou knihovnu, a pak seriál chválit, nicméně mně se to moc líbilo. Krásná atmosféra, barevný stylizovaný Londýn, který vypadá krásně, městská zábava a do toho malá superdrbna Lady Whistledown, která všem pěkně zavařuje život... Nejdřív jsem si říkal, že Daphne bude trošku připitomnělá princeznička, a i když skutečně byla naivní, tak se mi nakonec líbila a uměla být taky drsná. paradoxně ačkoliv byla hlavní hvězdou této série, mnohem víc mě zaujaly jiné postavy a příběhy.
Celý seriál je moderní, vtipný, klevetivý, ale asi se dá čekat, i podle knižní předlohy, dopadne to jako klasický slaďák. A sice bylo hezké věřit, že ne, a že se chlapíci z Netflixu pochlapí, ale když to člověk přejde, tak to i tak bylo dost výživné. Další série by se měla věnovat Anthonymu, tak se na to docela těším a snad se dostaneme až k mé oblíbené Eloise. :)
Odhoďte předsudky...
...a na seriál se podívejte – ať znáte knižní předlohu, či nikoliv. Historická romance patří mezi moji oblíbenou oddychovou četbu, takže knihy Julie Quinn samozřejmě znám. A nesmírně jsem se na tento seriál těšila. Když jsem viděla trailer, byla jsem, jako ostatně všichni, překvapená obsazením některých rolí nebílými herci. Jenže toto není dokument z doby anglického regenství, stejně jako knižní předloha není kronikami tohoto období. Asi bychom byli zklamaní tím, jak to ve skutečnosti v této době chodilo. Toto prostě není věrné zobrazení minulosti.
Autorka svoje příběhy umístila v čase a prostoru do oblíbené lokace, která je pro tento typ literatury nejobvyklejší. Stačí se prostě nechat unášet podívanou na náročné kostýmy, skvělé interiéry i exteriéry, příběhem plným romantiky (a sexu). A zmínit musím také hudbu, ve které lze občas zaslechnout moderní melodie.
Hned u prvního dílu jsem si uvědomila, že je mi úplně jedno, jakou barvu pokožky herci mají - mě se to prostě líbí. Příběh některých postav je jiný, některé postavy v předloze nejsou. Ale to je dobře - byla by to nuda, kdyby to bylo přesně podle knih. Jen doufám, že se dostane na zpracování příběhů všech sourozenců...
Recenze
Seriál boduje svojí elegancí, ladností, krásnými šaty, prostředím a plesy. Na druhou stranu epizody jsou příliš dlouhé a občas jsou dialogy nudné, až jsem chtěla přeskočit. A ten konec se mi tam vůbec nehodil, prostě jenom aby se neřeklo tak měli dítě a bylo to tam jako by plácnuté. Oblíbené postavy Lady Danbury a Eloise. Občas mě udivovalo, že se museli ptát na otázky ohledně sexu služebné, která jim toho řekla mnohem víc a jejich máma se vždy divila, to je asi tím, že byla taková doba. Občas jsem se zasmála uvidíme, co nám přinese další série.
Další historický Multikulti
Seriál, byl herecky dobře obsazen, dějově taky v pořádku, ale bohužel si nemohu pořád zvyknout na přetváření dějin multikulturou. Přesně jak už někdo psal, je divné že zakládání na historicky dlouhé šlechtické rodové linii nevadí u černošských postav a rodů. Je v pořádku, že jim nemusí vadit dle rasových předsudků, ale jistě by v této společnosti vadilo, že jsou to nové šlechtičné rychlokvašky bez rodových línii. Když jsem to vzal jako fiktivní společnost, tak se to dalo přehlédnout. Určitě bylo horší sledování Kateřiny Veliké, kde na carském Rusku to již bylo přes čáru.
Historická konverzačka
Bez obalu přiznám, že kombinace herců mně nenadchla, ale budiž, šanci jsem mu dal. Ovšem sledovat něco, co daleko lépe podávají jiné seriály, už fakt není pro mně (a nemusí být nutně historické).
WTF
Knihy jsem četla a jsou skvělý. "Tohleto" od Netflixu mi připadá jako HODNĚ špatný vtip. Strašný, strašný, strašný!