Tak to vidím já...
Můsím říct, že po pilotu jsem myslel, že mě čeká opravdová lahůdka. Sympatičtí hrdinové (všichni tři - to se často nestává), tajemná atmosféra nenucené hlášky. Pak přišla první epizoda a nastalo nemilé překvapení - dva ze tří hlavních herců byli nahrazeni. Navíc o třídu méně sympatickými lidmi. Co se dá dělat...
Naštěstí sito alespoň tu atmosféru snažilo uchovat. Nnepovedlo se to úplně 100%, ale zároveň to nebyl o tolik velký pokles. Už jen kvůli tomu perfektnímu pilotu to stálo za to. Dalších šest dílů pokračovalo typickým britským způsobem. Za jednu epizodu je sděleno tolik, co v americkém seriálu za pět. Postavy přichází, odchází, přitom málokterá se stihnezarýt do paměti. Vzhledem k tomu, že o to ale tvůrcům zřejmě nešlo, je to jedno.
Šestepizod uteklo jako voda. Možná až moc rychle. Seriál se snažil o originalitu, ale to se mu zas tolik nepodařilo. Hlavně poslední díl první řady byl velmi zmatený. To ale nic nemění na příjemném zážitku, kterů seriál nabízí.
Being more than human
1. série - 90% - V nadpřirozeném žánru bylo za poslední roky řečeno téměř všechno a každý nově příchozí musí zkusit přístup, jaký se bude alespoň trochu odlišovat. A Toby Whithouse si napsal svůj seriál ze světa tmy a krve a zkusil to - naprosto obyčejně, lidsky a civilně. Chvílemi se opravdu zdá, že Mitchell, George a Annie mají své příběhy odehrát čistě pomocí dialogů, drobných vtípků a mezilidské interakce se sousedy, známými, přáteli či milenci. Jenže to by tu nesměla být parta kolem slizouna Harricka, která jejich snažení rámcuje soubojem s partou (jak jinak než zcela elegantně) působících krvesajů. Protože jsem od tohoto strašidelného domu čekal převážně odlehčenou zábavu, zůstávám šokován, jak moc se zadařilo i ve vážnějších rovinách. Jedinečný počin, který překvapuje každou další linkou.
2. série - 90% - Vážnější, krvavější, větší. A setsakra depresivnější. BBC mi v úvodní epizodě přivodilo pěkných pár vrásek, protože z původního pojetí toho zbylo hrozně málo, snad jen hlavní hrdinové. Zápletka působila jako pořádně krvavý horror, motivace vedlejších postav pak zbytečně překotně. Šlo ale jen o zvyk a o přijmutí skutečnosti, že životní cesta, na které se nachází upír, vlkodlak a duch(na), nabrala podstatně temnější směr. Směr, ve kterém se pro slzy či skutečně hodně dusné emocionální ovzduší nejde daleko, ale divácká odměna je o to vydatnější. Na konci jsem zůstal jen vyčerpaně sedět a pokýval hlavou nad rozmanitostí žánrů, které se dají do osmi dílů nacpat. Těžko říct, jak dlouho se dá v takhle specifické podívané pokračovat, ale v tuto chvíli (částečně i za tu neskutečnou odvahu hodit do prime timu tohle) přistává Lidskosti nejvyšší hodnocení.
3. série - 100% - Od úvodního výletu na onen svět až do zničujícího závěru možná to nejsugestivnější, co mi britský seriálový svět kdy nabídl. Způsob, jakým ústřední parta i s epizodickými nahrávači herecky vyspěla a k jakým hranicím je nutí nekompromisní scénář chodit, mě každou chvíli nutil strnule sedět na kraji křesla a jen občas setřít kapky potu. Ona ústřední cena za lidskost je totiž občas nedosažitelně vysoká a mindráky, zločiny a vůbec veškeré špatné věci z minulosti mají tendenci se objevovat právě ve chvíli, kdy je upír, duch či vlkodlaci nejméně potřebují. Na samém konci jsem jen němě obdivoval dokonalou gradaci a bál se, že teď už může celé nadpřirozené soužití jít už jenom dolů. Překvapením ale neměl být konec.
4. série - 100% - O co složitější situace stála před Tobym Whithousem jakožto hlavním tvůrcem, o to obdivuhodněji se s ní vypořádal. Chybělo totiž opravdu málo, aby se mu v kritické chvíli nenávratných změn celý koncept rozsypal pod rukama, ale on ho udržel, oživil a dovedl do zcela strhující kapitoly. S Halem totiž do party přichází hrubá a těžko zkrotitelná síla, která se díky kontrastu s jistou elegancí Damiena Molonyho stává překvapivým tahákem celé osmičky epizod. A zatímco obyčejně od seriálu nevyžaduji naturalistické chvíle, do souboje s dávným osudovým proroctvím padnou dokonale. V jistém smyslu je právě tahle sezóna koncem jedné éry. A já se jen třásl, aby kvalita zůstala takhle vysoko i v sezóně oficiálně poslední.
5. série - 85% - Hodnocení má sice slabší než předchozí roky, ale to z pětky v žádném případě nedělá chudého příbuzného. Naopak právě fakt, že tahle coda se svou překvapivě nadstřelenou dějovou premisou postavenou na souboji s absolutním zlem dotáhla celou snahu do poctivého a náladou přesně trefeného konce, zacementoval Humanisty na pozici nezapomenutelného počinu, který je nakonec i jedním z mých nejoblíbenějších seriálových nadpřirozených světů. Poslední vysílání je sice naplněné snad až příliš bolestivě nabytými zkušenostmi či smutnými nezdary, ale zase snad ještě patrněji než kdy dřív z něj čiší snaha být bytostmi lidštějšími než sami lidé. Zatímco v prvních sériích šlo spíše o snahu jen tak si žít a vyřešit si vlastní kostlivce ve skříni, poslední dvě řady jsou o palčivé touze něco změnit. A to je obdivuhodné, poutavé, ve své podstatě úžasně dojemné - ale hlavně hrozně těžké.
Nevšedně všední trable nadpřirozených bytostí
Abych byla upřímná, nejprve jsem nevěděla, co si o tomhle seriálu mám myslet. Až v parádní třetí sérii jsem tomu přišla na chuť, což se ukázalo být trochu pozdě, protože se čtvrtou sérií téměř kompletně obměnili hlavní postavy, ale po nesmělém rozjezdu (který se tvářil jako úplně jiný seriál), se opět vrátili na původní kvalitu. Ale k téhle verzi jsem opravdu přilnula až po vyzkoušení americké verze, teprve pak jsem pochopila v čem spočívá její kouzlo. Když vezmu první tři série, tak ti nadpřirození jsou tady "obyčejní lidé", žádní hybatelé světových událostí, žádní manekýni, prostě partička pěšáků (svým způsobem). Právě tahle obyčejnost je v seriálovém světě výjimečná. Oni nemají žádné superschopnosti, kterými by se dostali z průšvihu, takže když mají průšvih, tak pořádný. Což je rozčilující, uznávám. A tvůrci si s tím taky často nevěděli rady, spousta věcí zůstala nedořešená, spousta zápletek působila prvoplánově a neučesaně, ale stejně to má své kouzlo. Takže díky za tu obyčejnost, je velice osvěžující.
Being Human
Jako první jsem se dostala k americké verzi a tuto britskou jsem si pustila hlavně ze zvědavosti a pro srovnání. Měla jsem trochu strach, jestli se nebudu nudit, ale to se nestalo. Postavy byly o něco zajímavější, reálnější a zábavnější. Také příběh mě více zaujal u této verze. Na celém Being Human se mi moc líbí ta myšlenka a snaha zjišťovat, co vlastně znamená být "lidským." Pokud bych se měla vyjádřit ke změně obsazení po 3. sérii, řekla bych, že jsem si rychle zvykla. Ačkoliv mi staré postavy chyběly, nové jsem si oblíbila a nechtěla bych je srovnávat, spíš jsem to brala jako bych se dívala na nový seriál. Malá výtka by byla jen k některým vedlejším postavám (spíše v pozdějších sériích), které se snažily chovat za každou cenu vtipně, ale působily spíš až trapným dojmem (např. Gothic girl nebo ten brýlatý duch.) Když to tedy shrnu, dávám o 10% více, než jsem dala americké verzi.
Být lidským...
Abych řekla popravdě, první jsem se podívala na americkou verzi. Však víte, amerika a jejich pěkné obličeje. Poté jsem se začala dívat na UK verzi, která mě neskutečně překvapila na celé čáře. První série se dost podobala i té americké, ale pak to začalo nabírat zcela nový rozměr.
Mitchell je mnohem zajímavější a složitější charakter než třeba jeho alter verze v US. Je temný a zároveň se snaží být na dobré cestě. Tím se tento seriál hodně liší v ostatních seriálech a upířích filmech, kde většinou bývají "správňáci", kteří občas ujedou, ale vždycky jdou nakonec na správnou cestu. Tady ty emoce jsou mnohem složitější, jde vidět ten boj s lidskostí. George se ukazuje jako skvělý kamarád, bojující o své místo na světě. A Annie? Nejspíš není co vytknout, i když ve 4. sérii mi dost lezla na nervy občas :D
Co se týče nového obsazení, nebyla jsem z toho nadšená. Tom je výborná postava a talentovaný herec, ale na George v mnoha ohledech prostě nemá. Zato Hala jsem si opravdu zamilovala. Je sice úplně jiný než Mitchell, proto je nechci porovnávat. Ale jeho stydlivost a gentlemanství a jeho rutiny jsou opravdu skvělé. Aplaus pro scénaristy když napsali tuhle postavu!
Chci taky pochválit skvělý soundtrack a britský zvyk, že postavy opravdu vypadají jak lidi a ne hollywoodské hvězdy :).
TOP upíří věc...
Takže takový zběžnější přehled všech dosavadních dílů:
S1 (všech 6 dílů): 100%
Naprosto dokonalé zpracování daného tématu, kde je každý díl tak výživný a poutavý, že by vydal aspoň za tři epizody a samozřejmě skvěle propracovaný! TOP upíří věcička!
S2 (díly 01-06): 65%
Bohužel se zde dostáváme k pitvání vztahů a přehnaných citových výlevů s trochu zmatečným nepromyšleným postupem v ději, což seriálu opravdu škodí! Tolik jsem se na 2. sérii těšil, ale přiznám se, že jsem trochu zklamán!
>>
S2 (díl 07): 100% Opět skvělý a - ve stylu 1. sezóny - plnohodnotný díl.
>>
S2 (díl 08): 80% Né dokonalé, ale uspokojující ukončení sezóny, nechávající otevřené takové věci, kdy člověk prostě musí čekat na další rok! :-)
S3 (díl 01): 100% ... Úžasný začátek s nastolením hlavní dějové linie, velkého problému s osudem jedné z hlavních postav.
>>
S3 (díly 02-06): 80% ... Dobře zakomponované díly mezi sebe, které ovšem trochu změnily styl podání. Vyskytují se tu epizodní postavy a řešení jejich problémů ve větší míře než v dosavadních dílech a celkové pojetí je místy nevhodně pojatou hudbou předloženo komicky, což seriálu neuškodilo, ale ani nic dobrého nepřidalo.
>>
S3 (díl 07): 100% ... Snad i nejdrsnější díl, který by fungoval jako finále této série velice dobře. Menší obavy nad finálem.
>>
S3 (díl 08): 100% ... Srdceryvný konec, který by snad i posunul seriál ještě výš, kdyby to bylo možné! :'-(.
S4 (díl 01): 100% ... Mírné rozpaky nad začátkem nové série jsou v polovině dílu vyvráceny a plný počet si asi přecjen zaslouží.
>>
S4 (díl 02): 60% ... Bohužel asi prozatím nejslabší díl. Přijmutí faktu změny obsazení a finále selektující počet nových "spolubydlících" bohužel nefunguje, jak by mělo.
>>
S4 (díl 03): 30% ... Skoro všechno špatně. "Nové" postavy jsou nezajímavé, gotic girl je trapná už od začátku a souboj s upíry na konci je spíše směšný (stejně jako jejich celkové iracionální chování).
Dalšího dílu se velice bojím a nikdy jsem si nemyslel, že mně bude připadat 2. série amerického Being Human (která se právě vydala vlastní cestou) zajímavější než původní seriál. Pokud je záměr britských tvůrců odsoudit vlastní seriál k záhubě, jde jim to až moc dobře. :o/
>>
S4 (díly 04,05,06): Bída, bída, bída. Takhle vše zkazit! Snižuji celkové hodnocení.
Něco nového...
Velice dlouho jsem o tomhle seriálu nevěděl, ovšem mám rád britské seriály a tak přišlo i na něj. Po prvních dvou epizodách jsem byl nadšen. Téma bylo neokoukané a nechyběla ani špetka britského humoru- ale opravdu jen špetka.Po první tři série si seriál držel kvalitu dílů celkem v jedné rovině až na vyjímky které byly o něco lepší. Příjemně se na něj koukalo a radost mi udělala i jeho záhadnost. Čtvrtou sérií seriál ztratil na kvalitě co mohl a zdá se mi že tvůrci začali vařit z vody. Je pravděpodobné že za to může odchod dvou, respektive tří hlavních představitelů na konci třetí a začátku čtveré série. Je také otázkou jestli tvůrci měli v plánu ukončit život Johna Mitchella jelikož jeho protagonista měl skoro jistě na konci třetí série (rok 2010) začít natáčet na Novém Zélandě filmového Hobita. A i když musím říct že seriál šel se čtvrtou řadou do kytek tak předchozí tři byly nadmíru dobré a proto ho kvůli nepovedenému konci neodsuzuji...
Ambivalence
Subjektivně následuje po závěru třetí řady, kdy se loučíme s jedním z hlavních protagonistů. Přesto možnosti scénáře hrající si s katolickým Očistcem samozřejmě umožňují jeho návrat v řadě čtvrté, která je potvrzena.
Britové, respektive BBC má dramaticky na víc, ale tento seriál je orientovaný na teen age až produktivní věk, čili se musíme smířit s dílčí patetičností a tahem na happy endy tak jak je tomu zvykem u US produkce. Přesto je to příjemný seriál i pro dospělého maskula nelnoucího k teatrálnosti z důvodu obsahu relativně 'vajlent' scén a humorně otevřených otázek, jak se rodí vlkodlakům děti, či jestli upír může souložit s duchem.
Tradičně BBC seriály nejsou tupé, nechávají část momentů na samotném divákovi, který si je musí dotvořit vlastním vědomím, čímž se stávají atraktivní. Serie mají důstojný počet dílů i stopáž, přesto mne nenapadá zatím motivace, proč bych to měl vidět znova. Čtvrtou řadu shlédnu z důvodu kompletace a nikoli s natěšením. Duch v závěru subjektivně velmi prudil...
Being Human...not in this case
K seriálu jsem se dostala díky Aidanovi Turnerovi (Poldark, And Then There Were None) který hraje postavu Mitchella. Musím se přiznat, že nebýt tam on, tak asi ani nedokoukám první sérii. Nápad dát dohromady ducha, upíra a vlkodlaka jako spolubydlící, není rozhodně špatný, právě naopak. Bohužel, vůbec se mi nelíbilo kam tvůrci postavy celkově vedli.
Druhá série mě zaujala více, a tak svitla naděje, že přece jen není vše ztraceno. Přestěhování pomohlo nejen postavám ale i celému seriálu, takže u třetí série jsem zaznamenala výrazné zlepšení a začala jsem se nalaďovat na specifickou atmosféru fikčního světa. Omlouvám se, ale čtvrtá série mi přišla jako nějaký hodně špatný vtip nebo celkový omyl. Podle mě se čtvrtá série nehodí k celkovému vyznění seriálu. Došlo v ní ale k představení nových postav a tzv. "výměně stráží". Konečně pátá série, která je dle mého názoru nejlepší. Konečně zajímavé téma, děj a sympatické postavy (předtím jsem moc nemusela Anne).
Průměrně mi z toho vychází lehký nadprůměr = 60%
Rozhodně ale nelituji že jsem seriál viděla. Především proto, že George (Russell Tovey) teď nezáměrně potkávám v jiných seriálech, a pak taky Hala (Damien Molony) ale toho už "potkávám" naprosto záměrně.
Cena za nelidskost
Nejdříve jsem viděla americkou verzi, takže jsem během první série měla trochu smíšené pocity, protože se ve valné části děje obou seriálů shodovaly a mně se prostě více líbila ta americká verze. Ale netrvalo to moc dlouho a i ta původní britská verze si mě tak získala, že jsem každý díl slupla jako malinu a pomalu se vztekala, že už mám za sebou další díl.
Respektive, dokud nepřišla čtvrtá řada... a pak ten výsměch, co se chtěl nazývat řadou pátou. Rčení "v nejlepším se má přestat" se Britové tentokrát nedrželi a k mému obrovskému zklamání mi dokázali, s prominutím, zmrvit celý dojem ze seriálu. Postupné nahrazení všech původních postav a přidání jedné starší (a pro mě nezajímavé postavy) byl opravdu krok vedle, a to jsem jako britofil srdcem i duší nedokázala překousnout.
A už se nedivím těm fanouškům, jak celí vzteklí psali petice a protestovali před BBC, aby jim navrátila jejich oblíbené postavy a přestala být tak nelidská. Vážně ne.
Time to face their demons
"Túha byť človekom je koniec, nie začiatok. Chcieť to, je mať to."
Na začiatok treba podotknúť, že názor na seriál treba rozdeliť na dve časti. Na jednu čo zahŕňa prvé tri série, ktoré boli famózne. A na druhú, ktorá zahŕňa posledné dve. Nie až tak famózne ako tie pred ňou,ale ani nie zlé.
1-3. séria:
Tieto série, ako som už napísala boli dokonalé a skvelé. Keďže každá časť mala cca hodinu, za ten čas sa stihlo vyrozprávať všetko čo bolo potrebné a nič tak nebolo naťahované na x časí, ako to mohlo byť pri us verzii. Jednotlivé časti pôsobili svojím príbeh uzavreto, ale zároveň na seba pekne krásne nadväzovali. Príbeh sa nijak zbytočne nevliekol, vždy sa stalo čo sa malo stať.
Všetky tri svety pôsobil prepracovane a ozajstne. Nič nebolo jednoduché a krásne.Všetko na seba nadväzovalo a niečo čo sa udialo v jednom z nich, ovplyvnilo aj tích ostatných.
Na začiatku nám bola predstavená trojica tak rozličných charakterov, že si človek mohol myslieť,že ani nemôžu dokopy fungovať. A oni fungovali. Spolu zvládali všetko, cez vnútorne boje až po boje verejné. Postavy boli rôzne,ale našli si cestu ako spolu fungovať.Spolu vydržali všetko. Boli si navzájom podporou nech sa dialo čo sa dialo. Annie bola milá, vždy usmiata a snažila sa vidieť v druhých len dobro. Možno to mohlo pôsobiť trochu naivne, ale v skutočnosti bola silná a odvážna. George chcel byť človekom a robil pre to všetko čo mohol a možno z nich troch mal k nemu aj najbližšie. Mitchell, to bola jedná perfektne napísaná postava. Na ňom bolo krásne vidieť ten boj, ktorý musel každý deň zvádzať aby sa dokázal udržať, nechcel byť tou beštiou ale normálnym. No mal svoje prešľapy a nakoniec zistil, že sa musí sám obetovať,aby zachránil svojich priateľov.
Každá z troch sérií bola svojím spôsobom dokonalá a iná od tých pred ňou. Každá z nich nám povedala svoj príbeh, ktorý bolo treba povedať. Každá z nich mala svoj záver a záver tej tretej bol srdcervúci a bolestivý.
4-5 séria:
Po tretej sérií prišla zmena v podobe novej trojice. Ale akoby to nebolo ono. Postavy síce spolu fungujú, ale akoby tam chýbalo to čo robilo predchádzajúcu trojicu tou zvláštnou, tou inou. Tom bol zlatý a vtipný, také malé veľké dieťa. Hal bol Hal. Sympatický, občas plachý a hlavne gentleman. Ale tak odlišný od Mitchella. Mal byť "starším" no akoby sa táto charakteristika niekde v polke ceste stratila. Tvrdil, že v sebe po celý čas niečo zadržuje, s niečim bojuje a preto musí mať svoju rutinu. No akoby ten vnútorný boj nebol až tak vidieť. A potom Alex,tá bola obyčajným dievčaťom, ktoré sa stalo duchom.
Príbehy oboch sérií boli tiež odlišné od tých prvých troch.Akoby sa vytratil ten dojem boja o ľudskosť, snahy o normálnosť, tá vnútorná rozorvanosť postáv. Pozornosť bola skôr venovaná záchrane ľudstva spasiteľkou, príchodu starších či boju s diablom. Každá zo sérií mala svoj vlastný príbeh, ktorý sa aj na jej konci uzavrel. Príbehy nepôsobil zle,ale určite by bolo lepšie keby jeden z nich bol viacej rozvinutý a tiahol sa tak cez obe zvyšné série
Čo sa tejto druhej polovici nedá vytknúť je jej posledná časť a to jej záver. Kde sa ukázal ten ich vnútorný boj, to rozhodovanie o to čo si vybrať. Dá sa teda povedať, že záver bol uspokojujúci a stál za to.
Summa sumárum Being Human sa dá považovať za seriál, ktorý stojí za zhliadnutie.
being human
Hodnotit tenhle seriál je pro mě docela oříšek. Je třeba ho rozdělit na dvě části a hodnotit každou z nich zvlášť, protože dohromady to prostě nejde. Za tu první část považuji první tři série, kterým nedokážu vytknout absolutně nic. Milovala jsem ty charaktery, všechny jsem je milovala. Ačkoli se dostávali někdy do absurdních a vtipných situací, pořád bylo vidět, že jejich „život“ není žádná sranda, ale prokletí. Pořád se nad nimi vznášel ten strašák v podobě strachu z toho, co bude a strachu ze sebe samých. Ať už šlo o krásně praštěnou Annie, o bojovnou Ninu nebo George zoufale se snažícího chytat se čehokoliv, co dělají „normální“ lidé. Milovala jsem i Lauren, tedy, zamilovala jsem si ji později, když jsem si uvědomila, že to není jen hloupá nána, ale zmatená opuštěná holka, která se ztratila sama v sobě. Milovala a zároveň nenáviděla jsem Lucy, která byla svým způsobem taktéž ztracená. A milovala jsem i Herricka, ačkoli to byl blázen a šmejd, ale dokázal upíry sjednotit, starat se o ně, zametat po nich stopy a pod jeho vedením se měli zatraceně dobře. Kapitola sama pro sebe je potom Mitchell. Pominu pubertální výlevy o charismatu Aidana Turnera, nicméně je třeba si uvědomit, že ta postava je výborně napsaná. Upír, který se zoufale snaží najít svojí lidskost a oprostit se od hladu. Upír beznadějně toužící začlenit se mezi lidi, který ve svém úsilí neustále selhává. Neustále bojuje sám se sebou a neustále všem (včetně sebe) přináší jen a jen zklamání. Závěrečná scéna třetí série byla nutný vyústěním celého díla a bylo to dokonalé. Chápala jsem Mitchellovo zoufalství, stejně jako jsem chápala Georgovo finální rozhodnutí. To filozofično, které se line všemi třemi sériemi, to neustálé přemítání nad lidskostí a vnitřní boje hlavních hrdinů. To je to, co dělá Being human tak výjimečným dílkem.
Druhá část seriálu je řada čvrtá a pátá, protože po třetí sérii se všechno mění. Ve čtvrté sérii se z původního obsazení objevuje už jen Annie, ale ani ona to nemohla zachránit. Už to nebylo ono. Nové postavy nejsou vůbec špatné. Hal je sympaťák, mám ráda jeho rozvážnost, gentlemanství a závislost na rutině, Tom je skvělý, líbí se mi jeho naivita a Alex z páté série je prostě normální holka. Ale pohromadě to nějak nefunguje. Už to není o přátelství, o přemítání nad lidskostí, o podpoře, snaze začlenit se a najít v sobě dobro, už je to o proroctvích, o vyvolených, o ďáblech, rituálech a tajných organizacích. A finále páté série bylo absolutně nezvládnuté. Ďábel mi nepřipadal ani tak ďábelský jako spíše otravný a na hlavních hrdinech mi skoro vůbec nezáleželo. O tom, co se děje po souboji s ďáblem, radši ani nemluvím.
Objektivně bych seriálu kvůli těm posledním dvěma řadám dala nejraději takových sedmdesát procent, ale protože dojem z první části je tak silný, že ho ani nepovedená druhá část nedokázala zkazit, musím jít s hodnocením o trošku výš :-)
Duch, upír a vlkodlak snažící se žít jako normální lidé v dnešním Bristolu
Téma dobré (ačkoliv přiznejme si, zní to trochu jako další připitomělá urban fantasy), ale to zpracování je (pod)průměrné. Duch je tam jen občas a na okrasu, nebo dělání čaje, George je uřvaný blbec bez charismatu a Mitchell je sice sympatický, ale to je tak všechno. Vizuálně je to neskutečně béčkové a od britského seriálu jsem tedy měla daleko vyšší očekávání, než jen nikam nesměřující příběh a všednost děje. Jakoby si tvůrci načrtli jen jednoduchý náčrt, nijak ho nerozvinuli a přemýšleli co dál až za chodu. Už pilot mi dal zabrat dva dny. Vzdávám to.
Time to face their demons.
To byla šílenost! Než jsem si zvykla na tón tohoto seriálu, už byl u konce. S tím, jak všichni Being Human chválí, jsem se dost těšila, po prvních dílech jsem ale byla hodně na rozpacích. Opravdu je tohle ten úžasný seriál, který byl během prvních tří sérií s původními postavami geniální? Tohle je snad poprvé, co opravdu vybočuju z davu. Being Human nezaujal.
Mitchell, Annie a George jsou zvláštní trojka. Upír, vlkodlak a duch se doplňují, každý má vlastní problémy a chutě, které se mixují, takže se teoreticky nemáte jak nudit. Možná mi vadila dlouhá stopáž jednotlivých epizod, nevím. Každopádně jsem se sanžila sledovat, ale stále mě to táhlo k jiným činnostem, takže ve výsledku se z prvních sérií stal spíše podkres. Nevím, proč mě tato trojka nedokázala vtáhnout do děje. Seriálu vlastně ani nic nechybí, je tu vtip, akce, napětí, sex, odvážná mluva a mnoho dalšího. Plus britský přízvuk, který vždy potěší. Každopádně ačkoliv jdu tímto proti davu, obrat k lepšímu podle mě nastal až s odchodem Mitchella a George na začátku čtvrté řady. Nové postavy, konkrétně Hala (a později Alex), jsem si zamilovala ihned. Tom byl takové trdlo, ze začátku mi lezl na nervy, ale později jsem si zvykla i na něj, tahle druhá trojka mi prostě seděla mnohem více.
Absolutním vrcholem seriálu se u mě stala pátá série. Celá dějová linka s ďáblem, Halova závislost a Tomova zamilovanost... to mě prostě bralo, i když se zde začínaly opakovat věci z předchozích řad (Mitchell+Annie / Hal+Alex atd.). Celý seriál navíc získal temnější ráz. Dřív to byla střídavě komedie, parodie a horor. S přibývajícími sériemi ale Being Human dospíval a získával vážnost.
Finále seriálu podle mě bylo dokonalé. Nedokázala jsem si představit, jak to celé může skončit, a tenhle finiš mě dostal do kolen. Geniální farewell nadpřirozenému seriálu, happy end pro mé oblíbené postavy, co víc si přát? Je mi trošku líto, že už Hala nebudu vídat na svém monitoru, tohle je přesně můj typ :-)
Když ovšem pominu všechny své pubertální choutky a zaměřím se čistě na seriál, jde pouze o slabší nadprůměr, který vás dokáže zabavit, někteří si ho možná i zamilují, ale zároveň je tu dost velká šance, že zrovna vám tento styl vyprávění nesedne. Nejde doporučit, zda zkusit nebo ne. Nejde napsat, že je Being Human blbost nebo naopak geniální dílo. Pro každého je to něco jiného, musíte zkusit a udělat si vlastní obrázek.
Zajímavá kombinace ...
Tak jak začít ... no, po shlédnutí prvních dílů jsem byla docela překvapená. Hlavně úžasným hereckým výkonem Aidana Turnera. Obecně mám ráda upíry, vlkodlaky a duchy občas taky, ale v jednom seriálu, pod jednou střechou, to znělo jako výzva. Kupodivu jsem zvládla první dvě sezóny. Potom se začalo měnit obsazení a celkový příběh už taky nepatřil mezi ty nejlepší. Třetí sezóna mi zůstala rozkoukaná a stále nemám chuť ji dokoukat. Tak uvidíme, třeba se k tomuto ještě někdy vrátím.
podařené dílko
Povedený seriál, který kloubí dohromady humor i tajemno. Spojení vlkodlaka, upíra a ducha v jedné domácnosti. Po první řadě můžu říct, že jsem to slupnul jako jednohubku a klidně bych si přidal. Škoda, že ty britské seriály mají jen 6 epizod.
Moc pěkné
Začala jsem na seriál koukat a mile mě překvapil. Jak může sci-fi otevřít člověku oči.. duši... fakt pěkné. Jejich soužití, zápletky, nabité akcí.
Prostě milovníci sci-fi jděte do toho!! Jen škoda, že o tomhle seriálu neví moc lidí.
cena
upíři,vlkodlaci a duchové,to je můj šálek kávy,děkuji pěkně,takových seriálů třikrát denně
Úpadek
Docela slibný začátek, který se změnil v nastavovanou kaši a jeden velký úpadek. Poslední 2 série jsem vyloženě trpěl nudou.