Už před komunistickým převratem v únoru 1948 vysílala Státní bezpečnost do nekomunistických stran své agenty. Současně se snažila některé jejich členy přimět ke špionáži. Tyto snahy zesílily po únoru.
Jedním z cílů StB se stal dr. Vlastislav Chalupa z Brna, vedoucí oddělení sekretariátu národně socialistické strany. Začátkem dubna 1948 ho estébácké komando uneslo a potom ho bez použití násilí přesvědčilo, aby pracoval pro KSČ. Chalupa začal pod patronací StB zakládat ilegální skupiny a vydávat časopis. Na podzim 1949 ho StB vysadila do Paříže, odkud posílal zprávy o činnosti politiků a vojáků v exilu. Později odjel do USA. Tam s ním navázala styk rozvědka a několik let ho využívala. V rozhovoru, který s ním byl natočen v Chicagu, Chalupa tvrdil, že pomáhal tomu (liberálnímu) křídlu StB, které bylo v opozici proti Gottwaldovi - ale takové křídlo ve skutečnosti neexistovalo.
Začátkem 90. let se Chalupa začal vracet domů, ale když ho Úřad pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu odhalil jako špiona, podal dokonce na jednoho pracovníka ÚDV žalobu pro pomluvu. Ani tím však jeho případ neskončil.