Třida od Doctora Who
Po první sérii musím říct, že jsem příjemně překvapen. Jsem rozmazlen příběhy Doctora Who a byl jsem nadšen i Torchwoodem, ale k teen spin-offu jsem byl přeci jen trochu skeptický a bral jsem ho jen jako výplň času, protože samotný Doctor v roce 2016 nedorazí.
Jenže tahle teen záležitost se nakonec podařila lépe než jsem čekal. Ano, jsou tady jistě (milostné) šablonky, které teen story potřebuje, ale byl jsem překvapen hlavně tím, jak je Class temný. Useknuté končetiny, litry krve, nadávky a sex - to jsou všechno ingredience, které nabídne.
Nevím sice proč, ale seriál jsem si hodně oblíbil. Jedním z největších plusů je postava Quill, ta je boží. Postupem času jsem překonal i to korektní rozškatulkování postav (černoška, gay, polák a ind) a jejich obsazení mi přišlo sympatické.
Původně jsem toužil radši po pokračování temnějšího Torchwoodu, ale nakonec odcházím spokojený i s teen náhradou Class a doufám, že se dočká další řady.
Puberťáci vs emzáci
Zásadní problém mám s tím, že se tam hodně mluví ve chvílích, kdy se prostě nemluví a nemluví se tam, kde chybí vysvětlení. Navíc, když jsou puberťáci "in troubles", nechávají si to pro sebe, protože to "zvládnou" líp. Stejný syndrom výjimečnosti měl i Jindra Hrnčíř. Dost mě tím vytáčel. Tady to není o moc jiné. Ale jsem mile překvapen obsazením a mixem postav (geniální černoška, nepraktikující Sikh, teplý mimozemšťan, teplý Polák a holka, která furt mluví o tom, jak nepotřebuje zachraňovat). Baví mě Mrs. Quill, je zpruzená, cynická a musí se starat o tyhle puberťáky. Doctor Who je postavil před úkol chránit jejich školu před útoky emzáků. Páč sám na to nemá čas :) No a tak proč ne, že?
Takže když se bude méně mluvit, více jednat (s rozumem), rád v tom budu pokračovat. Protože Britové jsou prostě "bloody good"!
Totální Moffatovina
Byla jednou jedna střední škola, na které se objevila trhlina v časoprostoru a tou trhlinou tam procházeli poněkud démoničtí mimozemšťané, kteří se pohybují ve stínech a zákeřně vraždí lidi a z nich nejčastěji studenty. A na té střední škole po nocích s mimozemšťany bojuje mimozemská psychopatická učitelka fyziky Quill a její pozoruhodně necharismatický svěřenec Charlie, což je taky mimozemšťan a původně princ ze světa zničeného stínovými mimozemšťany. K oběma se během pilotu tak nějak přidá skupinka traumatizovaných outsiderských teenagerů a zápletka je na světě.
Od první do poslední minuty se seriál pokouší navodit dramatickou hororovou atmosféru, v níž se hlavní postavy musejí potýkat s vlastními démony i smrtelně nebezpečnými mimozemšťany pronikajícími trhlinou. Je to sice o studentech střední školy, ale jejich problémy i řešení, se kterými jsou nucení přijít jsou pojaté s plnou vážností a velmi dospěle. Na rozdíl od jiných seriálů je zde "teen" nanejvýš prostředí a i o tom by se dalo úspěšně polemizovat a pokud bych měla říct jednu věc, která se povedla, tak tohle je ono. Protože děj se sice z větší části na střední, ale stejně tak by se mohl odehrávat doslova kdekoli jinde, a to se stejnými (i když o něco staršími) postavami. Pokud bych však měla určit co se nepovedlo, tak by to byla právě vypjatě hororová atmosféra. Nejde o její nedostatek, ale naopak o přesycenost napětím a vyhrocenými existenciálními a emočně naprosto vyostřenými dramatickými střety, během kterých postavy řeší vlastní problémy nebo něčím poznamenané vztahy z minulosti. Moffat takto vystaví postavu nějakému dilematu, které by v normálním seriálu stačilo na celou sérii a někdy i na dvě, zde se s ním ale postava musí vypořádat v rozmezí jediného dílu a v tom dalším už přijde na řadu zase někdo jiný. Vypjatých momentů je tak v jediném dílu tolik, že ztrácí důvěryhodnost samy o sobě, i když jako jediný díl v celé řadě by kterýkoli z nich naopak děj dokázal vystupňovat.
Další slabinou jsou ženské postavy, o kterých kdosi jednou napsal, že je Moffat prostě neumí a dotyčný měl pravdu. Bez ohledu na to, jak emancipovaně, samostatně či mocně daná postava působí na první pohled, protože zdání v tomto případě vždycky klame. Při bližším pohledu se totiž vždy ukáže, že je dotyčná jeden, nanejvýš dva opravdu malinké krůčky před zhroucením a vůli nemá ani nad svým jednáním či city, natož nad někým jiným. Jeho ženské postavy jsou neúprosně drceny nezdolným tlakem vnějších okolností světa, které vždy ovládá někdo jiný než ony. Navzdory tomu často dokážou dlouhou dobu předstírat, že to není pravda, i když pravda samozřejmě vyjde najevo. Quill i ředitelka navíc nebezpečně připomínají Missy. Na druhou stranu v Class se to částečně vyrovnává tím, že zdrcující existenciální problémy řeší vlastně všechny hlavní postavy studentů.
Kdyby to byl první Moffatův seriál, který jsem kdy viděla a neznat poslední řady Doctora Who, určitě by mě uchvátilo, jenomže to bohužel není můj případ. V mém hodnocení se takto hrozně moc projevuje znalost jeho ostatních seriálů, kde vždy míchá vlastně ty stejné ingredience a je hlavně otázka poměru ve složení konkrétní směsi, jestli z toho vyjde originál nebo stokrát provařená věc. V tomto případě směřuje spíš k provařenosti i když na podívání to vůbec není špatné a třeba mezi seriály pro náctileté je to pozoruhodně originální a nepřikrášlované. Jde mi prostě hlavně o to, že všeho moc škodí.
Třída
K novému spin-offu mého milovaného Doctora Who mě sice nalákal hlavně právě Doctor (ale Peter Capaldi se nakonec v pilotu moc neobjevil, ačkoliv byl parádní a stačil zavzpomínat i na Claru a Pinka), a vlastně jsem seriál ani nechtěl sledovat dál, jenomže se to nějak zvrtlo, protože jsem nečekal, že to bude až tak dobrý. Kvalit Doctora to sice nedosahuje (ačkoliv Ness není Moffat a Moffat z tohoto srovnání nevychází jako vítěz), je to docela nářez, páč je to až nečekaně temná záležitost. Ne sice nijak extrémně, ale překvapilo mě, jaký obrovský (a funkční) potenciál v sobě tahle Třída má. Má v sobě multikulturní hrdiny, kteří jsou, možná až na slečnu Quillovou (místy), do jednoho skvělé (hlavně rozkošná April) a i Stínozenstvo a jejich pán Coracinus jsou celkem zajímavou, novou rasou. Dvojdíl uprostřed série byl sice slabší, jinak mi ale všechny díly přinesly skvělý zážitek. Nečekaně skvělý, nečekaně silný, nečekaně zábavný a musím se přiznat, že případné zrušení by mě vlastně docela mrzelo. Navíc je to více než schopné fungovat to samo bez Doctora, který tam přese všechno byl dost do počtu – a nebýt Coal Hill a občasných odkazů, tak ty seriály vlastně nemají vůbec nic společného, což se samozřejmě musí náležitě ocenit. Ačkoliv to pro fanoušky možná ta pravá náhrada za Doctora není, já rád doporučím a hlavně pro nováčky to může být docela zajímavá cesta, jak se dostat k hlavnímu seriálu. Já se těším jak na poslední dva díly první série, tak i na případnou druhou. Tenhle projekt je nečekaně povedenou záležitostí. 80%.
Pán času, verzia leporelo
Veľmi som sa tešil na pilot a dúfal že bude blízky Heroes - moderný, zaujímavý a akčný. Čomu sa zas nedá úplne oponovať. Dávku moderny a akcie skutočne prežijeme, ale je sprevádzaná nudou. Celkovo seriál pôsobí ako ľahučká oddychovka, pri ktorej nemusíte rozmýšľať, možno dokonca ani sledovať. Zároveň je mojím problémom cieľová skupina, zjavne zameraná výhradne na veľmi mladé publikum. Asi pod heslom, staroušci majú predsa nové diely Red Dwarf. Ako pozadie a oddychovka nemusí byť na zahodenie, ale príbehovo asi nenaplní očakávania. Celkovo sklamanie, skoro prepadák.
Tři díly za námi
Tak po třech odvysílaných dílech můžu říct, že mi tento seriál příjde dosti uspěchaný. Přinejmenším z hlediska děje. Jediné, co víme o hlavních postavách je, že všichni jsou přinejmenším poloviční sirotci.
Jinak z dílů, ze kterých bychom se měli (asi tedy podle autorů) seznámit s hlavními postavami (1. díl - Charlie, 2. díl - Ram, 3. - Tanya), víme jen, že Ram má problémy s tím, co se stalo v díle prvním.
Nepřátele sotva stihneme poznat, proč "k nám" vlastně lezou (ve druhém díle se objevili dokonce dva různí), sic nepřítele z prvního dílu určitě ještě uvidíme, s tím ze třetího si už tak jistej nejsem (toho jsem nepochopil absolutně vůbec, co měl za význam)... Ale nechci spoilerovat.
Takže za mě zatím tedy nic moc, ale uvidíme, jak se to rozjede. Jako fanoušek Doktora to budu sledovat dál, ačkoliv to vypadá, že tenhle spin-off má k seriálu Doctor Who stejně daleko jako třeba Futurama - Taky se v ní Doktor párkrát objevil, přesto s ním nemá moc společného...
Wow.
Čekala jsem nějaký čajíček jako byly Sarah Jane Adventures, ale tohle mělo daleko blíž k Torchwoodu. S tou třídou se teda nemazlili. Svým způsobem to Doctora vůbec nepotřebuje, větší kompliment jeho sequelu snad ani nemůžu dát. Prostě se na to podívejte a udělejte si svůj vlastní názor, ano?
Nepovedený kříženec
Class mělo potenciál, nadějný casting, ale bohužel Patrick Ness sám nevěděl komu tenhle přírůstek do Whovian-ersa nabídnout. Pro rodiny je to příliš brutální, krvavé a temné, pro dospělé zase až příliš teen a multi-kulti (vyhnané do extrému). Po otřesné čtvrté epizodě jsem to zapíchl. Kříženec Torchwoodu a Sarah Jane nedopadl příliš dobře.