Mecha a seinen anime, kteréžto si vcelku oprávněně u diváků vydobylo pozornosti a úspěchu.
Příběh se odehrává v alternativní přítomnosti ovládané třemi supervelmocemi - Británií, Čínskou federací a Evropskou unií, poté, co „Svatá říše Britská“ dobude Japonsko a podmaní si ho jako „Oblast 11“ za pomoci „Obrněných autonomních rytířů“, neboli robotických jednotek „knightmarů“, ovládaných zevnitř člověkem.
Sám hlavní hrdina Lelouch Lamperouge by se dal charakterizovat jako modernější Zoro mstitel, který místo aby si navlékl škrabošku, navleče se do ukořistěného robota a vyrazí proti utlačovatelům - hnusně snobské šlechtě Britské říše. V tom mu napomáhá nejen odhodlání, geniální důvtip a vůbec vlastnosti předurčující ho k vládnutí nějakému tomu podobně hnusnému císařství, ale též zvláštní získaná schopnost, které nikdo neodolá... Víc k ní neprozradím :)
Málokomu nedocvakne, že stále ještě mírně xenofobní Japonci variují téma své bezpodmínečné kapitulace na sklonku 2.světové války a fantazijně si pohrávají s „co by kdyby“ v překvapivě málo zastřené averzi ke skutečnému hegemonovi, který však ve skutečnosti Japonsku napomohl stát se druhou největší ekonomikou světa. Což poté tak trochu implikuje zamyšlení, že kdyby anglofonní země tvořili skuteční patrioti, tak jako Japonci Japonsko, nejenže by asi Code Geass nemohli dávat vysoké hodnocení (IMDb 8,8), ale zákonitě by je to všechno muselo dožrat...
My ovšem podobným schizmatem až tolik trpět nemusíme, koneckonců i pro nás skutečná Británie, natož Amerika, alespoň formálně byla dlouho imperialistickou ;)
Animace je zcela typická pro studio CLAMP - vytáhlé, neskutečně štíhlé postavičky se špičatými rysy někomu sednou, jinému až tolik ne, nicméně jde o zvyk.
Osobně mě Code Geass nijak extrémně neuchvátilo, což je možná způsobeno právě tou militantností a žánrem mecha, což tak úplně není moje parketa. V souladu s obecnou oblíbeností však kvality uznávám.
P.S.: Proč ten divný nadpis názoru? Na to, že Japonci sami hlásku „L“ nemají, s ním ve jméně hlavního hrdiny skutečně nijak nešetřili...
Lelouch se snaží ochránit svou sestru, která je na vozíčku a udělá pro ni cokoliv. Na následky svých činů nedbá ať jsou jakékoli. Na začátku je jen u plánování, dokud nepotká C.C., která mu pomůže rozjet jeho plán.
Aby mohl splnit vše co chce, musí hrát dvojroli před kamarády, ale i před svou sestrou, hlavně před ní. Tím ztratí i svého douholetého přítele. Lelouch je vlastně ve všem sám až dokonce.
Zaujali mě ty machinace, které Lelouch rozjel a hlavně jeho rozpoložení a osobnost, která se postupně mění až zjistí, že vlastně vše ztratil a možná i získal?
Dá se ochrana jediného člověka spojit se spásou celého národa a změnou celosvětového řádu? Lelouch usoudil, že ano a započal tak svou nelehkou cestu, kterou provází smrt, krutost, ale i odvaha a čest. A ať už je v centru dění právě Zero, éterická C.C., odhodlaná Karen nebo sympaťák Suzaku, je to cesta obdivuhodná. Na bitevních polích se utužují spojenectví a přátelství, v klidném mezičase ve škole pak potichu vzniká nejedno romantické pouto a nad tím vším se vznáší neuchopitelný a rozporuplný dar Geassu, který je někdy užitečným sluhou a jindy proklínaným pánem. První série se nakonec zastavila přesně na 90%, přesto dosáhne i na pátou hvězdu. Jediné, co mi sedělo o malý kus méně než všechno ostatní, byly pasáže nepřerušovaných vojenských rozkazů, kde se neznalý divák jako já začne občas ztrácet. Jakékoli výhrady nebo pochybnosti ale definitivně berou za své ve strhujícím finále, které uzemní, překvapí a hlavně navnadí na druhou sérii tak dokonale, že nezbývá než potichu přemítat nad celou pětadvacítkou dosavadních dílů a dojít k neodvratnému poznání: Code Geass může i přes svou skvělou zápletku a dokonale napínavý průběh mířit opravdu ještě výš. Ve formě uceleného seriálu společně s druhou sérií pak téměř nejvýš.