One day I shall come back... yes, I shall come back.
Když jsem začala sledovat nové díly z roku 2005, přiznávám se, že mě v tu chvíli snad ani nenapadlo, že existují i nějaké starší. Netrvalo mi ale dlouho, abych to zjistila, a hned mi bylo jasné, že tohohle velikána musím někdy zdolat. Protože ačkoliv ani v nejmenším neodsuzuji ty, kteří mají v oblibě jen nové série a do těch starých se jim nechce (naopak to chápu; jakkoliv oblíbený seriál to může být, pořád jde o filmařinu starou několik desítek let, a to holt pro každého není), zároveň mi bylo jasné, že je to svým způsobem nutnost.
Ačkoliv mě lákalo pustit si nejprve od každé Doctorovy regenerace pár dílů, nakonec jsem to vzala hezky od začátku a momentálně se nacházím zhruba v polovině, tedy u Doctora, kterého ztvárnil Tom Baker. Nelituji toho pomalého postupu, jsem člověk, který si věci na přeskáčku nedokáže úplně vychutnat, pokud je předtím nikdy neznal (jinak jsem schopná například číst Harryho Pottera úplně na přeskáčku – třetí kapitola, dvacátá, první, patnáctá…), a to i když byly chvíle, které si o přeskočení vysloveně žádaly – například rekonstrukce u druhého Doctora, u těch jsem si myslela, že se jimi snad nikdy neprokoušu. Ale zároveň jsem věděla, že bych toho později litovala, takže jsem zatnula zuby a jela dál.
Klasické série mají svoje kouzlo a mě by ani nenapadlo je porovnávat s těmi novými. Tehdy holt byla jiná doba, je jasné, že techniky natáčení také byly jiné (ačkoliv uznávám, že u The Web Planet jsem poněkud trpěla…). Co ale zůstalo, to je příběh a náš milovaný Doctor a jeho TARDIS. Emoce jsou úplně stejné. Nadšení je stejné. Pokud odložíme stranou vizuální změnu po té filmařské stránce, naprosto není možné mít rád nové série a nemít rád ty klasické.
Počátek srdcovky
Nový Doctor mě vlastně před lety přiměl stát se seriálovým fandou a přivedl mě sem na Serialzone, po jehož prvním dosledováním sem si řekl //Proč ne// a začal sledovat úplně od prvního Doctora a byl svědky toho, jak se z výplně mezery v programy a naučného pořadu pro mládež stal britský kult, který se rozšířil do všech anglicky mluvících zemí a posléze s odstup i k těm ostatním, včetně nás. V Česku se usadil méně možná kvůli vysílání na kabelovce, kterou v té době ne každý měl a po přebrání ČT byla seriálu věnována velmi malá propagace a vysílání v nevhodný čas...
Počátky seriálu byly jak na horské dráze. Některé příběhy byly skvělé, jiné tragické a jiné až moc zdlouhavé. To seriál postupem času vypiloval a byl skvělou podívanou. Nejlepší časy seriály zažíval s druhým až čtvrtým Doctorem. Podobně to bylo i mě, kdy nejlepší série jsou za mě 3.-6. a 8.-18., kde se také objevují mé nejoblíbenější postavy.
Plno scénářů bylo v těchto sériích inovativních a originálních a některé dokonce nadčasové (The War Games musím vyzdvihnout), ale dle mého měl seriál skončit po 18. sérii nebo alespoň změnit svůj styl (o to se tvůrci u šestého Doctora pokoušeli, ale vůbec to nedopadlo dobře). Od pátého Doctora mi byli všichni Doctoři strašně nesympatičtí a nenašel jsem si k nim cestu. U pětky to alespoň zlepšovali skvělí společníci. Od 19. série byl také znatelný postupný úpadek scénářů a sám se divím, že byl seriál zrušen až po 26. sérii.
Byla to ale dlouhá jízda, která stála za to a rád na Doctory vzpomínám. Seriál se stal kultem a bez něj bych tu neměl obnoveného Doctora.
Totální kult
Obnovený seriál z roku 2005 mě naprosto pohltil a na "klasického" Doktora jsem se nejprve chtěla podívat jen tak ze zvědavosti, na pár dílu z různých období tohoto seriálu. Jenže dostavila se spokojenost a já poté začala jet pěkně popořádku všechno. V současné době mám zkouknutého "Prvního Doctora" a část Druhého, tedy něco přes čtyři série.
První Doktor
Ze začátku víc než televizní dílo připomíná seriál divadelní hru, a to jak kulisami tak stylem hraní herců. O tricích se nedá mluvit, ale futuristické (ač na první pohled nízkorozpočtové) exteriéry i interiéry na cizích planetách zaujmou (o Dalecích nemluvě :) ). Postupně byl zřejmě navýšen rozpočet a seriál začal vypadat seriózněji. Ale i tak na rozdíl od pozdějších sérií (a obnoveného seriálu obzvlášť) tu není vsázeno na zmíněnou vizuální podobu, ale mnohem víc na atmosféru, která se občas dá doslova krájet. A kdyby náhodou ne, jako pojistka ke zdůraznění závažnosti situace tu je po ruce ječící Susan :) Najdeme tu jen minimum humoru.
Některé díly jsou popravdě trochu zdlouhavé, některé se zas dochovaly jen v podobě částečných rekonstrukcí. Ale jsou hojné i ty, které zaujmou i bez přihlédnutí k polehčující okolnosti v podobě roku natočení. Kupříkladu The Keys of Marinus nebo The Dalek Invasion of Earth jsou fantastické.
Druhý Doktor
Prakticky u žádného dílu (uceleného příběhu) se nedochovaly všechny jeho pod-epizody. Existují různé rekonstrukce, audio verze nebo převyprávění těchto částí, ale co si budeme povídat - divácká přitažlivost kvůli tomu závratně klesá. Škoda, třeba dochovaný díl The Tomb of the Cybermen je parádní.
Doktor od Doktora...
Neviděla jsem všechny díly, které se zachovaly, takže se zaměřím hlavně na 3., 4., 5. a 6. inkarnaci Doktora.
Drtivá většina dobrodružství třetího Doktora se odehrává na Zemi, kde uvízl kvůli poruše jeho Tardis. Doktor je sem za trest vyhnán ostatními Pány času, a je mu znemožněno cestovat. Svoje vyhnanství si Doktor odbývá samozřejmě v Británi, kde je vědeckým konzultantem UNIT. (Jde o tutéž organizaci, která se později objeví i v obnovené verzi) Doktor se stylizuje do role elegána-všeználka a zjevem i chováním působí jako něčí dědeček. Oživující postavou je tu Brigadier Lethbridge-Stewart, který představuje správně natvrdlého vojáka, jež potenciálně nepřátelské mimozemšťany nechává nejlépe zastřelit. Což se mu samozřejmě téměř nikdy nepovede, takže musí s nějakým řešením přijít Doktor. Brigadier také setrvale odmítá uvěřit, že je Tardis cokoli víc, než stará policejní budka, takže se samozřejmě jednoho dne dočká dosti nepříjemného překvapení. Liz Shawová je chápavá inteligentní a možná trochu moc vážná první společnice. Po 7. řadě ji vystřídá chronicky nešikovná Jo Grantová, která ze všeho nejvíc připomíná Doktorovu nezbednou vnučku (ale na rozdíl od Susan se není lekavá). Musím říct, že mě docela dlouho rozčilovala, jenže Jo si prostě musí nakonec zamilovat každý :). Třetí společnicí třetího Doktora se v 11. řadě stává legendární Sarah Jane Smithová.
Velká část dobrodružství třetího Doktora byla na můj vkus příliš vleklá, trochu mi vadily často i nepříliš vydařené kulisy mimozemských scén (a teď myslím ve srovnání s původním Star trekem). O dost větší vada je podle mě ale to, že v 8.-10. řadě bylo TÉMĚŘ v každém díle jenom otázkou času, kdy se tam objeví Vládce... Ne, že bych neoceňovala jeho ďábelskou lstivost v osnování intrik a následně téměř dětskou naivitu, s jakou se dokázal divit svému neúspěchu. Vládcem vypuštěné zlo se obvykle pokusilo zničit nejenom celou Zemi, ale i samotného Vládce, takže Doktor vždycky musel zachraňovat i jeho.
V poslední 11. řadě má Doktor od Pánů času povoleno cestovat (jako odměnu za záchranu vesmíru, už od úvodního dílu 10. řady Three Doctors) a čerstvě provdanou Jo nahrazuje emancipovaná novinářka Sarah Jane.
12.-14. řadu, kdy je společnicí 4. Doktora Sarah Jane, osobně považuju za naprostou špičku celé původní série. Doktor má úplně nové zkoumáníchtivé já, ke kterému Sarah Jane se svojí povahou "kam mě pozvou, tak jdu a kde mě nechtějí, tam jdu ještě dřív" vyloženě hodí. Hodně to celé stojí na výkonu těch dvou, a děj tak dostává spád. Kulisy jiných světů a vesmírných lodí jsou během času zase výrazněji propracovanější. Hodně jim podle mě přidává, že se častěji natáčelo normálně venku.
Úplně odlišný typ společnice je Leela. V podstatě divoška, potomek lidí z budoucnosti, kteří ztroskotali na neznámé planetě a zdegenerovali do primitivního kmene. Samotná Leela má instinkty lovkyně a výborně hází nožem. Doktor je vždy zároveň i její učitel a seriál se vlastně tak trochu vrací ke svým prvopočátkům, kdy měl zábavnou formou vzdělávat děti. Po určité době se k nim také přidává chodící encyklopedie robopes K9. Na druhou stranu tahle trojka přináší nemálo roztomile vtipných situací. Na rozdíl od ironické Sarah Jane je humor víc situační.
(Před)poslední společnicí je Paní času Romana, a to hned ve svých dvou inkarnacích. Oproti Leele je Doktor v přesně opačné situaci, protože Romana je na rozdíl od něj jedničkářka, takže ho co do znalostí v mnoha ohledech strčí do kapsy. Doktor se vůči ní snaží demonstrovat převahu využitím svých (teď už v celku úctyhodných) zkušeností. Jako černý pasažér se k nim přidá kluk Adric, sice inteligentní a skvělý matematik, ale jinak neposlušný fracek. Další společnicí se po odchodu Romany stane Nyssa, původem z mírumilovného světa jménem Traken, který však zničil Vládce.
Tom Baker hrál Doktora úplně nejdéle ze všech.
Poté, co se Vládci konečně povedlo zabít Doktora, tak v jeho páté inkarnaci přichází na řadu lehce neurotický uspěchaný fanoušek kriketu. Jeho společníky jsou jednak již zmínění Adric s Nyssou a neméně výrazná je věčně vyděšená letuška Tegan, která do Tardis nastoupila v domnění, že jde o skutečnou policejní budku. Doktor se zase vrací do své role učitele. Jednak musí co chvíli usměrňovat Adrica a k tomu ještě v určitých intervalech chlácholit Tegan. Naštěstí mu v tom pomáhá Nyssa, která má mimo jiné rozsáhlé vědecké znalosti z vlastní vyspělé kultury. V Tardis to tak chvílemi tak trochu připomíná školku.:) Tak jako Romana, i Adric a Nyssa občas Doktorovi pomáhají řídit Tardis. 4. a 5. Doktor jsou tak pokud vím jediní, kteří to někomu dovolili.
Dobrodružství pátého Doktora se odehrávají dosti často v interiérech. Zatímco u 3. a 4. Doktora mi občas vzdáleně trochu připomínaly Ladovy obrázky, u pátého Doktora se tvůrci od ostrých hran obalených alobalem přes plastový či lepenkový "svět barev" dopracovali k podstatně reálnějším kulisám, jejichž slušnou část tvořily železné konstrukce (možná nějaké továrny?). Po odchodu Adrica převezme jeho místo starší student na pozemské škole Turlough, který je ale povahově do značné míry totéž v bleděmodrém.
Příběhy pátého Doktora celkově obsahují méně humoru a o poznání více vážných témat. Už to rozhodně není ta směs humoru, sci-fi a silného morálního poselství, jako u čtvrtého Doktora (a vlastně i třetího). Všechny tyhle složky samozřejmě zůstaly, ale na úkor humoru přibyla vážná témata. To se sebou neslo také zobrazování o něco více drastična. U pátého Doktora šlo ovšem vždy o násilí, které bylo jednak především naznačené, a také vždy korespondovalo s dějem epizod. Nebylo proto nijak výrazněji předmětem kritiky.
Oproti tomu šestý Doktor, neboli Doktor-psychopat tuhle situaci mění. Tak především se změnila samotná postava Doktora, a to o 360 stupňů. I vlastní náměty epizod jsou velmi brutální, což ovšem, pravda, nebylo v Doktorovi Who nijak nové. Teď poprvé však seriál naprosto resignoval na jakékoli morální ponaučení a Doktor tak ze všeho nejvíc připomíná Terminátora. Když tedy pominu pár vyloženě formalistických vět, které Doktor občas řekne mezi jednotlivými masakry, jimž se s potěšením oddává. Sám se těmito poučkami neřídí ani omylem.
Například v díle Revelation of the Daleks hned na začátku uvítá Doktora a jeho společnici zombie, která si vyskočí z vody a pak se tam zase nechá poslušně shodit. Celá scéna jako vystřižená z hororu, ale doteď si nejsem jistá, jaká měla být spojitost s dějem, jestli vůbec nějaká. Na danou planetu přijel Doktor na pohřeb jistého vědce, což se ukáže jako Davrosova léčka. Davros má daný pohřební ústav pod kontrolou, a z těl některých nebožtíků si vyrábí nové Daleky, zbytky těl se recyklují a vyrábí se z nich proteinová hmota, která uživí většinu lidí v Galaxii... A tu výrobu toho Daleka můžeme taky vidět pěkně dopodrobna, včetně jakýchsi čehosi v nějakém zeleném slizu. Mimo to ještě dojde k několika až příliš naturalistickým šarvátkám, v nichž Doktor (s vyloženě spokojeným sadismem) také přispěchá se svou "troškou" do mlýna. Není divu, že to moc postav do konce příběhu nepřežije. Nu a nakonec se divák vyloženě mimochodem dozví, že na planetě celou dobu roste plevel, který může poskytnou stejně dobrou nutriční hodnotu, jako kaše z nebožtíků. Hurá.
Vůbec se nejde divit, že Doktor Who vzbudil vysíláním 1. série 6. inkarnace celou řadu kritiky. Poprvé v historii seriálu se ale zdaleka neozýval jen tu a tam jednotlivec, kterému se zdála ta či ona scéna příliš násilná, jako u předchozích inkarnací. Tentokrát silně protestovali i samotní příznivci pořadu, a podle mě měli naprostou pravdu. Pod značkou Doktor Who se odvysílalo cosi, co mělo s originálem společné jméno, Tardis (trochu se divím, že taky nezačala být masožravá, nebo tak něco), ale jinak vůbec nic.
Následovala druhá řada, která byla napsaná jako soud s Doktorem, kde mu v případě odsouzení hrozila definitivní smrt. V tomhle se autoři inspirovali reakcemi publika i vedení BBC, které s plnou vážností přemýšlelo nad úplným zrušením celého seriálu. Je sice pravda, že druhá řada byla výrazně lepší, než ta první, což by ale bylo kde co, ehm. Vedení to ovšem nepřesvědčilo, takže se rozhodlo, že tenhle Doktor už pokračovat nebude. Nejvíce to ale poškodilo samotný pořad, a to i do budoucna.
Vyhození Colina Bakera jako představitele 6. Doktora se ovšem přece jenom setkalo s kritikou od fanoušků. Především proto, že byl do značné míry obětním beránkem, protože on sám dané epizody nepsal, takže nemohl ani ovlivnit míru brutality v nich. Colinovi Bakerovi byla pak nabídnuta možnost natočit díl, ve kterém by se vysvětlily okolnosti předcházející jeho smrti. Baker to ovšem (což se není moc co divit) odmítl, a tak byl šestý Doktor z původní série první, u kterého se neví, jak zemřel.
Co se týká sedmého Doktora, tak tam jako by tvůrci nevěděli, co si smějí dovolit, a co už ne. Délka jednotlivých epizod byla zkrácena na pouhé tři díly. Doktor je opět Doktor, náměty ubraly na extrémnosti, ale spolu s nimi jako by se někam vytratily i výkony herců. Celkové zpracování a míra výpravnosti mi začala až podezřele připomínat nedělní pohádky na jedničce.
Nejde o to, že by byly příběhy nějak špatné nebo že by herci neuměli hrát... jenom prostě jako by se někam vytratilo cosi, co tomu celou dobu dodávalo šťávu. Jako by tvůrci už nikdy nedokázali získat ten správný glanc, co to mělo dřív, jako by ztratili veškerý elán. To neznamená, že zde nejsou kvalitní epizody, jenom se prostě tak nějak pozměnila atmosféra celého seriálu. Po několika sériích byl Doctor Who definitivně ukončen, a snad to bylo i dobře.
Na druhou stranu díky sedmému Doktorovi se pak tvůrci po obnovení seriálu a předcházejícím pokusu o jeho obnovení v takové míře nemuseli potýkat se stínem skandálu okolo sedmého Doktora. Takže se mnozí novější Doktoři dost podobají těm z původní série a celý novější Doctor Who tak v klidu mohl navazovat na všechno to povedené z původní série, a to nepovedené prostě nechat být.
Po šestém Doktorovi to bude znít hrozně ironicky, ale od třetí do páté inkarnace (a co jsem viděla, tak i v těch ostatních, samozřejmě kromě šesté) se seriál mohl pyšnit především výrazným a hlubokým morálním poselstvím. Takovým, které potěší bez ohledu na to, jaký je rok, den, anebo počasí. Takovým, pro které s klidem a ještě rádi zapomenete na lepenkové kosmické lodě i na kašírované hlavy monster. Dobrý seriál a legendu totiž netvoří přehnaně nákladné zvláštní efekty, ani excelentně propracované animace. A Doctor Who je toho zářným příkladem.
Originálne série DW
K starším častiam som sa dostal náhodou, keď som na internete uvidel, že Doctor who (2005) sú vlastne obnovené časti. Tak som sa dal do toho. Celkom ma to chytilo a po čase mi k srdcu prirástla uvrieskaná Susan, múdra Barbara, statočný Ian a mrzutý 1. Doktor. Viem že je skoro na to písať recenziu, ale na tú dobu sa mi to zdá ako dobrý seriál. Síce som momentálne zaseknutý na Marcovi Polovi, ale viem, že môj názor nič nezmení. A taktiež by si tento seriál mali pozrieť fanušíci, ktorí považujú Capaldiho za 4. Doktora.
This is the TARDIS it is my home
jedna s dokonalých hlášok 2 dctora ktorá skvelo charakterizuje milovaného aj nenávideného cestovateľa časom
tak ako každý dobrý seriál aj tento má malú chybičku na kráse v podobe stratených príbehov s 1 a 2 doctorom ale skalný fanúšik sa cez tieto príbehy dokáže prenies vdaka dobre spravených rekonštrukciam, inak sú títo doctori zakladatelia celkového kultu vdaka vtipným scénam, poučným pribehom a naozaj vtipnými hláškami od Patricka Trougtona taktiež sa tu prvý krát zoznamujeme s ikonickými Dálekmi a Kyberludmi
Počas príchodu Jona Pertweeho ako 3 dotora seriál prechádza na farebné vysielanie ale kôli vysokým nákladom počas eri 2 doctora je doctorovi odobraná jeho verná TARDIS a jeho príbehy sa odohrávaju zväčša na zemi, objavuje sa tu další ikonický nepriateľ The Master a v poslednej seri aj ikonická spoločnica Sarah Jane Smith
Naozaj kultoným sa stal seriál v dobe ked sa doctorom stal Tom Baker ktorý mal štastie na spoločnice ktoré dotvárali už aj tak naozaj dokonalé príbehy ako bolo Genesis of the Daleks kde sa dozvedáme ako a prečo boli dálekovia vytvorený taktiež sa prvý krát dozvedáme meno doctorovej rodnej planéty Gallifrey bližšie sa stretávame vaic informáci o pánoch času v šastiach Deddly Asassin a Invasion of Time.
Po regenerácií ktorú tentokrát zavinil The Master doctor regeneruje do svojej zatial najmladšej podoby ktorá sa stáva známou hlavne svojou ľudskou povahou a celrom seriál vtej dobe taktiež oslavil 20 rokov existencie ale po zmene režisera ktorý chcel seriál pochovať čo sa mu nepodarilo, v časti Caves of Androzani doctor znova regeneruje do 6 podoby stvrnenou Colinom Bakerom táto era si odniesla pokus režisera o zrušenie a síce sa tu stretávame s paný času Rani ktorá bola vypovedaná z Gallifrey kôli jej vedeckým pokusom ale aj tak bola jediná dobrá časť serie Revelation of the Daleks, naokoniec bol seriál na 18 mesiacov zrušený čo sa nanom aj podpísalo po nevysvetlenej regenerácvi do noveho tela stvárneného Sylvestrom McCoyom seriál stagnuje kôli tomu že mnohý fanúšikovia počas zrušenia prešli ku konkurencií a aj scenáristi nevedeli čo si môžu dovoliť a čo nie najlepšia čast je nakoniec Remmberenc of the Daleks a Survival ktorá je aj oficiálnym koncom tzv. Klasického doctora.
v roku 1996 seriál odkúpil americký Universal ktorý natočil pilotný film s novým doctorom Pulom McGannom ale kôli nezáujmu amerických divákov sa seria nenatočila a tak 8 doctor žije len vo filme a knihách a audio knihách.
aj napriek chýbajúcim častiam a pokusom o zrušenie a nezaujmu v amerike sa tento skvost oplatý pozrieť už len kvôli hercom ktorý sú nezabudnutelný.
Doooctoor!!!
Zkouknul jsem hromadně první sérii prvního Doctora a jak jinak, nebylo to vůbec špatné, i když uznávám, občas to bylo moc a moc natahované, ale já se moc pěkně bavil. Znělka úžasná, příběhy zajímavé, napůl z minulosti, napůl z budoucnosti, povedené zápletky, i když někdy těch dílů bylo až moc, ale úchvatný příběh Dalekové je nezapomenutelný.
První Doctor, William Hartnell, je ohromně super, ale rozhodně není nejlepší. Doctor v jeho podání je sympaťák a akční, i když občas zapomnětlivý stařík. Ze začátku mi sice přišel protivný a nepřátelský, ale díky bohu se to po pár dílech změnilo, kdo ví, jak by to dopadlo. Společníci jsou příjemní, až na tu Doctorovu uječenou vnučku.
Výprava a kulisy vypadají (a jsou) strašně primitivně, ale právě ty dávají prvním dílům Doctora neopakovatelné kouzlo a atmosféru. Mě se na to koukalo báječně a jsem rád, že konečně vím, jak začal největší britský kult... A samozřejmě budu koukat dál, i když nedokážu odhadnout, kolik toho uvidím. Zatím dávám 75%. A moc chválím tvůrce, v tehdejší době museli mít docela odvahu natočit něco takového.... Druhá Hartnellova série je mnohem lepší a velkolepější. je vidět, že se zlepšila kvalita a epizody jako Planeta obrů, Dalecká invaze Země nebo Honička, jsou nezapomenutelné a skvěle si hrají s prostředím. Navíc z celé série chybějí jen dvě části epizody Křížová výprava, což je taky příjemné. Robotický Doctor Daleků je parádní a planety vypadají líp, prostě je to celé lepší a hlavně zábavnější, než první série. Díly z budoucnosti mi opět přijdou lepší. Zvedám na 80%. Ve třetí řadě už sice chybí docela dost epizod (alespoň půlka série) ale díky rekonstrukcím jsem nakonec viděl všechny epizody (i když bylo občas složité se tím prokousat). A i když tolik epizod chybí, tak nám Doctor se svými několika novými společníky nabídne velké množství zajímavých příběhů. Líbily se mi především epizody Nebeský hračkář, Tvořitelé mýtů a Válečné stroje a zcela nedoctorovská Mise do neznáma, na kterou navazuje dvanáctidílný, téměř šestihodinový příběh Mistrovský plán Daleků. Regenerace proběhla v jedné z nejzajímavějších epizod hartnellovské éry, poprvé se v ní objevili Kyberlidé. Hartnellovskou éru mám tedy tímto za sebou a dal bych jí 80%. A teď už na téměř nezachovaného Troughtona, jehož první dva příběhy nebyly úplně špatné.
To s těmi rekonstrukcemi mě skutečně moc bolí...
Throughton je moc dobrý Doktor, i tento má něco do sebe, je živější a šílenější než Hartnell. jen je škoda, že jeho herectví moc nevynikne, protože chybí skoro úplně všechno, ale příběhy mu napsaly rozhodně moc zajímavé a dvakrát za sérii stihnul Daleky. Zajímavá byla Podvodní hrozba a samozřejně premiérová Energie Daleků. Čtvrtá řada na úrovni té minulé, takže zhruba 80%. Pátá série je na stejné úrovni jako ta předchozí - je tam sice pořád neskutečná hromada rekonstrukcí, ale jsou tu výborné epizody Hrobka Kyberlidí, o yettiích a poprvé uvidíme ledové válečníky - a jen tak náhodou na sebe tyto tři příběhy navazují. Ke konci slabší, ale pořád na úrovni 80%. Šestá série je na tom podobně. Spoustu rekonstrukcí - Doctor má vynikající společníky, z epizod se mi líbil Zloděj myšlenek a Válečné hry. Oceňuji herectví Patricka Troughtona, vynikající Doctor. A ta regenerace, ta byla hustá. Sice jsme ji neviděli, ale každopádně luxus, i když si to Doctor ani trochu nezasloužil. 75%.
Jon Pertwee, třetí Doctor, první v barvě a dosud nejleepší ze všech - zatím si myslím, že lepší bude snad už jenom Tom Baker, a pokud ne, tak nevadí, protože třetí je opravdu báječný. Většina z pěti sérií se odehrává na Zemi, jelikož Doctor má od Pánů času zákaz cestování, i když jenom do desáté série (v této situaci se mi Doctor kupodivu líbil a kupodivu to seriálu docela prospělo, krásný příklad toho, že sci-fi opravdu může vypadat tak na první pohled obyčejně.) Zápletky vynikající, i když těch vyloženě sci-fistických je málo, což je vlastně taky dobře, protože jak vypadal Doctor za tohoto období, tak se mi vlastně líbí nejvíc. Spoustu nezapomenutelných příběhů - mými favority jsou například Spearhead from Space (hned ten první, kde Doctor předvede jeden ze svých nejlepších útěků, a sice na kole) nebo, asi nejlepší z této éry, pětidíl The Daemons, kde, jak už název napovídá, se jednalo spíše o mysteriózní zápletku. Také nesmím opomenout historicky první setkání Doctorů (vynikající The Three Doctors a návrat Williama Hartnella a Patricka Throughtona. Tento díl je povinnost). A ty postavy --- Jo, Brigadýr, nepřekonatelná Sarah Jane Smithová a první podoba Doctorovy nemesis - Vládce v dokonalém podání Rogera Delgada. Tomu byla věnována celá jedná série, která prozatím patří v klasické sérii k tomu nejlepšímu. Daleků bylo tak akorát aby se mi nepřejedly a ještě jsem je rád viděl, rasy které se v průběhu těch pěti řad objevili, ať už staré nebo nové, byly pokaždé fajn a mix všech žánrů tady perfektně funguje. Tahle nová tvář Doctora - v barvě, Jona Pertweeho (vtipná a občas i nerudná) je prostě perfektní a konečně je vidět stoupající kvalita jednotlivých příběhů. Loučení pro mě bylo těžké, ale Tom Baker zatím vypadá více než skvěle. A navíc z toho dejchá pořádná atmosféra sedmdesátek... Asi jsem na něco zapomněl, ale to je jedno, z tohoto období jsem prostě nadšen a rozhodně se k němu vrátím. Období Jona Pertweeho, 7.-11.série: 85%.
Doktor Kdo?
Celkem zajímavý běh děje.Dobré obsazení,skvělý příběh.Dávám za jedna.