Při prvním setkání na vás zapůsobí dojmem velmi zvláštního a specifického spolku, který v sobě zakonzervoval ducha české společnosti konce devatenáctého století.
První spolek baráčníků byl založen v roce 1873 v Kolíně. Jméno vzniklo od názvu hostince, kterému lidově říkali „Baráček“. Znamená to tedy, že baráčníci nejsou žádnou společností lidí, kteří by museli vlastnit jakoukoliv nemovitost, ale sdružením lidí, kteří mají vztah k myšlence zrozené v hostinci U Šleitrů. Dali si za úkol podporovat sociálně slabé a šířit vlastenectví a vzdělanost. Navzdory tomu, že jim doba leckdy nepřála, přežili baráčníci dodnes.
Zdroj: ČT
Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů
Pohromadě je drží především nadšení pro tradice a radost ze vzájemné spolupráce. Sociální podporu už za ně přejaly charitativní organizace, a tak se věnují především udržování tradic a zvyků. Baráčníci v Týně nad Vltavou si svou rychtu postavili doslova z popela a dnes bojují o mladší členskou základnu, což je problém většiny baráčnických organizací. Velkou výjimkou jsou baráčníci z Malé Bělé u Bakova nad Jizerou, jejichž mimořádný entuziazmus táhne zájemce všech generací. V dokumentu uvidíte, jak to vypadá s dlouho rekonstruovanou Baráčnickou rychtou v Praze, i jaká je celorepubliková baráčnická módní přehlídka.
Zdroj: ČT