Tramping je jednou z prvních českých subkultur mládeže, a díky specifickým rysům, jako jsou trampská píseň, oděv, slang, jej dnes už můžeme označit za lidovou kulturu – tedy folklor. Nevěříte? Prozkoumáme tento fenomén na Brněnsku.
Československý tramping je světovým unikátem. Vznikl na počátku 20. let minulého století a dnes už tvoří specifickou lidovou kulturu. Přestože doby největší slávy má trampské hnutí za sebou, je stále živé. Na Brněnsku se stále scházejí trampové na slezinách jednotlivých osad, pořádají potlachy a předávají svoje zvyklosti dalším generacím. Typický pozdrav „Ahoj, kamaráde!“, domovenka, zvadla, trampská píseň nebo řezbářství dnes už patří k etnografickým fenoménům.
Zdroj: ČT
Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů
Průvodkyní pořadem o trampském folkloru bude etnografka a trampka Zuzana Poláčková, která je jednou ze spoluzakladatelů Trampského muzea pod Národním muzeem v Praze. Představíme i hudební legendu Laďu „Fidlera“ Krevňáka, který letos slaví pětadevadesáté narozeniny a stále hrává po trampských sešlostech na housle. Se svou osadou Mládí zažil na konci třicátých let doby, kdy byl tramping zakázaný Hitlerem. Díky Československému rozhlasu se mu ale podařilo dál svou autorskou hudbu šířit mezi posluchače. Navštívíme o generaci mladší osady Monzunů a Trilobitů. Obě jsou dodnes hudebně aktivní a scházejí se na společných akcích v soukromé klubovně, kde hraje hned několik trampů na kytary, mandolíny a banja. Se šerifem Trilobitů Karlem „Červem“ Špačkem zavzpomínáme na trampování v dobách hluboké totality a navštívíme jejich výroční potlach u Sloupu v Moravském krasu. Přes příběh Lady poznáme historii osady Monzunů i jejího tatínka, který je posledním žijícím členem osady Vavasatch.
Zdroj: ČT