O legendární straňanské zpěvačce a nenapodobitelné interpretce balad a milostných písní Horňácka Vlastě Grycové.
Vlasta Grycová je opravdovou zpěváckou legendou – známe ji především jako osobitou, nenapodobitelnou interpretku balad a milostných písní uherskobrodských, hradišťských, kopaničářských a především straňanských.
Zdroj: ČT
Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů
Profesí malířka skla podědila hudební talent po své mamince Alžbětě Končitíkové. Veřejně vystupovat začala už jako dítě ve straňanském souboru Javorina, kde si ji roku 1957 vyhlédli pro Hradišťan Jaroslavové Čech a Staněk. Rokem 1972 začala její trvalá spolupráce s uherskobrodskou Olšavou. Tehdy také nahrála první z celé řady snímků s BROLNem v Československém rozhlase v Brně. Své první samostatné album Písně moravsko-slovenského pomezí nahrála pro Supraphon v roce 1985. Její následovnicí v rodinné muzikantské tradici je dcera Anička Přikrylová (učitelka hry na housle a primáška CM Vlasty Grycové) spolu se svými dcerami, houslistkou Veronikou Přikrylovou a basistkou Helenou Přikrylovou-Milanovou. S jejich zprvu rodinnou muzikou nazpívala Vlasta Grycová v roce 2003 svůj zpěvácký portrét Pod Javorinú – Lidové písně ze Strání.
Vlasta Grycová je nesmírně inspirativní hned v několika ohledech: má stále výbornou paměť na písňové texty, a nejen na ty dlouhé baladické. Je-li zapotřebí, vyhledá ve svém vnitřním zpěvníku patřičnou melodii pro konkrétní příležitost. Spolupráce s kapelou a s ostatními zpěváky je pro ni stejně přirozená jako samozřejmá bezprostřednost při navázání kontaktu s publikem. A legendou je nejen živoucí, ale též pořádně živelnou. Zpěv je pro ni samozřejmou součástí života, projevem lásky k lidem a k životu.
Zdroj: ČT