Obecní kroniky propojující historický společenský a politický kontext s dějinami každodennosti obce jsou mnohdy unikátními lidovými uměleckými díly.
Obecní kronika, dříve rovněž pamětní kniha obce, je letopisecké dílo zachycující zprávy o důležitých a pamětihodných událostech v obci pro informaci i poučení budoucím generacím. Nabývá mnoha forem – často je psána ručně, doplňována vlastnoručními ilustracemi. Pamětní zápisy a knihy vedlo mnoho měst a městeček již před více staletími.
Zdroj: ČT
Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů
Pokynem z roku 1835 bylo přímo uloženo, aby v každém městě a obci s právem trhu v českých zemích byla zavedena kronika. Po vzniku Československa uložil v roce 1920 obcím založit a vést kroniku přímo zákon. Na tom se do dnešní doby nic nezměnilo… Podle odborníků-archivářů má i v dnešní vysoce technizované, digitalizované i elektronizované době přemíry informací smysl touto zdánlivě archaickou formou zaznamenávat dění ve městech a obcích v podobě kronik, které se stávají zhmotnělou pamětí míst. Dohromady lokální kroniky na pozadí velké kolektivní historie vytvářejí zběsilý osobní kolotoč dějin, který roztáčí každý kronikář svou náturou, pohledem a stylem.
Zdroj: ČT