Jaký je a jaký byl krkonošský folklor v drsné, rázovité, horské oblasti, v etnicky smíšeném pohraničním území, kde do druhé světové války žili Češi a Němci?
Vzdejme hold těm, kteří neustále navazují nit folklorních tradic v oblasti tak historicky, etnicky a zeměpisně složité, jakou jsou Krkonoše. Od centra vzdálený horský kraj byl chudý a tvrdý živitel, kde si člověk musel svůj kus chleba vybojovat a vyvzdorovat. Životní opravdovost a optimismus tu lidem pomáhaly překonávat nepřízeň přírody a společnosti. Jsou zachovány písně, lidová slovesnost, tradice a zvyky v oblasti, kterou války a hlavně jejich výsledky zasáhly zcela ojediněle?
Zdroj: ČT
Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů
Po roce 1945 se v Krkonoších mnohé změnilo. Etnicky i společensky. Hory patřily pracujícím. Teď mají mnozí obavy, že patří byznysu. Zbylo místo na folklor? Ustálené zvyky, tradice a obyčeje, pořekadla a písníčky, které krkonošští horalé zdědili po svých dávných předcích, se stále předávají přirozeně z generace na generaci. Průvodcem v našem dokumentu bude etnolog Krkonošského muzea Správy KRNAP ve Vrchlabí Libor Dušek.
Zdroj: ČT