Milevské maškary a rukodělná výroba masopustních masek v Zákupech nedávno rozšířily Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky.
Tradiční papírové masopustní a karnevalové masky se v Zákupech na Českolipsku už více než 133 let vyrábějí stále stejně, takzvaným vylepováním do negativních forem. Útržky papíru prosycené škrobovým lepidlem se vymačkávají do formy v několika vrstvách. Vše se musí nechat důkladně proschnout a poté se skalpelem vyřezávají ústa, nos či oči.
Zdroj: ČT
Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů
Zákupská manufaktura je poslední firmou v Evropě, kde se masky vyrábějí tímto tradičním postupem. Mezi její odběratele patří v současné době i města, spolky a muzea. Nedávno například zákupská papírna vyrobila několik desítek masek pro Muzeum milevských maškar. Milevské maškary patří mezi nejvýznamnější akce v jihočeském městě Milevsku a jejich věhlas a popularita dalece překračují hranice regionu. Jedná se o slavnostní zakončení masopustu pestrým maškarním průvodem, který tu má více než stopětapadesátiletou tradici. Jedinečnost Milevských maškar spočívá také v tom, že jde o městský masopustní průvod. Podobná tradice v jiných lokalitách je v naprosté většině záležitostí vesnickou.
Zdroj: ČT