Nečekaně mě to dostalo
O tomhle seriálu se nedá říct, že by to byl nějakej extra skvost, ale stejně jsem mu podlehl. Nejhorší na tom je, že vůbec nevím kvůli čemu. Dokonce si uvědomuji, jak je místami úplně blbý (hlavnímu hrdinovi [skoro] vždycky všechno vyjde), ale stejně si vždycky musím pustit další díl.
Někde jsem četl, že to jsou takový Prcičky na pokračování. S tím bych tedy moc nesouhlasil a když už bych srovnával, tak bych to nahodil jako mix Beverly Hills a Prciček (cenzurovaných). Přeci jen od Prciček se očekává určitá dávka fekalního humoru a když ne fekalního, tak alespoň dostatečně na hraně. A takovýhle humor v Greek právě nenajdete. A i když se občas mihne nějaký takovýhle vtípek, tak je to spíš vyjímečné. Ne, že by seriálu chyběl humor, ale používá jiný styl. Takový, že se přiblbe culíte a hlavnímu hrdinovi držíte palce, aby mu to zase všehno vyšlo podle plánu.
Tím se dostávám k postavám. I když se může zdát, že je na place celkem přehuštěno, tak si troufám tvrdit, že některé vedlejší postavy jsou skvěle napsané a zasloužili by si víc prostoru. Třeba jen soužití Rustyho a Dalea na koleji má něco do sebe.
Takže pokud hledá něco lehkého na odreagování (s tím, že na to asi po pár dnech od sledování zapomenete) ze školního prostředí, tak je tu Greek právě pro vás. V programu by si pravděpodobně vysloužil, nějakou tu odpolední dobu kolem 15:00, kde by našel i své publikum z řad právě domů přicházejícíh středoškoláků, kteří ještě mají iluze o vysokých školách.
Kdo neviděl, nepochopí
Tohle je jeden z těch seriálů, které když člověk popisuje, tak to vyzní jako blbost pro puberťáky, ale tohle fakt není ten případ. Ano, pokud řeknete, že jde seriál o spolcích na vysoké škole, že mezi jejich největší zápletky patří to, když ten a ten dají hlavní hrdince písmena svého spolku, že tam nerd proniká do světa těch „populárních“ apod., zní to jako něco, z čeho bych krčila čelo taky, ale je to jeden z těch případů, kde zpracování udělá velký rozdíl. Mohly by to být pitomé zápletky, hrdinové jedno klišé vedle druhého, jenže nejsou. Když přijde na vysokou kluk, který nikdy nebyl na rande, nikdy nepil alkohol, je inteligentní a je na to hrdý, má rád svoje kamarády nerdy, je to hodný kluk, ale prostě chce zažít něco jiného, načež ho spolek kluků, o kterých byste mysleli, že takového kluka budou šikanovat, přijme mezi sebe, od začátku se na něj dívá bez předsudků a jako skuteční velcí bratři naučí svého malého brášku vše, co znají, navíc to dokáží velmi zábavně, tak i srdce toho největšího cynika začne tát. To prostě dokáže jen Greek, a pokud váháte, pusťte si aspoň Pilot. Je to jeden z nejlepších pilotů, co jsem viděla, a dobře vystihuje celý seriál.
Love, friendship, pledges and... party!
Na úvod jedna osobní poznámka: Nikdy nehodnoťte seriál, který má více než dvě řady, až poté, co se dodíváte na poslední díl. Snažte se psát si poznámky už během, protože pokud tak neučiníte, vystavujete se velkému nebezpečí, že se po poslední scéně dostaví taková nostalgie, že nebudete moct jinak než vychvalovat do nebes. Takže se na mé vychvalování připravte, právě jsem dokoukala Greek.
Greek je seriál, který byl vytvořený přesně podle mých představ, nároků a požadavků. V podstatě se touto větou dá mé hodnocení ukončit, protože na sto procent shrnuje všechny mé pocity z tohoto seriálu, do kterého jsem se příliš nenutila (vlastně jsem promarnila celý den flákáním, než jsem se odhodlala pustit si pilotní díl), ale hned po prvním díle jsem byla naprosto zažraná.
Přitom čtení hereckého obsazení mě moc nepřesvědčilo. Ani jedno známé jméno (alespoň ze začátku), dokonce jsem nikoho nepoznávala ani z jiných epizoidních rolí. Tedy až na Frannie, která mi přišla povědomá, ale kdybych si nepřečetla imdb (představitelka byla v The Bedford Diaries), sama bych na to určitě nepřišla.
No, myslím že je bezpečné říct, že po týdnu stráveném se 74 episodami už na tuto zrhuba desítku lidí nikdy nezapomenu. No dobře, možná jména, ale tváře určitě ne :)
Greek, jak už název napovídá, se točí okolo vysokoškolských spolků a jejich členů/přátel členů/odpůrců systému atd., můžete si vybrat. Příběh se netočí kolem jedné hlavní postavy, ale v centru dění je (již výše zmíněná) desítka lidí, kteří mnohdy nemají nic moc společného, ale přesto se jejich cesty proplétají skrze známé a přátele. Prostě jako v reálném světě.
Nejsem si tedy moc jistá, jestli je i něco ostatního v seriálu srovnatelné s reálným světem. Americký greek systém asi opravdu funguje, ale, ehm, v Olomouci, ehm, jsem se s ničím podobným nesetkala, takže nevím. Ne že bych se účastnila, i kdyby u nás takové praktiky fungovaly, projít si nováčkovským prvním rokem musí být peklo. U kterého jsem se královsky bavila, jen tak mimochodem :)
Z tohoto seriálu je zřetelně vidět, která stanice jej vyrobila. Je to takový výsvit sluníčka mezi všemi obrovskými a nákladnými konspiračními či lékařskými dramaty, které se objevují na programu velké čtyřky (CW nepočítám, to je světlá výjimka s opoznání menší sledovaností). Dokonalý makeup, krásné šaty a boty u holek, boží trapnost a zároveň sympatičnost u kluků. To vše doplněné velkolepými party a tunou alkoholu. A v neposlední řadě také příběhy dospívání a zmoudření. Ano, je to tak, i růst personalit se zde sem tam objeví.
Vím, že to možná píšu často, ale píšu to vždy upřímě a ráda. V Greeku se objevují jedny z nejlepších charakterů, které jsem kdy měla tu čest sledovat. Možná je to zbytečná ztráta času (a místa), ale ráda bych se k jednotlivým postavám vyjádřila více. A proč nezačít hned tím nejlepším..
Cappie. Myslím, že jsem se zamilovala. Cappie je ztělesnění všeho, co má ideální (vysokoškolský) partner být. Dokáže si na sto procent užít jakoukoliv party, vždy má co říct, záleží mu na ostatních, dokáže se bezhlavě zamilovat a nakonec si i uvědomí, že nikdo nemůže navždy zůstat dítětem. Cappie mě dostal hned v pilotu, ale v series finale jsem na něj byla opravdu hrdá. Vím, že to zní šíleně, protože to ani není reálná osoba, ale to jsem prostě já.
S Casey jsem mnohdy nesouhlasila. Z mírně nafoukané členky sesterstva ale vyrostla sebevědomá mladá dáma, která se rozhodne obětovat svou budoucnost za správnou věc. Casey a Cappie si naprosto bez rozmýšlení řadím na můj seznam 'Power Couples', obsahující takové dvojice jako Sydney/Vaughn (Alias), Phoebe/Cole (Charmed), Rory/Logan (GG) nebo Veronica/Logan (VM). Věděla jsem hned od začátku, že jsou prostě předurčeni skončit spolu :) Jak tak na ten článek koukám, vyvíjí se docela zvrhle, asi si myslíte, že jsem tak trochu magor :) Ale s tím už stejně nic neudělám, tak proč nepokračovat :) Totálně jsem celé čtyři série prožívala hlavně díky těmto dvěma postavám. Naprosto jsem slintala blahem u toho sexuálně nabitého prostředí, které je obklopovalo v první sérii. A když se ve trojce dávali oficiálně dohromady, ani jsem nemrkala, jen jsem seděla a přiblbě se culila. A v hlavě jsem měla jen: yes yes yes! :)
A pak je tu Rebecca a Evan. Ti dva si prošli přes pár jiných vztahů, než se k sobě dostali. Musím říct, že jsem docela špatně snášela Rebeccu s Cappiem i Casey s Evanem. To prostě nebylo dáno :) Ale spolu tvořili dokonalý pár, pár sebevědomý, který si nenechá nic líbit. Rebecca patřila mezi mé oblíbené postavy, protože si dokázala udržet důstojnost přes všechny skandály, kterým musela čelit. A byla tak věrohodná, že jsem ji opravdu nenáviděla, když jsem ji nenávidět měla, a milovala, když jsem ji milovat měla. Evan si také prošel různými obdobími, od zlosyna přes citlivku, zpět k padouchovi atd., nakonec ale zjistil, že přátelství je nejdůležitější.
Rusty, Ashleigh, Calvin, Dale a další postavy plnili stejně jako výše zmínění svou úlohu. Dokázali mě rozesmát i rozbrečet, rozněžnit i rozzuřit. A tak to má být.
Series finale bylo kouzelné. Byly tam momenty dojemné, slzy smutku i radosti, smích a nostalgie. Toto finále jen utvrdilo můj pocit, že se mi někdo naboural do hlavy, vzal z tama koncept ideálního seriálu, natočil ho a podstrkával mi vhodné podněty k tomu, abych si Greeku všimla a podívala se na něj. Tohle je můj názor. Kdo potřebuje stokrát zamotaný děj s tisícem postav, který vede ke zmatenému konci? Když přitom může sledovat pohádku. Pohádku, tak trochu pro dospělé, o lidech, kteří prožívají nejlepší léta svého života.
Pokud jste došli až sem, tak za a) gratuluju, ani bych v to nevěřila :) a za b) už asi víte, jaké bude mé shrnující doporučení. Nezbývá mi, než dát stoprocentní hodnocení, protože mě Greek nezklamal ani v jediném případě, ani v jediné scéně. Naprosto bez rozmýšlení si jej házím na DVD a už se těším, až se na něj za pár let budu dívat znovu. Jen doufám, že se nezměním. Že pořád budu souhlasit s Casey, že nejdůležitější bude stát za přáteli. Ať se děje cokoliv.
Parádní oddychovka
S hodnocením jsem čekala až do poslední série, abych náhodou něco nezakřikla. Ale ukázalo se, že jsem klidně mohla hodnotit už po sezóně první, protože seriál se s přibývajícími díly nijak nezhoršil.
Ačkoliv jsem se k tomu původně stavěla jako k další blbině typu Beverly Hills, po pár dílech jsem změnila názor. Postavy jsou napsány tak, že si je nejde neoblíbit. Najdete tu od všeho něco... mrchu, kterou si prostě musíte zamilovat, neuvěřitelně okouzlujícího flákače, gaye, jehož obličeje opravdu stojí za to, nerda, pánbíčkáře, který začíná přehodnocovat své priority, a v neposlední řadě andělsky vypadající snaživku.
Když to všechno poskládáte dohromady, dostanete parádní oddychovku plnou humoru a pohledu na řecký systém amerických univerzit (a podle těch, co tam studují, se jedná o poměrně věrný obraz).
Přidejte skvělé vedlejší postavy (Beaver, Heath a alkoholička Betsy jsou výborní) a vznikne vám nová závislost.
Nezbývá tedy než zasednout k počítačům, protože v našich končinách jsme se tohoto seriálu ještě nedočkali, užít si 45 minut skvělých dialogů a litovat, že po 10 dílech 4.série se budeme muset se seriálem rouzloučit.
College. It´s a rush.
Nájsť seriál so školského prostredia nie ja také ťažké. V rôznych variantách sa neustále objavujú (skoro každý rok) v ponuke staníc. Vždy sa točia okolo toho istého- vzťahov, osobných problémov, lásky, pravidelná dávka emócii a pod.
Prísť s niečím novým v tejto oblasti sa možno už asi ani nedá. Greek-u sa to však tak trochu aj podarilo. Prostredie strednej školy vymenil za vysokú školu/ univerzitu. Tam kde je už o trochu uvoľnenejší život, prvé lásky, rôzne skúsenosti apod. majú postavy už za sebou. Greek sa predovšetkým sústreďuje na život v „gréckych spolkoch“ čo mi v našich končinách až tak nepoznáme a čo to o ňom vieme len s rôznych filmov či seriálov. Môže sa zdať, že život na univerzite, v spolku je plný neviazanej zábavy, neustálych párty (kde o alkohol nie je núdza) či súperenie medzi jednotlivými spolkami. Seriál sa však nesústreďuje len na spomenuté ale hlavne je o postavách, ich vzťahoch či osobnom vývoji. Dej nie je nijak náročný a počas štyroch sérií sa toči viac menej okolo toho istého, ale to vôbec nevadí. Problémy postáv, ich vzťahy, súperenie či vývoj sú podané viac menej prirodzene (len občas je to trošku pritiahnuté za hlavu). Na vysokej sa asi každý hľadá a prechádza istými zmenami, pričom ho ovplyvňuje mnoho vecí. Toto a kopu ďalších vecí zasahovali do života postáv a tým vlastne aj ovplyvňovali samotný dej. Humor je príjemný, nijak preháňaný či silený.
Záver seriálu je dokonale krásny a dojemný. Je plný spomienok, budete sa smiať ale ukvapne vám sem tam aj nejaká ta slza. Je to presne ten záver, ktorý sa k seriálu hodí a iný by tam asi ani nepasoval. Každý sa dočkal svojho šťastného konca a právom si ho aj zaslúžil.
Postavy sú také ako asi v každom seriály s podobnou tematikou. Máme tu šprta (ktorý chce zapadnúť), populárnu babu, tak trochu záporačku (zlé dievča), pohodového chalana, mierne namysleného/sebavedomého chalana atď. No aj tak dokážu vytvoriť zaujímavú zmes postáv a vy máte každú z nich svojím spôsobom radi. Všetky ich problémy, zamilovania sa či rozchody prežívate s nimi. Ako som už spomínala každá z postáv si počas štyroch sérii prešla svojím vývojom. Občas bolo síce treba aby si zažila isté pády a vzlety, ale na konci bola potom iným človekom ako na začiatku. Síce sa môže spočiatku zdať, že seriál bude mať len jednu/ pár hlavných postáv a ostatné mu/im budú robiť krovie, opak je pravdou. Každá z postáv má v seriály svoje miesto a je rovnako dôležitá (nik nesedí v kúte).
Greek je nenáročnou oddychovkou, pri ktorej môžete vypnúť a užívať si ju naplno. Dej nie je nijak komplikovaný, zbytočne zamotávaný, no aj tak o zvraty (aj keď malé či jednoduché) nie je núdza. Ja som si užívala každú minútu a už teraz mi všetci chýbajú. Za mňa ho môžem len a len odporúčať.
Greek
O drtivé většině seriálů, které odsleduji, napíšu názor dlouhý jak týden před výplatou, tady ale asi udělám výjimku. Greek jsem po dlouhém odhodlávání začal sledovat na doporučení přítelkyně, ale ani po konci závěrečné řady nemám nějak pocit, že jsem v seriálu našel, co jsem tam najít měl.
Na celém seriálu se mi líbila jedna věc - že jste ho vlastně ani nemuseli sledovat. Narozdíl od jiných seriálů, které se v poslední době snaží vměstnat co nejvíc děje do co nejmenšího časového období, aby připoutaly diváka k obrazovce (což nakonec je kontraproduktivní, protože si stačí nevšimnout malého detailu a zkazí vám to zážitek z celé epizody), tady si všechno plyne svým tempem a spousta věcí je několikrát zopakována.
Vysokoškolské prostředí Spojených států neznám, ale předpokládám, že spousta věcí je přehnaná. A ono v podstatě ani nejde o vysokou školu nebo "řecký systém", jde o postavy a jejich vztahy. Ono totiž přehánění vniklo i sem a díky tomu se nám v seriálu vykříží spolu snad všechny myslitelné páry.
Ústřední příběh - tedy trojúhelník (později čtyřúhelník) Cappie - Casey - Evan je poměrně dobře napsaný, uvěřitelný a... měl skončit po druhé řadě. Mně osobně přišlo, že vracení se/nevracení se k sobě bylo tolikrát probráno a převráceno, že až otravovalo. Sympatický mi ale byl Calvin, sebejistá postava, která čím víc šel děj dál, tím víc sebejistotu ztrácela - i když to nebylo moc vidět.
Co se mi na seriálu nelíbilo, to bylo ukončení Rustyho vztahových eskapád. Jasně, příběh si zasloužil happyend, ale takhle? Z principu jsem fandil všem jeho přítelkyním (a konec JenK mě dost naštval), ale tady toto nečekal nikdo (a já neprozradím o koho jde, protože spoiler a já jsem slušný člověk). Ona postava během seriálu prodělala poměrně zajímavý duševní vývoj, i když na konci zůstala stejná jako na začátku, uvědomila si, že nerdi a geeci vlastně nemusí být úplně špatní partneři pro život. Což byla věc, která k ní naprosto neseděla. Ovšem dočkali jsme se a svého vztahu se dočkal i Dale (!), který podle mě měl zůstat loserem až do konce. Nevím, proč nakonec tvůrci zpárovali vlastně všechny a na ocet nezůstal opravdu nikdo.
Závěr seriálu nebyl úplně očekávaný, ale oceňuji, že nešlo o rychlé ukončení, ale že se s ním příběhově počítalo už několik epizod dopředu. Nepochopím sice úplně, proč se Casey rozhodla zůstat v ZBZ domě a proč Dale... ale to je vlastně jedno. Seriál neměl hloubat, měl pobavit a jako takový si ho můžu odškrtnout a... konec. I když přiznávám, že ještě jednu řadu bych zvládnul.
Dlouho jsem nemohl pochopit, proč je seriál tolik ceněný ze strany LGBT komunity. Protože v seriálu je jedna z postav gay? Ne. Pak jsem na to přišel. Je to kvůli tomu, jak je na tu postavu nahlíženo. Ať už si řekneme cokoliv, jedno je jasné. Menšiny a vůbec všichni lidé, kteří nějakým způsobem vybočují z průměru, byli, jsou a budou znevýhodňováni a bude na ně ukazováno. To, jak ostatní pohlíží na Calvina, minimálně v první a druhé řadě (a Calvin to ví, zná z dřívějška a snaží se na sebe neupozorňovat), to je perfektní obraz naší společnosti a toho, jak mezi sebe přijímáme netypické jedince.
Dlouho jsem se nemohl rozhodnout, jaké hodnocení seriálu dám. Mé preference se pohybovaly od slabších 60 % přes neutrálních 70 % až k příznivým 80 %. Celkově to vychází spíše průměrně, i když vlastně ani moc chyb na seriálu nenacházím.
pár hintů:
- nejlepší epizoda: All about Beaver
- Johanna Braddy je bez makeupu docela ošklivá
- pokud mi to dobře utkvělo v paměti, tak Evanův pokoj při návštěvě doma je stejný pokoj jako ten v IKI domě.
- Nora Kirkpatrick (Katherine) nemá nic společného s Kevinem Kirkpatrickem (Officer Huck)
- je pěkné vidět herce v dalších rolích - #ManhattanLoveStory, #HaltAndCatchFire #TheLastShip #TwoAndAHalfMen #Revenge
Spokojenost :-)
Vážně mi nejde nějak pochopit, jak je možné, že Greek neběžel ani na jedné české TV stanici. Ano, na jednu stranu se divím, ale na druhou jsem celkem ráda, že jsem měla tu možnost si tento seriál vychutnat bez nějakých spoilerů (v podobě náhodně viděných dílů v TV či článků o něm v časopisech)....
Abych jen nechválila. Je samozřejmé, že i Greek má své mouchy.... Ano - občas je velmi ukecaný, příliš americký, příliš citlivý, příliš nereálný, příliš poučný....Ale furt je to podáno takovým stylem, který baví, nespadne do uplakanosti, ani do sci-fi žánru :)ani do žádné jiné extrémnosti.
Postavy sympatické, fandila jsem vesměs všem :-)
Pro mne to byl ideální seriál, který spojoval vše, co jsem v danou chvíli vyžadovala od oddychového seriálu - vztahy (no joo nooo), v rámci možností vývoj postav (kor u Cappieho i u ,,Plivače"), vtip (člověk jak kdyby tam juchal s nima:)), správné potvory pro trochu dramatu, správné správňáky, co se určo školili u Mirka Dušína (hlavní sourozenecká dvojička). A pro samou spokojenost tedy uděluji 100 % :-)
"College. Pretty exciting, huh?"
Kdokoliv má dost středoškolských seriálů, je tu i jeden vcelku zajímavý z univerzitního prostředí ... Po nekonečné řadě nereálných seriálů o bohatých, krásných a samozřejmě úspěšných "dětí" to je osvěžující pohled do jiné vrstvy, do "greek" systému amerických univerzit. Seriál se hemží párty (většinou tématickými), vztahy (samozřejmě komplikovanými) a někdy se tam objeví i celkem vtipný vtip :)
Pro odreagování je to dokonalé :D
Moje srdcovka
Jeden z nejzábavnějších seriálů, které jsem kdy viděla. Opravdu mě každý díl bavil a ani chvilku jsem se nenudila. Musím se přiznat, že jsem jim ten vysokoškolský život mezi spolky záviděla. Postavy nejde si nezamilovat (Beaver byl ze všech nejlepsí)! Škoda, že žádná z našich televizí nenašla odvahu tento skvost vysílat.
O.M.Greek
Na tenhle seriál jsem narazila náhodou, když jsem sledovala videa na youtube a narazila jsem na jedno o Greeku. Tak jsem zkoukla jeden díl a pak další a další a dál to znáte. Seriál mě nejen pobavil, ale i rozbrečel (jsem citlivka). No řekněte mi kdo by si neoblíbil Cappieho a vlastně celou Kappu? Dvojici Rusty a Dale? ZBZ? Dvojici Casey/Cappie? Po zkouknutí celého seriálu jsem si tak trochu nebo i více přála alespoň chvíli patřit do Greek systému. Každopádně doporučuji!
greek
taká pohodová oddychovka na letné hluché obdobie ako vyšitá