plakát seriálu

Hra na oliheň

(Squid Game)

Názory uživatelů

Dětské hry

Seriál se na mém watchlistu hřál docela dlouho. I přes "mediální" masáž jsem dlouho odolával. Až jednou jsem si pustil pilot. Když jsem věděl, že vražedné dětské hry jsou hlavním motivem seriály, tak pilot mě až tak nepřekvapil. Prostě nějací lidi umírají při dětských hrách. Nikdo mě extra nezaujal, spíše naopak. Žádná vazba. Další dva díly jsem si pustil, vždy s odstupem pár dní, spíše z nudy. Ale pak přišel zlom a zbytek seriálu jsem musel dát najednou. Mezi postavami jsem našel svoje oblíbence (ať už kladné či záporné), začali se vybarvovat charaktery a hlavně dobře naspané epizody měli spád. Korejský herecký styl mi zase tak moc nesedí, ale ten spád, ne tak velká předvídatelnost, jak jsem čekal...prostě jízda. Zklamáním byl pro mě jen závěr seriálu, člověk by řekl, že rozum zvítězí, inu ne vždy...

80 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

Red light. Green light.

Nemají nic a vsadí VŠECHNO! Kdo by si nezahrál Cukr, káva, limonáda, čaj, rum, bum o život? Parádní jízda, přes hodně volný a i vcelku předvídatelný závěr, plná palba. Geniální scénář, perfektně psychologicky zmáknuté, skvěle natočeno i zahráno. Zasloužené celosvětové ovace. Masivní propagací jsem se nechala chytit a pustila se do sledování tohoto seriálu. A ejhle, není to taková slabomyslná jednoduchá vyvražďovačka typu Battle Royale, ale seriál s poutavým, komplexnějším a komplikovanějším příběhem, co mne pořádně vtáhl do děje... až jsem to nakonec shlédla celé během jednoho týdne! Povedené!

100 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

Korejská vyvražďovačka

Mám už za sebou několik korejských seriálů a filmů a jsem už na jejich tvorbu zvyklý včetně krvavé nadsázky, kterou často používají. Korejci a Japonci si v tom libují a je cítit, že tvůrci se zaměřují hlavně na tyto diváky. Příběh je postavený na paradoxu, kdy hra, kterou hrajete v dětství, vám přináší radost a tatáž hra vás v dospělosti může připravit o život. Ale ohroženi jsou jen lidé ve finančních problémech, s velkými dluhy. V čem tkví síla seriálu, jsou postavy a jejich povahy, které se naplno projeví v konfliktních, život ohrožujících situací (jako vždy), kdy se každá chybička trestá smrtí.

70 %
75 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

"Krvavé koleno" v krvavé praxi

Tak tenhle seriál je síla. Nebudu říkat, že jsem podobná dílka z Asie už neviděl, ale přesto jsem byl překvapený. Seriál hodně pracuje s odvrácenou stránkou Koreje, která se dnes počítá mezi velmi moderní demokracie. Ukazuje chudobu, zadluženost a možná i do určitě formy hyperbolizovanou nespravedlnost mezi bohatými a chudými. Námět připomínající kombinaci Hunger Games, SAW a tuny dalších zvráceností je dotažen k dokonalosti. Přesto ale není seriál zase taková bomba...

Hlavní chybu vnímám asi na postavách a celkové nevyšperkovanosti detailů. Seriál funguje na prekonceptu "Nikoho nezajímá, že se někdo ztratil a je pohřešovaný, protože 500 mrtvol je vlastně dost nenápadné." Celé je to korunováno motivem zlého amerického gay investora, který mučí nevinné malé Asiaty, kteří vlastně vůbec nejsou zvrácení, až na to, že se mezi sebou vraždí, a to i bez pokynu ze strany pořadatelů. Postavy jsou pak docela zvláštní, některé absolutně neumí hrát a jsou šíleně otravné, třeba ta paní, co "nepojmenovala své dítě". Spousta dalších postav je nenápadná a neutkví, nicméně konkrétně hlavní hrdina a hlavní hrdinka fungují dobře a člověk jim fandí, protože vykážou nějaký mravnostní kredit.

No a samotná soutěž? Zvrácené, vtipné, nesmyslné, ale vlastně geniální. Předělat dětské hry na vražedné hry, to je zajímavý nápad a sranda. Korejské hry jsou podle mě zajímavé a ve světě může mít seriál úspěch právě proto, že to je neokoukané. Přesto se asi nikdy nepřenesu přes to, jak hrozně "neprůstřelné" hry byly, přestože to bylo vážně špatně udělané. Nicméně... Good For You, Korea

60 %
57 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
43 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 7 lidí

Smolař=dobrák

Takhle bych pojmenovala hlavního hrdinu. Smolář, kam se podíváš, ale ve skutečnosti dobrák, který prostě se snaží v lidech vidět to dobro. :)

Seriál mě nakonec docela bavil. Začátek byl dlouhý a nezáživný moc. Měla jsem co dělat, abych ten první díl dala celý a pokračovala v tom. Jsem ráda, že jsem to nevzdala a dívala se dál. :)

Děj je dobře vytvořený. Kde dostanete šanci hrát a vyhrát balík. Ale vsázíte vlastně. Hlavně svůj život, o který se dá snadno přijít. Některé části byly na mě dost drastické a povedlo se mi u toho mít jídlo. :D Což byla moje chyba. :D Pár postav co tam bylo, nejsem ten, co by někomu přál smrt, ale v jistých chvílích jsem to pár postavám přála. Protože jejich charakter byl fakt otřesný, že jste tu postavu fakt nenáviděli (nebo u mě to tak bylo).

Ale za mě se žádný šok či WOW nekonalo. Tak nějak jsem tušila, kdo za tím je. Od cca 4.-5. dílu jsem na 98% věděla, kdo se skrývá pod maskou Bílý kůň a počátkem posledního dílu jsem tušila, kdo je hlava té hry. :D (poznala jsem to díky jedné chvíli), tak jsem se spíše smála, jak jsem na chvíli jim skočila na špek. :D Ale jen na chvíli. Za trochu nezáživný první díl (až na konec prvního dílu), a že se žádné WOW ani šok, že nedokážu ze sebe nic vydolovat, nekonalo, tak dávám 70%. Ale podle konce to vypadá na pokračování, takže pokud bude, tak druhé řadě šanci dám. :)

70 %
50 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

Káva, limonáda, čaj, rum, bum

Kdo by si nevzpoměl na hry svého mládí rozhodně sledování toho to seriálu je zajímavá

+ zajímavý námět
+ 1 hra
+ po 1 dílů víc otázek než odpovědí

-/+ prvních 30 minut zajímavých ohledně psychologie příběhu ale nezajímavý h zdůvodu mále akce

- vyloženě nic

Zhlédnut první díl vzhůru na další

90 %
33 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

cukr, káva, limonáda, čaj, rum, PRÁSK !!

Hele jako na ten obrovský poprask okolo toho jsem čekala víc.
Trošku mě to mrzelo.
Čekala jsem větší nářez a tím nemyslím víc krve, ale víc zápletek, víc propracované postavy a víc tak nějak všeho možná i té krve. Bylo to suchý pro mě, nevím jak jinak vyjádřit pocit z této hovadinky :D
Nejlepší epizoda pro mě je pilotní, na toho dědu jak běží dopředu nikdy nezapomenu. :-)

Myslím, že bude druhá řada mnohem lepší protože už víme....

60 %
0 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

Hra na oliheň 2 - Smrtonosná hra se vrací

Gi-Hun je zpět na palubovce děsivé arény. Pořadatelé nebezpečných her nasbírali další stovky zbídačených soutěžících, z nichž přežít může jenom jeden. Takhle se slaví Vánoce v Koreji!

Největší streamovací platforma Netflix poskytuje bohaté množství prostoru tvůrcům z Jižní Koreje. Každý měsíc na něm mají premiéry nové a nové seriály, nejčastěji zařaditelné do žánru romantických dramat nebo krimi. A přestože se kolem nich utvořila už poměrně silná fanouškovská základna, ještě žádný se nestal takovým fenoménem jako Hra na oliheň.

Hned od prvních chvil, kdy měl seriál v září roku 2021 premiéru, na sebe dystopický thriller strhával pozornost po celém světě a brzy se stal nejúspěšnějším startem na Netflixu, když překonal do té doby vládnoucí Bridgertonovy.

Fanoušci se nechali fascinovat zvrácenou hrou, která postaví 456 hráčů do klání v podobě korejských dětských radovánek, modifikovaných do zvráceného krvavého gore masakru. Poslední zůstává a odnáší si ohromný ranec peněz. Stejně jako Netflix sám - nedlouho po skončení první série jeho CEO oznámil nejen pokračování, ale i vedlejší projekty jako třeba skutečnou reality show, inspirovanou seriálem - bez střílení a krve, samozřejmě. A je fér dodat, že ta úplně neuspěla. Byla to nuda. Zato druhá sezóna Squid Game udělá díru do světa zcela bez debat.

Battle Royale

Koncept Hry na oliheň spadá do subžánru, kterému se říká Battle Royale a především ve východní Asii je velmi oblíbený. Jeho úspěch nastartoval stejnojmenný japonský román, a hlavně jeho filmová adaptace. Žánr spočívá v naturalisticky krvavé podívané, ve které se do sebe soutěžící v drsné "deathmatch" hře pouští natvrdo a ve stylu "last man standing". Gladiátorský koncept je samozřejmě starší, Japonci a Korejci mu však v tomto století věnují obzvláštní pozornost. A protlačil se i na západ ve forme Hunger Games.

Zpátky na hracím poli

Jedny z prvních obrázků z druhé řady ukázal Netflix stylově, když si lehce vystřelil z tehdy probíhajících olympijských her v Paříži. V upoutávce se atleti připravovali na dráhu ve své soutěži. Ovšem tento závod výstřelem nezačínal, ale spíše končil. I podruhé se dočkáme krvavých verzí dětských her - a uvidíme i nové. Do dějiště "olihňové hry" se tři roky po událostech z první řady vrací Gi-hun, přeživší vítěz jejího posledního kola, díky čemuž si ze zlatého prasátka odnesl cenu v podobě závratných 45,6 miliard wonů (zhruba 770 milionů korun). Tentokrát však nejde hrát pro peníze. Naopak, ty používá k tomu, aby se dostal na kobylku pořadatelům cynického klání, znuděným zámožným mužům, kteří si krvavou podívanou krátí pozlacenou nudu a nedostatek vzrušení. "Máš rád sázení na koníčky, že? Vy lidé jste koně na dostizích," zjistí Gi-Hun v závěru od organizátora hry, tajemného muže v masce, kterému se říká Front Man.

Hlouběji do nitra králičí nory

Právě Front Man bude novým Gi-Hunovým hlavním protivníkem a jednou z nejdůležitějších postav seriálu. Tvůrci představí více z jeho historie - přerod policisty, účastníka a vítěze hry v muže, který bez mrknutí oka nechává popravit stovky lidí, přitom přirovnávají k příběhu Anakina Skywalkera/Dartha Vadera ze Star Wars. Očekávanou změnou prošel ovšem také Gi-hun, hráč s číslem 456. Z lehkomyslného muže, který si snaží držet svůj optimismus, bude mnohem více odhodlaný hrdina, který jde tvrdě za svým cílem. Muž, uvnitř nějž se něco zlomilo, viděl příliš mnoho špatností na to, aby se mohl vrátit ke svému původnímu životu a k zábleskům štěstí, které si ani neuvědomoval, že má. Jeho postava je podle jeho hereckého představitele Jeong-jae Leeho inspirovaná korejským rčením "Svědomí, které nevede k akci, nefunguje správně".

Třikrát a dost

Pod celou podívanou bude znovu podepsaný showrunner, scenárista i režisér v jedné osobě Dong-hyeok Hwang. Ten si za první epizodu veleúspěšného crossoveru hororové akce se sociálním dramatem odnesl cenu Emmy v kategorii věnované nejlepším režisérům - a to jako vůbec první asijský tvůrce v historii. A podle jeho slov nás brzy čeká i řada třetí, která by měla na obrazovky Neflixu vstoupit už v příštím roce. Zároveň bude představovat závěr tohoto působivého příběhu. A já budu čekat na českou verzi. Taková slepá bába, schovávaná, chodí pešek okolo. Honzo, vstávej nebo podlaha je láva by si také zasloužily trochu toho drastického lesku.

Oliheň v hollywoodském hávu

Přestože původní korejská Hra na oliheň počítá se závěrem v třetí řadě, "univerzum" kolem ní pravděpodobně poroste. Nakonec, takový hit Netflix nemůže jenom tak pustit. Jednou z posledních a největších spekulací pak je zapojení slavného režiséra Davida Finchera, který by měl vytvořit buď seriál z prostředí ďábelských her, nebo rovnou celovečerní snímek.

50 %
0 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřil se 1 člověk

Šesti slovy

Vyhraj nebo umři. Masakrózní kritika kapitalismu.

100 %
0 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřil se 1 člověk