Ikki Tósen patří do kategorie těch anime, díky kterým vnímá zglajchšaltovaný puritánštější divák anime tvorbu, a nejlépe rovnou celou japonskou kulturu, jako ujetou, praštěnou a každopádně zvrhlou.
Náleží totiž k žánru ecchi (čti ečči), neboli anime lechtivého zaměření, kde se alespoň co pět minut ukáže záběr zdola na dívčí spodní prádlo s vyrýsovaným dalamánkem uvnitř, kde úchylný vítr nadzdvihává sukně, přes trička, mnohdy natržená, se rýsují ztvrdlé bradavky a z koutků úst vytéká slina... Tedy, v tom posledním už jsem se nechal trochu moc unést. Zkrátka, člověka bez mentálních bloků se při pohledu na poodhalená hrdá a ztepilá těla připravená konat svou přirozenost více či méně zmocňuje touha cokoliv penetrovat, zatímco puritána by zfleku trefil šlak a to hned několikrát.
Inspirace klasickým čínským románem ze 14. století poněkud ustupuje změně lokalizace do Japonska, reálie jsou zasazeny do moderního světa a podstatná část dávných hrdinů ztranssexuálněla na ženské. Koho by taky zajímaly slipy zamotané v chlapských chlupech, že jo? A když eroge, tak pořádné, proto nejenže jsou hlavní hrdinky ženského pohlaví, ale ještě jim je tak o dvacet méně, než by se při bojích o nadvládu nad zemí očekávalo. To je vzhledem k žánru pochopitelně taky plus.
Máme zde tedy především adolescentní dívčiny, které chodí na to své gymnázium, anebo vejšku, a protože modernistické pojetí splývá s tradicí, jejich školní povinnosti jsou nahrazeny vůdcovstvím a vzájemnými boji, ve kterých by neobstál ani Robocop. Už proto, že Robocop nedokáže vykopnout nohu tak vysoko a ukázat při tom dalamánek. Vzdor apokalyptickému řádění se hrdinky z utrpených zranění, v rozsahu následků autonehody na dálnici, vždy opět vylízají do krásy bez poskvrnky, což taky potěší, jinak bych to asi nedokoukal.
Samozřejmě se zde umírá, teče krev a stylizace dračí síly působí efektně. Je třeba se připravit na propletené intriky, přece jen Románek tří království byl především o politice, je tedy vcelku možné, že příběh nebude napoprvé příliš srozumitelný, zvlášť, když si stáhnete ne moc dobrý český překlad. Animace je fajn, tohle se ostatně musí kreslit dobře. Zvlášť, pokud asistují živé modely ;)
Nevýhody, ty taky jsou. Začnu od samého konce. Celou dobu se „dračí“ Ikki Tósen tváří epicky a rozehrává příběh přehršle postav, který spěje k vyvrcholení v legendární bitvě u Rudých útesů. Jenže ecchi! Pardon, ecce! Ono to místo závěrečného boje je jakousi fabrikou, což bych překousl, je to přece moderna, ale hlavně se bitvy účastní jen ti vyloženě hlavní, které lze spočítat na prstech, takže smrtelnou ránu nakonec utrpí především bitva samotná, která přece měla být megalomanská. V tomto velké zklamání, tím spíš, že vedlejší postavy i bezejmenné zástupy bojovníků se v seriálu jinak normálně vyskytují.
Orientaci také trošku matou jména hrdinů, vezměme si: Kaku (Žena), Kakuka (chlap), Kakóen (žena) Kakóton (chlap), to člověka trochu zmate.
No a nakonec prozradím, že jsou k mání dvě verze, jedna cenzurovaná a druhá bez cenzury, protože co je v sexualitě pro Japonce normální, z toho se Američan osype pupínkama a především to nikdy neodvysílá. V zájmu jakž takž dostupného ratingu se tedy vystříhaly nejožehavější scény a místo nich se do celkové délky dosadily úvodní statické obrázky. A necenzurovaná verze, jakkoliv jinak lepší, dokáže překvapit dokonce i jedince v anime vcelku protřelého. Zejména mám na mysli jistý díl s Kan-u Unčou, Ryubi Gentoku a Šokacuryú Kómei v lázni... Té poslední je tak deset, no, co vám budu povídat, návštěvě tuhle scénu nepouštějte, bude vás mít ne za ecchi, ale za hentai.