Krvavá mafiánská sága
A sága je zakončená způsobem, jak se sluší a patří, řádně krvavě. Je jen velká škoda, že u několika důležitých postav nezjistíme konec jejich příběhů. Zde nám poslouží pouze historie, neboť kluci z New Yorku se budou ještě nějaký ten pátek pohybovat na vrcholu mafiánského odvětví. BE ale po celou dobu dodával parádní gangsterkou podívanou, kde nikdo nikdy nevěděl, zda se další ráno neprobudí se smrtelnou dávkou olovo ve svém krevním oběhu. Pro mě zůstane seriál jedním z vrcholů ve svém žánrů a může se směle rovnat i pokladům jako Kmotr. Celý seriál - 90%.
Nucky Thompson aneb Příběh z Atlantic City
Konečně jsem se dokopal k tomu, abych se pustil do jedno ze seriálových klenotů stanice HBO. Musím říct, že po první sérii jsem opravdu spokojený, dokonalá atmosféra, pobřeží, promenáda, prohibice, chlast, ženský, gansgsteři, mafie... Steve Buscemi jako Nucky skvělý a i zbytek osazenstva mi přijde zajímavý. Jsem rád, že se zde objevil M. K. Williams jako Chalky (jeho Omar ve Wire byl boží a Chalky je taky dobrej). A příběhy z Atlantic City (ale i New York či Chicaga) mě opravdu baví sledovat. Doufám, že tomu tak bude i nadále. Jsem zvědav kam se posune příběh Nucky, Eliho, Jimmyho a dalších... 80 %
Druhá série má o něco pomalejší tempo, ale pořád disponuje stejně podmanivou atmosférou. Kouzlo prohibice a gangsterů, kteří mění strany stejně rychle jako mince točící se ve vzduchu, je stále přítomné. Sledování tohoto whiskey nasáklého příběhu mě pořád baví a byl jsem zvědavý na to jak to dopadne s Nuckyho soudem, ale úplný závěr jsem nečekal. Tedy alespoň ne ještě ve druhé sérii. Moje oblíbené postavy jsou Chalky White a Richard Harrow naopak nemusím "náboženské" Nelsona Van Aldena a Margaret Schroeder/Thompson. Rozhodně se však těším na to jak příběh z Atlantic City bude pokračovat. 70 %
Třetí série sebou přináší zatím snad nejujetější postavu, italského mafiána Gypa. Jak ten mě štval a přál jsem mu špatnej a rychlej konec. Docela dost prostoru dostal Richard, víc bych si ho přál pro Chalkyho. Sympaticky byla ztlumena účast Nelsona a pravděpodobně nikdy nepochopím, co ty pánové vidí na Margaret. Její dějová linka mě vůbec nezajímá. Přesto se nová postava vyšvihnula do čela tabulky "nemam rád" a to Gillian Darmody, její příběh mě tolik nebaví. Jinak se příběh třetí série líbil a těšil jsem na konečné zúčtování, které proběhlo opravdu ve velkém stylu a já se nemohu dočkat pokračování. 80 %
Čtvrtá řada byla zatím mou nejoblíbenější, protože prostor dostala hlavně dvojice mých oblíbených postav. Chalky White se posadil na pozici vedoucího klubu, což s sebou přineslo spoustu problému, včetně opravdu nepříjemného záporáka Doktora Narcisse. Richard také dostal poměrně dost prostoru, ale bohužel se jeho příběh letos uzavřel. Celá řada mě bavila a přál jsem si odstranění Narcisse. Ve finále se ale všechno pokazilo, na spousta místech a to opravdu hodně a nenapravitelně. Takhle mě už dlouho finále řady nemrzelo. Přesto jsem více než zvědav na závěrečnou pátou řadu a uzavření příběhu z Atlantic City. 85 %
Poslední pátá řada je pro mě plná rozporů. Z části protože jsem se musel se seriálem rozloučit a z části proto, že jsem si myslel, že si seriál přestává mít co vyprávět. Říkal jsem to hlavně proto, že byl příběh naředěn o dětství/mládí Nuckyho, na konci však všechno krásně zapadlo a tenhle pocit se tak mohl vytratit (i když ne úplně). Se všemi postavami jsme se rozloučili, ale s některými ještě v průběhu posledních epizod. Zakončení bylo opravdu zajímavé a já budu na seriál vzpomínat jedině v dobrém. Největší pochvalu za závěrečnou sérii ode mě dostane Marc Pickering, protože ten se opravdu stal mladší verzí Stevea Buscemiho. Ty gesta, ty pohledy, to vyjadřování - to byla balada. 80 %
Boardwalk Empire
Docela dlouho jsem uvažovala, jak seriál ohodnotit. Na začátku si mě získal hned prvním dílem, ale ke konci jsem si málem zkrátila prst neustálým posouváním scén ... Nakonec jsem se ale rozhodla pro 90%, protože přece je to seriál, na který člověk jen tak nezapomene. Jak už jsem zmínila, od prvního dílu jsem seriál hltala a jela skoro celé série v kuse. Nedokážu si představit, že bych seriál sledovala s týdenní pauzou a to jen v případě, že se právě vysílala ta nebo ona série ... Za prvé bych asi umřela nedočkavostí po dalších dílech a za druhé bych se v seriálu asi nedokázala zorientovat. Mafiánské filmy, nebo v tomto případě seriály, bývají plné jmen, a pokud je člověk takový neznalec Americké historie jako já, dokáže se velmi lehce ztratit, i když za den vidí třeba šest dílů ... Moje nadšení ale bohužel s pátou sérií lehce opadlo ... Už ve čtvrté sérii mi začalo vadit, že se neustále řešily nějaké vztahy místo pořádných "mafiánských byznysů". Neříkám, že jich bylo málo, ale ruku na srdce, že těch romantických žvástů mohlo být o něco míň ... Každopádně i přes to, že byla pátá série o 4 díly ošizena, přišla mě jako jedna z nejnudnějších, hlavně protože se řešily převážně vztahy, a taky zbytečně rozvláčná ... "Máme poslední sérii, zkrátíme ji, tak šup šup, nasekáme tam úplně všechno, co by lidi třeba mohlo zajímat", jako bych slyšela tvůrce ... Jediné ale, čeho dosáhli, bylo to, že děj, který byl v průběhu celého seriálu dostatečně plynulý, přeletěli jako by si snad toho, co v seriálu za ty léta vybudovali snad ani nevážili. Flashbacky do minulosti zbytečně kazily už tak rozbitou dějovou linii ... Další věcí, kterou bych seriálu vytkla, bylo ukončení sérií ... Člověk na napnutý jak "kšanda", ale když zapne novou sérii, o "šokujícím" konci minulé série padne jen možná malilinkatá zmínečka ... Nejvíc mě asi ale zklamal odchod A.R., který snad nebyl ani vysvětlený ... Nebýt bombastického konce, který mi vzal dech, pochybuju, že by se Boardwalk Empire vyšplhalo až na 90% ... Naštěstí ale tvůrci vytvořili onen moment překvapení, který nemohl snad čekat vůbec nikdo, a tím navrátili seriálu to, co mu v průběhu páté série ukradli ...
Boardwalk Empire
První série mě ohromila, druhá ještě ušla a pak už to šlo dole vodou. U 4 jsem zjistila, že už ani nevím vo co go (jak říkává moje mamka :D) Nejspíš to ale bylo tím, že jsem jej sledovala jen na jedno oko.
V poslední řadě se mi líbilo Nuckyho dětství a mladá léta. Všechno tak nějak spolu souviselo.
Nuckyho konec byl pro mě velkým překvapením. U posledního dílu jsem byla napnutá kdo a kdy na něj "vybafne". Čekala jsem všechno, jen tohle ne. Takže pro mě konec jak má být.
Jimmy mohl zůstat déle...
Boardwalk Empire rozhodně stojí za shlédnutí.
Boardwalk Empire
1.serie - 80%
Boardwalk Empire se ještě před odvysíláním pilotního dílu stalo kultem. Jména jako Buscemi, Scorsese, Terence Winter anebo v neposlední řadě taky Mark Wahlberg (který se poslední dobou horlivě vrhl na produkci), přitahovala pozornost diváků už od začátku a vzhledem k atraktivnímu tématu gangsterky zasazené do slavného Atlantic City 20.let se dal tušit hit. Po pilotním dílu to vycítila i HBO a hned odklepla 2.serii. I když sledovanost posléze docela klesala, pochybuji že by toho vzhledem ke slávě tohoto projektu někdo z vedení HBO litoval.
Za odlivem diváků stál hlavně fakt, že Boardwalk Empire je všechno, jen ne typická gangsterka, při které sledujete život jednoho dona a desítky přestřelek. Boardwalk Empire se soustředí na tu část, kdy ukazuje jednoho muže, který se angažuje jak na poli politickém, tak zločinném, a zároveň je zde zobrazováno mnoho vyčerpávajících detailů z jeho okolí, přátel, jeho osobního života a myšlení, a vidíme, že bez občasného násilí to ve zločinnecké a politické sféře prostě nejde.
V celém seriálu samozřejmě exceluje Steve Buscemi, který znovu prokazuje své neuvěřitelné kvality brilantího herce, a vy mu tak opravdu v jeho kariéře nápadného politika a nenápadného gangstera fandíte. Zbytek obsazení je taktéž povedený a komplikovanými charaktery se to tu jen hemží.
Boardwalk Empire je tak velice osobitým a málo viděným seriálem, je to tak trochu jiná gangsterka, mě to ale sedlo a 2.serie se nemůžu dočkat. Přece jenom málokde je k vidění takhle propracovaný pohled na to, jak v 20.letech celá politika v Americe souvisela s gangstery a profitováním na prohibici.
A jak říká tvůrce seriálu Terence Winter, historie se po necelém století opakuje.
Nenápadně se zaryje pod kůži
Hodnocení uděluji po 1. sérii (druhou si úzkostlivě syslím na léto).
Seriál s velmi pomalým tempem, temnou atmosférou plný násilí, které je servírované v klasické formě (bitky, přestřelky) nebo i v podobě vydírání, šikany, utiskování.
Buscemi tu naprosto exceluje a i přes rádoby pomalé tempo se seriál sune významně dopředu a odkrývá spousty zajímavých postav, se kterými by nám mohli ještě mnoho ukázat (Al Capone).
Pro mě je toto první mafiánské dílo, které mě pekelně zaujalo a už se na tu usyslenou 2. řadu těším jako malá.
Tak to vidím já...
První série - 80 %
Druhá série - 60 %
Po nějaké době jsem se zase jednou vrátil k seriálům. U Boardwalk Empire mě nalákalo hlavně Scorseseho jméno, jež se skutečně stalo zárukou kvality.
Pokud je tu něco vyloženě špatně, je to jen snaha režisérů se Martymu až moc podobat, což někdy dost bije do očí, a jistá sázka na jistotu co do vývoje postav i děje. To ovšem musí být odpuštěno velké většině seriálů, protože, co si budeme nalhávat, cílem jedné epizody je primárně nalákat na tu další.
Vznikl každopádně výborný seriál s takřka filmovým vzhledem, který táhne silný dohled a Buscemi.
Druhá série pak sráží kvalitu dolů. To ale není zrovna neobvyklé.
Mafia
Tak jsem shlédnul první serii. Musím říci, že kdo čekal styl kmotra apod. musí být trochu zklamán, ale je to seriál, který má dvanáct epizod, tudíž cca 12 hod času na odvyprávění příběhu. To znamená, že násilí a podobné skopičiny mafianského života jsou dávány po kapkách. Nevadí to. To o co se tento seriál opírá jsou totiž charaktery jednotlivých postav a některé jsou velmi sympatické. Dávám 100%, ptž udělat prostředí věrohodným není lehká věc a tady se to povedlo. Není to seriál o jedné místnosti. Kdo má rád tuhle dobu (myslím dřívější, ale palírny jak vidno jsou i dnes) nemůže se shlédnutím nijak prohloupit.
Co jiného čekat od HBO...
Seriál je vytvořen podle přesné HBO šablony:
F**k - A*****e - pak nějaký nahotiny - F**k - F**k - pak se tam postřílej - F**k - zase nahotiny - F**k - F**k - F**k a nakonec zase někoho zmlátí/zastřelí.
I přes to je seriál pěkně zpracovaný. Kostýmy, zápletky, prostředí, naivita 20.let amerického kapitalismu a hlavně úvodní znělka.
Co se týče postav, jsem rád, že žádná není ani zdaleka ideální, jeden víc na pěst, než druhej.
Moje hodnocení:
S1-90%
S2-60%
S3-80%
S4-70%
Impérium
Původně jsem čekal od seriálu víc. Po prvních pár dílech jsem si říkal, že na takovou hrůzu koukat nebudu. Když ale člověk sleduje víc a víc epizod, tak se od toho nemůže odtrhnout a jen čeká jak děj odpadne. V roli Enocha Thompsona si nedovedu ani představit jinýho herce než Buscemiho. Co mi ale vadí (a to nejen u tohoto seriálu) je, že Jimmyho, kterýmu je v seriálu cca 24 let hraje 30i letej chlap. Tuto módu nikdy nepochopím.
mafie
Výborný seriál mohu jen doporučit!! :)
Mafie!
Miluju mafii 20. a 30 let, a všechno s ní spojené! Nucky je frajer, fandim mu jako blázen, Margaret nemám rád už od začátku, přišla mi tak nějak křivá.. Jimmy byl taky týpek, uměl pěkně přijít do průšvihu. Eli je takovej otloukánek, kterýho přesně Nucky potřebuje.. No jako serál bomba, drobet nudnější druhá serie nevadila, však nám to ve třetí o to víc napálili! V průběhu vysílání je to můj n.1 a nevadilo by, přidat nějaký díly, přeci jen, čekat 3/4 roku na další, který jsou za 3 měsíce zase fuč, je peklo!
Dokonalé budování Impéria
Skvěle zpracovaný seriál z období prohibice a náhled jak se v té době dělala politika. Brutální likvidace nepřátel a nepohodlných lidí. Buscemi je výborně zvolen pro hlavní postavu. Jednoznačně dávám 100% pro všechny série.
Velmi povedené
Gangsterka jak má být a navíc na pokračování. Mysleli jste si že největším nedopadnutelným kriminálníkem za prohibice v USA byl Al Capone? Omyl je jím Enoch Thompson(zajímalo by mě jestli tvůrci záměrně zvolili jméno stejné jako nejslavnější zbraň té doby)no jejím alespoň v seriálovém světě. Tvrdý obchodník balancující za hranou zákona a oficiální i neoficiální šéf Atlantic City. Všichni vědí co je zač, ale všem je to jedno protože je platí.
Boardwalk Empire je seriál který nejde jen tak minout, je plný akce ale i dramat. Buscemi je v hlavní úloze naprosto uvěřitelný, jeho postavu budete milovat a nenávidět současně, bude vám ho líto, ale zároveň si budete říkat dobře mu tak.
HBO opäť raz triafa do čierneho
Seriál si rozpráva to svoje, svojím vlastným tempom a svojim vlastným spôsobom. Moja slabosť pre mafiánsku tématiku sa spojila s mojou slabosťou pre Ameriku 20.-30. rokov minulého storočia, takže som nepredpokladala, že by sa mi seriál nepáčil. Okrem toho, je to predsa len HBO, tomu sa darí veci robiť kvalitne, to mu nemôže uprieť ani ten, komu sa BE nepáčil.
Hodnotenie píšem s tým, že mám rozpozeranú tretiu sériu. Obsadenie. Príbeh. Atmosféra. Scenár. Štýl. Postupne som si obľúbila i pomalé tempo rozprávania, respektíve rozprávanie skrz scény iné ako by ste čakali. V čom je seriál ešte výrazne iný, je pocit, ktorý vo mne vyvoláva. Niežeby ma nezaujímalo, čo bude ďalej- niekomu fandím, niekomu neželám- no ak veci dopadnú inak, rozhodne nemám tendencie písať scenáristom, čo si to dočerta dovoľujú. Toto je možné pripísať na účet reálnosti či akejsi "dokumentárnosti", s ktorou BE celú dobu pracuje. Tento seriál sa totiž nesnaží nikomu nasilu zapáčiť, ide si to svoje a neobhliada sa.