Poslední Defender
Má očekávání byla vysoká a z většiny byla i naplněna. Iron Fist sice nemá a Daredevila, ale je lepší než Jessica Jones (na rozdíl od ní je tu maximálně jedna hluchá epizoda) a rozhodně lepší než Luke Cage (nemusíte čekat 45 minut, než se v posledních 10 začne něco dít). Seriál funguje od začátku do konce a je zábavná akční jízda, chvilkami malinko hapruje logika, ale to jsem ochoten přehlédnout. Někdo může mít problém s Finnem Jonesem. A ano, asi není 100%, ale pořád to funguje, byť ta naivita byla občas trochu přehnaná. Seriál ale nabízí dvě o dost zajímavější postavy, a to Colleeen Wingovou a Warda Meachuma. Colleen si člověk prostě musí oblíbit, ale Ward mě překvapil, vzhledem k tomu, jak jsem ho ze začátku nesnášel. Akční scény jsou dost povedené, ale je škoda, že tu není nic tak kulervoucího jako scény na jeden závěr v Daredevilovi. Trochu slabší je to se záporáky. Madame Gao je skvělá a podle mě se může směle rovnat Fiskovi i Kilgraveovi, ale Meachum a ten další (nechci spoilerovat), za ní zaostávají.
Netflix a Marvel počtvrté
Konečně přišla poslední součástka velkého Marvel/Netflix projektu Defenders. A byl jsem na ní zvědav, stejně jako na všechny části předtím. Nebylo to sice očekávání tak velké, že bych nemohl dospat dne, kdy se začne vysílat, ale věděl jsem, že tohle na mém watchlistu prostě místo mít bude.
Takže jsem přišel večer z práce, naladil první díl a nechal se bavit. Když jsem ho dosledoval, tak mě zajímalo, co na to říkají ostatní a zvídavě se podíval na zahraniční recenze, které Iron Fist trhají na kusy... Až jsem se zarazil a zauvažoval, jestli jsme opravdu viděli ten samý seriál.
Komiks neznám a origin nezní nijak zajímavě - bílej boháč se na pár let ztratí a pak se vrátí do svého města, aby pomocí nově nabitých sil bojoval na straně dobra. To už jsem párkrát slyšel, ale nevadí mi to. Danny Rand je pro mě úplně neznámá postava a v pilotu mám možnost se s ním setkat úplně poprvé. A musím říct, že na mě působí vcelku dobře až na to, že je často velmi naivní.
Celkově považuji za velké plus obsazení. To je neokoukané, i když zároveň povědomé. Hlavně pro fanoušky Game of Thrones nebo Banshee. Osobně mě nejvíc bavila postava Colleen a pak Warda, u obou bych si přál větší prostor v další řadě.
Navíc to podle mě má něco, co vás k obrazovce přilepí a naláká vás na sledování celé série. A to oceňuji, protože třeba Luke Cage to neměl. Pokud vás bavil libovolný (nebo všechny tři) předchozí kousek, který díky spolupráci Marvelu a Netflixu vznikl, tak doporučuji neváhat a pustit se i do tohohle...
2.série
První série si odnesla velkou kritiku a tak se tvůrci zcela očividně snažili utlumit Dannyho a jeho naivitu. To se mi zamlouvalo, protože díky tomu dostala větší prostor Colleen, což jsem si přál. A mimochodem její linka (a hlavně bojové sekvence) jsou podle mě zajímavější než je tomu u Dannyho, alespoň v této sérii. Nejspíš neublížilo ani to, že se omezil počet epizod z 13 na 10. Navíc "nové postavy" Davos a Mary Walker jsou také příjemnou změnou oproti minulému záporákovi. Já se bavil a doufám, že podobně bude Marvel na Netflixu pokračovat.
Další komiksový seriál
První věcí, která mě zaujala byl úvod. Připomínal mi úvod v Daredevilovi (jelikož jsem neviděla zbylé seriály z Defenders, nevím, jak to bylo u ostatních). Temné barvy, klidná hudba, vše nasvědčující bojovým schopnostem...
K tomuto seriálu jsem přišla jako naprostý nováček. O Iron Fist jsem párkrát slyšela, ale nic moc neznala.
První díl mi lehce připomínal začátek Arrowa nebo The Family a popravdě, nenadchnul mě tak, jak jsem očekávala. Ano, uvedl nás do děje, natočený byl dobře, zajímavý... Ale některé scény mi přišly zdlouhavé a nudné.
V dalších dílech přibylo více akce, ale přesto mě některé rozhovory a momenty nezaujaly. Natočené to je skvěle, děj také skvělý a hlavní představitel vybrán dobře. Ale přesto mi tam něco chybí.
Po shlédnutí dalších dílů (zatím viděny čtyři) možná hodnocení upravím, prozatím 80 %. Kvalitní to je, ale mezi mé oblíbené určitě patřit nebude.
subjektivní
Já kdo obecně má rád Čínskou kulturu a kung fu brečel při sledování první série. Splnění mého snu.
Co vás trošku polije studenou vodou je pomalý start. Každopádně to má svůj důvod odhalí nám to hlavní postavu v plné nahotě. Víme jak uvažuje. Hodný nevinný kluk. A o tom také celá první série je. Jak být zneužit. Někdy sem si říkal kam až může naivita hlavní postavy dojít. Chyběla tomu jiskra. Hlavní záporák prostě. Všichni byli takový nemastní neslaní. Harold nepřekvapil nijak všichni s mozkem jsme věděli co udělá na konci. Proto to ani neberu jako spoiler. Obecně mi to spíš přišlo jako uvedení do světa Iron Fista. A nejsmutnější na tom všem bylo, že nejvíc cool byla Coleen. Finn Jones to nezahrál špatně, spíš byla jeho postava napsána způsobem: Budeš blbcem. Prostě celé to bylo naivní. Dal jsem 13 dílů na jeden zátah a tohle si z toho beru. Naivní. Proč jsem to pojmenoval subjektivní? Protože první odstavec mého názoru. Normálně bych dal 60%, ale za můj splněný sen Iron Fist v ,,televizi'' 70%. Kdybych to měl srovnat s konkurencí v rámci Defeders. Je to lepší jak Luke Cage, ale horší jak Daredevil s Jessicou.
Poslední Defender do party
Ze všech Netflix Marvelů je tenhle seriál jednoznačně nejslabší. Jenže, jak je u Netflixu dobrým zvykem, i tak to samozřejmě vůbec není špatné. První tři díly byly naprosto perfektní, pak bylo pár podle mě čístě výplňových dílů a zhruba posledních šest dílů byla jedna velká jízda. Perfektní, napínavá, zábavná. Choreografie na seriál plný bojového umění byla celkem nic moc, ale herecké výkony a příběh, perfektní zejména v druhé polovině seriálu, to plně vynahradiliy. Navíc tam bylo plno odkazů na ostatní seriály a hlavně úžasná Madame Gao, která byla mnohem lepší, než v Daredevilovi. Iron Fista jako postavu sice příliš nemusím, ale v tomhle podání je docela sympaťák. Další Netflixovská trefa, ke které se rozhodně časem ještě vrátím. A díky němu se na Defenders těším zase o něco víc. Takže ve výsledku opět další parádní podívaná, při kterém jsem se výtečně bavil. A mít to tak o tři díly méně, bylo by to naprosto perfektní. Ani ty výplňové díly naštěstí vůbec nenudí, takže opět spokojenost a velké doporučení. 87%.
I had the fastest donkey cart in K'un-Lun too
Tak tento seriál zo spolupráce Marvel & Netflix mňa osobne zaujal najviac. S charakterom Iron Fista je to moje prvé stretnutie, takže som o jeho pôvode, schopnostiach a povahe fakt nevedel vôbec nič. Rýchlo som si však Dannyho obľúbil. Ten naivný, dobromyseľný hippie je presne typ charakteru, ktorý mám tak rád a často sa s ním v seriáloch človek nestretne - teda aspoň nie v hlavnej úlohe. Tento životný štýl, ktorému bol Danny v K'un-Lun naučený potom prirodzene vedie k niekoľkým vtipným situáciám v New Yorku. Dannymu viacero ľudí vyčíta akúsi precitlivelosť. Ja som naopak rád, že u Dannyho ukazujú jeho ľudskú stránku a nerobia z neho hrdinu typu Daredevil. Toho už v Defenders predsa máme.
Veľkým plusom u tohto seriálu je pre mňa nie len charakter hlavnej postavy, ale aj charaktery ostatných postáv. U Iron Fista mi neprekážala ani jedna postava. Veľmi som si obľúbil postavu Warda, Colleen, Davosa a Claire (neviem prečo ale Claire až v tomto seriáli na mňa tak nejak lepšie zapôsobila). Postavu Jeri som obľúbil už v Jessice Jones a tu už mi jej cameo len vylepšilo dojem zo seriálu.
Ďalším pozitívom, ktoré som už okrajovo spomenul, sú vtipné situácie s Dannym (aj Davosom), ktoré hlavne vyplývajú z odlišnosti života v K'un-Lun a v New Yorku. Humorom ten seriál síce nesrší a humor tu je skôr taký nenútený, niekedy až nenápadný, ale keď sa človek nad niektorými slovami a situáciami zamyslí, tak si myslím, že sa aj celkom dobre pobaví.
Už to tak vyzerá, že budem dnes iba chváliť, ale týmto seriálom mi Netflix vážne ulahodil a tak mi neostáva nič iné. Ďalšie plusové body seriálu získava hudba. Tu som ale sám prekvapený, lebo normálne tento typ hudby nepočúvam a radšej by som sa mu vyhol, ale v tomto seriáli hudba veľmi dobre dotvára prostredie,v ktorom sa dej odohráva. Rovnako kladne hodnotím aj úvodnú znelku, ktorá je podobná tej z Daredevila, avšak mne sa páči trochu viac tým, že je dynamickejšia.
Výhodou, ktorú má tento seriál oproti ostatným (a najmä oproti Daredevilovi) je, že všetky ostatné postavy z Defenders už svoje príbehy odprezentovali vo vlastných seriáloch a tak sa tu dočkáme aj množstva odkazov na ostatných hrdinov z Defenders. Plus bod!
Prejdem teraz k veciam, ktoré až tak neuchvátili. Hlavným problémom u Iron Fista pre mňa je absencia výrazného zloducha. Toho som sa zatiaľ dočkal len v JJ. Iron Fist má čiastočne spoločných zloduchov s Daredevilom, z čoho nie som nadšený, lebo práve oni mi v DD vadili. V druhej sérii DD sa však tak nejak venovali všetkému trochu a ničomu poriadne. Hand v IF bola trochu viac rozvinutá takže oproti DD tu vidím malé plus.
Všetky plusy, ktoré som spomenul hovoria u mňa v jasnú výhodu IF oproti DD. JJ má zase zo všetkých seriálov (v 1. sérii) najlepšieho a najlepšie stvárneného zloducha.
Tak sa u mňa Iron Fist dostáva na 1. miesto hneď pred Jessicu Jones (2.), ktorú nasleduje Daredevil (3.) a rebríček uzatvára Luke Cage, ktorého som ešte stále nedopozeral (nemá v sebe to niečo, čo vás láka k sledovaniu ďalších častí ako tomu je v IF, JJ a prvej sérii DD) avšak trailer na Defenders vyzerá veľmi dobre, takže k Lukeovi sa určite ešte vrátim.
I am the immortal Iron Fist
1. série - 90% - Kritiky odmítaný, diváky až překvapivě vysmívaný, pro mě ale téměř spásný. Zatímco takový Daredevil drží rovnováhu mezi akcí a dramatem a sahá tak na hranici, kam až seriózní komiks může dosáhnout, jeho následovníci Jessica a Luke byli mnohem více těžkým osobním (respektive ve druhém případě sociálním) dramatem a byť se u obou jednalo o skvělé počiny, začínal jsem pomalu cítit, že potřebuji oddych a změnu nálady, abych potřetí za sebou nemusel zase sahat až na dno sil. Možná právě proto teď za Dannyho oroduji všude, kam se jen vrtnu. Svoje vnitřní démony totiž chlapík s železnou pěstí má, ale nezapomíná u toho klukovsky blbnout, překvapovat a bavit přesně tak, jak si jen můžu od podobného konceptu přát. V kombinaci s fyzickým Tomem Pelphreym jako nevyzpytatelným Wardem, s životní kreací Davida Wenhama v kůži vševědoucího Harolda a hlavně s půvabnou Jessicou Henwick jako neodolatelnou Colleen jsem nevěřil, proč se právě na tuhle po všech stránkách vydařenou jízdu sneslo tolik špíny. Po pár negativních ohlasech se najednou hromada diváků pasovala na hodnotitele toho, zda je akce dostatečně špičková či uvěřitelná, což v případě těch komentujících, kteří o akční film nezakopnou, jak je rok dlouhý, působí více než směšně. Pro mě je ale akční stránka věci onou třešničkou na dortu, protože přináší víc rvaček, než předvedli předchozí dva Defenders dohromady a třeba zúčtování v dešti v předposlední epizodě je tak napínavou a osudově podanou etudou, že ve mně ono ticho rezonuje doteď. Iron Fist se stává nedílnou součástí budovaného příběhu a právě on může být tím vítaným kořením, které z budoucí týmovky udělá vrchol celého univerza.
2. série - 75% - Trochu dýchavičná snaha navázat na úplně všechny motivy z první série je sympatická, ale smutně nevychází v důležité oblasti hlavního záporáka. Davos, jeho zatvrzelý výraz a de facto jediný záměr a cíl toho budiž důkazem. Oproti tomu jsem až nadšený z toho, že zdánlivě nevděčný úkol pokračovat v životních strastech Warda a Joy zůstává snad i nejzajímavější linkou. Colleen totiž většinu času slouží jako morální kompas pro titulního hrdinu či pro celou čtvrť a na to navazující trable s gangy nemají šťávu a značí tak nepochopitelný příklon k nátuře typu Luke Cage. A to nechápu, protože mysteriózní fantastično bylo právě tím, co oddělovalo Dannyho od zbytku vesmíru a jeho minimalizace (či racionalizace, viz rituály) tak degraduje původní tvář seriálu. Přes to všechno je mi ale věčný blonďatý otloukánek pořád sympatický a držel jsem mu palce až do samého parádního konce. Ten sice s přimhouřením všeho, co mám, dokážu brát jako povšechný happyend, ale pomyšlení, že by další sezóna vypadala tak, jak naznačuje posledních pět minut, je při nepřekvapivém zrušení hodně hořkou pilulkou.
Z Defenders nejhorší, ale pořád hodně nadprůměrné.
Protože tento seriál měl být o jednom z nejlepších mistrů kung fu, nebo co ho to v tom mystickém městě učili, tak moje očekávání byla opravdu hodně veliká. V Daredevilovi jsme si užili opravdu výbornou choreografii bojových scén a zároveň skvělou práci s kamerou při nich. Tady se ani jedno z toho nepovedlo. Nebo abych byl přesný, ta choreografie možná ano, ale nebyla pořádně vidět, protože s kamerou si hrál někdo, kdo usoudil, že to asi vidět nepotřebujeme a nechceme:D Je to největší, ale zároveň naštěstí jediná slabina seriálu.
Jinak to všechno šlape, jak má. Příběh se opět podobá tomu komiksovému, čili hlavní hrdina a hlavní záporák, i když tak chvíli nevypadá, je jasný. Na tomto serveru je napsáno v popisu obsazení, že postava Claire je tu hostující a ne hlavní, ale jestli někde měla být napsaná jako hlavní, tak je to rozhodně tady, protože tady se do toho všeho alespoň taky konečně zapojila a ne že ji to tu jen tak nějak semlelo. Jinak mi jí začíná být celkem líto. Vždycky musí nějakému tomu superhrdinovi pomáhat, řešit jeho trable a kdesi cosi. A co ona chudinka? Zatím se jí jen povedlo přijít o práci:D (myšleno s nadsázkou).
Hodně se mi taky líbil ten digitální soundtrack.
Taky se mi líbilo, jak si změnami projdou charaktery Warda a Joy.
Byli tam prostě fakt dobré myšlenky a všechno, ale ta kamera.
Na rozdíl od Luka Cage mi to příslo rozhodně rychlejší a ne tak utahané, přesto je to o trochu horší seriál.
Pořádná ocel
Tak kdo se tedy stal nakonec nejlepším seriálovým ochráncem Netflixu? Luka a Jessicu bych posunul o patro níž, než ostatní dva počiny z důvodu, že jim zkrátka něco chybělo. Proti ďáblovi z Hell's Kitchen nemůžu mít křivého slova, ale po dokoukání Iron Fista nemůžu hodnotit jinak než slovem TOP! Úžasný příběh, který může s postupem dalších řad růst a růst a kvalitní casting, kdy vám žádná z postav vyloženě neleze krkem. Tvůrci navíc rozjeli parádní šarádu s vývojem postav, takže nakonec budete sami překvapeni, jaká že to postava vám v mysli uvízne nejvíce po skončení seriálu. Co je opravdu malé mínus je obsazení těch zápornějších postav. Přeci jen postava typu Kingpina či Punishera by seriálu prospěla možná ještě více. Jinak za mně ale spokojenost a doporučení seriál zkusit. 85%
Těžko říct
Poslední defender vyšel se svým seriálem. Čistě subjektivně bych k tomu asi jen napsal, že zábavností lehce porazil Luka, ale žádná sláva to zrovna nebyla.
Celkově zdlouhavé, často jsem nechápal, proč se danny chová tak, jak se chová (no jako blbec no). Chyběl mi i pořádnej záporák. Naopak potěšilo sourozenecké duo Joy a Ward. Vpodstatě Ward byl asi jedinej, komu jsem taknějak fandil.
Budu ale optimista a beru první sérii jako odrazový můstek, v tom případě se dobré 3 díly mohly ušetřit, ději by to neublížilo.
No a uvidím, co série další a jak to defenderům bude fungovat společně, ikdyž se spíš těším na Jessicu než na Iron Fista.
EDIT po S02: No vlastně jsem docela spokojenej. První asi 4 díly to byla vcelku nuda, ale pak seriál nabral dech a byl zajímavý takřka do samého závěru. Zkrácení na 10 dílů byl rozhodně dobrý tah a taky dostávaly víc prostoru "ne-Danny" postavy a to bylo moc dobře. S aktuálním držitelem železné pěsti jsem spokojen každopádně.
Železná pěst
Tak mám za sebou čtvrtý a poslední samostatný Marvel seriál od Netflixu, než se všichni potkají a budou spolupracovat. Kdybych měl porovnat, zařadím nejspíš na třetí místo za Daredevila, a Jessicu a poslední Luke Cage (Nic proti černochům, ale prostě to nebylo ono :D)
Postavy sympatické, obzvlášť Colleen Wing, která je schopna nakopat pr*** i velké přesile a jsem rád, že se i v tomhle seriálu objevila "doktorka hrdinů" Claire Temple
Nejprve jsem tu měli slepého právníka, pak bývalou superhrdinku-vyšetřovatelku, pak "Muže s neproniknutelnou kůží a nakonec nám to zakončil chlápek se železnou pěstí. Těším se na jejich team up v Defenders.
Seriál se mi líbil a zvládl jsem všech 13 dílů během 3 dnů. Jsem blázen? Možná. Ale co.
Season 1
A máme tady posledního člena Defenders. Na seriál jsem se těšil. Luke mě zklamal a doufal jsem, že IF napraví to zaškobrtnutí, přitom ho ještě zhoršil. Po úvodní epizodě, která neukázala téměř nic jsem stále choval naději, že se to zvedne a předvede pořádné kung fu kopance na všechny strany. Ne, zlepšení nepřišlo a po celé sezóně ve mě zůstává zklamání. Pojďme si to vzít popořadě.
Danny mě jako postava moc nepřesvědčil a nebyl jsem schopný mu začít pořádně fandit. Působil dost naivně, hloupě, chaoticky, nerozumně. Motivace zde byla pokaždé trochu něco jiného a přitom stále to samé dokola. Jeho interakce a ostatními nebyla přesvědčivá. Často se jen buď křičelo nebo slepě poslouchalo. Jako Iron Fist toho moc neukázal, více než bojovník posloužil jako přenosná lampička.
Ani ostatní postavy ve vás moc nezanechaly. Skoro všichni byli průhlední od první sekundy. Zapomeňte na nějaké propracované dialogy, památné momenty či byť jen trochu výraznější scény. Výjimku tvoří pouze dva, Ward, který podle mě prošel největším a asi i jediným rozvojem charakteru. Dále se mu všechno věřit s jistotou a nakonec jsem mu i nejvíc fandil. Proměna dokonalá. Ale působil v tomto rybníčku jako osamocená rybička. Za zmínku stojí ještě Madame Gao, která dokáže téměř ze všech okolo sebe udělat pitomce nebo mrtvoly. Stačí její jediný pohled a víte, že si s ní nemůžete jen tak lehce zahrávat.
Největší příslib seriálu mě téměř dokonalé zklamal. Akce je zde naprosto tuctová. Nečekejte choreograficky vypiplané souboje ani nějakou zručnou lehkost. Někdo si myslel, že když viděl pár kung fu filmů, tak vytvoří identickou, vydařenou akci. Ne, tak tomu není. Nic se ani zdaleka nepřiblížilo Daredevilovi, spíš to na mě působilo jako přímočaré a jednoduché bitky z LC. A to je prostě u seriálu o výjimečném kung fu bojovníkovi sakra málo.
Ve výčtu na mě IF působí slabě. Až se všichni sejdou v Defenders, doufám, že konečně pozná, jak má bojovat a přemýšlet skutečný bojovník. Druhou sezónu definitivně nechci vidět i ta první byla totiž moc a děj by se lehce vešel do takových osmi dílu. Bohužel tohle je pro spolupráci Netflix/Marvel druhý strike. 50%
No nevím aneb 1. řada
Od seriálu jsem nic moc neočekávala (chystala jsem se ho zkouknout "povinně" kvůli Jessice a Lukovi), proto mě úvod celkem příjemně překvapil. Několik prvních dílů mě zaujalo a chtěla jsem vidět, co bude dál. Pak se ale něco zvrtlo. Působilo to na mě tak, jako by tvůrci najednou nevěděli jak dál a motali páté přes deváté. Stále se měnil "hlavní záporák", až to celé tak nějak rozbředlo, takže záporáci byli v podstatě všichni a zároveň nikdo. Závěrečné "vyvrcholení", kdy by už měli být diváci napnuti, jak se to celé rozmotá, bylo velmi chabé, protože v podstatě nebylo co rozmotávat a poslední epizoda byla velmi předvídatelná. Vizuální zpracování a herecké výkony sice byly, podle mého, kvalitní (nad všemi vyčnívali David Wenham a Tom Pelphrey jako otec a syn), ale celkový dojem z první řady to nezachránilo.
Sklamanie...
Pre mňa teda veľké. S tým, že som očakával od tohto seriálu veľa, kedže som fanúšik nadprirodzena, som sa teda toho veľa nedočkal. Slabšie plus ku koncu, ale čakal som, že tu bude veľa akcie a hlavne časté využívanie jeho moci, no nič. Anyway ako povinná jazda to može byť pre všetkých, ktorí sa chystajú na Defenderov.
Čo najrýchlejšie zabudnúť
Tak toto je pre mňa obrovské sklamanie. Po skvelých predchádzajúcich seriáloch zo série Defenders to tentokrát tvorcom nevyšlo.
Najväčším problémom sú postavy. K žiadnej som si nevypestoval kladný či záporný vzťah, nie sú ničím zaujímavé. Najmä Iron Fist je neskutočne otravný. Jedinou výnimkou je azda len Harold Meachum.
Pri štvrtej-piatej epizóde som už mal toho plné zuby, cez 8. epizódu som sa ani nedostal a prečítal som si zvyšok deja na wikipédii. V prípade seriálov Daredevil, Jessica Jones a Luke Cage som pozrel epizódy za 1-2 dni.
které město zúžují
To nebýt dobrý (Informace).