Konečně jsem objevila svěží a příjemnou kriminálku, u které jsem se většinu času bavila, která měla jak epizodní zápletky, tak i jeden hlavní děj natáhnutý přes celou řadu. Škoda, že musela tak brzy skončit. Upřímně, jestli jsou další seriály TNT lepší než King and Maxwell, tak už se jich nemůžu dočkat.
O co jde? Dvě soukromá očka, která neváhají obcházet zákony, aby se dopátrali pravdě. Jak na potvoru každý jejich případ nějakým způsobem souvisí s FBI, takže se nikdy spolupráci s nimi nevyhnou. Týmu by to ani tak moc nevadilo, ale jeden agent FBI je na ně přímo alergický. Je skvělé koukat na dynamiku, kterou v seriálu vytváří Rigby a Sean s Michelle. Rigby je celkově skvělá postava. Tvůrci dokázali, že člověk nemusí být mladý dvacetiletý svalnatec, aby si ho fanoušci oblíbili. Nebo naopak stárnu, nevím, ale přijde mi, že mnohem atraktivnější je to nenápadné kouzlo, náznaky a nevýznamná gesta, která spolu s inteligencí dokáží diváka potěšit. U mě se jim to tedy rozhodně povedlo.
Sean i Michelle byli fajn. Kamarádi, moc se mi líbilo, že za celou dobu to mezi nimi vůbec nejiskřilo, snad s výjimkou jejich poslední společné scény v závěrečné epizodě. Všude nemusí jít jen o lásku a romantiku a sexuální napětí, oceňuju, že se seriál těmto klišé vyvaroval. Mou nejoblíbenější postavou však byl Edgar. To je přesně ten typ skrytého hrdiny, který nakonec nejvíce září. Herecký projev jeho představitele byl bravurní - v první epizodě jsme Edgara viděli v pozici vězně a potenciálního sériového vraha. Postupem času se vyvinul v perfektního hláškaře, jeho vtip mě vždycky dokázal pobavit. Moc se mi líbilo, že ho Sean i Michelle a také Benny brali jako rovnocenného a vůbec nijak neupozrňovali na jeho nemoc. "Hot damn!"
Závěrečné epizodě nemám, co bych vytkla. Podle mého to bylo perfektní zakončení velkého příběhu, které jako series finale obstojně dostačuje. Dočkali jsme se epizody plné zvratů, překvapení, logických souvislostí, akce a především odpovědí. Spoustu věcí bylo ujasněno, dozvěděli jsme se to, na co jsme celou dobu čekali. Tvůrci si ale zároveň nechali skvěle otevřená vrátka pro potenciální druhou řadu. Když by dostala zelenou, do popředí by se dostal Michellin tajemný příběh, šli bychom dále do nitra konspirační teorie, která se očividně váže k oběma partnerům. Ovšem dveře byly otevřené jen na škvíru, takže primárně byl příběh uzavřen a konec se dá brát rozhodně jako uspokojivý.
King and Maxwell je nadprůměrná kriminálka, ve které nechybí jak akce, tak vtip. Pokud se vám tato kombinace, která je vytvořena nerušivou formou, líbí, určitě seriál zkuste. Nebudete litovat.
Seriál mě zaujal už svým prvním dílem, který měl trochu neobvyklý případ - občas až temný, ale vtipný. Během celé série se jim dobře dařilo vyvažovat vážnost případů s humorem.
Postavy byly dobře vymyšleny. Ať už ty, které museli převést z předlohy, tak ty nové. Edgar byl přímo perfektní. Na můj vkus byla až trochu moc neuvěřitelná fascinace každého chlapa ženskou, co se obléká jak chlap, ale protože chlap nejsem, asi nemám, co je třeba, abych to posoudila.
Linii s vraždou prezidentského kandidáta vyřešili podle mě zajímavěji než v předloze, ale ukončila bych ji během první řady. Nejsem fanoušek těhle roztáhlých případů, které se vyšetřovatelů osobně dotýkají, když dojde na detektivky. Je to nerealistické.
Naťukla jsem však to, že je seriál natočen podle knižní předlohy. Nedalo mi to a první díl jsem si přečetla. Nepotřebovala jsem číst dál a myslím si, že seriál nebude pro fanoušky předlohy. Kniha je ničím nenápaditá kriminálka, dle mého názoru, seriál si s případy pohrál víc. Každopádně ale dává dostatek prostoru i jiným postavám, není to všechno jen o hlavní dvojici. Taky mi v knize přišlo, že tam jde o ně víc jako o potenciální pár. Sice nevím, jak to dopadlo v dalších dílech, ale v tom prvním nebylo daleko k tomu, aby mezi nimi něco bylo, kdežto v seriálu tam nevidím ani náznaky, jsou prostě přátelé. V současné nabídce velmi osvěžující.
Sice jsem v seriálu postrádala něco, co by z něj udělalo hvězdu, ale kriminální seriál to byl kvalitní. Plus velká pochvala za úvodní titulky.
Sice mám od Baldacciho raději Olivera Stonea a jeho partu, ale Seana a Michelle jsem si prostě nemohla nechat ujít.
Samotný seriál není ničím výjimečný. Je to průměrná kriminálka s cool týpkem a jeho upjatou parťačkou, jakých jsme už viděli desítky. Samozřejmě spolu musí často nesouhlasit a hodně se hádat, ale společně tvoří skvělý tým. Bohužel za celý seriál nepřijde moment, který by vás překvapil. Padoucha ze Seanovy minulosti poznáte hned, jakmile ho uvidíte, takže se nekoná žádný wau moment, protože jste vůbec netušili, že to byla daná osoba.
King & Maxwell nebere vše smrtelně vážně a některé scény jsou fakt vtipné. Ty by se bohužel daly spočítat na prstech jedné ruky. Moc mě nebaví ani ta struktura jeden díl-jeden případ, ta konspirační teorie se zastřeleným kongresmanem roztažená na jednu sérii by vypadala líp. Tenhle seriál by potřeboval nějaké posunutí v ději, ale příběh se neposunul ani o píď a skončil přesně tam, kde začal.
Myslím, že seriál ocení hlavně ti, kteří znají Seana a Michelle z knižní podoby, protože se tentokrát dobře povedlo nastínit jejich charaktery. Takhle si je snad každý čtenář musí představovat. Oceňuju ty malé narážky, které hlavní postavy seriálu přibližují mojí představě o knižních hrdinech: Seanova záliba v červené knihovně, Michellin nepořádek v autě, Michellina potřeba si ubližovat či Seanova neochota nosit zbraň.
Zbytek týmu (Edgar, Benny, Rigby i Carter) mi nijak k srdci nepřirostl, ale ani mi vyloženě nevadí. Chemie mezi hlavními postavami mi přijde chvílemi docela nucená, mezi nikým to nejiskří. Na druhou stranu je možné, že se snaží zachovat ten platonický vztah z knih.
Je to nenáročná podívaná, která se vám pár minut po zhlédnutí vykouří z hlavy. King & Maxwell tak poslouží jako vycpávka v období, kdy nemáte rozkoukaného něco zajímavějšího, nebo jako doprovodná kulisa k jiným činnostem.
Základy tohoto úsměvného krimiseriálu položil americký spisovatel a bestsellerista David Baldacci, nicmméně ústřední schéma vám rozhodně bude povědomé i odjinud. King a Maxwellová jsou zkrátka stará dobrá "buddy" detektivka, v níž se dva parťáci sloužící zákonu neustále špičkují, nicméně pořád táhnou za stejný provaz a zatínají tipec zločinu. Jen se tentokrát jedná o muže a ženu.
A také je pravda, že King a Maxwellová nepatří úplně mezi policajty. Kdepak, tahle soukromá očka mají mnohem zajímavější životopis, který jim vtiskl do vínku tvůrce seriálu Shannen Brennan, stojící takže za Kriminálkou Los Angeles. Sean King a Michelle Maxwellová jsou bývalí agenti tajné služby a oba disponují kromě odzbrojující drzosti také spoustou prakticky využitelných zkušeností. King je navíc právník, což se vždycky hodí. Stejně tak ale mají tito parťáci máslo na hlavě, jehož vinou ostatně museli opustit špionážní složky. Zatímco King v podání Jona Tenneyho neuhlídal prezidentského kandidáta před střelcem-atentátníkem, Michelle Maxwellové v podání (opět) Rebeccy Romijn chráněnce unesli přímo pod nosem. A přesto i takové minely mohou být skvělou motivací do práce. Aby dokázali, že na to stále mají, nevzdávají King a Maxwellová žádný případ včetně těch, v nichž jde opravdu o zuby. Jen se jim občas připlete do cesty minulost, na kterou by nejradši jednou pro vždy zapomněli.
Nemůžu si pomoct, ale po dvou dílech nevidím jediný důvod, proč bych měl seriál dál sledovat. Seriálů na podobné téma jsou desítky. Ty lepší z nich se snaží něčím odlišit - vtipem, hláškama, tajemstvím v pozadí, netradičními vyšetřovatelskými metodami nebo určitými zvláštními schopnostmi hlavních postav. Ani jedno jsem u seriálu nezaznamenal. Divil bych se, kdyby byl obnoven pro druhou sérii.