REMAKE SERIÁLU, NATOČENÉHO NA MOTIVY LITERÁRNÍ PŘEDLOHY - PLAGIÁTU
Předloha se svými téměř 700 stranami je komerčně úspěšným plagiátem knihy Harolda Courlandera "The African" (Alex Haley zaplatil v roce 1978 jako značné mimosoudní vyrovnání USD 650.000,- poté, co byl zažalován a bylo prokázáno, že plagioval minimálně 81 pasáží).
Příběh se tváří jako autentická rodinná historie, ale existuje mnoho nesrovnalostí, které toto tvrzení vyvrací - např. otrok Toby byl vlastněn Wallerovou rodinou 5 let před přivezením Kunta Kintho do Ameriky a zemřel léta před tím, než se Kizzy údajně narodila (o jejím narození neexistují záznamy).
Lidé z Juffure údajně znali bělochy jen z vyprávění, i když v polovině 18. století žili pouhých pár mil od britské základny, domorodá vyprávění o jeho rodu vznikla až poté, co Haley příběh na místě mnohokrát opakoval (tzv. "důkaz kruhem").
Román vyvolal vlnu zájmu o geneologii, ale geneologické studie slušně řečeno zpochybnily rodovou linii tak, jak je v Roots popsána. Zkrátka se jedná o fikci/plagiát, uzpůsobený autorem k dosažení dvou cílů - komerčního úspěchu a pozitivní diskriminace části populace.
Kniha se dočkala několika zpracování (miniserie 1977, Roots: The Next Generation 1979, remake 2016).
Remake z roku 2016 se liší od románu i od původní miniserie. Jak tomu tak již bývá, úroveň zpracování klesá s časem, to poslední je navíc viditelně "modifikováno" na základě společenské objednávky.
První dva díly jsou značně rozvláčné a podsouvají divákovi, že negramotní otroci nepoznamenaní vzděláním, přivezení z Afriky z oblasti s údajně relativně vyspělou kulturou/civilizací, disponují postoji současného člověka, které do něj jako imprint vložila aktuální společnost/kultura/vzdělání. Zkrátka nevzdělaný otrok převyšuje intelektuálně i mravně zlé "bělásky". Když jsme u toho, tak černobílé vidění prakticky všech postav na základě rasy (černí jsou lidští, mravní a laskaví, spolehliví, zato bílí jsou ukázkovým lidským odpadem) sice možná vyhovuje politicko-korektním požadavkům současných USA, ale nezbytně znechutí myslícího diváka. Pro dosažení většího kontrastu a zvýšení věrohodnosti jsou zařazeny brutální scény a megatuny patosu - zkrátka takový normální soudobý americký brainwashing.
Další díly jsou ještě obtížněji sledovatelné, nejen pro neustále narůstající zdlouhavost a zcela zbytečné vsuvky" mysticko-umělecké" komunikace s předky v Africe, ale také pro až nepochopitelné skoky v čase, které de facto likvidují kontinuitu postav/děje, třešničkou na dortu je patetický (a téměř komický) závěr. Kromě toho absentují výrazné postavy, které by divákovi alespoň trochu zpříjemnily nudu.
Pokud Vás tema oslovuje, tak si raději přečtěte román Harolda Courlandera (de facto skutečnou předlohu) a ne plagiát , nebo se podívejte na miniserii z roku 1977. Neprohloupíte.
Tohle bych asi neměla hodnotit, protože jsem u toho nevydržela tak dlouho abych tomu dala šanci. Po čtvrthodině jsem při tom začala brouzdat na webu a po další čtvrthodině jsem to prostě vypnula. (Přiznávám, že hodně mohl udělat český dabing, ale nesehnala jsem to v originálním znění.) Příběh mi přišel divně vystavěný, postavy nesympatické, nějak mi vůbec nepřišlo realistické prostředí (jako by to bylo spíš z moderní Afriky). A to dodnes vzpomínám, jak jsme na původní seriál koukali celá rodina (je fakt, že to bylo tak dávno a byla jsem tak malá, že mi utkvěla jen scénu s useknutou nohou:))
Roots sú nie sú na televíznych obrazovkách ničím novým. Ide o remake známeho diela a adaptáciu knihy. Dá sa povedať, že remaky sa v poslednej dobe stretávajú s veľkou obľubou a mnoho seriálov či filmov sa dostáva novej podoby. Niekedy sa to vydarí a niekedy zase nie. Originálnu predlohu som žiaľ nemala to šťastie vidieť, ale môžem povedať, že za mňa osobne sa Roots vydarili.
Roots je historickou drámou a minisériou. Je príbehom a cestou jednej rodiny. Príbeh je rozdelený do niekoľko častí, pričom každá mapuje rozprávanie jednej generácie. Všetko je navzájom poprepájané.. Možno sa niekomu bude zdať spôsob rozprávania príbehu tejto rodiny pomalý a rozťahaný, ale inak by to asi nemohlo ani byť. Časové skoky sú podané prirodzené, vôbec nepôsobia akoby mali byť vynútené. Veci, ktoré treba vypovedať sú vypovedané a potom sa príbeh pomaly a prirodzene posúva ďalej.
Nosnou témou tohto diela je otroctvo. Áno, nie je to práve najľahšia téma na strávenie a dosť záleží na tom ako je podaná. V Roots to bolo podané tak ako to bolo, bez ružových okuliarov, bez príkras, bez zjemňovania. Surové a kruté otroctvo, kedy ľudia inej pleti boli majetkom belochov a tí si s nimi robili čo chceli, zachádzali s nimi ako s handrami, akoby neboli nič. Niektoré momentu sú ozaj silné a v divákovi budú rezonovať istú dobu. Nie je všetko však len o krutosti a utrpení. Seriál sa nesústreďuje len na to. Mapuje aj ich všedný život. Postavy zažívajú aj momenty šťastia a radosti, momenty oslobodenia z krutej reality. Ani na okami sa nevzdávajú, nedajú sa zlomiť a poraziť. Z toho všetkého idú silné emócie. Čo tomu napomáha je atmosféra, ktorá dokáže naozaj vtiahnuť diváka do deja. To všetko je podkreslované hudbou, ktorá dokáže navodiť tú správnu atmosféru.
Čo robí Roots takým kvalitným dielom je vynikajúce obsadenie, ktoré lepšie ani nemohlo byť. Za zmienku stoja už len mená ako Jonathan Rhys Meyers, Laurence Fishburne či oscarový Forest Whitaker. Vybrať spomedzi všetkých niekoho, kto by exceloval a vynikal nad ostatnými by bolo ťažké. Každý jeden herec, každá jedna postava boli vynikajúce. Žiadne ploché a prázdne charaktery. Ale plnohodnotné a živé postavy. Rozdelenie postáv na dobré a zlé funguje tak ako má a pôsobí prirodzene.
Roots sú skvelou historickou drámou a minisériou, ktorá určite stojí za zhliadnutie. To, že tu má len 23 hodnotení je asi hanba a istotne si ich zaslúži viacej. Ide síce o ťažšie téma a nezaujme možno všetkých. Ale netreba sa toho báť a treba len dať tomu šancu. Ponúka všetko čo treba. A to príbeh, ktorý zaujme, dokonalé herecké výkony, autentickú atmosféru tej doby.
Musím ocenit uvěřitelné herecké výkony a celkově dobře zpracovaný příběh. Pochválit určitě zaslouží i hudba co nádherně dokresluje danou atmosféru tohoto díla. Rozhodně v divákovi vzbuzuje toto dílko emoce a také si myslím, že se jedná o vcelku originální počin, jelikož zase až tolik seriálů na toto téma není a celkově bych řekl, že z těch mála je rozhodně nejlepší. Oceňuji i momenty v této minisérii při kterých si říkáte, to jako vážně? Opravdu mu udělali tohle a tohle atd? No černoši to v té době vážně neměli jednoduché. Zároveň tu však najdete i krásné momenty z jejich života jako třeba svatba.
Na historii by se zapomínat nemělo a někdy opravdu není na škodu si připomenout co se tenkrát kde dělo a nebo mohlo dít. Právě i seriály jsou pak skvělým způsobem jak toho dosáhnout.