Labyrinth je hezký na pohled, kniha bude ale asi poutavější
Knihu jsem před sledováním minisérie neznal a i když mě to celkem bavilo, myslím si, že kniha sama o sobě bude zajímavější. Naprosto skvělá je produkce, výprava, kamera, kouká se na to báječně ať už jde o scény na hradě a v podhradí, bitvu nebo prolínání časových linek. Zklamáním pro mě byly jednotlivé postavy, zejména ty mužské většinou působí jen jako karikatury bez života. Potěší Tony Curran v menší roli. Řekl bych, že příběh bude lépe zpracovaný v knize, že to tak bude napínavější, na oko je ale minisérie parádní.
Samotná kniha, i když ji mám hodně ráda, je podle mě poměrně přeceňovaná, ale i tak jsem chtěla vyzkoušet seriál. Vzhledem k množství postav, nejrůznějších odboček a historických zmínek mi bylo jasné, že se kniha musí poměrně osekat, aby se příběh vlezl do dvou dílů seriálu. Jenže je to tak zjednodušeno, že pro mě je to kouzlo knihy fuč. Je to vidět třeba na příběhu Audrica Baillarda a Sajheho, jejich příběhy jsou naprosto upozaděny.
Je tu dost velký nepoměr mezi dobou, po kterou se seriál odehrává ve 13. století a dobou, po kterou se odehrává ve 21. století. Stejně jako v knize i v seriálu je příběh Alais mnohem zajímavější než příběh Alice a já se vždycky těšila, až se děj posune do minulosti. Navíc ta blonďatá osůbka s vykulenýma očima je nevinnost sama a mě děsně rozčiluje:-) Většinu času se tváří jako ztracené zvířátko, někdo by měl možná tendenci ji obejmout a chránit, ale já s takovými postavami nedokážu sympatizovat. V některých chvílích je taky to protnutí minulosti a současnosti až moc nepřirozené. Líbí se mi třeba Alaisino putování z Carcassone, kdy kolem projede Alice v autě, ale Will snažící se prolomit kód zámku střídající se se záběry na starobylý obléhaný Carcassonne už tak moc ne.
Záporné postavy jsou opět jenom karikaturou člověka. Proč jenom ti záporáci alespoň pro jednou nemůžou mít mozek? No a snaha o vytvoření druhého Silesa bez Paula Bettanyho prostě nemá šanci na úspěch. Katie McGrath ještě nestihla sundat Morganin škleb a Oriane hraje v podstatě úplně stejně.
Seriál sice postrádá napětí "od začátku do konce", ale jsou v něm zajímavé momenty a hlavně Jessica Brown-Findlay jako Alais je naprosto skvělá. Taky Tom Felton už konečně není jenom Draco Malfoy. Bitvy, upálení i nejrůznější mrzačení jsou na televizní produkci hodně dobré. Závěr je přesně stejně divný jako v knize:-) Sečteno a podtrženo, jedná se o nenáročnou podívanou, ve které se neztratí ani ten, kdo nečetl knižní předlohu, což nakonec může být i výhoda.
Jen tak pro zajímavost, úplně na konci ta průvodkyně na hradě je samotná autorka knihy Kate Mosse.
Oba dva díly byly velmi dobře zpracované. Na začátku jsem nevěděla, co od toho čekat - knihu jsem nečetla, ale naprosto mně to pohltilo. Středověké prostředí bylo nádherné, Aliciny vize a promítání středověku do současné doby mi přišlo akorát (na místě), nenucené. V pozadí příběh vypravěče skvěle doplňoval atmosféru seriálu. Jediné co jsem si představovala jinak byl samotný labyrinth, ale tato varianta seriálu nijak neuškodila.
Rozhodně mě seriál inspiroval k přečtení knížky a poté porovnám (pravděpodobně znova zkouknu) se seriálem. :)
Naprosto neovlivněná četbou knihy jsem se ocitla v říši fantazie a tak trochu pohádky, kde nechybělo zlo a dobro, zrada, spiknutí, bitva, zbabělost, ale i víra, sebeobětování a hlavně "láska". Ach jo, zase ta poslední tečka, ale tyhle příběhy tak přece musí končit:) Krásná a dnes použiji ten výraz "dechberoucí" vizuální podívaná.
Spracovať knihu na seriál,je vždy obtiažna úloha. Najme keď ide o hrubú knihu ako je Labyrint. Knihu som síce nečítala, ale pri sledovaní oboch častí som mala pocit,akoby museli knihu okresať o niečo viacej akoby bolo vhodné.
Počas dvoch dielov môžme sledovať dve roviny príbehu. Tú v minulosti a tú v súčasnosti. Príbeh Alais bol oveľa lepšie spracovaný ako ten Alicin. Prostredie stredoveku bolo znázornené bez zbytočnej nadnesenosti, umelosti, jednoducho tak ako to vtedy bolo. Alais bola sympatickou postavou. Príbeh v tejto rovine bol ukazovaný bez zbytočného naťahovania a umelosti.
Na druhej strane príbeh Alice pôsobil menej dokonalo. Všetko v tejto rovine príbehu sa sústredilo na pátranie,ktoré pôsobilo miestami umelo,rýchlo a neprirodzene-len aby sme našli nejaké stopy a dopracovali sa k nejakej odpovedi. Tiež som mala pocit,že viac než polovica vecí v tejto rovine ostala nevysvetlených alebo bola vysvetlená rýchlo a slabo.
Predeli medzi oboma časmi boli v niektorých momentoch vyriešené zaujímavo a v niektorých zase pôsobili až moc rušivo a umelo.
Menší problém bol aj s postavami. Postava Alais ako som už spomínala bola veľmi zaujímavá. Pôsobila prirodzene a jej príbeh bol zaujímavejší. Milá Alice,bola tá s ktorou som mala problém. Jej predstaviteľke sa totiž nedá veriť ani nos medzi očami, všetko hrala na jeden ublížený výraz. Záporáci boli záporakmi, presne podľa nalinkovanej šablóny. Katie MgRath hrala svoju rolu presvedčivo, len žiaľ sa podobala až moc na rolu Morgany.
Historické veci, a najme veci so stredoveku mám rada.No Labyrint si ma nedokázal získať tak ako som čakala. Mala som pocit,že keby bol príbeh rozdelený na viacej časti a niektorým veciam by bola venovaná väčšia pozornosť mohlo to dopadnúť lepšie. V konečnom dôsledku je teda Labyrint nenáročným, ľahkým a zaujímavým počinom.
S knihou jsem se docela trápil, lákavé téma, ale to prolínání časových rovin jen umocňovalo nudu a konec jako takový no, hmmmm. Zkusil jsem tedy toto filmové dílko, jestli to třeba nebude mít lepší náboj. Bohužel, filmové zpracování jen umocňuje všechny neduhy z předlohy. Vlastně vůbec nevím, proč jsem to dokoukal. Zmatek, nelogičnosti a natahovaná nuda, tohle několik německých povislých ňader a prdelek fakt nezachrání, v tomto ohledu znám taky lepší filmy. Snad jen některé středověké lokace stály za to, ale je spousta dokumentů, které tuto úlohu splní mnohem lépe, řekl bych mnohonásobně.