There's only one thing I'm interested in, and that is catching bent coppers!
BBC se opět vytáhlo se skvělým dramatem, které tentokrát cílí na zkorumpované policajty. A je to opravdová lahůdka, kterou nejde si neužívat. Od puštění první epizody mi trvalo přesně pět hodin, než jsem ji dokoukal, tak moc mě to k obrazovce připoutalo. Celá protikorupční jednotka je na výbornou, ale stejně tak je tomu i u jednotky, která je vyšetřovaná. A napětí to drží od začátku do úplného konce. Rozhodně doufám, že i ostatní série budou mít podobný...
Druhá série mě možná k obrazovce nepřilepila tolik, ale rozhodně to nebyla o nic slabší podívaná. Základní trojka se vrátila a tentokrát vyšetřuje Keeley Hawes, která je obviněná z toho, že úmyslně zavedla policejní konvoj k přepadení. Jenže bylo to tak? Skvělé vyšetřování, série zvratů a nedůvěra na každém rohu a hlavně těžko odhadnutelný výsledek až do poslední chvíle. Vyšetřování AC-12 mě baví a už se nemůžu dočkat, koho skřípnou příště.
Příběh třetí série není tak skvělej, jak předchozí dva. Místo toho však dohrává věci, které se rozehráli v minulých sériích. Ať už jde o Caddyho nebo Lindsay Denton. Jedné věci nemůžu uvěřit, že pořád posílají Kate do utajení, to už jim nikdo snad ani nemůže věřit. Čím déle jsou policisté AC-12 v akci, tím méně jsou sympatičtí, ale tak už to bývá. I díky okolnostem člověk musí fandit víc těm, po kterých AC-12 jde.
Čtvrtá série nás vrací zpátky ke schématu první a druhé řady. AC-12 se pouští do vyšetřování DCI Roz Huntley, kterou hraje úžasná Thandie Newton. Opět parádně zamotaná série, která nám dá i možnost vrátit se k (ne)uzavřeným věcem z let předchozích. Skvěle, teď už snad jen "God, give me strength", abych vydržel čekat na další sérii.
Pátá řada byla teda řádná napínačka až do úplného konce a rozhodně tomu pomohlo i obsazení Stephena Grahama do role Johna. Ten sehrál podstatnou roli v letošním příběhu, i když tentokrát se hlavně vyšetřovalo uvnitř AC-12 a byl jsem opravdu zvědav na závěrečné rozuzlení. To bylo zajímavé, ale rozhodně se těším na další řadu. Snad nebude tentokrát třeba čekat tak dlouho.
Čekání na šestou řadu stálo za to. AC-12 se vrací v plné parádě a tentokrát se pouštějí do vyšetřování Kelly Macdonald a pořád doufají, že konečně odhalí toho, kdo stojí v pozadí policejní korupce. Po několika sériích již standardní kvalita a člověk nedočkavě čeká na každý další díl, protože přijdou zvraty, které nečekáte. Překvapilo mě, kolik lidí bylo nespokojeno se závěrem a označují ho za zklamání. Já na tom již několik let oceňuji to, že to je skutečné, postavy nejsou jen černobílé a stejně tak jejich chování. I proto mi závěrečné vyznění přijde trefné (i když identitu H jsem nečekal) a nepřekvapilo by mě, kdyby šlo o úplný závěr. Mrzelo by mě to, ale něco mi říká, že by to bylo správné.
Temná kriminálka
Další z britských kriminálek, které jsou zaměřené celou sérií na jednu hlavní linii (případ). Temná kriminálka se sice točí hlavně kolem této záležitosti, ale tím, jak na ní reagují postavy, jak se k ní staví, dál rozšiřuje jejich působnost, odhaluje jejich charaktery a vnáší napětí do dalšího dění. Nelze pominout ani překvapující dějové zvraty, které opravdu nejde odhadnout podle klasické detektivní šablony včetně zakončení 1. série.
Vedle Happy Valley jedno z nejpříjemnějších překvapení poslední doby z Anglie.
Line of Duty
Opět jeden ze seriálů, kde mně nedělalo žádný problém sledovat ho s napětím až do závěrečné klapky. Ani jednoho z hlavních protagonistů jsem sice moc neznala, ale tady všichni po herecké stránce zabodovali. Jak Lennie James v roli nešťastníka Tonyho a nebo i do případu zakousnutého Steveho, kterého zahrál taky výborně Martin Compston. Škoda jen, že Gině Mckee, známé ze Ságy se moc prostoru na place nedostalo. Gregory Piper si toho malého hajzlíka střihnul taky skvěle, já bych ho šoupla do pasťáku okamžitě, ani okem by nemrknul.
Příběh ze světa policejní korupce, kde nic není takové jak se jeví na první pohled, kde nic není černobílé a je hodně zaměřen na charaktery jednotlivých postav, o jejich loajalitě, poctivosti, kompromisech, intrikách a v neposlední řadě o svědomí.
Jistě, že tam bylo pár místeček, kde jsem to jedno oko přimhouřila, ale jinak jsem maximálně spokojená.
První díl druhé série má velmi solidní rozjezd a grády, které vás nenechá v klidu ani minutu, tak uvidím jak si povedou dál........a výsledek je moje nadšení, že nepůjdu s hodnocením dolů v žádném případě.
Téměř jsem se od monitoru nehnula, jak to bylo napínavé a svůj vysoký standard si nejen udržel, ale možná byl i o level vyšší.
Zkrátka to byla pecka, kterou všem milovníkům britských seriálů ráda doporučím. A kdo si už moc nepamatuje první sérii, tak to není žádný problém, protože se na protikorupčním vyšetřuje zcela jiný případ a základní herecká sestava zůstává stejná. A opět moc velký dík za titulky datel071.
The Best
Jeden z nejlepších kriminálních počinů všech dob. Nejen že je natočený podle skutečnosti, ale také skvěle zrežírovaný, zahraný a napínavý od první do poslední epizody. Až syrově natočené kriminální drama dokáže navodit dojem skutečnosti, čemuž pomáhá spíše odbarvená kamera (žádné pestré barvičky, spíše streetový tón) a přirozené herecké výkony bez příkras (nečekejte žádné kung-fu bitky, nebo jiné akční "vylomeniny"). Sledování probíhajícího vyšetřování s pohledem na britské policejní postupy přináší řadu překvapivých momentů a jejich konfrontace s realitou udržuje diváckou pozornost na maximum. Hra na kočku a myš pak dodržuje ty nejlepší tradice britského filmařského umění, které tvůrci přenesli do TV podoby v té nejvyšší kvalitě.
Line of duty
Line of duty je další z řady vynikajících seriálů od BBC. BBC prostě umí vytvořit na malém prostoru syrové drama plné emocí.
Hlavní hrdina Steve Arnott se mi na začátku moc nezdál, vypadal strašně moc mladě na takový velký úkol. Během těch pěti dílů je několikrát postaven před morální dilema. Má říct pravdu, nebo má lhát, aby zachránil sám sebe? Má se rýpat v životě zdánlivě nevinného muže? Světí účel prostředky? Jak moc může člověk chybovat, aby to bylo ještě přijatelné? Je opravdu nutné vždy říkat pravdu?
U Tonyho Gatese se krásně ukazuje, že když je na vrcholu, tak už není žádná cesta vzhůru, ale jenom sešup dolů. Jedna "nevinná" výpomoc milence se může zvrtnout v něco dost ošklivého. Bohužel, když Tony zjistí pravdu, je v tom až po uši. Od té chvíle se zoufale snaží napravit situaci, ale všechno je jenom horší. Seriál hezky vykresluje, jak jeho psychika dostává zabrat. Tonyho vyšetřování ovšem neovlivňuje jenom jeho, ale i celý jeho tým. Kdo mu kryje záda a kdo ho bodne do zad?
Steve i Tony si jsou v něčem strašně podobní. Oba se zarputile snaží dělat dobré věci na špatném místě a ve špatnou dobu. Oba ukazují, že nic není jenom černobílé, ale že jejich svět je tvořen spíše odstíny šedé. Tady je taky vidět, jak moc je od nich odlišná Kate, která odstíny šedé vůbec nebere v potaz.
Jsem hrozně ráda, že v seriálu byl ten mladý naivní policista v uniformě. Jeho příběh je alespoň trochu pozitivní a ukazuje, že lze něco změnit, když se chce. Sice by v té čtvrti pravděpodobně dlouho nepřežil, ale pro mě jeho příběh představuje šťastný konec a jakousi naději.
První polovina série je výborná, druhá trochu drhne. Navíc nebyly vyřešeny všechny otázky. Co se stalo s některými vedlejšími postavami? Doufám, že odpovědi přinese druhá série. Už jsem zvyklá, že britské detektivky mají většinou hořkosladké konce, ale tady ten konec je jenom hořký.
Prostě BBC
BBC připravila další ze svých skvělých minisérií. Tato stanice má prostě talent na krátká dramata a tento počin je toho důkazem. Hlavní hrdina je takovej čestnej chudák, dá se říct "hodnej blbec", který, když odmítne lhát, aby se zakryla závažná chyba, která stála nevinného muže život, odchází k protikorupční jednotce. A aby toho nebylo málo, jako první dostane za úkol vyšetřování policisty roku Tonyho Gatese, který je na první pohled příkladným policistou se skvělými statistikami zatčení, ženou a dvěmi dětmi, takže to zpočátku nepřijímá příliš nadšeně. Navíc musí snášet značně nevybíravé chování Gatesových věrných podřízených, kteří se mu to snaží co nejvíc ztížit. Od počátku má člověk sice jasného kladného hrdinu, ale u toho hlavního záporáka to není tak jasné. Není takový, jak by člověk očekával zkorumpovaného policistu, na začátku člověk netuší, jestli je oblíbený policista jen obětí, nebo tam něco smrdí, spíš než jako čistokrevný zloduch vypadá Tony Gates na lidskou bytost toužící po úspěchu a snažící se udělat tu nejméně špatnou věc a jakmile se dostane do problémů, snaží se zachránit si zadek - jakkoliv. To je velmi lidské. Je u něj krásně vykresleno, že v životě není nic černobílé. Rukopis BBC je na tom viditelný, napínavé, spíše psychologické, ale ne hollywoodsky vynucené. Postavy jsou skvělé zvládnuté, což bývá největším plusem BBC minisérií (Vzpomeňme si - Luther, Wallander, Sherlock). Konec je ale neuspokojivý, stejně jako to většinou dopadá v reálném životě. Nicméně to jen dokazuje, že si tato minisérie na nic nehraje, vše předkládá tak, jak by to skutečně mohlo být, žádný pohádky, žádný happily ever after, prostě jen syrová skutečnost. Tomu, kdo si libuje v britských seriálech, rozhodně doporučuju.