Seriál je zaujímavou kombináciou dokumentu a Sci-fi príbehu. Dokument sa odohráva v roku 2016, príbeh potom v roku 2033. Téma je pre obe časti rovnaká - osídľovanie planéty Mars. Zatiaľ čo v dokumentárnej časti je nám prostredníctvom nahliadnutia do spoločnosti SpaceX Elona Muska predstavová teória, príbeh ukazuje prvé pristátie človeka na Marse a postupné osídľovanie ako dobrodružné Sci-fi. Miestami sa síce javí ako reklama pre Muska, ale úspechy SpaceX a inšpiratívne vízie mu nemožno nijako zaprieť.
Začátek pro mě byl poněkud těžkopádný. Fascinace Marsem a děním v roce 2033 pomalu ubíjela jednotvárnost keců v roce 2016. Pilot bych osekala minimálně o dvacet minut těch povídaček okolo. Chápu, že pro někoho to je stěžejní, ale široká veřejnost, která na to kouká jen ze zvědavosti, se nudí.
V podobném duchu se odehrávalo i zbylých pět epizod. Dokoukala jsem to jen proto, že mě zajímala dějová linka Marsu. Od filozofických úvah se přešlo k mapování úspěchů a neúspěchů co se vesmíru týče.
A v poslední řadě mi vadil i způsob natáčení. celý seriál byl v duchu dokumentu. Mám dokumenty ráda. Ty pravé, co se opírají o fakta. Sci-fy seriál podaný takovou formou mě prostě nedokázal zaujmout.
Celkově zazdili obrovský potenciál který tento seriál bezpochyby má.
I když mi kostra seriálu přijde zajímavá, negativní pocity převážejí nad těmi pozitivními.
Seriál odstartoval velkolepou reklamní kampaní s podtextem "seriál celosvětového významu" a intenzitou, že by tomu člověk snad i uvěřil. Bohužel (dle mého) zůstal daleko, daleko za očekáváním. Nabízelo se, jestli se autoři nechají "ovlivnit" stanicí History Channel a jejími Vikingy. Určitě nenechali, a jestli ano, tak ve vzdálenosti max. 56 miliónů km a měli zavřené obě oči.
Je jasné, že dokumentární části, převážně věnované společnosti SpaceX (pro kterou to byla hlavně investice do reklamy) se to netýká. Dokument je dokument a možná by bylo lepší, kdyby se autoři nepouštěli do samostatných projevů. Hraná část, která probíhá v roce 2033 je přes veškerou snahu nuda, nuda, šeď, šeď. Snaha o dramatičnost vychází naprázdno a s postupujícími díly přibývá stále víc pomalých záběrů, natahujících dialogů a děj se prakticky jen pozvolna převaluje vpřed a jediná otázka, kterou Vás donutí si položit je, "kdy už bude konec"?
MOC jsem se těšil, MOC jsem od toho očekával a byla to MOC velká chyba. Dávám 60 % jen díky přínosu a významu společnosti SpaceX.
Jednak je to fikce o misi na Mars z budoucnosti. Snaží se jet na vědeckých základech, jak by to mohlo být a není to špatně udělané, ikdyž co do poutavosti a provedení by se dalo semtam něco vytknout.
Druhá rovina je vlastně dokument z roku 2016, kdy k tématu mají co říci reálné současné kapacity vesmírného výzkumu a to je vpravdě pecka. Dozvíme se většinu z historie o letech do vesmíru a hromadu informací, jak to teď s tím letem na Mars vypadá. Opravdu povedená záležitost.
EDIT po S02: Jak jsem nad první sérií jásal, tak S02 velké zklamání. Poměrně reálné nebo alespoň trochu uvěřitelné propojení fikce a dokumentu nabralo směr, kterému jde uvěřit opravdu jen těžce. Pouhých 9 let po úspěšném přistání a zabydlení mise na Marsu se na něj najednou nahrne firma, která tam jde něco těžit. Nějak (nevysvětleno jak) tam dotlačí neskutečný množství materiálu a techniky (a ikdyž s sebou táhnou několik kilometrů kovových trubek, tak nemají vyřešenu zásobu vody). Pokud dneska počítáme každej gram v raketě, tak představa, že v roce 44 dotlačíme na mars mnohotunové těžící mašiny a to ne jenom jednu, ale hodně, je prostě směšná. Část uvěřitelné fikce se tak změnila na fikci hloupou (umístit časově o nějakou tu desítku let do budoucna, tak bych to horko těžko ještě bral). A část dokumentu už přestává prezentovat aktuální techniku a vize jak to udělat, ale mění se na ekologickou agitku a ukazuje, jak jsme vydrancovali matičku Zemi a že bychom neměli drancovat jiné planety. Já to nerozporuju, jenom z toho zmizelo prakticky všechno, co mě na první sérii hodně bavilo. Hodnocení jde hodně dolu.