plakát seriálu

M.A.S.H.

(M.A.S.H.)

Zajímavosti ze seriálu
Ve dvou epizodách si zahrál i skutečný otec Hawkeyeho, Robert Alda coby Dr. Anthony Borelli.
Seriál má 11 sérií, ale Korejská válka trvala jen tři roky.
Hawkeyeho rodné město je Crabapple Cove. To je jediné fiktivní rodné město ze všech postav.
Potterovu klisnu Sophii hraje skoro pokaždé jiný kůň. Několikrát i samec.
Otce Mulcahye měl hrát Rene Auberjonois, ale odmítl.
Plukovník Potter je podle většiny seriálu z Hannibalu v Missouri, ale v jeho prvních epizodách je z Nebrasky.
Zkratka M*A*S*H znamená "Mobile Army Surgical Hospital".
"Náhražkoví" hrdinové (BJ, plukovník Potter, a Charles) byli v seriálu déle než hrdinové původní (Trapper, Henry, a Frank).
Klinger se měl ukázat jen v jedné epizodě, ale jeho popularita mu zajistila stálé místo.
Poslední epizoda, která se točila, se jmenuje "Jak jde čas". V ní doktoři zakopají krabici s různými věcmi jako památku pro příští generace. Po skončení natáčení si každý z herců zakopal vlastní krabici někde na pozemcích 20th Century Fox. Krabice obsahují různé osobní věci, které pro ně během let natáčení něco znamenaly. Podle Alana Aldy jeho skříňka stále odpočívá ve svém tajném hrobě.
V původním návrhu pilotního dílu seriálu byl Hawkeye ženatý s přítelkyní ze 4077.
Pouze jeden vtip se v 251 epizodě opakoval. V dile 'Válečná dopisovatelka' a v 'To je šoubyznys, část 1' Hawkeye přivítal ženu ve vrtulníku slovy "Odkdy na této lince létají letušky?".
Hawkeye v jedné z prvních episod posílá dopis své matce, ale v episodě 'Sons and Bowlers' říká Charlesovi, že jeho matka zemřela, když mu bylo deset let.
Loretta Swit, představitelka Margaret, po příjezdu do České republiky ocenila, že je zde seriál vysílán bez umělého smíchu.
Alan Alda se jako jediný objevil ve všech 251 epizodách seriálu. Kromě něho překročili hranici 200 částí jen Loretta Swit (Margaret), Jamie Farr (Klinger) a William Christopher (otec Mulcahy).
Harry Morgan se poprvé objevil v seriálu jako šílený Major General Bartford H. Steele už v první části 3. série. Jako Plukovník Potter se představil až v první časti 4. série.
Herec Jamie Farr (Maxwell Klinger) se zúčastnil skutečného konfliktu v Korei.
Radar (herec Gary Burghoff) má na levé ruce dva prsty kratší než ostatní. To se tvůrcům seriálu podařilo skrývat tím, že Radar držel v ruce různé předměty. Byly ale i momenty, kdy šla jeho vada na ruce občas vidět...
Jak jistě víte, M*A*S*H znamená Mobilní Armádní Chirurgická Nemocnice. Seriálová nemocnice se v seriálu stěhovala asi dvakrát. Skutečné mobilní nemocnice se stěhovaly až třicetkrát.
Představitel filmového Henry Blakea (Roger Bowen) zemřel o den dříve, než jeho seriálový představitel McLean Stevenson. Oba zemřeli v únoru 1996.
I když válka trvala 3 roky, v seriálu slavili Vánoce pětkrát.
M*A*S*H je vůbec prvním americkým seriálem, ve kterém je použita nadávka "son of a bitch".
Sestry ve vedlejších rolích (ty které jen přišly, řekly jednu až dvě věty, a zase odešly), se většinou jmenovaly Ableová, Bakerová nebo Charlieová. Za války v Korei byla pro počáteční písmena abecedy používána hesla "Able", "Baker" a "Charlie" (až později se změnila na "Alpha", "Bravo" a "Charlie". Časem ale vyvstal problém, když se tyto jednoepizodní role staly víceepizodními. Tvůrci tak začaly tvořit konkrétní postavy sester. Došlo třeba k situaci, kdy herečka Kellye Nakahara hrála jak sestru Abelovou, tak sestru Charlieovou, než dostala víceepizodní roli sestry Kellyeové.
Tvůrci nechtěli používat umělý smích, to jim ale stanice CBS nepovolila. Kompromisem nakonec bylo používání umělého smíchu u scén operací, pokud si tvůrci budou myslet, že se tam hodí. Tomu se ale tvůrci snažili vyhnout, jak mohli, a tak některé epizody jsou naprosto bez umělého smíchu. Stejně tak i oficiální DVD obsahují možnost si umělý smích k epizodám zapnout, nebo vypnout.
Film a později seriál byly založeny na knize Richarda Hornbergera, který sloužil v jednotce MASH 8055. Seriál se začal natáčet právě díky obrovskému úspěchu filmu, který shlédlo jen v Americe 14 miliónů diváků.
1/2
12