Nic v Twin Peaks není tím, jak to vypadá
Geniální seriál a zároveň asi největší bizár, který jsem v životě viděl a u jehož sledování jsem se mnohokrát přistihl, jak se sám sebe ptám, proč sakra na tu nelogickou zvláštnost koukám (jako asi všichni). Nicméně, Twin Peaks je tak originální, neobvyklé a zajímavé, že skutečně nemá konkurenci (kterou by díky své divnosti nemělo stejně). Je výborně napsané, plné vynikajících postav, nádherných holek (jedno z největších pozitiv tohoto města), naprosto geniálních hereckých výkonů (hlavně MacLachlan a Ray Wise) a podivností, že to prostě musíte vidět - a já jsem vlastně docela rád, že jsem se tomu tak dlouho vyhýbal a podíval se na to až teď - s jedním z nejlepších českých dabingů vůbec. První polovina seriálu, naštěstí o něco delší, ve které se řeší vraždy Laury Palmerové, je naprosto dokonalá, bezchybná, plná nápadů (a podivností) a fakt mě nesmírně bavila. Potom bylo pár dílů trošku slabších - a pak přišel excelentní Wyndom Earle a opět to nabere neskutečné grády až do bizarního finále, které by mě ještě před pár lety (natož v roce 1991) svojí úplně poslední scénou totálně nasralo - tou otevřeností. A mrzí mě taky to, že Lynchův agent a Duchovnyho agent(ka) Denis(e) dostali tak málo prostoru. A ještě musím zmínit jednu věc - hudbu. Jedna z nejkrásnějších a nejpůsobivějších, jaké jsem kdy slyšel, Love Theme je skutečně mistrovské dílo. Jako celek je to neskutečně bizarní, plné sov(?), obrů, trpaslíků, červené a modré (Lynchovská klasika) a nemáte absolutní šanci to pochopit (i když mnohokrát, skutečně mnohokrát jsem si říkal, že to chápu a pak mi Lynch vysvětlil, že vlastně teda ne) a smysl pro humor tam je také vynikající. Jeden z nejlepších a nejzajímavějších seriálů, které jsem kdy viděl a který si někdy určitě zopakuji - teď si ale dám delší pauzičku, kouknu na něco normálního a pak se podívám na novou sérii. 95%.
This Is The Water And This Is the Well. Drink Full And Descend.
Občas se mi stane, že než se podívám na nějaký seriál dostanu vizi, že to bude úplné mistrovské dílo, které trumfne moje dosavadní oblíbence. Ještě nikdy se, ale proroctvíčko nevyplnilo více než jsem čekal. Po zhlédnutí Twin Peaks totiž začínám silně pochybovat, zda někdy najdu substitut.
Původní seriál: Pro diváky v 90. letech bylo Twin Peaks naprosté zjevení. A ačkoliv je dnes zápletka malého městečka se záhadami regulerní televizní klišé (Stranger Things, Les Revenants, Riverdale, Wayward Pines) silně pochybuji, že by, kterýkoliv z vyjmenovaných mohl být s Twin Peaks srovnáván.
V první řadě si musíme připomenout kdo je David Lynch. Je to režisér s velkým R a král bizáru na stříbrném plátně. Kritici o něm řekli, že se vysmívá vlastnímu publiku, což tak sice nejednou může působit, ale vzhledem k tomu jak perfektní a umělecké (a stejně bizarní) jsou jeho filmy, můžeme o Lynchovi prohlásit, že to na nás nehraje a opravdu je to takový magor. V uvozovkách.
Mnoho lidí si stěžuje na dlouhé smyslnedávající scény. No, dnes už se natáčí jinak a Lynchovu vizi s tím nelze porovnávat objektivně. Mnoho s těchto scén má za účel pobavit, protože humor (ať už jste nebo nejste fanoušci takovéhle srandy) je jedna z částí původních Twin Peaks, která mu dává ještě lepší šmak. Na jednu stranu máte kriminální vyšetřování, nadpřirozeno, temnotu, bizár a na té další specifický humor, ze kterého lze dokonce vybírat. Mezi zástupem postav je to Pete Martell, Ben Horne, Dáma s polenem a nebo samotný Dale Cooper.
A tím se dostávám k další části. Postavy. Nejenom, že jsou všechny strašně sympatické, ale je jich TOLIK. No a to já (jakožto fanoušek J.K. Rowling) rád, a je to faktor, který vždy dokáže pozvednout příběh. Tolik dějových linek...Hm.
Samotná atmosféra původních Twin Peaks je strašně unikátní a nepopsatelně krásná a vtahující. Není ani moc temná ani málo zajímavá. Je tak akorát skvělá a vyhovující. A do mysteriózní show velmi dobře zapadající.
No a v neposlední řadě i legendární hlášky jako Damn fine cup of coffee, Black as midnight on a moonless night a podobně...dávají fanouškům seriálu další důvod proč seriál milovat.
Jsem silně zklamán, že redakce SerialZone, která se seriály živí, sama nedokáže ocenit démant, který Twin Peaks představuje. Byla to jiná doba. No a přehrávající herci nebo netypický soundtrack k tomu patří. Nelze srovnávat s dnešní tvorbou.
Revival: V tomto bodě už fanoušci Twin Peaks (ba dokonce i dlouholetí obdivovatelé Davida Lynche) nejsou za jedno. První tábor považuje Davidův bizarní přístup (jenž občas navštívil i originální seriál) se, kterým vytvořil Fire Walk With Me a The Return, za nesmyslný paskvel, který ničí tak dobrý seriál. A pak jsme tu my. Ti, kteří milují The Return. Já sám jsem ještě neobjevil kompletní hodnotu Fire Walk With Me, i když jí hledám a jednoho dne ji objevím, ale The Return...Nevím jestli se zde shodnu s ostatními, (s největší pravděpodobností ne) ale Twin Peaks revival považuji za ještě lepší než původní seriál.
Do toho. Zlynchujte mě!
Ale teď vážně. Nevím jak vás, ale mě vždycky zajímala více perspektiva autora, než to jak se dílo líbí fanouškům (viz. George Lucas a Star Wars). No a s ohledem na to jak dlouho musel Mark a David scénář ke 3.sérii psát, a s ohledem na to, že všechny epizody režíroval Lynch osobně, pokládám The Return za ještě lepší Twin Peaks. Za skutečnou vizi autorů (očividně hlavně Davida).
Všechny zápletky, dějové linie, kvadriliony dalších záhad, propojení s Fire Walk With Me, 3 Cooperové, temná atmosféra, Tým FBI: Cole, Prestonová, Evansová, Rosenfield, krásná ukončování epizod kapelou v Roadhousu a mohl bych pokračovat ještě dlouho, mě chytly a nepustily. Do Twin Peaks jsem se zamiloval. Vůbec to nechápu. Nemám ani šajna o čem to je a považuji to za umělecké mistrovské dílo. A už se nemůžu dočkat až se podívám na filmy Davida Lynche.
A teď se vyjádřit ještě k poslední věci. Bizár. Každý režisér má něco. Tim Burton gothickou atmosféru, Quentin Tarantino krvavou lázeň no a David Lynch má hol bizár. Prostě se mu to líbí. Baví ho to. Proč ne. Někdo to vidí ve verších poezie a někdo v trpaslíkovi říkájícím, že je ruka a vydávající zvláštní zvuk. Nerozumím tomu, ale respektuji to a líbí se mi to. A myslím, že je to neodmyslitelná součást Twin Peaks.
A abych přece našel výtku, občasně až moc dlouhé nezajímavé (podotýkám nezajímavé) scény mě sice neiritovali, ale mohlo by jich být méně (viz. dementní Cooper) a kdyby některé scény v ''Zóně'' nevypadali jako stříhané v Movie Makeru taky by to bylo asi lepší. Nic horšího jsem nenašel. Pardon. Ta show je prostě dokonalá.
Nejlepší Postavy: Ben Horne, Dale Cooper, Albert Rosenfield, Mr. C, Margaret Lenterman/Dáma s polenem, Pete Martell, Diane Evans, Mike/Philip Gerard, Annie Blackburnová
Nejlepší Herci: Kyle MacLachlan, Ray Wise, Sheryl Lee, Richard Beymer, Sherilyn Fenn, Piper Laurie, Jack Nance
Nejlepší Série: 3.série, 2.série
Nejlepší Epizody: May The Giant Be With You, Part 7, Part 14, Night Of Decision, Pilot/Northwest Passage, Part 1, Part 2, Part 12, The Condemned Woman, Part 16, Traces To Nowhere, Laura’s Secret Diary, Rest in Pain, On The Wings Of Love, Lonely Souls, Drive With A Dead Girl
Twin Peaks
Když ono je to s panem Lynchem těžké.Sám si někdy říkám,jestli vůbec ví,co točí.Jeho styl nabízí divákovi více otázek,než odpovědí a některé věci je lepší vypustit a nezabývat se jimi.Ale musím to rozdělit na dvě poloviny.Tento seriál mě chytil od první epizody a to hlavně díky Kylemu MacLachlanovi.Ať už jeho kariéra pokračovala jakkoli,tohle byla jeho nejlepší role a to on dělal hodně tento seriál.Čím seriál pokračoval dál,tím mi sedělo více postav.Musel jsem to shlédnout co nejrychleji.Po odhalení vraha to už však nebylo ono a musím se přiznat,že jsem to dokoukal hodně jen z povinnosti.Bohužel třetí série se svým dvěma nevyrovná.
Welcome to...
1. série - 85% - Zavítat do Twin Peaks v době vzniku musela být slast, jaké nebylo rovno. Takhle komplexní zážitek na samém začátku devadesátek, kdy se ještě na pečlivě provázané seriály zdaleka nehrálo, působil po zásluze jako zjevení a přestože jsme se ve zlatém i stříbrném seriálovém věku dočkali lecčeho, nezaměnitelná atmosféra funguje na výbornou i v roce 2017, kdy agenta Coopera poprvé potkávám i já. Vyšetřovací, vztahová i společenská stránka vyprávění mě zajímá na maximum, po nenápadných náznacích rozšíření místní mytologie také pokukuji zvědavě a navíc mi přijdou snad jen ony charakteristické lynchoviny (trpaslík), které z celkového obrazu vystupují až příliš nápadně. Díky perfektně napsaným a zahraným charakterům (zatím vede Dale, Norma a Shelly) jdu do místních lesů bloudit s čím dál větší radostí a rozechvěním.
2. série - 65% - Už dlouho jsem neměl v hlavě takový otazník, jakým je pro mě alespoň trochu vypovídající procentuální hodnocení druhé sezóny příhod a nehod z nenápadného města s lesy a vodopádem. Když se totiž v centru dění pohybuje Cooper, dokončuje vyšetřování Lauřiny vraždy a obklopuje se bezchybnými vedlejšími postavami (Denise, Gordon a Annie by si zasloužili minimálně jednou tolik prostoru), jedná se stále o takřka bezchybný seriál plný skvělých scén. Zároveň se tu ale dá narazit na hromadu charakterů, kterým nemůžu přijít na chuť a většinu času mě nehorázně otravují. A vzhledem k tomu, že Ben, Jerry, Leo, Bobby, James, Hank, Nadine a kvůli nešikovnému hereckému výkonu Jacka Nanceho i Pete mají linek nepočítaně, nebyl jsem daleko od nižšího hodnocení. Spásou Twin Peaks jsou naštěstí milostné i přátelské vztahy těch lepších postav. Dale + Audrey, Dale + Annie nebo Shelly + Gordon jsou během okamžiku vytvořená pouta, kterým fandím a díky Badalamentiho nezprotivitelnému soundtracku se u nich i pravidelně dojímám. O to víc pak bojuji se změnami jednotlivých nálad, nemožnými vedlejšími příběhy (James a tajemná neznámá, katarze Josie, Nadine zápasnice, ďábelské dítě Nicky) a s (ne)vývojem populární mysteriózní linky. Všechny možné sovy, Bob, jeskyně a tajné vchody a místnosti totiž dlouho zdánlivě nevedou nikam a když se ve finále přece jen do oněch míst podíváme, krotím jen těžko zklamání z toho, co tam nacházím. Lynch mě sice stále svým přístupem baví, ale používat ony nicneříkající výjevy jako pointy vyprávění je snad až příliš. Slavný poslední záběr bych při sledování v devadesátkách bral jako slušnou kudlu do zad, takhle se ho těsně před čtvrtstoletí dlouhým skokem jenom bojím.
Fire Walk with Me - 80% - David Lynch a celé jeho milované městečko přesně v té formě, v jaké ho mám nejraději. Vrací se ke kořenům, vypráví, co bylo před začátkem, přesto mi po příjemných troškách dávkuje agenta Coopera a od nejvyššího hodnocení ho zdržuje jen příliš velké množství scén s Trpaslíkem a jeho partou. K němu sice chtě nechtě zůstávám zhypnotizovaně přikovaný, ale onou pointou plnou zadostiučinění pro mě stále není. V první řadě je ale výzva ohni tragickým příběhem nejslavnější místní antihrdinky, jejíž osud tak konečně poznávám z první osoby a můžu po jejím zmařeném životě truchlit o to víc, že nejde jen o kolektivní smutek.
The Return - 80% - Spousta ticha, spousta paniku-spouštějícího hluku, spousta výjevů, jejichž význam nemám šanci pochytit, spousta slepých uliček a spousta okamžiků, kdy si nejsem jistý, jestli právě sleduji zásadní pointu celého vyprávění nebo jen Lynchův vtípek, roztažený na několik desítek minut. Nejnovější kapitola je starým epizodám podobná jen v náznacích, nikdy nedovoluje divákovi úplné pochopení viděného a přesto dokáže přikovat obrovskou silou, abych mohl žasnout nad famózní trojrolí, kterou vystřihl Kyle MacLachlan v životní formě, nad dojemnými chvílemi, které překvapují nejvíc tím, že je v daný moment vůbec nečekám, nad každou cameo roličkou kohokoli ze známých tváří. Aura Městečka Twin Peaks tak nemizí, naopak houstne do netušených rozměrů a i když nám není souzeno se dočkat finálního rozuzlení se zodpovězením zbývajících otazníků, já zůstávám spokojen. A vím, že se sem budu chtít vrátit, i když si teď po pozvolném zhlédnutí celého seriálu během čtyř měsíců budu potřebovat dopřát dlouhý nádech. Jen by nemusel trvat pětadvacet let.
Seriál všech seriálů
Nemám slov. Po letech odmítání se na TP koukat - protože jím byla posedlá má spolužačka, kterou jsem nemohla vystát :o) - jsem při vysílání na ČT2 neodolala - a už jsem byla v pasti. Takovýhle prvotřídní mix napětí, thrilleru, hororu, duchařiny, černého humoru a hlavně skutečně geniálních hlášek (většinou znějicích z úst Dalea Coopera) se jen tak nevidí. Navíc s takovým obsazením. Kyle MacLachlan je naprosto neodolatelný a David Duchovny už v životě nedostane tak skvělou roli (update - dostal, v Californication :_). A navíc, dlouhovlasí šedovlasí santusáci mi od té doby nahánějí hrůzu. Jeden z nejlepších seriálů všech dob!! (I když jsem po něm měla většinou těžké spaní.) PS: Nesmím zapomenout na hudbu Angela Badalamentiho, ta je skvostem skvostů.
Já nerosumět, co vy myslet ...
Tak po bouřlivé diskuzi v rubrice „S lupou do historie“, kde se trhaly občanky a vyráběly voodoo figurky a kde jsem i já byl součástí dění, musím, ač nerad prohlásit, že 3. série NEMÁ s původními Twin Peaks moc společného. Nevím, možná je to tím, že si vodní dýmku dopřávám toliko v létě, jinak mě OPL fakt nebere, nebo prostě svým IQ D. Lynchovi nestačím… Po prvních dvou dílech jsem si říkal "jasně, má to 18 dílů, rozjezd může být pomalejší". Přišel 3 díl a lehce jsem znejistěl, protože ten jsem nepobral. Po 7 díle jsem jásal, protože to vypadalo, že přeci jenom to pro mě dostává nějaký uchopitelný tvar, ale to jsem netušil, že může být hůř. A taky bylo, protože po 8 dílu jsem došel k závěru, že buď jsem tupé, deprimované hovado, které absolutně nerozumí umění, nebo je hovado někdo úplně jiný, a vzhledem k tomu, že žije z předchozího renomé (které mělo své opodstatnění), úplně zničilo, nebo alespoň do aktuálně odvysílaného dílu ničí jeden z kultovních seriálů… Zklamáním je pro mne i hudba, protože kromě úvodních Chromatics je to nuda. Úvodní znělku nepočítám, protože ta je od první série stejná a články, že Badalamenti skládá hudbu pro třetí sérii považuji už jen za reklamní tah.
30%, a to jsem hodně, ale hodně hodný, asi nostalgie.
Fire Walk with Me
Kultovka a já naprosto chápu proč. Otázka: "Kdo zabil Laura Palmerovou?" je vlastně úplně vedlejší protože tady se vytahují kostlivci ze skříní a její smrt tomu napomohla.
Kyle MacLachlan jako agent FBI naprosto exceluje, ostatní herci a jejich postavy jsou taky skvělí. Tohle americké maloměsto mě naprosto dostalo, ale především Lynch s Frostem (Jak na tenhle námět přišli? Fakt borci!) a "vychytávkami" jako např. již zmiňovaný Duchovny nebo samotný Lynch coby šéf agenta Coopera.
Musím rozhodně zmínit hudbu, protože hudba je fenomenální - Love Theme from Twin Peaks je scary/creepy ale tak to má být, naprosto se tady hodí a podporuje celkovou atmosféru. No a záběry "krajinek" mě taky naprosto dostávaly.
Rozhodně je Městečko Twin Peaks výjímečné a já se těším na pokračování ale "až tak moc ho nežeru" = 80%
Ohni se mnou pojď
Bomba. Naprostá bomba. Viděl jsem každý díl pokaždé, když to v televizi dávali a těžko mě to omrzí. Husí kůže mi přebíhá po zádech, kdykoliv si vzpomenu na Boba, ale i přes prsty přes oči jsem pokukoval. Navíc ta dokonalá hudba...
JAKO NA HOUPAČCE
U Lynche jsem jako na houpačce.Jeden film vrchol a druhým mě sestřelí,ale Twin Peaks stvořil Lynch spolu s Frostem opravdu skvěle.Seriál má sice pouze 30 epizod,ale to na oblíbení stačí.Poslední epizoda mě naprosto rozsekla.Skončilo to opravdu napínavě,ale jak jsem zjistil,tak Lynch na Twin Peaks opět začal pracovat,tak uvidíme co z toho bude.Jinak seriál nemá chybu.Má vše,hudbu,atmosféru,postavy,tajemno,koblihy,kafe,šerifa,detektiva,vraždu,Boba.....a tak dál.Je to KULT.
Agent Cooper... dokonalost sama
Seriál, který nemá ani tu sebemenší chybičku...
Městečko, kde mají všichni máslo na hlavě, a každá scéna je vrcholně zajímavá, plejáda užasných hereckých výkonů, snad nejuhrančivější hudba, která se kdy linula z televizní bedny, atmosféra, kterou žádný seriál nepřekonal... mám pokračovat? :-)
Sám nesdílím obecný názor, že 100% si zaslouží jen Lynchovy díly (tedy do--- nechci spoilovat), řekl bych, že celý seriál si drží svou špičkovou úroveň.
Tahle věc dnes již překonala čas a stala se zaslouženým a nedostižným mýtem...
Lynchovina se vším všudy
Městečko Twin Peaks se stalo fenoménem a ukázkovým dílem Davida Lyncha. Seriálu vtisknul svůj věrný, tuze originální styl, který mu dokázal vybudovat armádu fanoušků po celém světě. Jeho fantazie a nápady jsou neotřelé a nutí k přemýšlení, jež vede většinou pouze k jedinému závěru - žádný jednoznačný závěr učinit nelze. Kvalitní scénář, herecké výkony a nezaměnitelnou atmosféru podtrhuje vynikající hudební složka dvorního Lynchova skladatele. Ústřední melodii bych byl schopen poslouchat donekonečna.
Všetko smeruje do wigwamu.
Lynch s Forstom v roku 90 uviedli na trh seriál, aký dodnes nemá premožiteľa. Príbeh je enormne rozsiahly, počas skoro 24 hodín sa pozrieme do nejednej kuchyne v mestečku. Cítiť Altmanovský prístup, naturálnosť a priamosť, ktorá mi vyhovuje. Komlpexne previazané vzťahy protagonistov a kľudný, pochmúrny dej nás pri sledovaní zarazí do sedediel a nedovolí hlasne dýchať. Každý jeden diel je umelecký skvost, ako celok umelecký kolos. Seriál je vďaka kvalitnej produkcii sledovateĺný dodnes a dokonca sa objavujú indície o jeho pokračovaní. Po pravde som v tomto skeptický, ja už viac asi ani nepotrebujem, bojím sa aby zbytočne nevzniklo niečo umelé, aj keď pokračovanie bolo už skoro pôvodný plán. Tak či onak, minulosť to už nezmení a top rating už nič nezníži.
Pokračovania sme sa nakoniec dočkali v roku 2017, celkoo pôjde o 18 nových dielov. Po siedmom diely už môžem na istotu povedať, že sa bude jednať o úspech. Lynch opäť dokázal, že pokračonanie nemusí byť pohroma. Nielen že dokázal dokonale vzkriesiť pôvodné postavy, pridal nám rovno aj hrsku novej generácie. Verím, že to muselo byť pre mainstream bolestivé súhlasiť s niektorými scénami a dejom celkovo, ale Lynch sa ich na to nepýtal. Zatiaľ dejovo všetko pekne zapadá, gýč a povrchné herectvo niektorých scén si považujem, celkovú atmosféru neviem ani doceniť. Veľmi sa teším na každý ďalší die a verím, že Cooper sa nakoniec dostane von.
Kdo zabil Lauru Palmerovou?
Lynch je úplný génius nebo neprostý blázen. Jinak neví m, jak to vyjádřit. Obě série jsou napínavé od začátku do konce (houby nějaký pokles sledovanosti, jen Američani jsou vybíraví) a dnes je to již naprostý kult. Hudba, herci, výkony, prostředí to všechno vytvořilo seriál, který mě nutil koukat na poslední epizodu v 2:40 ráno.
Musím teda trošku vytknout, že je v půlce druhé série odhaleno, kdo zabil Lauru a za to deset procent dolů. Snad už budeme jen doufat, že chystané pokračování bude mít stejnou kvalitu.
A David Duchovny v dámských šatech a Kyle MacLachlan jako typický maloměstský balík, to je pokoukáníčko.
"Kde je Annie? Kde je Annie? :-)"
"... a pak jednoho dne zaskočil Američanům v krku jejich seriálový popcorn", psali kdysi v LN v rezenci - a přesně tak jsem to taky cítil.
A na Cooperovu závěrečnou větu myslím nezapomenu do smrti.
XD
no to si snad ze mě dělate srandu....? pro mě tento seriál byl naprosto nekoukatelný! Když pominu fakt že horory mi nic neřikají a černy humor taky zrovna nemusim, tak to stejně bylo hrozná nuda. Proto pro mě byl docela šok že má tento seriál tak vysoké hodnocení. To si vysvětluji pouze tím že těm pár lidem co to viděli a líbilo se jim to tak hlasovali hodně vysoko a těm ostatním lidem nestalo za to aby tu hlasovali. Já uznávám že se to může někomu líbit proč ne, ale mě tento seriál až rozčiloval.
(lidem co se jim líbí se omlouvám, ale takhle to prostě vidim :( )
Městečko Twin Peaks
tak tohle je upne suprovej serial :) koukam na nej pravidelne este sem nepropasla snad ani este jeden dil teda aspon doufam :D upne bestovej serial