Bad education rozhodně není špička mezi britcomy současnosti. Spousta vtipů vyznívá naprázdno, zejména ty, které mají prvoplánově rozesmát diváky, ale pak je tu i celá řada narážek, které jsou skvělé (výuka apartheidu, výuková videa republikánů, výuka sebeobrany, vysvětlování pravidel fotbalu). Bad education mi zrovna moc nesedlo, ale na druhou stranu uznávám, že už jsem viděla mnohem horší sitcomy.
V seriálu jsou typické stereotypní postavy, které samy o sobě nejsou vůbec vtipné, ale jejich vzájemná interakce je celkem ucházející. Alfie není zdaleka tak okouzlující, aby sám utáhl celý seriál. Většinu času ukazuje, že má méně rozumu než jeho studenti. Nechává se šikanovat, své studenty nic moc nenaučí, zoufale touží po své kolegyni, udělal by všechno pro to, aby nemusel nic dělat a celkově je to prostě tragéd.
Ostatní osazenstvo školy na tom není o moc lépe – zvláštně divný ředitel, který chce být mermomocí cool, stárnoucí hippie učitelka, učitelka, která by se nejlépe vyjímala jako dozorkyně v koncentračním táboře, a nakonec téměř normální, ale nepříliš zajímavý, objekt Alfieho zájmu Rosie. Alfie a Rosie mezi sebou nemají absolutně žádnou chemii a podle mě tady ani nemůže platit, že protiklady se přitahují. Co se týká studentů, tak tam jsou stereotypy taky téměř dovedeny k dokonalosti – kriminálník, flirtující dívka, chytrá asijská dívka, gay, vozíčkář a nešikovný tlouštík.
Bad education nenabízí nic nového ani nic zvláštního. A to je škoda, protože v tom prostředí by určitě byl větší potenciál. Pokud se ale chcete zasmát, tak se určitě zasmějete.
Bad education sází na naprosto jednoduché, místy až triviální vtipy, nicméně to zde naprosto funguje.
Musím uznat, že jsem se do Alfieho a jeho třídy zamilovala hned po prvních pár epizodách a velice těžko se mi s nimi loučilo. Jsou zde typické charaktery, které ze školy známe všichni (pro komediální stránku samozřejmně vyhraněné na maximum). I když jsem si v seriálu našla oblíbené postavy, není tu nikdo, kdo by mi nepřirostl k srdci. Nejvíc to byla třídní lolita Chantelle, třídní šašek Mitchell, i školní šikanista Grayson.
Humor v Bad education je místy až tak přestřelený, že vám buďto naprosto sedne, nebo se vám seriál nebude líbit vůbec. Za mě palec nahoru a kdyby se ke 3 sériím a filmu za nějakou dobu rozhodli přidělat další sérii, vůbec bych se nebránila.
Humor tohoto seriálu je velice jednoduchý, ale dobře udělaný řekl bych. Obával jsem se přeafektovaných teenagerů, ale ti se v tomto seriálu naštěstí příliš nevyskytují.
Stejně jako další seriál (Fresh Meat) Jacka Whitehalla se i Bad Education zaobírá příběhem ze školy, akorát tentokrát jde o střední a hlavní hrdina není studentem, ale učitel. Tedy "učitelem" ve velkých uvozovkách.
I tentokrát se balancuje na hranici mezi vtipem a trapností, což mají angličani tak moc rádi. A většinou se onu hranici daří nepřekročit, alespoň v úvodu série. Od druhé řady to jde trochu z kopce, hlavně protože Pickwellová je nahrazena Alfieho otcem, což je hrozná postava. A nepomáhá ani nereálný vývoj vztahu mezi Afliem a Rosie. Za to plejáda vedlejších postav je dotažená k dokonalosti (nejlepší byla Chantelle) a ve vzájemné interakci funguje naprosto skvěle. Plusem je i to, že to je pěkně zakončeno.
Prvně musím říct, že tak úplně nechápu britské školství, hlavně v tom, že 23letý muž už může být dostudovaný, zatímco já, rovněž pedagog, mám ve 23letech teprve laciné Bc., se kterým učit nejde, dokud si nedodělám Mgr., ale to není úplně na řešení tady. :D
Svou školní tématikou mě Bad Education rozhodně zaujalo a po skvělé první sérii jsem si ho zamiloval. Britský humor je prostě královský, a i když komediálně přehnaný, tak mi přišlo, že nikdy neklesal do nějaké trapné a nereálné roviny (možná později a hlavně ve 3. sérii viz. třeba viagra na hřišti). Postava Alfieho mě zkrátka oslovila, to je prostě učitel snů, hlavně ten přístup, kdy ho má celá třída ráda a on je. A ani mi nevadí, že je to taková komická nerealistická kreatura (jediné, co v komedii nechcete, je realismus!). Ostatní postavy byly jak kdy, naprosto nenávidím Frasera, to je... už moc. Gulliver mě štvala jak se pořád cítila lepší než ostatní, ale bylo potřeba, aby tam někdo dělal racionální protiváhu. No ale kdo mě nejvíc těšil, a zároveň čí odchod mě nejvíc mrzí, je Pickwell! Studenti byli taky skvělí, moc jsem si je oblíbil a byli skvěle vytvoření jako taková množina stereotypů. Hostující postavy byly jak kdy, nejvíc mě asi potěšila má milovaná Fleabag. Mrzel mě ale každý odchod, a to i u otravných postav jako Mitchell.
Musím ale bohužel uznat, že kvalita seriálu lehce klesá. Ať už právě odchody postav, tak i vymýšlením dalších a dalších příhod, čím dál více přehnaných. Třetí série už ani není moc o učení a škole a přitom je to zkouškový ročník. Místo trapných výstřelů Frasera a řešení vztahů se to mělo víc věnovat studentů, těch byla škoda. A škoda byla i laciných obohacení děje, která nedávala smysl, jako třeba emo Rem Dogg (what?!).
Ale ve výsledku je to doopravdy úžasný seriál. Prostředí školy vás prostě potěší a příjemně uklidní. Vtipy vás minimálně neurazí, já se u některých teda smál fakt hodně. A postavy jsou fajn, já si je zamiloval, celý seriál.