Tony Shalhoub vypráví, že práce při realizaci seriálu Můj přítel Monk byla velmi intenzivní. Naštěstí pro herce měla každá z šesti řad seriálu podstatně méně dílů než podobné projekty tohoto typu. V průběhu roku se realizovalo dvanáct aš šestnáct dílů, a on díky tomu nestrávil při natáčení deset měsíců, ale jen pět. To znamená, Tony měl více času na jinou činnost a mohl příjmout i jiné kontrakty.
Cena Emmy: 2003 - soška pro nejlepšího herce v hlavní roli komediálního seriálu, 2004 - nominace na nejlepšího herce v hlavní roli komediálního seriálu, 2005 - soška pro nejlepšího herce v hlavní roli komediálního seriálu, 2006 - soška pro nejlepšího herce v hlavní roli komediálního seriálu, 2007 - nominace na nejlepšího herce v hlavní roli komediálního seriálu.
Ceny Sdružení filmových herců: 2003 - nominace na nejlepšího herce komediálního seriálu, 2004 - cena pro nejlepšího herce komediálního seriálu, 2005 - cena pro nejlepšího herce komediálního seriálu.
Seriál byl původně vytvořen pro stanici ABC a v hlavní roli se měl objevit Michael Richards. Ten si to ale nakonec rozmyslel, a tím pádem od seriálu dala ruce pryč i ABC. Seriál běžel na USA Network a po jeho úspěchu se ho ABC rozhodla převzít (stejně tak to bylo i se seriálem Zákon a pořádek: Útvar pro zvláštní oběti).
První díl seriálu "Pan Monk se seznamuje s kandidátem", který je rozdělen na dvě 44 minutové části, byl ve Francii sestříhán a vysílán jako jediný 44 minutový díl. Materiál, který byl vystřižen, zde nebyl nikdy odvysílán.
Postavy kaptána Lelanda Stottlemeyera a poručíka Randalla Dishera mají v tomto seriálu podobnou úlohu jako inspektor Lestrade v Sherlockovi Holmesovi. Možná právě díky tomu dostali svá jména: když vezmeme popořadě první dvě písmena z každého jména, dostaneme jméno "Lestrade" - LE z "Leland", ST z "Stottlemeyer", RA z "Randall" a DE z "Deacon" (tak znělo příjméní Randalla Dishera v prvním dílu, nicméně potom bylo změněno).
Scénáristi někdy schválně satirizují Monkovu skoro dokonalou paměť. Např. v dílu 2x01 "Pan Monk se vrací do školy" si Monk nemůže vzpomenout, jestli je zločin na střeše jeho 4. nebo 5. nejhorší noční můra.
V Americe používají často k propagaci seriálu slovo "Monkish", tj. "Monkovský" (v doslovném překladu mnišský). Toto slovo má popisovat Monkovo zvláštní chování, je to ale také hra se slovy, která naráží na to, jak je Adrian izolovaný - stejně jako mnich.
Postavy a základní struktura seriálu byly inspirovány příběhy o Sherlocku Holmesovi. Jméno hlavní postavy "Adrian Monk" tvůrci vymysleli se záměrem, aby bylo stejně neobvyklé jako "Sherlock Holmes". Ostatní postavy odpovídají postavám z Holmese: Sharona Flemingová a dr. Watson, kapitán Stottlemeyer a inspektor Lestrade a Monkův bratr Ambrose a Holmesův bratr Mycroft.
Policejní stanice, ve které Stottlemeyer a Disher slouží, se nachází v ulici Vinton v San Franciscu. Nicméně skutečný Vinton je v Madosinu v New Jersey, kde bydlí tvůrce seriálu Andy Breckman.
Díky úspěchu seriálu se na DVD objevily čtyři oficiální speciály - Pan Monk a Dr. Kroeger, Pan Monk a počítač, Pan Monk na odběru krve, a Pan Monk v tělocvičně. Mimo to vznikl i amatérský webový seriál "Little Monk" mapující dětství Adriana Monka.