Typicky poklidná anime, kde se vlastně "nic" neděje, až na to, že vás to "nic" naprosto pohltí svou hloubkou. Ginko víceméně bezcílně prochází světem, tu pomůže lidem, které ovládli mushi, tu zas mushi chrání před lidmi nebo je jen studuje. A nikdy nevíte, jak která epizoda dopadne, to se mi na Japoncích líbí nejvíc. Někdy dojde na happyend, jindy je konec z lidského pohledu tragický (nebo přinejmenším kontroverzní) a občas skončí i zdánlivě beznadějný příběh nadějně. Je to prostě proměnlivé jak sám život.
Vcelku ojedinělý počin, vycházející jako většina úspěšných anime z úspěšné manga předlohy.
Co díl, to jeden příběh. Co díl, to jedno trápení, často šťastně napravené. Série je prodchnuta jakýmsi ekologickým poselstvím, či méně modernisticky vyjádřeno, úctou k životu mnohdy nepochopenému.
Podle popisu by se mohlo zdát, že se jedná o seriál pesimistický, což ovšem není tak úplně pravda. Skutečnost je taková, že japonský venkov blíže neurčené doby je prostředím skromným, poměrně tvrdým a jako takový nemá o dramatické zápletky nouzi, obzvlášť s těmi podle druhu breberkami až pořádnými breberami, jimiž mýtické bytosti s poněkud kuriózním názvem „muši“ bezesporu jsou.
Ginko, hrdina všech volně navazujících dílů je pak sympatickou a svéráznou postavou a jako hrdina se občas lidsky dopouští i jednání nehrdinského a trošku účelového. Je postavou realisticky vícerozměrnou a proto ani ve dvacátém šestém dílu, kdy za všechno mohou muši, nenudí.
Doporučuji zejména ekologickým alternativcům a všem, kteří se zajímají o hloubku přístupu k životu, ke světu a k mezilidským vztahům.