S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem indickým Himálajem, kde vysoko v horách vítr a déšť recitují buddhistické mantry, jezdci na koních hrají pólo a parta brněnských nadšenců opravuje klášterní fresky.
Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů
Ladakh je země starobylých lámaistických klášterů, unikátní kultury, vysokých hor a modrého nebe. Celá oblast, přezdívaná Malý Tibet nebo poslední Šangri-la, se nachází vysoko v Himálaji, ve výšce od 3500 metrů nad mořem. Politicky je součástí indických států Džammú a Kašmír, geograficky a historicky je to svébytné území. Kulturně je Ladakh spjatý se sousedním Tibetem, z jehož buddhismu a lámaismu vyrůstá.
Městečko Leh je zmenšenina dnes už pomalu zapomenuté podoby tibetské Lhasy. Nad městem se tyčí „malá“ Potala – někdejší sídlo královské rodiny a především vysoké hory. Překvapivě tady ale najdeme i české stopy v podobě kostela a školy Moravských bratří. Nejde ale o aktivitu přímých pobělohorských exulantů, jsou to Moravští bratři z 19. století původem z Německa. Opravdu česká stopa zde ale přece jen je. Nad městem má hrobku Ferdinand Stoliczka, geograf a geolog, kterého osud v 19. století zavál až do této vzdálené horské krajiny. Stal se zakladatelem indické kartografie a tady našel poslední odpočinek. V současnosti pojí České republiku s Ladakhem skupina nadšenců, kteří přes léto opravují fresky a v klášteře Disket.
V Lehu se mj. seznámíme také s jezdeckým pólem, sportem, který se v Himálaji zrodil a do světa jej vyvezli o mnoho let později Britové.