Ryan Eggold hrál (a hodně přesvědčivě) nájemného zabijáka v Blacklist. To jsem mu "žral" více, než v trochu přeslazeném New Amsterdamu roli doktora/ředitele. Seriál přichází s rutinou, známou z jiných seriálů a občas přidá nějakou neviděnou zvláštnost jako muže, který chtěl být mrtvolou aj. Ale vždy na závěr epizody přichází melodramatické shrnutí s odpovídající hudbou ala "ať nezůstane oko suché". A tato vypočítavost je pro mně příliš okatá (takový Good Doctor to umí lépe). Dějově je to bez připomínek, režie a kamera svému řemeslu rozumí.
První dvě série mě moc bavily .. oproti ostatním lékařským seriálům měl naprosto přirozeně vykreslené postavy lékařů - žádní supermani .. lidi z masa a kostí .. které by jste chtěli znát.
Ale třetí série, to je úplně něco jiného. Tu žijete .. je to to, co právě teď už víc jak rok všichni žijeme. Mluví nám z duše, cítí se tak jako my, bojí se .. nejsou si jistí co je, bude.
Jsem nadšená, jak seriál reaguje i na aktuální témata (Covid, Roe vs. Wade, válka na Ukrajině) a přitom dál nenuceně pokračuje v příběhu. A zakončení? Prostě paráda! Myslím, že každý fanoušek musí ocenit, že se tvůrcům tohoto seriálu podařilo udělat takovouto tečku za příběhem.
Tento serial me moc bavil, hlavne z te stranky jak hlavni predstavitel resi problemy s vedenim nemocnice, 100% venuje pacientum i personalu a hlavne coz je poprve u americkeho serialu, zde to neni o kariere a splhani si po zadech jeden druhemu, ale o ciste pomoci pacientum a shode lekaru kdyz resi problemy jineho oddeleni.
Lekárske seriály sú moja srdcová záležitosť. Tento u mňa prevalcoval predchodcov, lebo je trochu iný. Nie som schopná si vybrať 1-2 obľúbené postavy, lebo sú všetky napísané parádne, reálne a so všetkými chybami, ktoré ľudia majú. Nezameriava sa len na jednu oblasť medicíny, ale na všetky od pohotovosti až po psychiatriu. Oproti ostatným seriálom sa mi páči, že je kritický voči klasickým stereotypom vyskytujúcim sa v amerických seriáloch. Nevnucujú jedinú správnu odpoveď, na problém sa pozerajú s viacerých uhlov. Zaregistrovali "Black Lives Matter", ale pripomenuli iné menšiny, ktoré majú podstatne horšie postavenie v spoločnosti napr. Indiánov, poukázali aj na to, že aj Afroameričan si radšej vyberie Afroameričanku a rozíde sa so ženou kvôli farbe pleti, členovia LGBTI+ komunity tam nie sú členovia LGBTI+ komunity, ale úplne normálni ľudia s identickými radosťami a starosťami ako ostatní.
Seriál som mala dlho vo watchliste a až teraz prišiel na neho rad. Hlavne kvôli výzve.
Čo musím povedať nie som typ na medicínske seriály, ale tento ma od prvej často chytil za srdce. Nový riaditeľ so svojským prístupom ide meniť nemocnicu a nemení len ju, ale aj ľudí okolo seba. Čas mi pri seriály utekal veľmi rýchlo a tešila som sa z každej novej časti. Bolo to niečo nové (ok medicínskych seriálov máme kopec) ale tu mi prišli naozaj lekári ako jeden tým, ktorí chce pomôcť vybudovať tú najlepšiu nemocnicu a pomôcť za každú cenu svojmu pacientovi. Nikto si vyslovene nešiel po krku, aj tie "vzťahy" na pracovisku neboli typu každý s každým, čo vyslovene nemám rada. Boli naozaj takou rodinou a kamarátmi. Ku všetkým postavám som si našla cestu, na každej sa mi niečo iné páčilo, výber hercov bol super, nikto mi extrémne nevadil. Niektoré veci si človek, ktorí už má čo to odpozerané si vedel v niektorých scénach domyslieť ako to asi dopadne.
Záver seriálu mi vohnal slzy do očí a bolo to krásne ukončenie. smelo odporúčam.
Vzpomínám si na to, jak se lidi nad anotací seriálu ušklíbali (nebo to možná byl podobně znějící Resident ze stejného roku). Další doktor bojující za dobro pacientů proti systému, to tu dlouho nebylo. Ale New Amsterdam je opravdu trochu jiný než většina lékařských seriálů.
Předně se na medicínu dívá z širšího pohledu - nejde tady jen o jednotlivé lékařské případy, jen jedno oddělení nebo jen osudy lékařů/sester. Předloží nám totiž mnohé systémové problémy, které se dotýkají nemocnice, ale často i celého amerického zdravotnictví nebo americké společnosti.
To je možné díky postavě lékařského ředitele. Nechám stranou, že takovýhle donkichotský idealista by se jen těžko dostal na takový post. Postava Maxe, s jeho upřímným zájmem o dobro pacientů, je hybatelem změn. Chová se jako neřízená střela, takže ve skutečnosti by nejspíš skončil na dlažbě, než bys řekl švec. Mnohdy selhává, ale nevzdává se a díky tomu může i jako jednotlivec leccos změnit.
Tým stejných srdcařů shromáždil Max ve své nemocnici. Nahlédneme více do běhu pohotovosti, onkologie, chirurgie, neurologie a psychiatrie. Ukazuje se tady jednak propojenost oborů, kdy spolu lékaři z různých oddělení pracují s jedním pacientem, jednak to, jak jsou tohle vysoké nasazení a oddanost práci vyčerpávající a jak si vybírá daň na duševním i fyzickém zdraví i rodinných vztazích.
Hodně jsem ocenila, jak jsou postavy napsány. Mají své slabosti, dělají chyby, mnohdy jim dá život pořádně zabrat, musí se poprat se zátěží z minulosti nebo tlakem společnosti. Diverzita tady působí neobvykle přirozeně (snad jen v poslední době tolik oblíbená náhlá změna sexuální orientace u jedné z postav mi moc neseděla), líbí se mi i věkové rozložení hlavních postav. Nevyskytuje se tady jeden záporák, proti kterému se bojuje a ze kterého se v pozdějších sériích krkolomně dělá klaďas, postavy mají své základní nastavení, kterého se drží (ale zároveň se i vyvíjejí). Zajímavé jsou i mnohé vedlejší postavy.
Jistě, není to o nic realističtější než jiné podobné seriály, ale představa, že lidem tolik záleží na jejich práci, že jim nejde o kariérní postup a nepotřebují intrikovat, je potěšující. Když připočtu i uspokojivý konec, je pro mě New Amsterdam jeden z nejoblíbenějších lékařských seriálů.