Předlohou fiktivního fotbalisty Tomáše Vápeníka (Lukáš Příkazký) v 6. dílu "Lucka" byl Tomáš Rosický. Vápeník stejně jako Rosický hraje v Anglii a v reprezentaci nosí kapitánskou pásku a dres s číslem 10. Tuto skutečnost tvůrci seriálu i přiznávají vtípkem v závěrečných titulcích, kdy je Lukáš Příkazký uveden jako "Tomáš Rosi... Vápeník".
Přestože byla pro celý seriál vytvořena značka piva Brigadýr, v epizodě "Forbes" se v kabině Čenda Pazdera dožaduje, aby Matějka (Pavel Nečas) dával do půllitru "gambáče půllitru gambáče".
Hned tři herci si zopakovali roli ve fotbalovém seriálu, respektive filmu. Ve filmu Kožené slunce (2002) si Ondřej Vetchý, David Novotný a Pavel Nečas dokonce zahráli i podobné role jako v Okresním přeboru.
David Novotný se po skončení natáčení na popud Jana Prušinovského po více než třech letech vrátil k aktivní kopané a začal nastupovat za bývalý režisérův oddíl Zadní Třebaň ve třetí třídě.
Během natáčení se ukázalo, že nejschopnejším fotbalistou je představitel Jardy Kužela, David Novotný, dříve aktivní fotbalista, který úroveň okresního přeboru převyšoval.
Když se Ondřej Vetchý dozvěděl, že roli předsedy klubu má hrát Luděk Sobota, chtěl ze seriálu odstoupit. Na zkoušce však Sobota zaperlil a Vetchý byl jeho výkonem doslova nadšen.
Režisér Jan Prušinovský přišel se svým nápadem nejprve do České televize, kde byl ale odmítnut s tím, že tento typ seriálu není to, co současní diváci chtějí vidět.
Pro potřeby seriálu jeho tvůrci vymysleli sponzora fotbalového klubu Slavoj Houslice – Jatka Matějka. Pro něj museli vyrobit logo, plakáty i propagační materiály, jimiž vyzdobili hřiště i klubovnu. Vymyšlené je i pivo Brigadýr s patřičnými etiketami, které popíjejí štamgasti místního hostince, a cigarety Dubina a Golf v patřičných krabičkách. Ty první jsou bez filtru, druhé s filtrem. Speciálně pro seriál byla vymyšlena i značka sportovního vybavení Rapid.
Exteriéry i interiéry (hřiště, hospoda, dům hlavního představitele, atd.) se točily v Lochovicích, vesnici vzdálené cca 40 km od Prahy, a v sousedním Komárově, kde mají postarší sokolovnu.
Najít hřiště, za nímž by tekl potok nebo říčka (podle scénáře padají fotbalistům míče do potoka) a kde by se kloubila tradice se současností, trvalo dva měsíce.
Původní hospoda místních fotbalistů byla pro potřeby seriálu přestavěna na klubovnu a kancelář klubu byla vybavena odpovídajícím nábytkem, diplomy, společnými fotografiemi a vlaječkami.
Na začátku se musel natáčecí plán narychlo předělávat, když filmaře na jaře překvapil nenadálý příval sněhu. Když pak filmaři potřebovali scény se sněhem, muselo se uměle zasněžovat.