Čtyřicátníci v zářivém New Yorku a jejich sexuální eskapády, alkoholismus, promiskuita a otevřená parta přátel. Celé to má takové zvláštní Sex ve městě vibes a musím uznat, že to je velmi podobné. Michael je čerstvě opuštěný 40letý realiťák, který se musí popasovat s nečekaným rozchodem, a jak by to u filmových gayů mohlo být jinak, než že si to už v dalším díle s někým rozdává. Snaha o mapování života po rozchodu v lehce vyšším věku se změnila na nejhorší přehlídku všech gay klišé typu - žádné kondomy, jen prep; jsme od sebe na Grindru metr, musíme se ojet; hele, před rokem jsme se chvilku bavili, takže jdeme na věc; co epizoda, to nový nabíječ; Neumíš uvolnit anál? Mám tu injekci nebo ho tam dám jen po špičku; paříme a dáváme si poppers, alkáč a éčko apod.
Popravdě... Miluju gay romantické filmy, mám rád všechny ty gay věci v seriálech, filmech, knihách, ale musí to mít hlavu a patu, ale hlavně nějakou základní slušnost, a ne to líčit gay komunitu jako partu děvek na drogách a bez špetky zodpovědnosti. Popravdě nechápu, že jedna z prvních rolí, kde je Neil Patrick Harris přirozeně za gaye, je tak hrozně klišoidní, a že na to vůbec přistoupil. Jasně, ono to tak reálně dost často chodí, ale proč všechny házet do jednoho pytle, zároveň proč dělat LGBT komunitě zrovna tuhle reklamu, když to je seriál, který se jich "zastává".
Když od tohohle odhlédnu, tak jinak seriál docela pěkný, krásná atmosféra New Yorku, různé galerijní výstavy, párty a svatby apod. To je super. Michael je vcelku dobrá postava, klasicky zoufalá po rozchodu, ale zase já bych asi byl taky, obzvláště když se Colin chová jako blbec a ani neřekne, proč se rozchází. Nicméně Neil už je pro mě takový přešlý a nevím, jestli mu role úplně sedla a nebyl v ní až moc křečovitý a přehnaný. Mnohem víc mě v pozdějších dílech zaujala postava Suzanne, která nemá zapotřebí tropit nějaké sexuální eskapády, nevyžívá se v drogách a je tak jako příjemně a sympaticky divoká i bez všeho toho pozlátka okolo. Naopak postava Claire šíleně otravná a hrozná a její scény hodné k přeskakování.
Děj, jak už jsem psal, je celkem klišé - rozchod, milenci, co díl to jiný chlap a na konci velké rozuzlení "lítosti". Já bych popravdě další sérii nepotřeboval, protože nemám moc velkou chuť zkoumat, jak se to bude mezi Colinem a Michaelem vyvíjet, ale mm na to svůj názor a docela bych byl rád, kdyby ho Michael konečně poslal k šípku ve velkém stylu. Uvidíme, jak tenhle seriál bude probíhat, ale nevím úplně jakou sociologickou a věkovou kategorii dokáže nějak extra uchvátit. Popravdě je to takové moderní oživení gay sitcomů z devadesátek a nového tisíciletí...
Opuštěný je příjemná podívaná o rozpadu dlouhotrvajícího vztahu mezi mužem a mužem. A to je tak asi jediný rozdíl oproti klasicky pojatým story s mužem a ženou. Protože láska nezná hranic a je jí jedno, kdo se s kým má rád. Je vcelku zábavné vidět, že trpící gay po rozchodu si myslí, že je na tom hůře, než žena ve stejné situaci (a věku). Ovšem v ostatním jde seriál vcelku prošlapanou cestou a hraje spíše na jistotu. Tou je i herecký projev Neil Patricka Harrise jako Michaela, který přesně plní zadání režie a zbytečně nepřehrává, jelikož sám je v osobním životě gay. Lokace New Yorku pak vždy oku lahodí a jelikož je Michael realitní makléř , tak si lze užít i krásné bytové interiéry. Je jen škoda, že seriál není o něco odvážnější, občasné dramatičtější chování postav by mohlo děj okořenit a herecký ansámbl kolem hlavní postavy mohl být o něco lepší. Hodilo by se i větší zapojení přátel, které by přineslo více košatější příběh, jenž se hodně točí kole Michaela. Suma sumárum jde o pohodu na odpolední podívanou s dávkou prvoplánového humoru, ale další Sex ve městě, ke kterému seriál sklouzává, se nekoná.
Darren Star dostal po úspěchu Emily in Paris od Netflixu možnost na další seriál a rozhodl se vytvořit takový Sex ve městě pro gaye. Do hlavní role se mu podařilo dosadit jednoho z nejznámějších televizních herců, gayů - Neila Patricka Harrise. A tohle spojení mělo zaručit dostatek diváků.
Příběh není nijak objevný. Hlavní hrdina dostane kopačky a po dlouhém vztahu znovu objevuje svobodný život a s ním všechny radosti a strasti. To vše samozřejmě obsahuje spoustu klišé a některé z nich jsou více snesitelné a některé méně. Celkově to opět gay komunitu vykresluje hodně promiskuitně, nebo to alespoň na mě tak působí.
Je to sice zasazené do New Yorku, ale ten už ničím nepřekvapí a působí okoukaně. Neil Patrick Harris mi do té role seděl a měl kolem sebe sympatickou partu přátel. Na konci je samozřejmě lákadlo na pokračování, ale upřímně nevím, jestli si ji to zaslouží. Nebyla to nuda k uzoufání, ale taky nic u čeho bych nadšeně očekával další řadu.
Příjemný seriál, ale čekala jsem daleko víc a jsem trochu zklamaná, ale na oddech je to furt dobré. Je to romantické, ale zároveň velmi důležitou linku tam mají i přátelé, což zrovna tady je jeden vedle druhého má skvělý a zajímavý charakter. Suzanne a Stanley byli asi mojí nejoblíbenější postavy. Hlavní postava Michael je super, ale je úplně jiný než se zdálo z traileru. Je to takové klidnější, na rozdíl od normálních porozchodových filmů a seriálů, ten děj je pomalejší a realističtější si myslím, protože nepřijde hned žádná další velká láska, ale reálně se po celou dobu první série vyrovnává s rozchodem. Některé věci jsou hodně klišé a přišly mi nadbytečné a kazí to dojem ze seriálu. Pokud se soustředíte na hlavní příběh, tak je to v pohodě.
Dějová linka s jeho prací a s Claire byla trochu slabší a na začátku mě nesmírně nudila, potom jsem si nějak na Claire zvykla, ale je to rozhodně něco, co snižuje hodnocení.
Co musím hodně pochválit je hudba, ta je hodně hezká a herecké výkony mi taky přijdou skvělé, že vlastně to působí dost reálně a není tam přehrávání tedy kromě Claire.
Dialogy taky působí přirozeně a díky tomu to plyne tak poklidně a ani nevíte jak, jste na konci seriálu, i když se tam vlastně skoro nic důležitého neděje zrovna.
Takže dobrá romantická oddechovka spíš zaměřená dialogy a kecání než na nějakou hlubokou zápletku či kvalitní romantický a originální vztah.