Narozen v Rusku, již v raném dětství se rodina přestěhovala do USA. První povídky již v 11.letech, první publikování díla v 19.
Výrazně ovlivněn čtením levných sci-fi časopisů, které ve 30.letech představovaly roboty jako hrozbu pro lidstvo.
Postuloval 3 zákony robotiky. To spolu s jeho dílem vedlo až k tomu, že v roce 1961 použije General Motors poprvé ve výrobě robota. Došlo k výraznému rozšíření v průmyslu, ale jsou i zařazovány do medicíny - SpineAssist, Renaissance.
Po začátku atomového zbrojení je mnoho vědců povoláno do armády. Asimov má být přidělen na Havaj, ale zjišťuje, že armáda není pro něj to pravé.
Po vypuštění Sputniku se začíná věnovat literatuře faktu. Stal se doživotním profesorem Bostonské univerzity. A mnoho autorů sci-fi mu volá o radu, pokud se dostane s příběhem na "slepou kolej".
Postupně se dostává do popředí jeho strach z výšek a láska k uzavřeným prostorám, proto posílá roboty tam, kam lidé nemohou, např. na vesmírnou stanici, což se už nyní stalo také realitou. "Robonaut" má navíc pojistku, která zabrání, aby při kontaktu s lidmi nevyvinul nadměrnou sílu a nezpůsobil jeho zranění. Zabýval se i myšlenkou propojení člověka s roboty, což v současnosti vidíme při různých typech protetiky.
Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů
Epizoda nás provede stěžejními díly autora:
Já, robot (1950) - sbírka povídek, úvodní povídka o vztahu mezi holčičkou a robotem, kterého si koupila rodina domů. Rodiče ovšem vztah nenesou kladně, a proto se robota zbaví. Obsahuje ještě prvky robotofobie.
Hra na honěnou (1942) - poprvé zmíněny zákony robotiky.
Nahé Slunce (1957) - snaha přeprogramovat roboty, aby mohli být obejity zákony robotiky
Důvod - robot jako velitel vesmírné stanice
Dvousetletý člověk - robot díky interakcím dospěje k závěru, že chce být více než robotem, myšlenka transhumanismu
Zfilmovaná díla:
I, robot (2004)
Bicentennial Man (1999)