U Rake je sympatické to, že většina postav je svým způsobem porouchaná, a přesto je schopná fungovat ve společnosti. Cleaver Greene je "sympaťák každým coulem" – pravidelně navštěvuje svoji prostitutku, spí s ženou svého nejlepšího kamaráda, bere drogy, je gambler, snaží se vyhnout placení daní a pravdu si překrucuje k obrazu svému, ale zároveň má určitý, možná trochu zvrácený smysl pro spravedlnost. Všechno, co může Cleaver ve vztazích podělat, to podělá. I ostatní postavy jsou zajímavé – bývalá prostitutka Melissa, Cleaverův syn Fuzz, který má "náramné štěstí" na přítelkyně, Cleaverova sekretářka Nicole, která je asi jediná žena, se kterou nespal, jeho přátelé Barney a Red a i jeho protivník Harry sorry David Potter:-) Všichni působí jako skuteční lidé, kteří opakovaně dělají stále stejné chyby a musí potom žít s následky svých činů.
Jestli Cleaver je tak trochu zvláštní, pak jeho případy jsou zvláštní hodně. Obhajoba kanibala postavená na "já nejsem vrah, jsem ekonom" je téměř geniální. Přijde mi, že každá epizoda se snaží trumfnout tu předcházející – od kanibala přes trigamistu až k účastníkům švédské trojky, kdy třetím účastníkem byl pes. Moje nadšení nevyprchalo ani po skončení druhé série, která už nemá tak bizardní příběhy, ale spíš se zabývá aktuálními kauzami – co všechno se dá podřadit pod terorismus, WikiLeaks.
Seriál Rake předčil moje očekávání – je tak krásně tragikomický. V jednu chvíli je seriál strašně vážný (rozpad Barneyho manželství) a v druhou neskutečně komický (všechny Cleaverovy ženy se sejdou v jedné posteli nebo Vampira). Příběh se každým dílem posouvá dopředu, žádný díl není jenom vyplňovací. I když je to právní drama, tak v popředí je hlavně Cleaverův osobní život.
Rake je seriál, který si jde tak trochu svojí vlastní cestou, stojí na jedné ústřední postavě a jejím přístupu ke spravedlnosti a k životu. Není to jedno z těch nablýskaných právních dramat odehrávajících se v luxusních kancelářích s právníky v dokonale padnoucích oblecích, kteří bojují za své klienty zuby nehty, protože jsou přece vždycky nevinní, a kteří mimo práci buď nemají žádný život, nebo řeší pseudoproblémy. Cleaverovi klienti jsou většinou vinní a je na něm, aby je z problému dostal s co nejlepším výsledkem, ale rozhodně by za ně život nepoložil. Podle jedné televizní reportérky dosud úspěšně obhajoval 7 teroristů, 186 obviněných ze znásilnění, 93 vrahů, nespočet zlodějů, podvodníků, drogových dealerů, pochybných existencí a jednoho kanibala.
Richard Roxburgh je skvělý Cleaver Greene a podle mě mu Greg Kinnear v případném americkém remaku nebude sahat ani po paty, protože prostě nemá tu jiskru bad boye, kterého nelze nemilovat. Prostě pro mě jediný Cleaver je Richard Roxburgh. Navíc ty jeho občasné blahosklonné úsměvy v soudní síni, kdy Cleaver ví něco víc než ostatní, jsou prostě k nezaplacení. V první sérii jsem měla pro Cleavera slabost, ale na konci druhé přiznávám, že ho bezmezně miluju:-)