Na Shining Girls mě navnadil trailer a popisek, že se hlavní hrdince "začne měnit realita". Byl jsem zvědav, co tím bylo míněno. Samozřejmě to tu nehodlám spoilerovat, ale mohu říct, že se jedná o originální mysteriózní prvek, který dodává zpracovávanému tématu zcela nový rozměr (btw. zase musí jít o adaptaci, to už ve světě seriálů nejde vymyslet nic originálního?)
Ale...
Já to nechápu :D Některé konkrétní úseky, složky děje mi prostě hlava nebere. Odehraje se určitá scéna a já nemám jasno v tom, co se zrovna stalo a hlavně jak, nebo kdy se to stalo.
Možná to nedokázali producenti dobře zpracovat, ale možná je to taky záměr. Třeba je to takhle zamotané a nejasné schválně, aby se divák cítil stejně zmatený, jako hlavní hrdinka. To by byl brilatní krok. A celou logiku věci se tak dozvím v závěru (ne, tak ani poslední díl mi v tom nepomohl :D)
Ještě bych vytkl takový malý detail, děj se má odehrávat někdy v 80. letech ale já z něj žádné "retro" vůbec necítím.
I přesto, že mi všechny podrobnosti ještě nedocvakly, tak si seriál a jeho atmosféru užívám, děj plný záhad hezky graduje.
Postavy jsou vcelku takové zvláštní, všichni mi přijdou hrozně divní :D Což není myšleno vyloženě negativně. Taková hlavní představitelka podává skvělý výkon a klidně bych řekl, že celý seriál táhne.
I přes ty výtky se jedná o povedený psychologický thriller a já se svezu s davem a hodím tomu 70%.
(S pomocí Googlu jsem se dopátral věcí, kterým jsem nerozuměl a doporučuju se na seriál pořádně soustředit, včetně detailů. Mně tam spoustu věcí uniklo... No, není to žádná oddechovka.)
Jamie Bell (jeho kariéru nastartoval hned první film Billy Elliot), Wagner Moura (kdo neviděl Narcos?) a Elizabeth Moss (už nebude jen Služebnice), která si opět zcela suverénně krade seriál pro sebe. A kdyby Vám tento výčet nestačil, tak producentem je Leonardo DiCaprio (asi není třeba nic dodávat). Jde o adaptaci podle bestselleru a po 3 epizodách to vypadá, že se povedla. Story se točí kolem Kirby, která zažila traumatickou událost, o níž se dozvídáme v průběhu děje (flashbacky se nekonají, halelujah). Když je ve městě zavražděna žena, vyjde najevo, že má s Kirby něco společného. Ta se snaží o tom zjistit něco bližšího a dá se dohromady s novinářem Danem (pracují ve stejné redakci), s kterým se pustí do pátrání. Až mysticky vystavěný příběh pracuje s krimi příběhem, jenž se opírá o psychologii hlavní postavy (problémy s realitou) a přináší prvky s časovým paradoxem. Děj je pečlivě vystavěný, záhadný, s podivně nepříjemnou postavou Harpera. Ani postava Dana není zcela bez poskvrny, když slíbí něco velmi zásadního, tak to velmi brzy poruší a k flašce má dost blízko. Jenže čas se dá ohýbat, realita se pak mění, postavy se mění. Kirby se vydává na nebezpečnou cestu za odhalením, přičemž za ní a někdy před ní zůstávají mrtvoly. Sledovat ji, je zážitek.